Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šťastně bylo v zemi krále Tomia. Pivo za 15 Kč kupovali i jeho nevoliči

  18:41
Pivo za 15 korun, klobása za 20, vajíčko za 2 nebo kilo vepřové pleci za 54 korun. Za tyto ceny si mohli lidé nakoupit produkty v Olomouci na prvním Českém jarmarku, který je součástí volební kampaně politického hnutí SPD.

Jedna řada se stála na maso a vajíčka, druhá na ovoce a zeleninu a třetí na občerstvení. „Koupila jsem už cibuli a jablka a manžel ještě čeká na maso, chce kuřecí a hovězí. Okamura nám byl vždy sympatický, naposledy jsme jej sice nevolili, ale jeho názory nám dávají smysl, každopádně jestli ho letos budeme volit ještě uvidíme, ale jarmark se nám líbí,“ vysvětluje Olomoučanka, ke které o chvíli později přichází manžel, který navíc ještě koupil králíka.

„Já jsem chtěla hlavně vidět Tomia na živo a když už tady jsem, tak si koupím králíka, ta cena je skvělá. Byla jsem se podívat i na jablka a jsou moc hezká, nejsou vůbec otlučená. Kdybych ještě nevěděla, koho budu volit, tak by mě SPD tímto jarmarkem určitě přesvědčilo,“ říká budoucí volička Tomia Okamury Monika.

Okamura se s fanynkami fotí rád

U olomouckého hlavního vlakového nádraží proběhl první Český jarmark politického hnutí SPD. (21. srpna 2021)

Nakoupit za nízké ceny přišli i nevoliči SPD nebo ti, kteří zatím rozhodnuti nejsou. „S maminkou jsme přišly nakoupit brambory. Naši známí jsou členové hnutí, tak jsme se spíš jen ze zvědavosti přišly podívat,“ vysvětluje zatím nerozhodnutá žena stojící ve frontě.

Na pódiu se spolu s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou představil i místopředseda Radim Fiala a další členové. Po krátkém přivítání zazněla hymna SPD, která podle slov Okamury shrnuje celý program SPD. Následoval potlesk a detailní představování jednotlivých bodů programu. Lidé stojící přímo u pódia souhlasně pokyvovali, hrdě tleskali a vykřikovali: „Souhlasíme, přesně tak, žádné euro ani migranti!“

Fronta dlouhá jak na banány za socialismu

U stánků se nárazově tvořily fronty. V jednu chvíli tam na produkty čekaly desítky lidí, jak na vzácné banány v dobách socialismu. „Máme velké auto plné masa, takže věřím, že nám to vydrží až do konce,“ prozrazuje jeden ze stánkařů. Maso sice vydrželo, ale mrkve, které stály 7,90 kč/kg, a cibule za 6,90 kč/kg se vyprodaly už dvě a půl hodiny před koncem jarmarku, lidé si přitom mohli odnést jen pět kilo z každého produktu.

„Jelikož je to úplně první jarmark, tak úspěšnost zatím nedokážu úplně posoudit, ale vzhledem k tomu, kolik je tady teď lidí, tak vypadá, že se to povedlo. Samozřejmě čím více lidí si sem přijde nakoupit nebo si poslechnout náš volební program, tím lépe. I kdyby si tady přišli nakoupit i ti, kteří nás volit nebudou, tak nám to vadit určitě nebude. Podporujeme totiž to, aby se co nejvíce prodávaly české produkty, je to důležité nejen pro českou pokladnu, ale i pro samotné zemědělce nebo pro českou přírodu,“ popisuje místopředseda SPD Radim Fiala.

Český jarmark spolu se zástupci hnutí SPD, v čele s Okamurou, postupně přijede do všech krajských měst. „Lidé ze všech koutů republiky si budou moct nakoupit potraviny za férové ceny. My jako politická strana zemědělce a prodejce nijak nedotujeme, jsou tady s námi kvůli tomu, že se oni sami chtějí své výrobky propagovat,“ doplňuje Fiala.

Ceny jsou podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala férové možná tak pro zákazníky, ale pro zemědělce nikoliv. „Zveřejněné prodejní ceny na “Českém jarmarku” přibližně odpovídají tzv. cenám zemědělských výrobců (farmářským cenám). Ty se nicméně dlouhodobě pohybují na hranici výrobních nákladů a jsou navíc zkresleny chováním obchodních řetězců, které v rámci slevových akcí nutí zemědělce a potravináře dodávat v některých případech za ceny, které jsou dokonce nižší než zmíněné výrobní náklady,“ vysvětluje Doležal.

Doplňuje, že v obecné rovině vítají akce, na kterých se lidé sami mohou přesvědčit, že české potraviny jsou chutné, kvalitní a cenově dostupné, nicméně čeští zemědělci za ně dostávají dlouhodobě nízké ceny a jsou mnohdy rádi, že jim to pokryje alespoň výrobní náklady.

Autoři:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...