Podle indexu Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), který sleduje meziměsíční změny v cenách potravin, se zvedly ceny například cereálií, mléčných výrobků, masa a olejnatých semen, uvádí agentura Reuters.
Cena výrazně narostla i u kukuřice nebo sóji, kdy se kvůli nevídaně velké čínské poptávce cena dostala nejvýš za posledních šest let, u palmového oleje pak jde o nejvyšší cenu za poslední dekádu.
OSN uvádí, že cena potravin vzrostla od května o 18 procent. Za vyššími cenami stojí především počasí a také jednotlivé státy, které si snaží udělat dostatečnou zásobu. Mezi nejvíce žádané zemědělské komodity pak patří palmový olej a obilí.
Ceny nejspíš nezačnou klesat ani v letošním roce, což může ovlivnit ty, kteří kvůli koronaviru přišli o své příjmy. Je tak možné, že mezinárodní konflikty, dopad pandemie a změna klimatických podmínek pro pěstování mohou vyústit v nedostatek určitých potravin, čímž by nejvíce byly zasaženy ekonomicky slabší země, píše server Bloomberg.
Historie se zatím neopakuje
„Momentálně je ve hře mnoho faktorů, které tlačí ceny potravin stále výš a výš. Lidé navíc ve velkém přicházejí o práci a čekají je těžké časy. Potravinová inflace je reálnou hrozbou“ říká ekonom FAO Abdolreza Abbassian.
Proti potravinové inflaci se snaží bojovat i samotné státy. Vývozní gigant pšenice, Rusko, se od února chystá omezit dodávky, a pozastavení exportu kukuřice už momentálně zavedla Argentina, která se kvůli zákazu nyní potýká s plánovanými stávkami farmářů.
Státy se připravují na nejhorší. Ve velkém se zásobují potravinami |
I přesto, že se ceny v posledních sedmi měsících neustále zvyšovaly, nedosáhly však ještě takových hodnot jako v letech 2008 a 2011, kdy se potraviny zdražily kvůli politické a ekonomické nestabilitě.
„Nacházíme se ve složité době potravinové inflace, ale nejsme na tom tak, jako tomu bylo před deseti lety a stejně jako dříve to povede ke zlepšení některých věcí. Nesmíme ale zapomínat, že koronavirus může pozastavit dodávky potravin či oslabit trh úbytkem pracovní síly,“ uzavírá pro Bloomberg Tim Benton z Královského institutu pro mezinárodní záležitosti v Londýně.
7. prosince 2020 |