Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Proti Babišovi. Velké koalice těžce vznikají a jsou křehké, přesto to zkusí

  20:00
Velké koalice jsou v Česku spíš vysmívané, protože se zdejší politici snadno rozhádají. Přesto podobný projekt opět zkusí čtyři sněmovní pravicové a středové strany. Jednání o koalici STAN, TOP 09, ODS a lidovců, která by se společně postavila Andreji Babišovi, už začínají. MF DNES zmapovala podrobnosti.

Jednání o koalici STAN, TOP 09, ODS a lidovců, která by se společně postavila Andreji Babišovi, už začínají. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

MF DNES položila všem čtyřem předsedům stran stejné otázky ve snaze zjistit, jak se shodují či liší jejich názory na případné spojenectví (otázky a odpovědi jednotlivých předsedů stran najdete na konci článku). Co z toho vyplynulo?

Pokud jde o čas na vyjednávání, předseda ODS Petr Fiala odpověděl, že tato koalice by měla být hotová nejpozději do Vánoc 2020.

Fotogalerie

Jak vyplývá z odpovědí předsedů i dalších vrcholných straníků – nová „čtyřkoalice“ by měla v každém kraji jednu společnou kandidátku. Bylo by jich tedy čtrnáct jako krajů a kandidáti by se tam asi řadili podle toho, která ze stran má v daném regionu největší podporu. Lidovci ji mají například na jihovýchodní Moravě, ODS či TOP 09 v Praze.

Čtyři předsedové by byli lídři a nejspíš by mezi sebou vybrali „superlídra“ – tedy kandidáta na premiéra.

„Předpokládám, že by každá koaliční strana měla v takovémto uskupení svého lídra. Kdo z nich pak bude superlídrem, je věcí jednání,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Předseda KDU–ČSL Marek Výborný ale dodal, že jednání nemohou rozhodně začít u toho „superlídra“. Začne se laděním programu. Zároveň nikdo nejmenoval žádného konkrétního politika z ostatních tří stran, který by byl pro něj nepřijatelný.

Největší ambice postavit se do čela v odpovědích projevil šéf ODS Petr Fiala. Ostatně ODS má ze všech čtyř stran momentálně největší preference.

Na otázku, jestli si bude nárokovat post lídra, odpověděl doslova: „Převzal jsem ODS ve stavu úpadku. Od té doby dosahujeme v každých volbách skokově lepší výsledek než v předcházejících. Ano, mám ambici dovést ODS k vládě. To znamená sestavit vítězný tým, vést vítězný tým a vyměnit premiéra,“ odpověděl Fiala.

Ostatní tři předsedové na otázku, jestli si budou nárokovat post lídra, odpovídali spíš ve frázích, že to musí být osobnost schopná oslovit široké skupiny nebo že je potřeba vést debatu v širším kontextu.

Napravo, či do středu?

MF DNES poslala předsedům i otázky, jaký by vlastně tento slepenec měl mít program. Na čem se tedy shodli?

Všichni čtyři zmínili boj se suchem a penzijní reformu. Se suchem ostatně bojuje i ministr Richard Brabec (ANO), penzijní reformu zatím současná vláda nepředstavila. Nová koalice by asi zrušila plošné slevy na jízdném. Fiala navrhuje snížení daní, po kterém by si každý polepšil o sedm procent.

Fiala a Pospíšil mluví o snížení byrokracie, což ovšem může v důsledku znamenat i nepopulární opatření jako propouštění úředníků.

„Chceme stavět silnice a rychlovlaky. Ale například i nastavit dotace tak, aby z nich nebrali velcí, ale abychom pomohli malým a středním farmářům, kteří nejen produkují, ale také chrání přírodu a udržují krajinu,“ zmínil další teze Fiala.

A teď rozpory - kdyby přišla řeč na euro, tak si vjedou do vlasů modří a TOP 09, protože ti první euro nechtějí, zatímco ti druzí nejlépe hned. Ale euru se dá vyhnout.

Podstatnější je, že zatímco ODS, TOP 09 a STAN chtějí spíš šetřit a snižovat státní dluh, tak KDU–ČSL je spíš strana, která rozdává. „Našimi prioritami jsou lepší podmínky pro rodiny,“ odpověděl Marek Výborný. A to něco stojí. Lidovci zároveň odmítají školné, TOP 09 by ho zavedla.

Riskantní. Ale jediná šance

Sociolog Jan Herzman na jednu stranu říká, že celý projekt je hodně riskantní, na druhou stranu je to podle něj jediná šance, jak porazit Andreje Babiše. „Myslím, že velká nedůvěra pořád panuje mezi lidovci a TOP 09, a to hlavně v členské základně,“ uvedl Herzman. Ten počítá, že čtveřice má nyní zhruba stejnou sílu jako ANO. Koalice ale podle něj dostává zpravidla jiný počet hlasů, než by byl prostý součet vstupujících stran.

Pokud to bude koalice čtyř stran, bude potřebovat 20 procent, aby prošla do Sněmovny. Pokud do ní vstoupí topka a Starostové jako jedno uskupení ve stylu „jeden s podporou druhého“, tak bude stačit 15 procent. Další problém ale přijde po volbách – kde sehnat koaličního partnera, se kterým bude mít čtyřka většinu.

Jaké jsou vaše hlavní podmínky, aby koalice vznikla?

Petr Fiala, předseda ODS: "Vaše otázka předjímá nějakou koalici a dokonce její složení, a to způsobem, který není ani na stole, ani v mé hlavě. Mně jde o posloupnost takových kroků, aby vznikl vítězný pravicový, konzervativně-liberální tým, který bude schopen nejen přečíslit současnou vládu v počtu mandátů, ale i ve vládě uskutečnit reformy a ukončit přešlapování na místě a pouhé projídání budoucnosti."

Jiří Pospíšil, předseda TOP 09: "Jednání jsou v počátcích a o těchto záležitostech budeme teprve jednat. Musíme se hlavně dohodnout na základním programovém směru. To je pro nás klíčové. Teprve potom přijde na řadu vše ostatní."

Vít Rakušan, předseda STAN: "Už na počátku je potřeba se shodnout na jasných programových prioritách této koalice."

Marek Výborný, předseda KDU-ČSL: "Určitě si to nebudeme vzkazovat přes média. Nespolupracujeme primárně proti někomu, ale pro někoho, a to jsou občané ČR."

Kdy nejpozději by se o tom mělo vážně jednat?

Fiala: "Očekávám, že bude všechno jasné do Vánoc 2020. Do té doby se může stát mnoho věcí. Umím si představit v roce 2020 nějakou předvánoční dohodu."

Pospíšil: "Jednání by měla začít co nejdříve, protože sladit čtyři samostatné strany pro volební spolupráci nebude jednoduché a vyžádá si to dlouhé vyjednávání."

Rakušan: "Jednání už probíhají. Předsedové stran i klubů se mezi sebou scházejí pravidelně a obrysy případné koalice samozřejmě probírají."

Výborný: "Jednání už nyní vzájemně vedeme na úrovni předsedů stran či klubů. Jako předseda KDU-ČSL k tomu mám jasný mandát od Celostátního výboru i předsednictva KDU-ČSL. Myslím, že na začátku podzimu seznámíme veřejnost s jasným postupem, jak dál."

Jaký by měl být program?

Fiala: "Snižovat byrokracii, snižovat daně, modernizovat, tedy digitalizovat Českou republiku, investovat do vzdělání a připravit důchodovou reformu pro dnešní čtyřicátníky."

Pospíšil: "Snížení byrokracie, posílení rozpočtu v oblasti školství, investice do infrastruktury, reforma penzí."

Rakušan: "Konsolidace státního dluhu, investice do vzdělávání a nových technologií, zjednodušení státní správy, efektivní boj se suchem a ochrana naší krajiny. Dále modernizace českého vzdělávacího systému a také řešení udržitelnosti důchodového systému."

Výborný: "Našimi prioritami jsou lepší podmínky pro rodiny a výchovu dětí, investice do vzdělávání a podpora vědy a inovací, péče o životní prostředí včetně opatření v boji se suchem a špičková zdravotní péče pro všechny."

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Kalousek zvažuje kandidaturu na Hrad. Prezident má být dělníkem, říká

V polovině ledna oznámil předčasný konec ve Sněmovně. O necelých jedenáct měsíců pozvolna hlásí návrat na scénu....

SÚKL zablokuje weby s ilegálními léky. Lidé tam kupují viagru i antibiotika

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude moci od ledna zakázat provoz internetových stránek, které nabízejí...

Schillerová chce mimořádné jednání Sněmovny kvůli energetickým úlevám

Současná ministryně financí v demisi a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová chce mimořádné jednání...

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...