Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Rudý“ únor si připomněli bývalí studenti i protikomunistická hnutí

  13:55aktualizováno  19:29
Desítky lidí si v Praze připomněly pochod studentů na Hrad v únoru 1948. Vysokoškoláci chtěli vyzvat prezidenta Beneše, aby komunistům neustupoval, zastavila je však policie. Na Staroměstském náměstí se pak v podvečer sešlo několik stovek lidí, kteří protestovali proti návratu komunistů k moci.

Vzpomínkovou akci u pamětní desky v pražské Nerudově ulici na Malé Straně uspořádal Senát a Pražský akademický klub 48, který sdružuje účastníky tehdejšího pochodu. Někteří z nich dorazili v pondělí dopoledne na místo, odkud je před 65 lety rozehnala policie. Na jejich počest zazněla hymna a několik projevů.

Tisíce studentů se vypravily za prezidentem Edvardem Benešem 25. února po komunistickém puči. "Nikdo jiný takto nevystoupil. Pouze studenti dokázali vyjít do ulic a manifestovali svou nespokojenost," zmínil rektor Karlovy Univerzity Václav Hampl.

Vysokoškoláci se vydali na Hrad od budovy ČVUT na Karlově náměstí. "Byl to mohutný průvod několika tisíc vysokoškoláků, který se sunul velice tiše a pomalu. Nebyla veselá nálada, která se obyčejně objeví, když mladí lidé jsou pohromadě. Bylo vidět, že to berou všichni vážně," zavzpomínal pro iDNES.cz předseda Pražského akademického klubu 48 Jiří Navrátil.

Vpředu původu šel tehdejší student dnešní Vysoké školy ekonomické Oldřich Začal. "Došli jsme až k ulici Jánský vršek, kde nás policisté rozehnali. Mezi účastníky průvodu byli samozřejmě fízlové. Vznikla panika. Jeden student byl omylem postřelený, jinak se nestřílelo," řekl iDNES.cz Začal. Část studentů se přes Petřín dostala na Hradčanské náměstí, ani jim se však hovořit s Benešem nepodařilo.

Schwarzenberg: Za vliv KSČM můžeme i my

Komunisté mnoho z účastníků průvodu zatkli a vyloučili ze studia. "Dostávali poté nejhorší místa a dodnes si to musejí vypíjet ve výši důchodů," připomněl Navrátil. On sám tenkrát až nahoru do Nerudovy ulice nedošel. Od kamaráda se totiž dozvěděl, že byl vyloučený ze studia a šel se podívat na právnickou fakultu, kde si tuto informaci potvrdil. Kvůli svému působení ve skautu strávil léta ve vězení a uranových dolech.

Oldřich Začal dostal vyhazov ze školy 13. prosince 1948. "Chybělo mi čtrnáct dní a dvě zkoušky do dokončení studia. Za Dubčeka jsem se přihlásil, když byly vyhlášené rehabilitace, a během roku 1969 jsem vysokou školu dokončil," říká.

Sobotka kritizoval řeč Grebeníčka k Palachovi

Někdejší vysokoškoláci také podpořili dnešní studenty v jejich protestech proti komunistům v krajských radách. "Fandím jim v jejich úsilí. Všichni vědí, co komunismus znamenal a přesto se najdou lidé, kteří volí KSČM. Je to zdrcující, " uvedl místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka připomněl i nedávný sněmovní proslov komunistického poslance Miroslava Grebeníčka, který zpochybnil oběť Jana Palacha (více čtěte zde). "Komunisté prokázali, že zůstanou vždy stejní. Drzost, lež, cynismus a touha po moci navždy zůstanou součástí gottwaldovských a husákovských pohrobků," uvedl Sobotka s tím, že ke studentům z roku 1948 má obdiv a úctu za to, že se nebáli vyjádřit svůj názor.

"Budeme-li všichni mlčet a budeme-li zalezlí ve svých pracovnách, tak se události z února 1948 mohou opakovat. Musíme být bdělí a věřit, že mladí lidé se budou chovat rozumněji než někteří naši spoluobčané," doplnil rektor ČVUT Václav Havlíček.

Iniciativy svolaly protest na Staroměstském náměstí

V podvečer se potom na Staroměstském náměstí sešlo několik stovek lidí, kteří nesouhlasí s rostoucím vlivem KSČM. Podle organizátorů z krajských iniciativ přišlo protest podpořit až 1 500 lidí, policie odhadla pouze zhruba třetinovou účast.

Na pódiu byla i rudá klec s improvizovanou šibenicí. "Komunismus není jen rohlík za 30 haléřů, ale i provaz za názor," prohlásil jeden z řečníků.

Krajské iniciativy BEZ komunistů.cz a Komunisté nepatří ke kormidlu na závěr protestu naplánovaly pochod k sídlu ČSSD. Nelíbí se jim, že sociální demokracie údajně porušuje své stanovy a pouští se do vlády s totalitní stranou.

Pořadatelé na akci také sbírali podpisy pod petici. Podle aktivistů má protest vyvolat občanský tlak na to, aby komunisté zmizeli z veřejného života. Podobné protesty se uskutečnily i v dalších městech.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Teenageři ve Francii brutálně znásilnili dvanáctiletou dívku. Za to, že je Židovka

19. června 2024  11:56,  aktualizováno  12:41

Ve Francii byli v pondělí zatčeni tři teenageři kvůli brutálnímu znásilnění dvanáctileté dívky. Dva...

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  12:41

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Němci svolali záchodový summit. Děti se na školních WC bojí, radši méně pijí

19. června 2024  12:38

Nejen nedostatek učitelů a úroveň výuky trápí německé školství, problémem je i hygiena na školních...

Problém Filipa Turka: staví bez povolení, ukázala revize katastru

19. června 2024  12:05,  aktualizováno  12:31

Premium Hvězda českých eurovoleb Filip Turek, lídr kandidátky koalice Přísaha a Motoristé, má problém. Při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...