Hygienik mohl nakazit Bezpečnostní radu státu, Klaus ho kritizuje

  17:46aktualizováno  17:46
Hlavní hygienik Michael Vít, který onemocněl chřipkou, mohl nakazit Bezpečnostní radu státu, jejíhož zasedání se zúčastnil. Vysloužil si také kritiku prezidenta Klause, že se nenechal včas očkovat, když ostatním nutí vakcíny proti prasečí chřipce.

Michael Vít | foto: Stanislav PeškaČTK

Bezpečnostní rada státu, v jejímž čele stojí premiér Jan Fischer, v pátek probírala právě očkování proti prasečí chřipce; zda by mělo být povinné pro vojáky, pracovníky ministerstev, policisty, členy vlády i bezpečnostní rady. Na jednání výjimečně přišel i prezident.

"Panu hlavnímu hygienikovi přeji, aby se co nejrychleji uzdravil. Jenom mne překvapuje, že když on nám tam vnucuje to povinné očkování, že se sám už dávno na tu prasečí chřipku neočkoval," řekl Václav Klaus serveru Novinky.cz během své dnešní návštěvy Dánska.

Podle Hany Roháčové, primářky infekčního oddělení pražské nemocnice na Bulovce, je inkubační doba běžné chřipky 1 až 3 dny, prasečí 5 až 7 dní. Virus může vydržet několik hodin. "Chřipka se přenáší kapénkovou infekcí a pokud má někdo kapénky na ruce, může nakazit někoho dalšího," připustila lékařka.

Bezpečnostní radě šéfuje Jan Fischer. "Žádná panika určitě nezavládla, ničeho se neobává," odvětil mluvčí předsedy vlády Roman Prorok na otázku, jak premiér přijal informaci o nemoci hlavního hygienika.

Premiér již dříve avizoval, že se podvolí Vítovu rozhodnutí a očkovat se nechá. Právě hlavní hygienik totiž rozhodne, kdy kvůli pandemickému stavu začne povinné očkování 200 tisíc lidí důležitých pro chod státu.

Ministři s očkováním vyčkávají

Mezi ně patří i ti ministři, kteří jsou současně členy Bezpečnostní rady státu. Téměř všichni zaujali vyčkávací taktiku a nikdo z nich se do očkování nehrne, byť by Vítův případ pro ně mohl být varováním.

Ministr vnitra Martin Pecina o vakcíně ani neuvažuje. "Není očkovaný ani proti normální chřipce. Nevidí důvod," sdělila mluvčí Hana Malá. Ministr dopravy Gustáv Slamečka si počká až na příkaz hlavního hygienika.

"Pan ministr je očkován proti řadě onemocnění, například proti sezonní chřipce," informoval Matyáš Vitík z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu. Jeho šéf Vladimír Tošovský chce s vakcínou určenou pro něj naložit po svém. "Nenechal se očkovat, aby v případě potřeby byla k dispozici potřebným lidem, kteří zajišťují chod infrastruktury," vysvětlil mluvčí Vitík.

Jedinou očkovanou členkou Bezpečnostní rady státu je zatím ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Dalším, kdo se chce nechat očkovat ještě předtím, než zavelí hlavní hygienik, je ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. "Ministr to má v plánu, sám je očkován proti řadě nemocí a považujete to za důležitou prevenci," řekla jeho mluvčí Marie Faturová.

Autoři: , , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz