Dopravu na mnoha místech Česka komplikuje sníh, vozovky mohou místy namrzat

  7:30aktualizováno  7:48
V Česku napadl v noci na úterý nový sníh. Komplikuje situaci na hlavních silničních tazích, místy se na vozovkách tvoří sněhové jazyky a jejich mokré povrchy mohou namrzat. Ředitelství silnic a dálnic nabádá k opatrné jízdě.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Silnice na Vysočině jsou s opatrností sjízdné. Hlavní tahy a dálnice jsou podle silničářů po chemickém ošetření mokré. Na silnicích nižších tříd mohou zbytky sněhu ležet. Podle meteorologů bude sněhových přeháněk ubývat až odpoledne. Vystřídá je možnost mrznoucích mlh.

Na mrznoucí mlhy meteorologové upozorňují hlavně od úterní půlnoci do středečních 15:00. Upozornění se týká možnosti tvorby ledovky především ve východní části kraje, když v noci sněžení vystřídá mrznoucí mrholení nebo déšť se sněhem.

V úterý bude podle předpovědi na Vysočině převážně zataženo, sněhové přeháňky budou v celém kraji. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat od minus dvou do jednoho stupně Celsia. Slabý jižní vítr bude vát rychlostí do 20 kilometrů v hodině.

Silnice ve Zlínském kraji pokrývají místy zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Řidiči s nimi musejí počítat zejména na silnicích druhé a třetí třídy na Vsetínsku a Kroměřížsku, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a vlhké. Na výše položených silnicích nižších tříd často leží uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Vyplývá to z dnešních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

S námrazou musejí řidiči podle silničářů v úterý ráno počítat na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku v oblasti Syrákova. Nesjízdná je vinou ledovky nadále silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musejí řidiči počítat i na silnici III/43230 z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta není přes zimu udržovaná.

Ve Zlínském kraji bude v úterý většinou zataženo až oblačno, místy se vyskytnou sněhové přeháňky a slabý vítr. Teploty se v regionu ráno pohybovaly od minus osmi do minus čtyř stupňů Celsia. Denní teplotní maxima by podle předpovědi ČHMÚ měla v úterý v kraji dosáhnout minus tří stupňů Celsia až nuly. Bude převážně zataženo s občasným sněžením, během dne očekávají meteorologové slabé sněžení už jen místy.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Ve středních Čechách silničáři nabádají k opatrnosti. Na některých silnicích leží vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, vyplývá z informací ŘSD.

Například na dálnici D8 byly ještě po ránu hlášeny sněhové přeháňky a jízdu ztěžovala vrstva rozbředlého sněhu. Teploty v regionu se pohybovaly od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia a foukal slabý vítr nebo bylo bezvětří.

V Libereckém kraji varují silničáři před možnou námrazou na čtyřproudé silnici z Liberce na Turnov.

Teploty jsou k ránu v kraji nejčastěji kolem minus pěti stupňů Celsia, jsou tedy o deset až 15 stupňů vyšší než o den dříve. S postupující teplou frontou přes noc slabě sněžilo, připadlo maximálně několik centimetrů. V kombinaci s větrem se ale místy tvoří sněhové jazyky. Policie na svém dopravním webu varuje, že se tvoří v polohách nad 300 metrů na silnici 13 u Kamenického Šenova na Českolipsku.

Podle předpovědi by přes den občasné slabé sněžení v kraji mělo přecházet od západu v déšť se sněhem nebo déšť, i mrznoucí. Srážky by měly postupně ustávat. Nejvyšší denní teploty budou mezi jedním a minus dvěma stupni Celsia, ve Frýdlantském výběžku budou až dva stupně. 

Konec arktických teplot v Česku, v polovině týdne se oteplí, přijde ale déšť

Silnice v Olomouckém kraji byly ráno kvůli vrstvě rozbředlého sněhu sjízdné se zvýšenou opatrností. Nejvíce sněhu připadlo na Šumpersku a Jesenicku, kde v noci vyjely do terénu sypače a pluhy. Ráno tam vozovky pokrývá vrstva rozbředlého sněhu.

Sněhové přeháňky zasáhly také Olomoucko, Prostějovsku a Přerovsko, kde si řidiči také musí dát pozor na vrstvu rozbředlého sněhu. Dohlednost v celém kraji je snížena kvůli sněhovým přeháňkám.

V noci byla uzavřena silnice mezi Bohdíkovem a Hanušovicemi na Šumpersku, na kterou se sesunula půda z přilehlého svahu. Dopravní omezení by podle informací ŘSD mělo platit celé dopoledne.

V Ústeckém kraji jsou problémy na silnici I/7 mezi Chomutovem a obcí Hora Svatého Šebestiána ve směru na Německo. Silnice je uzavřená kvůli kalamitnímu počasí a z důvodu kolon kamionů stojících před hraničním přechodem do Německa. Sasko zavedlo na hranicích kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v České republice. Dálnice D8 je plynule průjezdná, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Podle meteorologů má být v úterý vÚsteckém kraji oblačno s občasnými sněhovými přeháňkami, které budou k večeru přecházet v déšť. Teploty se budou pohybovat od minus jednoho do plus tří stupňů Celsia.

Vrstva nového sněhu leží i na silnicích všech tříd na Chomutovsku, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na Lounsku leží zbytky sněhu po pluhování, stejně tak je rozbředlý sníh na silnicích nižších tříd v Krušných horách. Po chemickém ošetření jsou silnice v Ústí nad Labem. Nebezpečí námrazy hrozí ve vyšších polohách na Děčínsku. Vyplývá to z dopravního zpravodajství.

Kvůli nočnímu sněžení jsou hůře sjízdné vozovky v Jihočeském kraji. Silničáři je proto od nočních hodin posypávají solí nebo štěrkem. 

„Od půlnoci máme venku techniku. Na údržbě se v celém kraji podílí asi 180 sypačů. Kde smíme solit, zůstává většinou na vozovkách rozbředlý sníh. A kde se solit nesmí, je většinou ujetá vrstva pokrytá posypem,“ řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Pavla Pulcová.

Teploty v Jihočeském kraji se pohybují kolem bodu mrazu. Podle předpovědi meteorologů se přes den oteplí a bude pršet nebo sněžit. Večer se pak místy bude tvořit náledí a zmrazky.

Na dálničním hraničním přechodu Rozvadov na Tachovsku je od rána fronta automobilů na výjezdu do Německa. Po 08:00 byla dlouhá kolem osmi kilometrů. Jde hlavně o kamiony. Dopravní policisté jsou na místě, žádné kolize ani konflikty tam nevznikají. 

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Většina silnic v Jihomoravském kraji je v úterý sjízdná se zvýšenou opatrností. Na Vyškovsku, Brněnsku, Blanensku a v Brně může vznikat náledí. Na dálnicích je třeba dávat větší pozor kvůli snížené dohlednosti vlivem srážek. Na silnicích je místy ujetá vrstva sněhu krytá posypem, vyplývá z informací zveřejněných na internetových stránkách Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

V Brně s ohledem na sněhové srážky a teploty pod bodem mrazu, vyjelo po 2:00 všech 21 sypačů Brněnských komunikací.

Teploty v kraji se ráno podle silničářů pohybují od minus šesti do minus dvou stupňů Celsia. Meteorologové předpokládají, že dnes bude slabě sněžit a později odpoledne se místy objeví mrznoucí mrholení s tvorbou ledovky. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají k minus dvěma až plus jednomu stupni Celsia. Ve středu se má výrazně oteplit, a to až na devět stupňů Celsia, vyplývá z jejich webu.

Na silnicích v Pardubickém kraji stále zůstává místy sníh. Ve výše položených oblastech tvoří na menších komunikacích uježděnou vrstvu, občas zledovatělou, někde je po solení rozbředlý. Všechny cesty jsou podle silničářů s opatrností sjízdné.

Na kluzké vozovky se musí řidiči připravit v oblasti Lanškrouna, Poličky, Svitav, Vysokého Mýta a v Železných horách. Úsek silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí do Červené Vody je sjízdný pouze se sněhovými řetězy.

Ráno bylo vPardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus devíti a minus dvěma stupni.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblékala se „evropsky“, tak ji spolužáci ve Francii surově zbili. Skončila v kómatu

4. dubna 2024  20:01

Třináctiletou školačku přistěhovaleckého původu ve francouzském Montpellier zbila parta spolužáků....

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Opusťte Írán, vyzvalo Čechy MZV. Eviduje významný počet zadržených občanů EU

12. dubna 2024  16:07

České ministerstvo zahraničí (MZV) dnes vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české...

Přepis pohlaví snadno a rychle. Posudek už není potřeba, schválili v Německu

12. dubna 2024  16:07

Německý parlament v pátek schválil návrh zákona, který umožní transgender lidem či nebinárním...

Babiš s Nagyovou v kauze Čapí hnízdo vyhráno nemají. Státní zástupce podal odvolání

12. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  15:53

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v pátek podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...