Páteční teploty často nestačily na hodnoty z roku 2015, kdy teploměry ukázaly 36 až 37 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, 35,4 stupně, řekla Jana Hujslová z ČHMÚ.
Teploty nad 30 stupňů Celsia stoupaly zejména na Moravě a ve Slezsku, později odpoledne také v západních, středních a východních Čechách, vyplývá z informací na webu ČHMÚ.
V Moravskoslezském kraji, kde od pátečního odpoledne platí smogová situace, by lidé měli omezit fyzickou zátěž. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti, uvedl ČHMÚ.
Výstraha se týká okresů Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava-město. Hodinový průměr troposférického ozonu tam překročil informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový.
Výstraha platí do odvolání. „Pokles koncentrace troposférického ozonu pod informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový se dnes nepředpokládá,“ uvedli meteorologové.
Přízemní ozón vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi.
V sobotu nelze vyloučit kroupy
V sobotu přijdou podle ČHMÚ téměř jistotou bouřky. Neměly by se vyskytovat na celém území ČR, ale pouze lokálně. Napršet může až 30 litrů na metr čtvereční.
Už během rána mohou přijít srážky z Bavorska a zasáhnout severozápad a západ Čech, kde se mohou objevit první bouřky. Studená fronta bude poté pokračovat směrem na východ.
Po poledni hrozí bouřky na Vysočině a také v jižních a jihovýchodních Čechách. Bouřky budou rychle postupovat směrem na východ. Během odpoledne nelze zcela vyloučit výskyt bouřek i na území Čech.
Český hydrometeorologický ústav na sobotu vydal žlutý (nižší) stupeň výstrahy na celou republiku. Upozorňují ale, že především na východě Čech můžeme očekávat silný vítr a lokálně se mohou objevit supercely doprovázené většími kroupami.
K večeru bude od západu déšť ustávat a oblačnosti bude ubývat. Odpolední teploty vystoupí na 26 až 30 stupňů Celsia, na východě republiky na 30 až 34 stupňů Celsia, vyplývá z webu ČHMÚ.
39 nových teplotních rekordů
Čtvrtek přinesl podle ČHMÚ 39 nových teplotních rekordů na stanicích měřících déle než 30 let. Nejvyšší teplota byla naměřena ve Strážnici, a to 37,3 stupňů, v Javorníku a Přerově bylo naměřeno 36,4 stupňů a v Olomouci, Kroměříži a Starém Městě u Uherského Hradiště 35,9 stupňů Celsia.
Čtvrteční teploty vystoupaly na maxima těsně před čtvrtou hodinou odpoledne. V Přerově padl 140 let starý teplotní rekord. Meteorologové tam naměřili 36,4 stupně, dosavadní rekord pro z roku 1882 byl nižší o 1,9 stupně.
ČMHÚ ve výstraze před velmi vysokými teplotami, která platí v pátek pro Jihomoravský kraj v okresech Břeclav, Hodonín, Hustopeče, Kyjov, Mikulov, Pohořelice a Veselí nad Moravou, doporučuje dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
Největší vedra se přesunula na Moravu, v Přerově padl 140 let starý rekord |
Dále radí omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci. Je také třeba věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům.
Pro většinu republiky platí výstraha před vysokými teplotami, výstraha před nebezpečím požárů a výstraha před silnými bouřkami.