Nemáme žádnou pohádku o koblížkovi, řekl při grilování lidovců Jurečka

  18:57aktualizováno  18:57
Lidovci, kteří slaví sté narozeniny, zvolili před volbou nového šéfa strany, unikátní metodu. Rozhodli se představit trojici kandidátů na post po Pavlu Bělobrádkovi - Jana Bartoška, Mariana Jurečku a Marka Výborného - při veřejné prezentaci v pražském divadle Minor. „Nemáme žádnou pohádku o koblížkovi, ale reálná prověřená řešení,“ řekl Jurečka.

Jan Bartošek. Marian Jurečka a Marek Výborný, tři soupeři v boji o nového předsedu KDU-ČSL | foto:  Michal Šula, MAFRA

Exministr zemědělství a v současnosti první místopředseda KDU-ČSL se tak trefoval do symbolu předvolebních kampaní ANO – do koblih, které hnutí Andreje Babiše rozdává při kampaních voličům.

Všichni tři kandidáti na nového předsedu KDU-ČSL se shodli, že bylo správné řešení nejít do koaliční vlády s Babišem.

Jurečka o tom nepochyboval. „Nám bylo v minulosti vytýkáno, že lidovci otočili. My jsme neotočili, dali jsme jasné slovo před volbami, zůstali jsme na jasných vymezených pozicích. Jít do vlády s osobou, která je trestně stíhaná, je obrovský problém a riziko,“ řekl Jurečka. ČSSD se s tím podle něj potýká doposud.

„Zvažovali jsme možnost, zda jít do vlády. Situace se oproti minulému období změnila. Řekli jsme, že jsme připraveni jednat o vládě a že jsme připraveni hledat programové průniky, ale je vyloučeno sedět ve vládě s někým, kdo je trestně stíhaný,“ řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Podle poslance Výborného je zásadní poctivá politika založená na hodnotách, na hodnotách slušnosti. „Pokud před volbami něco slíbíte, je třeba to dodržet. Jestli si někdo myslí, že bychom dokázali Andreje Babiše držet v jeho rozletu, šeredně se plete,“ prohlásil Výborný.

Všichni tři kandidáti na předsedu KDU-ČSL, která odmítla jít do evropských voleb v koalici s TOP 09 a hnutím STAN a pohybuje se kolem pěti procent, se shodují v tom, že důchodový systém je třeba změnit tak, aby se zlepšilo postavení žen, které jsou nyní znevýhodněny, protože vychovávají děti. „Stávající systém diskriminuje ženy, měl by se jim zvýšit důchod o pětistovku za vychované dítě,“ řekl Bartošek. Jurečka zmínil společný vyměřovací základ manželů pro výpočet důchodů.

Jako jedno z klíčových témat do budoucna vidí Výborný vzdělávání. Nestačí podle něj přidat učitelům peníze na platech. Podle Bartoška potřebují lidovci posílit kompetence v ekonomice. Zmínil také nutnost zlepšení prezentace strany, podpory pracujících rodin či řešení otázky exekucí.

Nebudeme štěkajícím ratlíkem, slibuje Výborný

„Jednoznačně tvrdím, že máme na víc,“ uvedl současný první místopředseda KDU-ČSL Jurečka, podle nějž má strana šanci bojovat o dvouciferný volební výsledek. „Nebudeme štěkajícím ratlíkem, ale sebevědomou klidnou stranou,“ prohlásil Výborný. A končící šéf strany Pavel Bělobrádek řekl, že věří, že lidovci prokáží, že nejsou jen stranou s historií, ale i s budoucností.

V debatě před březnovým volebním sjezdem, který se uskuteční v Brně, se neřešila jen témata vážná, ale i třeba to, jak se kandidáti na nového šéfa lidovců seznámili se svými partnerkami. Třeba Výborný na sebe prozradil, že se s ženou seznámili v divadle a že se mu původně více líbila její sestra.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Najdete na iDNES.cz