Sedm stanic v Česku naměřilo teplotu vyšší než 36 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo ve středočeském Husinci-Řeži, kde zaznamenali 36,9 stupně. V kraji také záchranáři zaznamenali i více výjezdů ke kolapsovým stavům. Místo asi deseti denně vyjeli záchranáři ke 30, informoval mluvčí středočeských záchranářů Marek Hylebrant.
„Většinou šlo o klasické kolapsové stavy z horka, ale samozřejmě spojené s chronickým onemocněním. S horkem se zhoršuje stav chronicky nemocných. Není to nic, co by záchranka nebyla schopná zvládat. Třicet výjezdů navíc pro nás není nic strašného, dá se to zvládnout,“ sdělil iDNES.cz Hylebrant.
Rekordy pro 20. červenec padly zhruba na třech desítkách stanic z asi 160, které fungují alespoň 30 let., řekl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před vysokými teplotami platí v Česku až do pátku.
Vedle Husince naměřili přes 36 stupňů také dvě stanice v Plzni - Bolevec a Mikulka evidují shodně 36,6 stupně Celsia. Tuhaň na Mělnicku měla maximum 36,2 stupně, stejně tak Tušimice a Doksany v Ústeckém kraji. Česká Lípa pak zaznamenala 36,1 stupně Celsia.
Ve Zlíně jako na jediné stanici s dlouhodobou historií měření ve Zlínském kraji padl teplotní rekord pro 20. červenec. Meteorologové v krajském městě naměřili 34,1 stupně Celsia. Dosavadní maximum z roku 1964 tam činilo 32,2 stupně. Řekla to Jitka Kučerová z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
I tam záchranáři zaznamenali zvýšený počet výjezdů ke kolapsovým stavům. Přesné číslo však mluvčí Jakub Omelka neuvedl. „Nárůst výjezdů kvůli zvýšené teplotě jsme zaznamenali. Zejména se jedná o kolapsové stavy u nejrizikovější skupiny seniorů, ale v ohrožení jsou i děti,“ sdělil Omelka. „Ale nikdo si nemůže být jistý, a všichni musí dostatečně pít a dodržovat základní pravidla, nevystavovat se přímému slunci nebo pít i když není žízeň,“ připomněl Omelka.
Teplo bylo i na horách. Nový rekord mají například dvě stanice, které leží výše než 1 000 metrů nad mořem. Na šumavské Kvildě-Perle bylo 28,9 stupně Celsia, na Labské boudě v Krkonoších pak 25,5 stupně.
Ráno bylo nejtepleji na vrcholcích kopců
Teploty v úterý v noci a ve středu k ránu na některých místech v Česku neklesly pod 20 stupňů. Nejčastěji naměřili meteorologové kolem 14 až 18 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo podle nich na vrcholcích kopců. Například na stanici Maruška v Hošťálkové na Vsetínsku naměřili 22,9 stupňů a na stanici Polom v Orlických horách 21,8 stupňů Celsia, uvedli ve středu ráno meteorologové na Twitteru.
Naopak nejchladnější ráno zaznamenala kolem páté hodiny SELČ stanice Kvilda-Perla, kde naměřili 1,7 stupňů Celsia. Na nedaleké Rokytské slati naměřili 3,4 stupně a na stanici Jizerka, rašeliniště v Jizerských horách 3,6 stupně.
Vysoké ranní teploty očekávají meteorologové i v dalších dnech. Nejteplejší ráno z celého týdne bude pravděpodobně ve čtvrtek, naopak nejchladnější očekávají v neděli, kdy se teploty budou pohybovat kolem 14 stupňů Celsia.
Teplé počasí očekávají meteorologové i na horách, kde bude kolem 27 stupňů, na Šumavě a v Krušných horách může teploměr ukázat i 30 stupňů.
Na celém území kromě Vysočiny pak platí výstraha meteorologů před velmi vysokými teplotami přesahujícími 34 stupňů Celsia.
Meteorologové doporučují nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Upozorňují hlavně na velmi vysokou zátěž pro lidský organismus, kdy hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. ČHMÚ doporučuje dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
V Česku padaly teplotní rekordy. Ve středu meteorologové čekají až 36 stupňů |
Vysoké teploty negativně dopadají i na zvířata. Veterináři vyzvali chovatele, aby zajistili dostatečné napájení v chovech, větrání v hospodářských budovách a chlazení zvířat. Zvířata na pastvě musí mít možnost úkrytu před slunečním žárem a je u nich rovněž nutné zajistit vhodné zdroje napájení. Na dostatek vody by lidé podle veterinářů neměli zapomínat ani u svých domácích mazlíčků, tedy psů a koček, kterým je třeba v případě nutnosti také poskytnout stín, případně je chladit.
Do pražských ulic vyjelo kvůli vysokým teplotám všech 21 kropicích vozů. Vyjely v 10:30 a budou kropit do 18:30, uvedl mluvčí městské firmy Pražské služby Radim Mana. Kropení a mlžení je součástí každoroční letní údržby komunikací. Vozy vyjíždějí vždy, když tři dny po sobě teploty překročí 25 stupňů Celsia. Pokud nepřijdou bouřky, budou podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbory Liškové jezdit i v dalších dnech.
Kvůli vysokým teplotám dnes ochlazovali zpevněné plochy i hasiči na ruzyňském letišti. Video z kropení pojezdových drah zveřejnil na twitteru předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos.
Ochlazení se nechystá
Tropické teploty budou v České republice i v pátek, na jihu Moravy může být i přes 34 stupňů. V části Čech by se předtím mělo velmi mírně ochladit, nicméně i tak budou tamní čtvrteční maxima dosahovat k 28 až 33 stupňům, současně se tam ojediněle objeví silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině.
Vedro bude i ve čtvrtek také ve východní polovině Česka, ve zbytku republiky bude o pár stupňů méně. V Čechách s výjimkou západu a severozápadu a na Českomoravské vrchovině meteorologové v souvislosti se studenou frontou, která bude do Česka postupovat z Německa, očekávají od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána ojedinělý výskyt silných bouřek.
V pátek zůstanou nejvyšší teploty na většině území ČR nad 31 stupni, v Jihomoravském kraji mohou stoupat až přes 34 stupňů, uvedli meteorologové.