Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Jeden mrazivý týden nedokazuje, že oteplování neexistuje, říká klimatolog

  18:00
Vnímání lidí je zkreslené, letošní zima je spíše teplejší, myslí si klimatolog Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Pavel Zahradníček. „Jeden mrazivý týden v únoru nedokazuje, že globální oteplování neexistuje,“ dodal v rozhovoru pro iDNES.cz. Zahradníček také uvedl, že na konci 21. století by se v českých nížinách na jihu Moravy a Polabí mohlo podnebí přiblížit středomořskému.

Zasněžená Praha (8. února 2021) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Poslední týden přinesl mrazy a sněhovou pokrývku i v nížinách, kterou v takovém množství řada lidí roky nepamatuje. Je letošní zima teplotně i sněhově výjimečná i z dlouhodobého hlediska?
Osobně si myslím, že se o žádnou extrémní epizodu nejednalo, ba naopak to byl typický projev během zimní sezony, kdy k nám pronikl chladný vzduch od severu a mrzlo. Naše vnímání je hodně zkreslené posledními teplými zimními sezonami a hlavně rokem 2019, kdy zima prakticky nebyla a nikde neklesla minima pod -20 stupňů Celsia. 

Z dlouhodobého hlediska je současná zima překvapivě spíše teplotně nadprůměrná. V prosinci byla teplota o 2,6 stupně vyšší než dlouhodobý průměr mezi lety 1981 až 2010 a v lednu o 0,9 stupně. Myslím, že podle jednoho mrazivého týdne to nelze hodnotit a podle nejnovější předpovědi nás naopak čeká nadprůměrně teplý zbytek února.

I sněhu je méně či stejně jako je dlouhodobý průměr. V Brně například od začátku roku nasněžilo jen 39 procent obvyklých hodnot a na Šumavě jen 69 procent. Lepší situace je na Lysé hoře, kde nasněžilo množství sněhu, které je na toto období obvyklé.

Jak je na tom letošní zima v porovnání s historickými rekordy?
Historický rekord je už vousatý a to z 11. února 1929, kdy na stanici v Litvínovicích u Českých Budějovic bylo naměřeno -42,2 stupně Celsia. K těmto hodnotám jsme měli zatím hodně daleko. I přesto, že v některých mrazových kotlinách bylo naměřeno letos okolo -30 stupňů, tak musíme tyto hodnoty brát s rezervou, jelikož umístění těchto stanic je účelové, právě s ohledem na monitorování těchto mrazů.

Češi si na mrazy v posledních letech poněkud odvykli, jak to však bude v budoucnu? 
O žádném chladnějším počasí se nedá vůbec hovořit. Období mezi lety 2015 až 2019 bylo nejteplejší pětiletí za dobu měření. Rok 2020 sice přišel hodně obyvatelům chladný, ale patřil opět k těm velice nadprůměrným. Například v Brně byl pátým nejteplejším od roku 1800.

Zimní měsíce se statisticky významně oteplují a to o 0,37 stupňů za 10 let. Modely počítají, že tento trend bude pokračovat a dokonce v zimě porostou teploty nejrychleji. Při optimistickém scénáři mohou být ke konci století zimy v průměru o 2 stupně teplejší, při pesimistickém dokonce až o 5 stupňů. To samozřejmě bude znamenat, že nám bude ubývat sněhové pokrývky a to hlavně v nižších a středních polohách a na horách naopak sníh sice vždycky bude, ale sezona tu bude kratší o 20-30 dnů.

Mgr. Pavel Zahradníček, Ph.D.

Klimatolog Pavel Zahradníček
  • Je absolventem Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 
  • Doktorát získal v oboru fyzické geografie. 
  • V Ústavu výzkumu globální změny AV ČR má na starost oblast budoucích scénářů klimatické změny.
  • Zabývá se také kontrolou kvality dat, tvorbou technických řad, analýzou časových řad a zpracováním výstupu klimatických modelů.

Neposouvá se tedy Česko typem podnebí postupně spíše někam do subtropického pásu?  
Je pravda, že se nám celkově v Evropě posouvají klimatické oblasti. V současném klimatu v rámci Česka je tento posun pozorován hlavně na Vysočině, která byla svým charakter počasí vždy specifická, ale nyní se dostává spíše na úroveň teplejších nižších oblastí. Podle starších studií modely předpokládaly, že ke konci století by se klima na jižní Moravě, v Polabí a také v dolním Rakousku a jižním Slovensku mohlo už blížit středomořskému charakteru počasí.

Souvisí to s globálním oteplováním?
Ano, klimatická změna je příčinou toho, že se nám nejen zimní měsíce dlouhodobě oteplují. Týká se to všech sezon. I v zimě díky klimatické změně více prší, než sněží, jelikož prostě dny jsou teplejší a většinou nad bodem mrazu. To je asi nejviditelnější změna během zimních měsíců.

Dá se odhadnout, jak velký vliv na to má činnost člověka nebo zda je to pozvolný přírodní proces?
Pokud by šlo o pozvolný přírodní proces, tak by se v současnosti klima neměnilo, jelikož přirozené procesy jsou v neutrálním postavení. Bohužel nám rostou skleníkové plyny, které vypouští do atmosféry člověk.

Řada lidí však globální oteplování právě kvůli letošní zimě a poměrně chladnému loňskému létu popírá. Nemají trochu pravdu? 
Léto 2020 bylo teplejší o 0,6 stupně, než je dlouhodobý průměr mezi lety 1981 až 2010. Za poslední roky to sice bylo jedno z těch chladnějších, ale i přesto teplejší než je obvyklé. Díky výjimečnému období po roce 2010 mají lidé zkreslený pohled, jakýkoliv chladnější výkyv jim připadá netypický. Přece jeden mrazivý týden v únoru nemůže někdo považovat za důkaz toho, že klimatická změna přestala existovat. 

Počasí je silně variabilní. Je zcela běžné, že k nám v zimě pronikne velice chladný nebo v létě velice teplý vzduch. Pro hodnocení klimatických změn je nutné brát v potaz dlouhodobé změny a ty jsou, bohužel, značně viditelné i na samotné přírodě. Krátkodobé výchylky jsou naopak zcela normální a musíme spíše sledovat, jestli nenarůstá jejich extremita oběma směry.

Česko se dlouhodobě potýká se suchem, letošní zima ovšem přinesla poměrně velké množství srážek. Na většině území je nyní půda nasycená na maximum. Je sucho pro letošní rok zažehnáno?
Není to jen o letošní zimě, ale prakticky od května 2020 byly srážky nadprůměrné, i když to neplatilo pro všechny měsíce a ani pro celou republiku. Například na severozápadě republiky spadlo srážek méně, než je obvyklé. 

V letošním roce zatím opravdu spadlo více srážek, ale sněhové pokrývky je stále relativně málo. Ta je důležitá na doplňování půdní vláhy v době startu vegetační sezony, kdy rostliny začínají čerpat vodu z půdy. Oproti minulým rokům máme určitě lepší výchozí situaci do začátku vegetační sezony a je větší pravděpodobnost, že na jaře by nás sucho trápit nemuselo. Ale rozhodne meteorologická situace v daný okamžik.

Konec arktických teplot v Česku, v polovině týdne se oteplí, přijde ale déšť

Dokážeme už nyní odhadnout, jaké bude léto?
Odhadnout se to dá pouze na základě statistické předpovědi založené na průměrném klimatu, ale relevantní předpověď vám nikdo nedokáže dát. V tomto je příroda o hodně mocnější než my.

Jak dlouho dopředu má smysl počasí předpovídat? 
Na portálu Intersucho počítáme předpověď sucha a základních meteorologických prvků na 10 dnů dopředu, což je na hranici spolehlivosti. Při dynamickém počasí nemusí být přesnost ani na konkrétní den, proto se často pracuje s nowcastingem (velmi krátkodobá předpověď upravovaná podle aktuální situace, pozn. red.). Naopak při stabilním počasí je vysoká přesnost počasí i na více než 10 dní. Ale v průměru se dá spoléhat na předpověď opravdu na 7-10 dnů. 

Dále existují delší produkty, jako je měsíční předpověď, kterou například připravuje Evropské centrum pro střednědobou předpověď a nebo sezonní předpovědi na tři měsíce dopředu pod záštitou projektu Copernicus. Spolehlivost těchto predikcí je, bohužel, zatím dosti slabá a to hlavně v případě srážek.

Autor:

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

  • Nejčtenější

Vyžeňte Orbána, vyzvala Maďary šéfka české Sněmovny. Klaus žádá její konec

Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. V sobotu to uvedla předsedkyně Poslanecké...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Noční maratón jednání o důvěře vládě protáhl Okamura. Rozhodne se až večer

Poslanci strávili kvůli hlasování o důvěře nové vládě Petra Fialy ve Sněmovně celou noc, přesto se k výsledku...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bakterie, která zabila šéfa europarlamentu, žije v potrubí. V Česku jí přibývá

Premium Bakterie legionella, která se stala osudnou předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, se v posledních letech...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Meteorologové varují před náledím, problémy mohou mít chodci i auta

Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu, která platí do úterního rána, hrozí při teplotách pod nulou...

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Bude ještě hůř, soudí podle průzkumu Češi o covidové situaci

Češi se v souvislosti s pandemií koronaviru nejvíce obávají omezení zdravotní péče o pacienty s jinými problémy a...

Seznam poradců premiéra Fialy je hotov. Je plný ekonomů, jsou v něm i lékaři

Na seznamu poradců premiéra Petra Fialy, který se podařilo získat iDNES.cz, figuruje nakonec více než deset jmen....

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...