Tvůrci britské celoplošné televizní stanice ITV natáčeli v Ostravě v zimních měsících, kdy v moravskoslezské metropoli bývá nejhorší ovzduší v Česku a společně s polskou slezskou kotlinou nejhorší i ve střední Evropě. Dokument ukazuje kouřící komíny Mittalu, astmatické děti a ulice zahalené smogem (na film se můžete podívat zde).
Okamžitě po odvysílání minulé pondělí se v Ostravě objevily dvě reakce: jedna říká, že film bez skrupulí ukázal na velký problém a konečně se o smogu v Ostravě začne ještě více hovořit, další lidé ale dokument považují za tendenční. Neukázal podle nich na další znečišťovatele ovzduší a svou zkratkovitostí Ostravě hodně ublížil. Taková reakce přímo ve městě zřejmě převažuje (o reakcích na dokument čtěte také zde).
Záběry z britského dokumentu ukazují ostravský ArcelorMittal.
Asi nejhlasitěji se ozvali odboráři z huti ArcelorMittal, která je ve snímku označena za hlavního viníka tristního stavu. "Můžu vám sdělit, že ArcelorMittal zvažuje určitou strategii prvovýroby s tím, že by se zavřela jedna vysoká pec z pěti, z nichž dvě jsou v Ostravě a tři v Polsku. Kdyby se zavřela ta ostravská, byl by to velký průšvih," řekl MF DNES předseda rady odborů Vítězslav Prak.
Dodal, že případné zavření vysoké pece by se dotklo všech zaměstnanců huti i lidí, kteří pracují v navazující výrobě. Podle odborářů odvysílaný dokument Továrna k ohrožení tisíců pracovních míst přispívá.
Odbory se obávají, že rušit se bude tam, kde se firma očerňuje
Další z huťařských odborářů v České televizi Roman Bečica řekl v České televizi, že nadnárodní vedení firmy spíše zavře vysokou pec v místě, kde se mu i přes miliardové investice do ekologie hází klacky pod nohy a očerňuje se. Dodal, že při zrušení pece by jen ve firmě přišlo o práci sedm tisíc lidí.
V souvislosti s kroky ocelářských odborářů se objevily i polemiky o tom, že teď trochu paradoxně bojují za svého zaměstnavatele. Podle Vítězslava Praka je ale tento postup v současnosti nutný.
"Momentálně musíme bránit firmu, protože nás živí. Samozřejmě něco jiného je třeba vyjednávání o mzdách. Ta bývají každoročně náročná a trvají třeba i měsíce. Ale teď jde o místa všech zaměstnanců huti v Ostravě," řekl Prak.