Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Proti Babišovi. Velké koalice těžce vznikají a jsou křehké, přesto to zkusí

  20:00
Velké koalice jsou v Česku spíš vysmívané, protože se zdejší politici snadno rozhádají. Přesto podobný projekt opět zkusí čtyři sněmovní pravicové a středové strany. Jednání o koalici STAN, TOP 09, ODS a lidovců, která by se společně postavila Andreji Babišovi, už začínají. MF DNES zmapovala podrobnosti.

Jednání o koalici STAN, TOP 09, ODS a lidovců, která by se společně postavila Andreji Babišovi, už začínají. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

MF DNES položila všem čtyřem předsedům stran stejné otázky ve snaze zjistit, jak se shodují či liší jejich názory na případné spojenectví (otázky a odpovědi jednotlivých předsedů stran najdete na konci článku). Co z toho vyplynulo?

Pokud jde o čas na vyjednávání, předseda ODS Petr Fiala odpověděl, že tato koalice by měla být hotová nejpozději do Vánoc 2020.

Fotogalerie

Jak vyplývá z odpovědí předsedů i dalších vrcholných straníků – nová „čtyřkoalice“ by měla v každém kraji jednu společnou kandidátku. Bylo by jich tedy čtrnáct jako krajů a kandidáti by se tam asi řadili podle toho, která ze stran má v daném regionu největší podporu. Lidovci ji mají například na jihovýchodní Moravě, ODS či TOP 09 v Praze.

Čtyři předsedové by byli lídři a nejspíš by mezi sebou vybrali „superlídra“ – tedy kandidáta na premiéra.

„Předpokládám, že by každá koaliční strana měla v takovémto uskupení svého lídra. Kdo z nich pak bude superlídrem, je věcí jednání,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Předseda KDU–ČSL Marek Výborný ale dodal, že jednání nemohou rozhodně začít u toho „superlídra“. Začne se laděním programu. Zároveň nikdo nejmenoval žádného konkrétního politika z ostatních tří stran, který by byl pro něj nepřijatelný.

Největší ambice postavit se do čela v odpovědích projevil šéf ODS Petr Fiala. Ostatně ODS má ze všech čtyř stran momentálně největší preference.

Na otázku, jestli si bude nárokovat post lídra, odpověděl doslova: „Převzal jsem ODS ve stavu úpadku. Od té doby dosahujeme v každých volbách skokově lepší výsledek než v předcházejících. Ano, mám ambici dovést ODS k vládě. To znamená sestavit vítězný tým, vést vítězný tým a vyměnit premiéra,“ odpověděl Fiala.

Ostatní tři předsedové na otázku, jestli si budou nárokovat post lídra, odpovídali spíš ve frázích, že to musí být osobnost schopná oslovit široké skupiny nebo že je potřeba vést debatu v širším kontextu.

Napravo, či do středu?

MF DNES poslala předsedům i otázky, jaký by vlastně tento slepenec měl mít program. Na čem se tedy shodli?

Všichni čtyři zmínili boj se suchem a penzijní reformu. Se suchem ostatně bojuje i ministr Richard Brabec (ANO), penzijní reformu zatím současná vláda nepředstavila. Nová koalice by asi zrušila plošné slevy na jízdném. Fiala navrhuje snížení daní, po kterém by si každý polepšil o sedm procent.

Fiala a Pospíšil mluví o snížení byrokracie, což ovšem může v důsledku znamenat i nepopulární opatření jako propouštění úředníků.

„Chceme stavět silnice a rychlovlaky. Ale například i nastavit dotace tak, aby z nich nebrali velcí, ale abychom pomohli malým a středním farmářům, kteří nejen produkují, ale také chrání přírodu a udržují krajinu,“ zmínil další teze Fiala.

A teď rozpory - kdyby přišla řeč na euro, tak si vjedou do vlasů modří a TOP 09, protože ti první euro nechtějí, zatímco ti druzí nejlépe hned. Ale euru se dá vyhnout.

Podstatnější je, že zatímco ODS, TOP 09 a STAN chtějí spíš šetřit a snižovat státní dluh, tak KDU–ČSL je spíš strana, která rozdává. „Našimi prioritami jsou lepší podmínky pro rodiny,“ odpověděl Marek Výborný. A to něco stojí. Lidovci zároveň odmítají školné, TOP 09 by ho zavedla.

Riskantní. Ale jediná šance

Sociolog Jan Herzman na jednu stranu říká, že celý projekt je hodně riskantní, na druhou stranu je to podle něj jediná šance, jak porazit Andreje Babiše. „Myslím, že velká nedůvěra pořád panuje mezi lidovci a TOP 09, a to hlavně v členské základně,“ uvedl Herzman. Ten počítá, že čtveřice má nyní zhruba stejnou sílu jako ANO. Koalice ale podle něj dostává zpravidla jiný počet hlasů, než by byl prostý součet vstupujících stran.

Pokud to bude koalice čtyř stran, bude potřebovat 20 procent, aby prošla do Sněmovny. Pokud do ní vstoupí topka a Starostové jako jedno uskupení ve stylu „jeden s podporou druhého“, tak bude stačit 15 procent. Další problém ale přijde po volbách – kde sehnat koaličního partnera, se kterým bude mít čtyřka většinu.

Jaké jsou vaše hlavní podmínky, aby koalice vznikla?

Petr Fiala, předseda ODS: "Vaše otázka předjímá nějakou koalici a dokonce její složení, a to způsobem, který není ani na stole, ani v mé hlavě. Mně jde o posloupnost takových kroků, aby vznikl vítězný pravicový, konzervativně-liberální tým, který bude schopen nejen přečíslit současnou vládu v počtu mandátů, ale i ve vládě uskutečnit reformy a ukončit přešlapování na místě a pouhé projídání budoucnosti."

Jiří Pospíšil, předseda TOP 09: "Jednání jsou v počátcích a o těchto záležitostech budeme teprve jednat. Musíme se hlavně dohodnout na základním programovém směru. To je pro nás klíčové. Teprve potom přijde na řadu vše ostatní."

Vít Rakušan, předseda STAN: "Už na počátku je potřeba se shodnout na jasných programových prioritách této koalice."

Marek Výborný, předseda KDU-ČSL: "Určitě si to nebudeme vzkazovat přes média. Nespolupracujeme primárně proti někomu, ale pro někoho, a to jsou občané ČR."

Kdy nejpozději by se o tom mělo vážně jednat?

Fiala: "Očekávám, že bude všechno jasné do Vánoc 2020. Do té doby se může stát mnoho věcí. Umím si představit v roce 2020 nějakou předvánoční dohodu."

Pospíšil: "Jednání by měla začít co nejdříve, protože sladit čtyři samostatné strany pro volební spolupráci nebude jednoduché a vyžádá si to dlouhé vyjednávání."

Rakušan: "Jednání už probíhají. Předsedové stran i klubů se mezi sebou scházejí pravidelně a obrysy případné koalice samozřejmě probírají."

Výborný: "Jednání už nyní vzájemně vedeme na úrovni předsedů stran či klubů. Jako předseda KDU-ČSL k tomu mám jasný mandát od Celostátního výboru i předsednictva KDU-ČSL. Myslím, že na začátku podzimu seznámíme veřejnost s jasným postupem, jak dál."

Jaký by měl být program?

Fiala: "Snižovat byrokracii, snižovat daně, modernizovat, tedy digitalizovat Českou republiku, investovat do vzdělání a připravit důchodovou reformu pro dnešní čtyřicátníky."

Pospíšil: "Snížení byrokracie, posílení rozpočtu v oblasti školství, investice do infrastruktury, reforma penzí."

Rakušan: "Konsolidace státního dluhu, investice do vzdělávání a nových technologií, zjednodušení státní správy, efektivní boj se suchem a ochrana naší krajiny. Dále modernizace českého vzdělávacího systému a také řešení udržitelnosti důchodového systému."

Výborný: "Našimi prioritami jsou lepší podmínky pro rodiny a výchovu dětí, investice do vzdělávání a podpora vědy a inovací, péče o životní prostředí včetně opatření v boji se suchem a špičková zdravotní péče pro všechny."

Babiš v Rozstřelu: Problém je, že se lidé nechtějí nechat testovat, aby nemuseli do karantény

  • Nejčtenější

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Ekohnutí odchází z uhelné komise, nesouhlasí s koncem uhlí až v roce 2038

Ekologické organizace Greenpeace a Zelený kruh ohlásily, že vystupují z uhelné komise. Komise na svém pátečním jednání...

Ministra Brabce převezli kvůli náhlé zdravotní indispozici do nemocnice

Ministr životního prostředí Richard Brabec byl kvůli náhlé zdravotní indispozici převezen do nemocnice, sdělil jeho...

Sestřičky na ulici oživovaly muže, řidiči jen zírali nebo si udělali fotku

Štěstí v neštěstí měl starší muž, který na začátku prosince zkolaboval na ulici v Liberci. V době, kdy se sesunul na...

Covidové očkování bude dobrovolné, placené z pojištění, kývli poslanci

Poslanci schválili vládní návrh zákona o vakcínách proti koronaviru. Umožní hrazení dobrovolného očkování proti nemoci...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...