Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ochranka u dveří a vyměněné zámky, tak končila TV Pětka

  2:12
To, že televize pětka skončí po třech měsících, její zaměstnanci po obstavení majetku investora Luboše Měkoty tušili. Šokem pro ně ale bylo, jakým způsobem nový majitel vysílání zastavil. Ze dne na den přišli o možnost dostat se na svá pracoviště. "Nedostali jsme šanci projekt rozjet a uspět s ním na trhu," hodnotí tříměsíční působení Pětky její bývalý ředitel Marek Vítek.

Jedním z vlastních pořadů, které Pětka vyráběla, byl dokument o Ivetě Bartošové a pořad Iveta. (ilustrační snímek) | foto: ČTK

"Přišel jsem do práce, zámky byly vyměněné, vstupní karta nefungovala a u dveří stála ochranka. Bylo to bizarní," popsal jeden ze zaměstnanců úterní začátek pracovního dne. "Nemohl jsem si pro své věci, tak jsem na radu právníka udělal jejich soupis a čekám, zda si je budu moci odnést," dodává. Jiní pracovníci kvůli svému majetku zavřenému v kancelářích přivolali na začátku týdne policii.

Kdy obléhání kanceláří skončí, její zaměstnanci v polovině tohoto týdne nevěděli. Stejně jako to, kdy a zda vůbec dostanou výplatu nebo honoráře za prosinec a leden. "Televize mi dluží několik set tisíc korun," popsal živnostník, který pro Pětku pracoval a kvůli nesplaceným závazkům na držitele licence podal žalobu. "Chystá se i hromadná žaloba, protože tam nedostal zaplaceno skoro nikdo. Ani umělci, které si televize nasmlouvala na moderování pořadů," popisuje. "Absurdní ale je, že jsem v lednu musel z peněz, které jsem nikdy neviděl, zaplatit desítky tisíc na DPH," tvrdí  o hořké zkušenosti.

V Pětce a Metropolu ještě loni pracovalo sedm desítek lidí, nyní je jejich počet poloviční. Podle zaměstnanců a externistů, se kterými redaktorka iDNES.cz hovořila, televize měla na konci loňského roku závazek 44 milionů korun.

"To, že Luboši Měkotovi bude obstavený majetek, to nikdo při přípravě Metropolu a Pětky nemohl tušit. O Mostecké uhelné se mluvilo léta a nic se nedělo," říká o celé situaci někdejší ředitel Pětky Marek Vítek. V pondělí dostal, ostatně jako celé vedení televize, okamžitou výpověď.

Stanice doplatila na Měkotovo angažmá v Mostecké uhelné

Pětka, kterou diváci ladili bezplatně na jednom z digitálních multiplexů, začala vysílat v polovině října. K obstavení majetku jejího investora Luboše Měkoty došlo v listopadu (více o zaplombování majetku bývalých manažerů MUS čtěte zde).

Televize se tak prakticky ze dne na den ocitla bez financování. Měkota přitom původně plánoval, že do jejího rozjezdu během tří let investuje 300 milionů korun. Bývalého manažera Mostecké uhelné zaměstnanci popisují jako nenápadného člověka, který televizi několikrát osobně navštívil, aby jednal s jejím vedením. "Jako investor byl vždycky vstřícný a to, na čem jsme se dohodli, platilo," vzpomíná na Měkotu Vítek.

Měkota ve chvíli, kdy přišel o volnou možnost nakládat se svým majetkem, vypověděl s provozovatelem televize úvěrovou smlouvu. Tehdejší vlastník všech akcií vysílatele Ivan Ondřejka pak vedení Pětky pověřil tím, aby se snažilo urychleně najít nového investora. To se managementu podařilo v prosinci a vedení Pětku předalo včetně přístupů ke kontům a veškerých práv disponovat s majetkem Pětky.

"Atmosféra byla napjatá, ale všichni navenek dělali, jakože se nic neděje. Paradoxní je, že se naopak vůbec nikdo ze zaměstnanců nebo externistů nesnažil situaci jakkoliv radikálně řešit. Nejspíš kvůli tomu, aby nepřišli o peníze, které jim televize dluží. Ještě v lednu jela výroba self-proma a obchodní oddělení se snažilo shánět reklamu," uvádí pod podmínkou anonymity člověk, který pro Pětku pracoval na živnostenský list. Sám odešel bez formalit poté, co mu došlo, že televize mu peníze nedá.

Peníze od televize zatím neviděly ani známé moderátorské tváře. Například Eva Jurinová, moderátorka pořadu Na vrcholu, nedostala honorář od listopadu, ačkoliv dodnes má s vysílatelem Metropolu a Pětky platnou smlouvu. Situaci komentovat nechce, protože vyčkává, jak se k celé věci postaví nový majitel.

Pětka na rozdíl od jiných nedostala na trhu šanci, lituje její bývalý ředitel

Pro ty, kteří zůstali nebo ve firmě měli majetek, přišla na začátku února deziluze v podobě výpovědí pro celý management televize a zapečetěných kanceláří. "Pětka není první ani poslední televize, která musela skončit. Na rozdíl od jiných ale tento projekt neskončil kvůli malé sledovanosti, protože Pětka nedostala šanci ukázat, že má na to, aby na trhu uspěla. Nebo taky ne," hodnotí ukončení vysílání Vítek. Televize dosáhla na počátku u diváků od 15 let výše jednoprocentní podíl na sledovanosti. Podle Vítka to byl pro stanici dobrý start.

Možnou vlastní chybu si nepřipouští. "Za nejdůležitější považuju to, že jsme se televizi do poslední chvíle snažili zachránit. A teď nemyslím jen výrobu vlastních pořadů, která skončila začátkem prosince, ale snahu, aby televize byla schopná splatit své závazky," doplňuje. Ostatně firma, v níž má Vítek spoluúčast, má u Pětky pohledávku v řádu několika milionů korun.

Vedení Pětky na konci loňského roku pomoc hledalo u Andreje Babiše, Jaromíra Soukupa nebo Zdeňka Bakaly. Babišovi patří Agrofert Media, Soukupovi vydavatelský dům Empresa Media a Bakala již vlastní vydavatelství Economia.

Ondřejka nakonec firmu neprodal nikomu z nich. Buď neměli zájem, nebo jejich zájem postupně slábl, což se stalo v případě Soukupa, neboť Empresa nejprve zájem o Pětku přiznala a poslala na vyjednávání jejího zástupce Romana Bradáče. Nyní už záležitosti kolem Pětky nekomentuje s tím, že pokračuje audit pouze v sesterské televizi Metropol. Tu ale Soukup nemůže koupit, aniž by nějak vyrovnal závazky Pětky, nebo požádal o novou licenci. Pětka a Metropol totiž jsou spojeny jedním držitelem licence, kterým je Metropol TV, s. r. o.

Jednatelem Pětky je nyní podle obchodního rejstříku advokát Jan Mrázek. Ten firmu Metropol TV přesunul z Prahy do Českých Budějovic. Bývalí i současní zaměstnanci jsou ale přesvědčeni, že za Mrázkem stojí jiný, silný investor. Spekuluje se, že to může být František Savov, který se přihlásil před rokem k vlastnictví vydavatelství Mladá fronta a jenž čelí podezření,  že je jedním z těch, kteří se podíleli na rozkradení majetku Socialistického svazu mládeže (více o propletenci firem, které skupovaly majetek SSM, čtěte zde).

Savov ani vydavatelství Mladá fronta informaci o vztahu k TV Pětka dosud nepotvrdili. Na dotazy zaslané v pátek vydavatelství nereagovalo.

Právě kvůli podezření, že s Pětkou není čistě nakládáno, ale také kvůli pracovním smlouvám a dodatkům o mlčenlivosti současní a bývalí zaměstnanci nechtějí o celé situaci mluvit na jméno.

Iveta Bartošová měla na Pětce realityshow. Připomeňte si její upoutávku

10. října 2012

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...