Spor Babiše a Evropské komise nejspíš půjde k soudu EU, píše německý list

  16:02aktualizováno  16:02
Rýsující se kauza kolem toho, zda je premiér Andrej Babiš kvůli evropským dotacím pro Agrofert ve střetu zájmů, pravděpodobně skončí před unijním soudem, napsal v neděli německý deník Süddeutsche Zeitung. Podle něj budou na předběžný audit Evropské komise požadující vrácení skoro půl miliardy korun reagovat české úřady pravděpodobně v souladu s odmítavým názorem předsedy vlády.

Premiér Andrej Babiš reagoval na informace o výsledku auditu Evropské komise kolem dotací pro Agrofert Holding. (31. května 2019) | foto: ČTK

Německý list se kauze kolem premiéra Babiše věnuje v neděli v obsáhlém článku. Čtenářům představuje obsah návrhu auditní zprávy, kterou má k dispozici, i vývoj na české politické scéně po jejím zveřejnění.

Fotogalerie

„Babiš, který bývá často označován za ‚českého Trumpa‘, udělal kariéru jako rebel proti establishmentu a nyní mluví o ‚hysterii‘,“ napsal Süddeutsche Zeitung (SZ). Zveřejnění zprávy podle listu zvyšuje tlak na premiéra, proti jehož vládě už několik týdnů protestují desítky tisíc lidí.

Podle SZ mají nyní česká ministerstva několik týdnů na to, aby na auditní zprávu odpověděla, „zřejmě se ale budou řídit interpretací předsedy vlády“. Babiš popírá, že by skupina Agrofert pobírala dotace neoprávněně.  S ohledem na odpověď z Prahy pak EK rozhodne o případném vracení dotací. Podle SZ ale s největší pravděpodobností Babišovu kauzu kolem střetu zájmů nakonec na stůl dostane Soudní dvůr EU.

Babiš se v reakci pro iDNES.cz vyjádřil, že „nehodlá komentovat zaujatý zahraniční deník, který bez jakýchkoliv znalostí věci předjímá nějaký postup.“ „Jen opisuje české deníky, které nepodloženě spekulují,“ dodal premiér.

Podle něj už média vše odsoudila k negativnímu závěru, ačkoliv se za Česko dosud žádný kompetentní orgán nevyjádřil. „Nejsou dodržována základní pravidla spravedlivého procesu,“ uvedl Babiš.

Celé vyjádření Andreje Babiše

Nehodlám komentovat zaujatý zahraniční deník, který bez jakýchkoliv znalostí věci předjímá nějaký postup. Jen opisuje české deníky, které nepodloženě spekulují.

Aktuálně byl doručen předběžný návrh auditní zprávy, jehož závěry se mohou změnit. Média již samozřejmě vše odsoudila k negativnímu závěru, ačkoliv žádný kompetentní orgán za ČR se ještě nevyjádřil. Nejsou dodržována základní pravidla spravedlivého procesu. Což když jde o Babiše, tak je to normální, že?

Chápu, že evropským promigračním a zeleným fanatikům v Evropě vadím a některá vybraná německá média o mně opakovaně lžou.

Zdroj: iDNES.cz

Babiš využil postavení, soudí německá politička

Do Babiše se opřela také dosluhující europoslankyně Ingeborg Grässleová, podle které jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody. „Andrej Babiš jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody,“ reagovala na kauzu Grässleová, která v končícím volebním období předsedala kontrolnímu výboru Evropského parlamentu.

Návrh auditní zprávy EK politička Křesťanskodemokratické unie (CDU) označila za „působivý“.

Případ českého premiéra má podle Grässleové, kterou list SZ označuje za „nekompromisní bojovnici proti korupci“, symbolický význam, neboť jde o první test nové podoby finančního nařízení z léta loňského roku, který výslovně zmiňuje, že se část o střetu zájmů týká i „vnitrostátních orgánů na všech úrovních“.

Zpráva EK o premiérovi je závažná, míní Pavel Zeman. Nerozumím, řekl Babiš

Podle Grässleové by na situaci kolem českého premiéra Babiše měla zareagovat také liberální frakce ALDE, jejímiž členy jsou v Evropském parlamentu i poslanci zvolení v Česku na kandidátce hnutí ANO.

„Bylo by skutečně načase, aby ALDE konečně přestalo na pana Babiše pohlížet jako na čestného člověka. Tím on totiž není,“ řekla německá politička, kterou pravidelně server Politico řadil mezi nejvlivnější europoslance. 

Babiš v minulosti tvrdil, že Grässleová nemá ráda Českou republiku a také ji obvinil z toho, že její přístup není korektní a má politický nádech.

Prověřování mělo začít dříve

Stejný názor jako Grässleová vyjádřil v rozhovoru s SZ také její kolega z kontrolního výboru Bart Staes. „Šéf liberální frakce Guy Verhofstadt rád kritizuje jiné frakce. Nyní by se měl sám postarat o pořádek ve vlastních řadách,“ řekl belgický europoslanec za zelené. 

Babiš: Kdyby mě obžalovali, nerezignoval bych. Je to politický proces

Také on vyzval, aby Evropská komise dotace vyplacené podle něj v rozporu s pravidly požadovala zpět. „EU není žádný bankomat pro bohaté a mocné,“ řekl Staes.

Belgický europoslanec považuje návrh auditní zprávy za „hodnotný“, kritizuje ale, že prověřování ze strany EK nezačalo mnohem dříve, aby mohl být výsledek zveřejněn ještě před volbami do Evropského parlamentu. Podle Staese totiž měli voliči v Česku informace o obsahu auditní zprávy dostat ještě před tím, než se rozhodli, komu v eurovolbách dát svůj hlas.

List Süddeutsche Zeitung se pokusilo získat i vyjádření předsedy ALDE Verhofstadta, zda budou poslanci zvolení za ANO nadále členy liberální frakce. Odpověď ale do uzávěrky nedostal.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Autonomní Katalánsko, bolavý vřed Španělska

Jihoevropská země se bojí rozdrolení. Madrid bude muset začít jednat, hrozí totiž i teroristické útoky. Devět z...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

Uprchlický program EU selhal, země nezvládají přijímat ani nejvíce ohrožené

Státy Evropské unie nesplnily svůj slib, že si přerozdělí 50 000 uprchlíků. Týká se to i Německa, které je hlavním...

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz