Mám důvěru v koaliční projekt, potvrdil Hamáček po auditní zprávě

  13:07aktualizováno  13:07
Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček bude požadovat, aby se vláda mimořádně zabývala předběžným evropským auditem, podle nějž je premiér a předseda ANO Andrej Babiš stále ve střetu zájmů a podle auditorů neměl Agrofert nárok na dotace ve výši 451 milionů korun. Na dotaz, zda má stále důvěru v Babiše, Hamáček odvětil: „Mám důvěru v koaliční projekt.“

Hamáčkova slova se dají vykládat tak, že by se se strana mohla pokusit vyjednat pokračování současné koalice, ale s jiným premiérem. Takový precedens tu již je. Za levostředové vlády sociálních demokratů s lidovci a tehdy existující stranou Unií svobody, se v letech 2002 až 2006 vystřídali v průběhu jednoho volebního období premiéři tři - Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jiří Paroubek.

To, že premiér Andrej Babiš vstupuje do koalice ANO a ČSSD s „nějakou zátěží“, byla od začátku známá informace, zdůraznil lídr sociální demokracie.

Hamáčka zajímá, jak bude vznikat česká odpověď na audit

Ministři za ČSSD budou chtít podle Hamáčka od Babiše slyšet, jak přesně bude vznikat česká odpověď na předběžnou zprávu o auditu Evropské komise.

Brabec: Odpověď napíší úředníci

Ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec označil požadavek opozice, aby odpověď na audit neměli na starost minisři za ANOm za absurdní. "To dělají úředníci. Ti úředníci jsou za to odpovědni," řekl. Odmítl, že by se úředník nechal ovlivnit nějakým tlakem. "Já garantuji, že to absolutně nebude. A jestli to bylo v minulosti zvykem, tak za nás ne.Absolutně vylučuji politické tlaky," řekl Brabec.

„Já předpokládám, že nám pan premiér v rámci svojí odpovědi řekne, jak to tedy bude rozděleno mezi resorty a kdo na ty dotazy bude odpovídat,“ řekl lídr sociální demokracie a ministr vnitra Hamáček.

Nepovažuje ovšem za možné, aby z toho byli vynecháni ministři za ANO. „Tady je nějaký kompetenční zákon,“ uvedl Hamáček.

Šéf ČSSD nevidí žádný důvod, aby vláda sama požádala o důvěru, jak k tomu Babiše vyzval lídr nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala.

„Nevidím důvod k tomu, abychom my znovu žádali o důvěru. Pokud opozice má pocit, že chce této vládě vyslovit nedůvěru, tak k tomu má dispozici mechanismy, které jsou součástí jednacího řádu Poslanecké sněmovny,“ řekl Hamáček v narážce na možnost vyvolat hlasování o nedůvěře. Stejně tak odmítl výzvu ODS, aby vláda požádala znovu o důvěru, i sám premiér Babiš.

„Za prvé bychom chtěli slyšet další postup. Já chápu, že to je draft, který přišel, respektive unikl, a že teď Česká republika má nějaký čas na odpověď. Takže by mě zajímalo, jak ta odpověď bude zpracovávána, co bude obsahem té odpovědi a chtěl bych slyšet nějaký časový harmonogram a také kdo bude tu zprávu zpracovávat,“ řekl Hamáček při příchodu na jednání vlády.

Čtyři požadavky pravicové opozice

Šéf ČSSD řekl, že diskuse na vládě bude o všech čtyřech požadavcích, které v pátek přednesli předsedové pěti opozičních stran.

Fotogalerie

Lídři ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN vyzvali vládu, aby byl zveřejněn oficiálně text zprávy evropských auditorů, aby byly zastaveny veškeré dotace Agrofertu, který Babiš dříve kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do dvou svěřenských fondů. Dále, aby byla auditní zpráva Evropské komise prvním bodem jednání úterní schůze Sněmovny a aby odpověď nepsal nikdo z ministrů za ANO. Podle šéfa ČSSD se členové vlády budou bavit třeba i o tom, zda jsou požadavky opozičních stran v souladu s českým a také s mezinárodním právem.

„Pokud tady došlo k nějakému neoprávněnému vyplacení, tak je potřeba tu věc uvést do pořádku a ty peníze vrátit nebo vymáhat,“ prohlásil Hamáček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz