Souboj piva, medu a Ústavy o šéfa lidovců. Bělobrádek lituje vlády s Babišem

  9:45aktualizováno  13:27
Povede teď české lidovce pivo, med nebo výtisk Ústavy České republiky? Ta otázka vypadá trochu legračně, ale právě na tyto zbraně vsadili kandidáti na nového šéfa KDU-ČSL, jehož volí strana v Brně. Pivo nechal všem delegátům rozdat šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek, med exministr zemědělství Marian Jurečka a výtisk Ústavy poslanec Marek Výborný.

Každý z delegátů sjezdu KDU-ČSL dostal na stůl od tří kandidátů na předsedu jejich volební zbraň - šéf poslanců a místopředseda Jan Bartošek vsadil na pivo, exministr zemědělství a první místopředseda strany Marian Jurečka na med a poslanec Marek Výborný dal každému z delegátů výtisk Ústavy ČR. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Do volby nového předsedy KDU-ČSL se ještě přímo na sjezdu přihlásil Jaroslav Vlach, člen středočeského krajského výboru KDU-ČSL a místopředsedou okresního výboru Praha-západ. Ten je ale bez předjednané podpory outsiderem.

Fotogalerie

Nejvíce lidovcům nepomohl nepodařený rozchod s hnutím STAN, řekl končící předseda lidovců Pavel Bělobrádek na sjezdu v Brně. „Jako jediný jsem převzal přímou zodpovědnost,“ řekl při svém loučení s funkcí.

O předvolební koalici s hnutím STAN se lidovci snažili před volbami do Sněmovny, po nichž oslabili a skončili v opozici.

Litoval také spolupráce s hnutím ANO Andreje Babiše ve vládě Bohuslava Sobotky. Strana se podle Bělobrádka poučila. „Nechceme opakovat stejnou chybu,“ řekl Bělobrádek. Už by nepřijal, aby ve vládě mohl být člověk bez lustračního osvědčení, řekl v narážce na Babiše.

Lži a podrazy, hodnotil Bělobrádek minulou vládní koalici

Nemile ho překvapilo, jak minulá vláda fungovala. „Netušili jsme, že je možné, aby podaná ruka nic neznamenala, že elementární slušnost se nenosí. Byli jsme překvapeni stylem, ale i obsahem jednání, nebyli jsme připraveni, co všechno je možné. Agresivita, lži, podrazy, to jsme zažili,“ řekl k působení lidovců ve vládě, ve které byl vicepremiérem.

To, že v současném vedení KDU-ČSL není žádná žena, je podle Bělobrádka jen náhoda a v dalším období se to podle něj určitě změní. „Nejsme žádní machové, své ženy máme rádi,“ zdůraznil. „Chtěl bych se omluvit, byl jsem prchlivý. Lituji, pokud jsem někomu ublížil,“ řekl ve svém rozlučkovém projevu.

Bělobrádek zastával funkci předsedy lidovců od listopadu 2010, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou KDU-ČSL po listopadu 1989. Stranu dokázal vytáhnout zpět do Sněmovny, ze které před tím vypadla. Rozhodl se ale, že už nebude znovu kandidovat, protože lidová strana podle něj potřebuje novou dynamiku a on se chce se více věnovat vlastní rodině.

Jediný kandidát na šéfa ze silné Moravy a nový muž Výborný

Jurečkovi může nahrávat, že je jako jediný z trojice kandidátů z Moravy, kde jsou lidovci nejsilnější a moravských delegátů je také na sjezdu nejvíc. Jurečka, který byl ministrem zemědělství v koaliční vládě Bohuslava Sobotky a dosud Bělobrádkovým zástupcem, vsadil na květový med z Kosíře. „Je to med s příběhem,“ řekl při příchodu na sjezd Jurečka.

„Vážení delegáti, daruji vám med jako symbol poctivé, drobné a týmové práce. Chci KDU-ČSL, která podporuje poctivou práci a umí pomoci těm, kteří si sami pomoci nemohou. Přeji nám všem dobrý výsledek, který klidným a férovým přístupem sklidíme,“napsal delegátům sjezdu na sklenici medu Jurečka a přidal heslo Společně máme na víc.

Láhev piva se svou podobiznou nabídl delegátům volebního sjezdu šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL a místopředseda strany Jan Bartošek. Jihočech na láhev s tamním pivem Regent přidal slogan na vítězství. 

Podle Bartoška by strana měla vyvažovat politický systém. „Měla by aktivně vystupovat proti extremismu, lidskému sobectví, měla by podporovat rodiny a samozřejmě také vědu a výzkum, protože vzdělanost je naše budoucnost,“ řekl.

Volby v KDU-ČSL

Poslanec Výborný je autorem návrhu ústavního zákona, podle nějž by bylo pevně zakotveno, že manželství je výhradně svazek muže a ženy. Podle zdrojů iDNES.cz z KDU-ČSL je syn bývalého známého lidoveckého politika Miloslava Výborného, který byl také ústavním soudcem, nejkonzervativnějším z trojice kandidátů na nového předsedu KDU-ČSL.

To, na co dává akcent, podtrhl Výborný ještě tím, že každému delegátovi věnoval výtisk Ústavy České republiky a přidal heslo Nová tvář s novou energií pro Klidnou sílu! „Nejsme v situaci, kdy bychom byli v krizi, ale hledáme novou dynamiku, novou tvář, vize do budoucna, protože křesťansko-demokratická politika musí zůstat součástí politického spektra v České republice,“ prohlásil Výborný.

„Bude hodně záviset na tom, s jakým projevem, s jakou vizí se tu představí,“ řekla iDNES.cz europoslankyně Michaela Šojdrová.

Lidovci slaví stoleté výročí, teď ale stagnují na 5 procentech

KDU-ČSL si také v neděli připomene sté výročí založení strany. Nyní je KDU-ČSL s více než 22 tisíci členy druhou nejpočetnější stranou v České republice. Její momentální popularita však stagnuje kolem 5 procent.

Na sjezd KDU-ČSL,který se koná na brněnském výstavišti, dorazili i politici dalších pravicových stran - předseda ODS Petr Fiala, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil a první místopředseda STAN Vít Rakušan. 

Fiala vybídl lidovce k co nejužší spolupráci. „Spojení a spolupráce je jediná šance, jak odstavit Andreje Babiše od vlády,“ řekl lidovcům Pospíšil.


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sexuální výchova v Česku pokulhává. iDNES.cz spouští velký průzkum, zapojte se

Jak jsou na tom Češi a studenti se znalostmi o sexu je v dnešní době těžké odhadnout - chybí data. Poslední velký...

Zeman podpořil rozpočet, opozice vyčítá vládě schodek 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman podpořil ve Sněmovně vládní návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun....

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce konec místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Najdete na iDNES.cz