"Svěříme do rukou hlavního hygienika, aby Bezpečnostní radu státu a vládu včas informoval, kdy onemocnění bude mít takový nástup, že bude očkování povinné," sdělil Jan Fischer. Dokud hlavní hygienik Michael Vít nevydá varování, není potřeba žádné plošné opatření.
Komentář Viliama BuchertaKlaus v případě prasečí chřipky šílí zbytečně a přestřelil |
Podle prezidenta Václava Klause bylo dnešní dvouhodinové jednání věcné a rozumné. "Diskuse byla potřebná, bylo třeba některé věci si vzájemně ujasnit," uvedl Klaus. První otázkou podle něj bylo, zda je nyní hrozba prasečí chřipky taková, aby se v Česku přijímala mimořádná opatření.
Očkován není Klaus ani FischerAni prezident Václav Klaus, ani premiér Jan Fischer očkováni proti prasečí chřipce nebyli. "Nenechal bych se očkovat, považuji to za věc zbytečnou. V této chřipce vidím stejnou bublinu jako v různých globálních oteplováních," sdělil Klaus. O očkování by uvažoval jen v případě, že by jej vláda označila jako osobu důležitou pro chod státu. Vakcínu nedostal ani Fischer. "Nepovažoval jsem se za osobu nezbytnou pro chod státu. Jsou tady jiní," zdůvodnil novinářům premiér. |
"V řadě resortů očkování povinné není, soustředili jsme se na to, jak to udělat v armádě," informoval prezident. Podle něj se budou do pondělního zasedání vlády dolaďovat detaily, jak by mělo usnesení vlády vypadat. Bezpečnostní rada dnes vydala pouze doporučení.
S očkováním v armádě už se podle Fischera nejspíš začalo. "Už jsme zaznamenali určité reakce," nastínil premiér a dodal, že usnesení vlády umožní armádě, aby strategii pozměnila, případně nařízení zrušila. - čtěte Když se nedáme očkovat, hrozí nám pokuta 15 tisíc, píše voják
Na původně přijaté strategii očkování ale podle premiéra není třeba nic měnit. I zpětně považuje rozhodnutí o nákupu vakcín za zodpovědné.
"Rozhodnutí o počtu nakoupených vakcín jsme přijímali s určitým rizikem. Řekl bych, že to je rozhodování, kdy se vybírá nejlepší ze špatných variant," bránil vládu Fischer a dodal, že nízký zájem populace o očkování je podle něj možné změnit jen přesvědčováním.
V Česku zatím epidemie chřipky není. Nastala by v případě, že by onemocnělo přes dva tisíce lidí na sto tisíc obyvatel. K minulému pátku stonalo 906 lidí z každých sto tisíc.
Hlavní hygienik Michael Vít ale upozornil, že v Moravskoslezském a Olomouckém kraji je v mladších věkových skupinách nárůst nemocnosti mezi 20 až 30 procenty, což může signalizovat další vlnu chřipky. Aktuální čísla budou k dispozici v odpoledních hodinách.