Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ledovka komplikuje dopravu. Kvůli počasí nevyjela řada vlaků ani autobusů

  6:12aktualizováno  22:43
Ledovka i sněhové jazyky ochromily Česko. Mrznoucí srážky omezily autobusovou dopravu, potíže měly některé vlakové spoje. Řidiči musí být opatrní na celém území republiky i v dalších dnech, meteorologové nadále varují před tvorbou ledovky i sněhových jazyků. Hrozí i silná námraza, která se může tvořit na stromech nebo elektrickém vedení.

„Dopravu v Praze a Středočeském kraji dnes od rána komplikovala ledovka. Některé silnice byly nesjízdné, jiné sjízdné pouze s obtížemi. Téměř všechny autobusové linky příměstské MHD měly zpoždění nebo vůbec nevyjely. Situace se během dopoledne stabilizovala, před polednem problémy hlásila zhruba desítka spojů, uvedla Pražská integrovaná doprava (PID).

Namrzlé byly chodníky. Pražští záchranáři podle mluvčí Jany Poštové během dvanáctihodinové denní směny ošetřili zhruba 80 lidí, kteří utrpěli úraz po pádu na zledovatělém povrchu. Problémy byly na železnici. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil varování před ledovkou do středy.

Téměř 80 úrazů po pádu na ledu bylo nad rámec výjezdů v běžné dny, uvedla Poštová. Šlo zejména o lehčí případy, které neohrožovaly život, pohmožděniny, naražené končetiny a úrazy hlavy. Podezření na zlomeniny byla zejména u starších lidí, Poštová jim proto doporučila kvůli prodloužené výstraze před ledovkou nevycházet z domu. „Pokud musí, neměli by ven chodit hned ráno,“ řekla. Pražští záchranáři o 80 úrazech po pádu na zledovatělém povrchu informovali na twitteru už kolem 13:00, podle mluvčí šlo o počet od půlnoci, tedy včetně části noční směny.

Mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková řekla, že v Praze jezdilo v pondělí a celou noc na úterý 73 posypových vozů. Po ránu je vystřídalo 50 menších strojů, které ošetřují vedlejší komunikace. Pokračuje také strojový a od rána i ruční úklid chodníků, kterých má TSK ve správě 550 hektarů.

„Z důvodu ledovky kombinujeme kamennou drť a posypovou sůl,“ uvedla. „Není technicky možné ošetřit všechny chodníky. Soustředíme se především na zastávky MHD, vstupy do metra, přechody pro chodce nebo prostory před zdravotními středisky,“ řekla Lišková.

Po mrazech přijde déšť. Meteorologové varují před námrazou a náledím

V Královéhradeckém kraji pokrývá nesolené silnice nižších tříd ujetý sníh, který může být zledovatělý. Na Jičínsku si řidiči musejí dát pozor na ledovku a na Rychnovsku na námrazu. Vy vyšších polohách kraje může vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině na silnicích tvořit sněhové jazyky, uvedli silničáři a meteorologové.

Na kluzkých vozovkách v Olomouckém kraji havarovalo v noci a ráno několik automobilů. Silnice 370 na u obce Šumvald na Olomoucku je v délce sto metrů nesjízdná. Řidiči na sociálních sítích upozorňují také na ledovku pokrývající silnici mezi Štěpánovem a Olomoucí. Na Prostějovsku je kvůli navátému sněhu uzavřena silnice třetí třídy mezi Otaslavicemi a Dobrochovem. Provoz na železniční trati Šumperk - Olomouc byl krátce po sedmé hodině ranní obnoven.

Zejména na jesenické straně Moravskoslezského kraje opět komplikuje dopravu sníh. Na Bruntálsku jsou místa, kde se tvoří sněhové jazyky nebo závěje a kvůli přeháňkám je tam snížená dohlednost. Neprůjezdná je mimo jiné silnice I/11 mezi Bruntálem a Horním Benešovem.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Ledovka pokrývající chodníky a venkovní schodiště si na území Moravskoslezského kraje vyžádala během úterý dvě desítky zraněných chodců. Ve dvou případech došlo v Ostravě k pádu sněhu a ledu ze střech se zraněním hlavy procházejících chodců.

„Lidé padali na chodnících i namrzlých venkovních schodech, šlo přitom vesměs o dospělé, ve třech čtvrtinách případů starších padesáti let. Nejčastějšími byla poranění dolních končetin, ale také hlav a otřesy mozku, převážně středně závažného charakteru,“ sdělil mluvčí zdravotnické služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Zbytky sněhu nebo jeho uježděná vrstva zůstávají na silnicích nižších tříd ve Zlínském kraji. Sněhové jazyky komplikují provoz například na silnici I/50 mezi Bánovem a Bystřicí pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku. Na silnici III/4905 mezi obcemi Prusinovice a Pacetluky a také mezi Roštěním a Kostelcem u Holešova na Kroměřížsku je ledovka. Nesjízdná je silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku, celý úsek je podle silničářů pod ledem.

Zdravotníci v traumatologických ambulancích v Krajské nemocnici ve Zlíně od pondělního večera ošetřili desítky lidí po pádech na ledovce. „Nejčastěji se jednalo o úrazy končetin, páteře či hlavy, několik pacientů se zlomeninou krčku a kotníku skončilo na operačním sále,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Na jižní Moravě začalo v pondělních večerních hodinách mrholit, ráno stále mrholí a tvoří se ledovka. Regionální autobusové spoje proto některé úseky objíždějí či zcela vynechávají, vyplývá z informací na webu společnosti Kordis JMK. Po celém kraji se staly různě závažné nehody, policisté jich zaznamenali do 7:00 téměř třicet, informoval novináře mluvčí Petr Vala.

"Bylo nutné, abychom dnes (pozn. redakce v úterý) odpoledne přidali do provozu dvě posádky navíc, a to z důvodu vysokého počtu úrazů. Od dnešních 6 hodin ráno doposud evidujeme přes čtyři desítky pacientů, kteří se zranili po pádu na náledí. Výjezdy k událostem tohoto typu se týkají celého území Jihomoravského kraje," uvedla mluvčí záchranka Michaela Bothová.

Hromadná nehoda zastavila dálnici D6 na osm hodin. Vyžádala si 40 zraněných

Ledovka i ve středu

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před ledovkou platí do středeční noci. Ledovka se může během úterý tvořit na severozápadě Čech a během středy od západu přechodně na většině území.

Upozornění na tvorbu ledovky ve středu platí pro všechny kraje s výjimkou jižních Čech, jihovýchodu Středočeského kraje a severu Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Pro Ústecký a Liberecký kraj platí upozornění na silnou ledovku o tloušťce přes dva milimetry.

V noci na středu bude na severozápadě Čech srážek postupně přibývat
a během středy se od západu rozšíří na většinu našeho území.
Při záporných teplotách bude déšť namrzat a vytvářet ledovku,
na severozápadě a severu Čech i silnou. Během dne se bude
v jihozápadní polovině Čech oteplovat nad bod mrazu.

„Zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a na severní Moravě se bude
i během úterý vytvářet silná námraza (s tloušťkou nad 3 cm),
v dalších dnech bude vzhledem k slábnutí větru její tvorba ustávat,“ uvedli meteorologové.

Meteorologové upozornili na nebezpečí úrazů při uklouznutí, na problémy v dopravě či zvýšenou nehodovost. „Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven,“ uvedl ČHMÚ. Řidiči by podle ústavu měli jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy.

Ledovka x náledí

  • Ledovka je hladká průhledná vrstva ledu, která se často usazuje na větvích nebo na drátech. Vzniká při mrznoucím dešti nebo mrholení, kdy dochází k namrzání přechlazených vodních kapiček na předmětech s teplotou pod bodem mrazu. Při déle trvajícím dešti v chladném počasí se může vytvářet velice silná vrstva ledovky, která láme větve a strhává elektrická vedení.
  • Náledí je ledová vrstva, která se nachází výhradně na pozemních komunikacích. Náledí vzniká postupným mrznutím deště nebo mrholení na zemském povrchu - na rozdíl od ledovky jde však o nepřechlazené vodní kapky. Náledí může vzniknout také zmrznutím vody z částečně roztátého sněhu při teplotách povrchu pod nulou nebo zledovatěním sněhu na silnicích (tyto formy náledí bývají označovány jako zmrazky). Náledí často vzniká přes noc.
Ledovka po cestě na Sněžku (2.11.2019).
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Co teď dělají Zemanovi muži. Mynář má novou firmu, Kruliš si v ČNB polepšil

25. května 2024

Premium Někdejší hradní kancléř Vratislav Mynář rozšířil své podnikatelské portfolio o novou firmu. Bývalý...

Po práci na vojnu. Poláci trénují střelbu i první pomoc, vojenský výcvik lidi láká

25. května 2024

Premium Dobrovolnický vojenský výcvik byl v Polsku zaveden v roce 2016. Od té doby jeho popularita strmě...

Útok ze severu už máme pod kontrolou, řekl Zelenskyj. Navštívil Charkov

24. května 2024  21:19,  aktualizováno  21:41

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc...

Víme, kde má Putin bunkry, tvrdí Kyjev. Šéfa Kremlu přirovnal k upírovi

24. května 2024  20:40

Známe polohu bunkrů ruského vůdce Vladimira Putina, prohlásila ve čtvrtek ukrajinská vojenská...

Pronájem bytu 2+1 78 m2
Pronájem bytu 2+1 78 m2

tř. T. G. Masaryka, Frýdek-Místek - Frýdek
10 500 Kč/měsíc

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....