Demokratické síly by měly jít společně proti populismu, navrhuje Gazdík

  11:48aktualizováno  11:48
Vytvoření širokého předvolebního bloku, který by zahrnul pravostředové strany i ČSSD, považuje za správné řešení tento týden končící šéf hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík. „Je přirozené a cítím to i od voličů, že by se demokratické a slušné síly měly domluvit proti populismu a proti extrémismu,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Gazdík.

Petr Gazdík je poslancem, krajským radním a volebním lídrem hnutí Starostové a nezávislí ve Zlínském kraji. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Končíte v čele hnutí STAN, které jste s dvouletou přestávkou vedl od roku 2009 do teď, jen několik dnů poté, co v čele lidovců skončil jejich dlouholetý předseda Pavel Bělobrádek. Je to jen náhoda?
Je to jen shoda náhod. U mě je to něčím jiným, chci se věnovat reformě vzdělávání, tak jako jsem se kdysi zakousl do rozpočtového určení daní. Pracujeme na tom společně s Mikulášem Bekem, s panem profesorem Jiřím Drahošem a dalšími odborníky. Starostové potřebují nový impuls, já jsem jedním z „otců zakladatelů“ hnutí. Starostové a nezávislí mají letos patnáct let od založení a jsou jediná strana nebo hnutí, které vyrostlo skutečně odspodu, ne tím, že se někde v Praze sešlo pár pánů a řekli si, že založí hnutí.

Přece jen mezi koncem pana Bělobrádka a vaším jistá souvislost je. Vy jste oba hodně usilovali o společnou kandidátku pro volby do Sněmovny, měli jste už i společný klip. Velmi jste podporoval spojení s lidovci. Nakonec se ale obě strany rozešly a dostaly se do parlamentu samostatně a dost těsně. Můžete tak být oba považováni za „oběť“ neúspěšných námluv obou stran.
Ano, ty oběti byly neúspěšné, ale na rozdíl od pana Bělobrádka tvrdím, že pokud by nedošlo k vyděšení KDU-ČSL, neexistoval tam strach, že projdeme společně do Sněmovny, tak bychom se možná stali ne třetí silou, ale druhou silou vzhledem k výsledku sociální demokracie. Jsem si jist, že bychom společně do Sněmovny prošli. Ten projekt byl z mého pohledu správný. Chybí tady pevná středová nebo středopravicová strana, která bude něco jako německá CDU. Zkusili jsme to, nevyšlo to. Kdybychom se do Sněmovny dostali společně, měli bychom společně více mandátů a možná by poměry ve Sněmovně teď byly jiné.

Fotogalerie

Myslíte, že se STAN, KDU-ČSL a třeba ještě TOP 09 vrátí někdy k tomu, že by společně pro volby do Sněmovny vytvořily koalici, nebo je ta věc na dlouho pohřbena?
Bavíme se pouze o volbách do Sněmovny? Protože v evropských volbách s TOP 09 koalici máme. My jsme dokonce lidovcům nabízeli předsedu Senátu, ale nestalo se, nestačilo to. Mnohé napoví výsledky krajských voleb i evropských voleb. Určitě se budeme bavit jak s TOP 09, tak s KDU-ČSL, s ODS i s dalšími stranami, protože je přirozené a cítím to i od voličů, že by se demokratické a slušné síly měly domluvit proti populismu a proti extrémismu.

I s ODS byste byli schopni se domluvit?
Já se teď dívám na Polsko, kde se vytvořil rozsáhlý blok demokratických stran a už evropské volby v Polsku také napoví, zda taková poptávka je. Náš volební systém stranám, které dosahují lepších volebních výsledků dává výrazně větší počet mandátů. Ať je vládní koalice jakákoli, nemám nic proti ČSSD jako tradiční demokratické straně. Mnoho hlasování ve Sněmovně se neděje s ČSSD, ale hlasují spolu ANO, KSČM a SPD. A to je to dělení, o kterém jsem mluvil. Demokratické strany versus populismus a extrémismus.

Chápu-li to správně, vám by se líbil velký blok spolupracujících demokratických stran.
Určitě by nám nevadil. Je to o domluvě, o snaze stran, já jsem určitě pro. Starostové se vždy snažili spojovat a pakliže nemáme dojít za několik let k výrazným ekonomickým problémům a nástupu extrémismu, tak toto je cesta.

Potřetí už předseda znovu nebudu, dávám slovo skauta

Končíte zcela v užším vedení STAN nebo se budete ucházet o post místopředsedy?
Mám nominaci ze svého Zlínského kraje, kde mě zvolili krajským předsedou. Chci se věnovat krajské politice, jsem radní pro školství a mně to zapadá do sebe.

Kdyby vás nový předseda požádal, že vás chce mít také ve vedení, tak byste mu řekl ne?
Rozhoduji se. Poradím se s kolegy z celostátního výboru, jestli zájem o mé služby je. Jsem připraven pomoci v té formě, v jaké o mé služby bude zájem.

Takže to možná není tak úplný odchod. Ostatně vy jste už jednou jako šéf STAN skončil, ale pak se do funkce vrátil, když jste nahradil obviněného libereckého hejtmana Martina Půtu. Nevrátíte se někdy i potřetí do stejné řeky?
Ne, slovo skauta, že se to nestane potřetí. Předsedou Starostů a nezávislých už nebudu, kdyby čert na koze jel. Nemyslím, že jsme stranou nebo hnutím jednoho muže. Já kolem sebe vidím celou řadu lidí, kteří to budou dělat stejně dobře jako já nebo lépe.

Jaký vidíte svůj největší úspěch v politice ve funkci předsedy STAN?
To, že se podařilo ze skupiny pár starostů ve Zlínském kraji, kteří založili malé regionální hnutí, vytvořit hnutí, které je dnes ve všech patrech politiky. Samostatně se dostalo do Sněmovny, je v jedenácti krajských zastupitelstvech, v devíti krajských radách, má jeden z nejsilnějších senátních klubů a věřím, že po druhém kole voleb v Praze 9 bude nejsilnější, jsme v Evropském parlamentu. Vybudovat něco takového z ničeho, bez peněz jakéhokoli oligarchy, na základě nadšení lidí – máme 4800 obecních zastupitelů, více než tisícovku starostů a místostarostů – to je za těch patnáct let obrovský kus práce.

Když se rozhoduje blíž občanovi, totalitní režim to má těžší

A co se vám ve vysoké politice nejvíc nepovedlo?
Koalice s lidovci, to považuji za politickou chybu. Ne, že jsme se o to pokusili, ale že se to nestalo.

Co se týče nového předsedy STAN, očekává se, že to bude Vít Rakušan. Jaký vidíte jeho hlavní úkol?
Největší úkol, který bude mít Vít Rakušan před sebou, je vysvětlit naši ideologii. Vysvětlit, že to, že se mají věci rozhodovat co nejblíže lidem, je nejlepší způsob, jak zabránit byrokracii a korupci. Když se rozhoduje nejblíž občanovi, a když jsou silné samosprávy, obce a kraje, je pro každý totalitní režim těžší zemi uchvátit. To je nejlepší obrana proti tomu, abychom se posunuli někam na východ a stali se byrokratickou, korupční zemí s polodemokratickým systémem. Vysvětlit lidem, že nemusí podléhat populismu a marketingovým výkřikům. Cesta jsou zkušení komunální politici.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Najdete na iDNES.cz