Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

SPD nabízí potraviny za „férové ceny“. Farmáři na nich ale prodělají

  19:31
„Dovolujeme si Vás pozvat na Český jarmark SPD, který bude i ve Vašem krajském městě!“ Tak láká strana Tomia Okamury na setkání, která budou probíhat v srpnu a v září tohoto roku v rámci předvolební kampaně. Cílem je podle letáku podpořit české zemědělce a české potraviny „za férové ceny“. Jejich zástupci ale oponují: uvedené ceny jsou příliš nízké, zemědělcům se za ně nevyplatí ani kopnout do země.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

„Přijďte si levně a férově nakoupit na Český jarmark SPD 2021. Ukážeme vám v praxi, jak dobře a levně dokážou čeští sedláci a zemědělci pěstovat a jak nám zahraniční řetězce kvůli EU deformují trh,“ hlásá leták.

A nabízí vajíčka za cenu 1,99 korun za kus. Jablka za 9,90 korun za kilo. Nebo vepřovou plec za cenu 53,90 korun za kilo. To vše od českých sedláků a farmářů. Jako srovnání k nízkým „českým“ cenám také ukazují vysoké „běžné ceny supermarketů“ od zahraničních dodavatelů.

Jenže avizované „skutečné“ ceny českých potravin nejsou zdaleka tak ideální, jak by se mohlo zdát.

Jak uvádí prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, odhad je, že zemědělci, kteří budou Okamurovi potraviny dodávat, budou 10 až 30 procent pod výrobními náklady. 

„Je vidět, že je to jen součást politické kampaně a s realitou to nemá nic společného. Za takové ceny se zemědělcům ani nevyplatí kopnout do země, natož vykrmovat zvířata. Je to čistě politický tahák, stejně jako předvolební rozdávání guláše nebo piva zadarmo,“ uvedl.

Nesmyslnost cen ilustruje například na vajíčkách - 1,99 korun za kus. „Všechny řetězce se zavázaly, že budou postupně prodávat méně vajíček z klecových chovů. Ty budou samozřejmě o něco dražší. Pokud tam SPD bude mít vajíčko za takovou cenu, nepochybně to bude v klecového chovu, a i tak to bude podnákladová cena,“ hodnotí.

SPD hledá do volebního klipu revoltujícího dredaře. Bartoš se nepřihlásí

Sám předseda strany Tomio Okamura říká, že ceny v letáku navrhli sami zemědělci. „Oslovili jsme některé zemědělce, ať si na našem jarmarku prodávají zboží za ceny, za které sami chtějí. Ty ceny, které jsou uvedené v letáku, jsou ty, které nám garantovali, že za ně to prodávat chtějí a budou,“ uvedl. Jména dodavatelů ale sdělit nechtěl.

Prouza odhaduje, že producenti budou pravděpodobně velkokapacitní. „Ti mu tam nějaké brambory dodají a bude jim jedno, že na 300 kilech něco prodělají, protože dalších 50 tun prodají za reálné ceny. Malý zemědělec nebude mít jediný důvod, proč by se připravoval o zisk, aby prodával na Okamurově jarmarku,“ popsal s tím, že to je podle něj důvod, proč Okamura jména dodavatelů nechce říct. „Musel by přiznat, že to jsou velkozemědělci, pro které tlačil kvóty,“ míní.

Zemědělcům se ceny nevyplatí

Ani podle prezidenta Agrární komory České republiky Jiřího Doležala takový prodej pro zemědělce nemůže být výhodný. Přibližně podle něj odpovídají cenám, za které zemědělci zboží dodávají maloobchodníkům. Ty se však dlouhodobě pohybují na hranici výrobních nákladů a jsou navíc zkresleny chováním obchodních řetězců. „Ty v rámci slevových akcí nutí zemědělce a potravináře dodávat v některých případech za ceny, které jsou dokonce nižší než zmíněné výrobní náklady,“ uvedl.

SPD láká na akci Český jarmark, v rámci které budou zemědělci prodávat své...

SPD láká na akci Český jarmark, v rámci které budou zemědělci prodávat své potraviny.

A podobně mluví také Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR. „Hodně se to blíží cenám, za které zemědělci realizují svou produkci. Třeba u vajíček jde o ceny, za které zemědělci dlouhodobě prodávají vejce buď do supermarketů, nebo zprostředkovatelům. Ty ale mnohdy nepokrývají ani výrobní náklady,“ upozorňuje.

Podotýká, že problémem vysokých cen je spíše podíl obchodníků na finální částce. „Lidé kupují dražší potraviny, než by museli, kdyby obchodníci měli nižší marže. Ty navíc neustále rostou. Tohle by pro zemědělce samozřejmě výhodné nebylo, ceny by musely být vyšší,“ dodává s odkazem na ceny uvedené v letáku.

Zemědělský svaz si k věci ostatně zpracoval analýzu, která náklady a ceny uvedené v letáku srovnává. Z té vychází, že ceny na letáku jsou u některých potravin jen o halíře vyšší než výrobní náklady. „Přijďte na jarmark a sami se zeptejte, proč to za ty ceny chtějí prodávat,“ reagoval Okamura.

Analýza Zemědělského svazu ČR
Férová cena SPD (dle letáku) Spotřebitelská cena (oficiální zjištění dle ČSÚ)
Cena potravinářů (oficiální zjištění dle ČSÚ)Cena zemědělců (oficiální zjištění dle ČSÚ)Vynaložené náklady dle MZe (Zelená zpráva za r. 2020)
Brambory4,90 Kč/kg 13,03 Kč/kgČSÚ nesleduje3,33 Kč/kg – podnákladová cena zemědělců4,76 Kč/kg
Cibule6,90 Kč/kg15,37 Kč/kgČSÚ nesleduje6,54 Kč/kgNesleduje se
Jablka9,90 Kč/kg31,56 Kč/kgČSÚ nesleduje13,75 Kč/kgNesleduje se
Chléb20,90 Kč/kg28,66 Kč/kg17,15 Kč/kg4,92 Kč/kg (potravin. pšenice)3,83 Kč/kg
Mléko11,90 Kč/l17,18 Kč/l: mléko čerstvé11,25 Kč/l; mléko trvanlivé12,01 Kč/l: mléko čerstvé10,12 Kč/l; mléko trvanlivé8,82 Kč/l8,67 Kč/l
Vepřová plec53,90 Kč/kg113,92 Kč/kg - ČSÚ uvádí cenu vepřové pečeně, nikoliv plece71,17 Kč/kg ČSÚ uvádí cenu vepřové pečeně, nikoliv plece27,09 Kč/kg ž.h. (jat. prasata) – podnákladová cena zemědělcůVýkrm prasat: 33,99 Kč/kg ž.h.

Brambory z Egypta, cibule za 40 korun

Na letáku jsou jako potraviny v běžných supermarketech uváděné třeba brambory z Egypta, mrkev z Portugalska, cibule z Holandska nebo jablka ze Španělska. Prouza připouští, že zboží tohoto původu se může na trhu objevit. 

Nejde ale podle něj o nechuť využívat českých dodavatelů, ale spíše o kapacitní záležitost. „V nějaký moment začátkem jara tu taková zelenina je. V červenci, srpnu, kdy dozrála česká zelenina, sem nevozí už nikdo nic. Špatně se to vysvětluje, ale dobře se to dává na předvolební plakát,“ míní.

SPD láká na akci Český jarmark, v rámci které budou zemědělci prodávat své...

SPD láká na akci Český jarmark, v rámci které budou zemědělci prodávat své potraviny.

„Porovnávají věci, které porovnatelné nejsou. Brambory z Egypta se sem vozí jako nové brambory v období březen až květen, případně začátek června, tedy předtím, než začne česká sklizeň a brambory z té loňské nemají potřebnou kvalitu,“ uvedl zase předseda České zelinářské unie Petr Hanka.

Cena takových brambor ze supermarketu, podle letáku prodávaných za 30 korun za kilogram, ale podle něj neodpovídá realitě. „Není takhle vysoká. Bývá třeba na polovině, kolem patnácti korun,“ říká. Stejně tak u cibule: 39,90 korun uváděných na plakátu je podle něj extrém, běžná cena je i u té holandské kolem deseti korun. Záleží ale na sezoně. „Porovnávání neporovnávatelného je tam u většiny komodit,“ dodává.

Jak strana k daným údajům došla, Okamura dle svých slov přesně neví. „To měl na starosti někdo z kolegů. Prozkoumat to a připravit srovnání. Co já od něj vím, normálně si obešel hypermarkety a zaznamenal příklady cen, které tam viděl,“ řekl Okamura.

Stejně tak učinili i redaktoři iDNES.cz. V úterý večer a ve středu ráno obešli čtyři různé supermarkety a zaznamenali cenu výrobků, které Jarmark SPD nabízí. Ceny se přitom od těch uváděných v letáku lišily: cena cibule nepřekročila dvacet korun, cena brambor se zase pohybuje v rozmezí dvanácti až pětadvaceti korun. Nikoliv třicet uváděných v letáku.

Ceny potravin v supermarketech podle průzkumu iDNES.cz
Chleba 1kgVepřová plec 1kgMáslo 250 gMléko 1lMrkev 1kgPřední hovězí 1kgJemné párečky 1kgCibule 1kgJablka 1kgBrambory 1kgVejce 1ks
Billa22,40 Kč189,90 Kč54,90 Kč14,90 KčX149,90 K464,90 Kč18,90 Kč39,90 Kč16,45 Kč3,20 Kč
Albert24,90 Kč169 Kč49,90 Kč19,90 Kč29,90 Kč189 Kč249,50 Kč19,90 Kč32,90 Kč24,90 Kč3,99 Kč
Lidl22,40 Kč149 Kč34,90 Kč16,90 Kč29,90 KčX134 Kč14,95 Kč59,90 Kč12,45 Kč3,29 Kč
Kaufland22,50 Kč194,90 Kč39,90 Kč17,9024,90 Kč169,90 Kč199 Kč19,90 Kč39,90 Kč24,90 KčX

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea pitvě nevěří

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: EU trápí zásadní spor. Je výš Brusel, nebo ústavní soud?

Premium Nejzásadnější právní spor, který se teď v Evropské unii odehrává, má pokračování. Moc se o něm u nás nepíše, ale jde o...

Sterilizaci jsme podepisovaly pod vlivem léků, neřekli nám to, tvrdí poškozené

Premium Manžel ji doma zkopal do břicha, tři roky měla zdravotní problémy, vyloučili ji z komunity. S takovými situacemi se...

PŘEHLEDNĚ: Auditor Wagenknecht nebo Hilšer. Kdo by vládl za Piráty a STAN

Expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál nebo auditor Lukáš Wagenknecht. Piráti a Starostové v úterý představili své...

Povinnému očkování neutečete, píše Flegr odmítačům, ač to vláda nezvažuje

Vědec a biolog Jaroslav Flegr se vyjádřil na adresu lidí, kteří odmítají očkování a pohrozil, že vláda bude nakonec...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....