Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový český projekt CzechGlobe zkoumá změny klimatu, zájem o něj má i NASA

  21:40
V Brně odstartoval unikátní projekt Akademie věd s názvem CzechGlobe. Bude zkoumat globální změny klimatu a jejich vliv na ekosystémy i lidský život ve všech jeho oblastech. Zájem o něj projevila NASA nebo odborníci z METEO France. Odstartovat mu pomůže 650 milionů korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Klimatické změny bude zkoumat unikátní projekt CzechGlobe | foto: AP

Jedná se o první český výzkumný projekt, který se bude zabývat výhradně globální změnou klimatu a jejími dopady na lidský život ve všech jeho oblastech.

"Projekt CzechGlobe vznikl jako reakce na silnou společenskou poptávku řešit problematiku globální změny klimatu a plnit mezinárodní závazky, které Česká republika v této oblasti přijala. Cílem projektu je vybudovat v Česku špičkové výzkumné centrum evropského významu, které bude zkoumat výhradně projevy a dopady globální změny klimatu," uvedl mluvčí projektu Martin Procházka.

Český vědecký tým doplněný například o zahraniční vědce nebo i odborníky z Karlovy univerzity a Zemědělské univerzity v Brně bude sledovat například výměnu CO2 mezi ekosystémy a atmosférou, zkoumat geologické a hydrologické cykly, v laboratorních podmínkách simulovat nárůst CO2 v atmosféře a zkoumat jeho dopady na rostliny od buněčné úrovně až po úroveň dálkového průzkumu Země a také vytvářet regionální scénáře změny klimatu.

"Globální změny nejsou dostatečně prozkoumané. Nebudeme se snažit na ně pouze odpovědět a vytvářet vědu, ale i hledat metody a postupy, jak k nim přistupovat. Vyrábět přístroje, například speciální reaktory na to, abychom uměli odstraňovat CO2 z kouřových plynů, nebo produkovat biopaliva nového typu a podobně," uvedl ředitel projektu Michal Marek.

Zázemí vznikne do čtyř let

Dotaci na výzkum dopadů klimatických změn podepsal ministr školství Josef Dobeš na konci listopadu. Ihned poté Ústav systémové biologie a ekologie české Akademie věd začal s výběrovými řízeními na vědecký tým, důležité přístroje i výstavbu laboratoří.

Ilustrační fotoSídlo bude mít ústav CzechGLobe na Poříčí v Brně, výzkumná a terénní pracoviště budou po celé republice. Do čtyř let by zde mělo být vše funkční a mělo by zde pracovat 150 až 200 lidí. "Spolupráce s univerzitami je velice důležitá. Téměř polovinu mají tvořit mladí vědci a doktorandi," dodal Marek.

"Operační program Výzkum a vývoj pro inovace nezaplatí jen výzkumné programy. Velká část peněz jde také do výstavby infrastrukturní vědecké sítě. To představuje značnou finanční injekci a příležitost pro české stavebnictví, které je dlouhodobě v krizi," míní ministr Dobeš.

Dotace mají pokrýt náklady na infrastrukturu - tedy potřebné laboratoře a přístroje, a tvoří 85 celkových nákladů. Zbytek peněz, ze kterých se bude platit samotný výzkum, musí sehnat Ústav systémové biologie a ekologie Akademie věd. Podle Marka se bude výzkum platit především z grantů a z českých i zahraničních veřejných zdrojů.

CENTRUM JE ODMĚNA ZA ROKY PRÁCE

Ředitel projektu CzechGlobe Michal Marek si získaných dotací velice váží. Je to pro něj výzva vybudovat unikátní centrum a spolupracovat s evropskými odborníky.

Jak je pro vás získání dotací důležité?
Po třiceti letech práce v oboru se nám najednou podařilo získat peníze na výstavbu nového ústavu. V mých šestapadesáti letech. Je to pro mě velká pocta a zároveň obrovská výzva.

O výsledky výzkumu má zájem i NASA, nebo METEO France. Je to pro vás známkou prestiže?
V životě se mi nestává moc často, že je dobrá práce po zásluze odměněna. Nám se to stalo. Od roku 1990 jsme členy mezinárodních projektů na téma globální změna a cykly uhlíku, i projekt CzechGlobe je dítě těchto evropských projektů. Máme v Evropě dobré kolegy a spoustu dobrých kontaktů. Je to důsledkem letité práce v oboru a toho, že se nám povedlo etablovat.

Co konkrétně NASA a francouzské meteorology zajímá?
NASA i METEO mají zájem o výsledky. Pro NASA je zajímavá letecká laboratoř s velmi kvalitními senzory, které budou sbírat spektrální charakteristiky vegetace, což je obrovsky důležité i pro klíčování satelitních snímků. METEO France se zajímá o super obrovský simulační klimatický model. Ten budeme společně provozovat, pro Francouze je to velká možnost získávat na něm data a informace z nich.

Jak dlouho výzkum potrvá?
Peníze jsme dostali na to, abychom za čtyři roky vybudovali infrastrukturu a vědecký tým. Poté se o sebe budeme muset postarat sami, třeba formou grantů. Nový ústav má perspektivu 10, 20, 30... let, snad bude fungovat co nejdéle.

Do jakých oblastí je výzkum rozdělen?
Máme tam atmosferický segment, kde budeme například zkoumat vývoj klimatu a jeho extrémy, budeme též zkoumat dynamiku pohybů CO2 v atmosféře a jejich vrstvách.
Ekosystémový blok popisuje například reakci stromů a keřů na CO2 nebo celkovou změnu biodiverzity. Vytváří se i nové postupy výstavby takového lesa, který bude schopen vstřebat co nejvíce oxidu uhličitého. V tomto bloku jsme již hodně daleko.
Poté máme socioekonomický blok, na jehož úrovni zkoumáme hospodaření s uhlíkem, jeho uchovávání. Ekonomické oceňování těchto situací, ale také sociologické průzkumy - například jak se k otázce klimatických změn staví různé skupiny lidí. Zkoumáme i kritické oblasti s dalekosáhlými společenskými důsledky, jako jsou záplavy v Bangladéši.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Stát už ví, co je dezinformace. Foltýn řekl, čím chce Rusko rozbít demokracii

24. června 2024  10:16,  aktualizováno  12:05

Během studené války měl sovětský režim základní narativ, že sovětský systém je lepší než západní,...

Muži, který napadl v Praze na benzince šest lidí, hrozí 12 let. Je ve vazbě

24. června 2024  11:47

Agresor, který podle policie minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v Argentinské ulici v...

V jihokorejské továrně na lithiové baterie vypukl požár, zahynulo dvacet lidí

24. června 2024  9:59,  aktualizováno  11:46

Dvacet obětí si vyžádal pondělní požár v továrně na výrobu lithiových baterií nedaleko jihokorejské...

STAN odhalil jména pro senátní volby. Mandát chtějí bývalí prezidentští kandidáti

24. června 2024  11:43

Česko čeká po prázdninách extrémně krátká a rychlá kampaň před krajskými a senátními volbami....

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...