Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Jeden mrazivý týden nedokazuje, že oteplování neexistuje, říká klimatolog

  18:00
Vnímání lidí je zkreslené, letošní zima je spíše teplejší, myslí si klimatolog Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Pavel Zahradníček. „Jeden mrazivý týden v únoru nedokazuje, že globální oteplování neexistuje,“ dodal v rozhovoru pro iDNES.cz. Zahradníček také uvedl, že na konci 21. století by se v českých nížinách na jihu Moravy a Polabí mohlo podnebí přiblížit středomořskému.
Zasněžená Praha (8. února 2021)

Zasněžená Praha (8. února 2021) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Poslední týden přinesl mrazy a sněhovou pokrývku i v nížinách, kterou v takovém množství řada lidí roky nepamatuje. Je letošní zima teplotně i sněhově výjimečná i z dlouhodobého hlediska?
Osobně si myslím, že se o žádnou extrémní epizodu nejednalo, ba naopak to byl typický projev během zimní sezony, kdy k nám pronikl chladný vzduch od severu a mrzlo. Naše vnímání je hodně zkreslené posledními teplými zimními sezonami a hlavně rokem 2019, kdy zima prakticky nebyla a nikde neklesla minima pod -20 stupňů Celsia. 

Z dlouhodobého hlediska je současná zima překvapivě spíše teplotně nadprůměrná. V prosinci byla teplota o 2,6 stupně vyšší než dlouhodobý průměr mezi lety 1981 až 2010 a v lednu o 0,9 stupně. Myslím, že podle jednoho mrazivého týdne to nelze hodnotit a podle nejnovější předpovědi nás naopak čeká nadprůměrně teplý zbytek února.

I sněhu je méně či stejně jako je dlouhodobý průměr. V Brně například od začátku roku nasněžilo jen 39 procent obvyklých hodnot a na Šumavě jen 69 procent. Lepší situace je na Lysé hoře, kde nasněžilo množství sněhu, které je na toto období obvyklé.

Jak je na tom letošní zima v porovnání s historickými rekordy?
Historický rekord je už vousatý a to z 11. února 1929, kdy na stanici v Litvínovicích u Českých Budějovic bylo naměřeno -42,2 stupně Celsia. K těmto hodnotám jsme měli zatím hodně daleko. I přesto, že v některých mrazových kotlinách bylo naměřeno letos okolo -30 stupňů, tak musíme tyto hodnoty brát s rezervou, jelikož umístění těchto stanic je účelové, právě s ohledem na monitorování těchto mrazů.

Češi si na mrazy v posledních letech poněkud odvykli, jak to však bude v budoucnu? 
O žádném chladnějším počasí se nedá vůbec hovořit. Období mezi lety 2015 až 2019 bylo nejteplejší pětiletí za dobu měření. Rok 2020 sice přišel hodně obyvatelům chladný, ale patřil opět k těm velice nadprůměrným. Například v Brně byl pátým nejteplejším od roku 1800.

Zimní měsíce se statisticky významně oteplují a to o 0,37 stupňů za 10 let. Modely počítají, že tento trend bude pokračovat a dokonce v zimě porostou teploty nejrychleji. Při optimistickém scénáři mohou být ke konci století zimy v průměru o 2 stupně teplejší, při pesimistickém dokonce až o 5 stupňů. To samozřejmě bude znamenat, že nám bude ubývat sněhové pokrývky a to hlavně v nižších a středních polohách a na horách naopak sníh sice vždycky bude, ale sezona tu bude kratší o 20-30 dnů.

Mgr. Pavel Zahradníček, Ph.D.

Klimatolog Pavel Zahradníček
  • Je absolventem Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 
  • Doktorát získal v oboru fyzické geografie. 
  • V Ústavu výzkumu globální změny AV ČR má na starost oblast budoucích scénářů klimatické změny.
  • Zabývá se také kontrolou kvality dat, tvorbou technických řad, analýzou časových řad a zpracováním výstupu klimatických modelů.

Neposouvá se tedy Česko typem podnebí postupně spíše někam do subtropického pásu?  
Je pravda, že se nám celkově v Evropě posouvají klimatické oblasti. V současném klimatu v rámci Česka je tento posun pozorován hlavně na Vysočině, která byla svým charakter počasí vždy specifická, ale nyní se dostává spíše na úroveň teplejších nižších oblastí. Podle starších studií modely předpokládaly, že ke konci století by se klima na jižní Moravě, v Polabí a také v dolním Rakousku a jižním Slovensku mohlo už blížit středomořskému charakteru počasí.

Souvisí to s globálním oteplováním?
Ano, klimatická změna je příčinou toho, že se nám nejen zimní měsíce dlouhodobě oteplují. Týká se to všech sezon. I v zimě díky klimatické změně více prší, než sněží, jelikož prostě dny jsou teplejší a většinou nad bodem mrazu. To je asi nejviditelnější změna během zimních měsíců.

Dá se odhadnout, jak velký vliv na to má činnost člověka nebo zda je to pozvolný přírodní proces?
Pokud by šlo o pozvolný přírodní proces, tak by se v současnosti klima neměnilo, jelikož přirozené procesy jsou v neutrálním postavení. Bohužel nám rostou skleníkové plyny, které vypouští do atmosféry člověk.

Řada lidí však globální oteplování právě kvůli letošní zimě a poměrně chladnému loňskému létu popírá. Nemají trochu pravdu? 
Léto 2020 bylo teplejší o 0,6 stupně, než je dlouhodobý průměr mezi lety 1981 až 2010. Za poslední roky to sice bylo jedno z těch chladnějších, ale i přesto teplejší než je obvyklé. Díky výjimečnému období po roce 2010 mají lidé zkreslený pohled, jakýkoliv chladnější výkyv jim připadá netypický. Přece jeden mrazivý týden v únoru nemůže někdo považovat za důkaz toho, že klimatická změna přestala existovat. 

Počasí je silně variabilní. Je zcela běžné, že k nám v zimě pronikne velice chladný nebo v létě velice teplý vzduch. Pro hodnocení klimatických změn je nutné brát v potaz dlouhodobé změny a ty jsou, bohužel, značně viditelné i na samotné přírodě. Krátkodobé výchylky jsou naopak zcela normální a musíme spíše sledovat, jestli nenarůstá jejich extremita oběma směry.

Česko se dlouhodobě potýká se suchem, letošní zima ovšem přinesla poměrně velké množství srážek. Na většině území je nyní půda nasycená na maximum. Je sucho pro letošní rok zažehnáno?
Není to jen o letošní zimě, ale prakticky od května 2020 byly srážky nadprůměrné, i když to neplatilo pro všechny měsíce a ani pro celou republiku. Například na severozápadě republiky spadlo srážek méně, než je obvyklé. 

V letošním roce zatím opravdu spadlo více srážek, ale sněhové pokrývky je stále relativně málo. Ta je důležitá na doplňování půdní vláhy v době startu vegetační sezony, kdy rostliny začínají čerpat vodu z půdy. Oproti minulým rokům máme určitě lepší výchozí situaci do začátku vegetační sezony a je větší pravděpodobnost, že na jaře by nás sucho trápit nemuselo. Ale rozhodne meteorologická situace v daný okamžik.

Konec arktických teplot v Česku, v polovině týdne se oteplí, přijde ale déšť

Dokážeme už nyní odhadnout, jaké bude léto?
Odhadnout se to dá pouze na základě statistické předpovědi založené na průměrném klimatu, ale relevantní předpověď vám nikdo nedokáže dát. V tomto je příroda o hodně mocnější než my.

Jak dlouho dopředu má smysl počasí předpovídat? 
Na portálu Intersucho počítáme předpověď sucha a základních meteorologických prvků na 10 dnů dopředu, což je na hranici spolehlivosti. Při dynamickém počasí nemusí být přesnost ani na konkrétní den, proto se často pracuje s nowcastingem (velmi krátkodobá předpověď upravovaná podle aktuální situace, pozn. red.). Naopak při stabilním počasí je vysoká přesnost počasí i na více než 10 dní. Ale v průměru se dá spoléhat na předpověď opravdu na 7-10 dnů. 

Dále existují delší produkty, jako je měsíční předpověď, kterou například připravuje Evropské centrum pro střednědobou předpověď a nebo sezonní předpovědi na tři měsíce dopředu pod záštitou projektu Copernicus. Spolehlivost těchto predikcí je, bohužel, zatím dosti slabá a to hlavně v případě srážek.

Autor:

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Pavel neodolal italskému klenotu na dvou kolech. Jízda byla radost, uvedl

Prezident Petr Pavel navštívil na konci své pracovní cesty po Itálii vesnici Varenna v Lombardii, kde se projel na...

Do Evropy pronikl čínský zápal plic. Česko pátrá po antibiotikách

Zápaly plic způsobené bakteriemi, které v poslední době ve větších počtech u dětí zaznamenali v Číně, se podle náměstka...

Fiala se bude snažit odvrátit protesty lékařů. Sejde se s jejich zástupci

Odvrátit protesty lékařů se pokusí premiér Petr Fiala. Sejde se s jejich zástupci. „Budu se snažit odblokovat situaci,“...

Poslanci po roztržce mezi Stanjurou a Babišem schválili rozpočet na příští rok

Zákon roku, státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun, schválili poslanci. „Brzdíme tempo...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Obchodní zástupce – stomatologie

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 90 000 Kč

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...