Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Huawei nezahazujte. Pro normálního smrtelníka rizikem není, říká odborník

  6:00
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v pondělí varoval před užíváním zařízení značky Huawei. Podle úřadu může představovat kybernetickou hrozbu. Podle redaktora Mobil.iDNES.cz Jana Matury však telefony Huawei pro normálního člověka zásadní hrozbu nepředstavují. „Teoreticky o vás může sbírat neosobní data,“ tvrdí v rozhovoru.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Podle NÚKIB představuje používání softwaru a hardwaru od Huawei a ZTE bezpečnostní hrozbu. Máme se čeho obávat? 
Pokud to zjednoduším, tak hrozby zde samozřejmě čistě teoreticky možné jsou. Jsou možné ovšem od kohokoliv, nemusí se jednat jen o Huawei. Přes samotné zařízení tečou nějaká data, přes celou infrastrukturu také. Teoreticky tak výrobce infrastruktury může tato data získat. Otázkou je, co by ho mohlo zajímat a k čemu by mu to bylo. 

A z praktického hlediska?
Z praktického hlediska se nedomnívám, že by se ze smartphonů záměrně potají stahovala nějaká zásadní data. Ale ano, jsou známé případy, kdy smartphony některých čínských firem odesílaly data na servery do Číny. Na to se přišlo a šlo především o marketingová data s tím, že teoreticky bylo možné telefony ovládat na dálku. Což byl vlastně větší problém, než že nějaká firma v Číně získala informace o poloze lidí v Evropě či v USA a že si třeba mohla přečíst jejich SMS a prohlédnout jejich fotky. 

Navíc, pokud by zadní vrátka byla na infrastruktuře, tak je úplně jedno, kdo jaký telefon používá, vůbec by nešlo jen o telefony Huawei a může se to týkat i internetové komunikace nebo pevných linek. Proto taky infrastruktura z mého pohledu představuje případně větší hrozbu než samotné telefony. 

Několikrát jste zmínil slovo infrastruktura. Tím se tedy myslí vysílače, pevné linky, ale třeba i modemy? 
Telekomunikační infrastruktura je široký pojem. Od antén po ústředny a počítače, které to vše řídí. Huawei je sice významný dodavatel této infrastruktury, v Česku ho využívají všichni operátoři a v některých oblastech je to určitě dodavatel dominantní. Ale na druhou stranu součástí sítě jsou i prvky od jiných firem, takže tak úplně snadné by to kdokoliv, kdo by chtěl svůj hardware použít k špionáži, neměl. Ale teoreticky možné to je. 

V čem je tedy problém s ohledem na infrastrukturu? 
Problém je především v tom, že se tam sbíhá veškerá komunikace. Ať už hovory, nebo SMS či jiná data. Takže kdyby někdo chtěl mít přehled, přes infrastrukturu ho bude mít mnohem komplexnější než u dat z jednotlivých telefonů. 

A u samotných telefonů by také šlo sbírat veškerá data?
Jak už jsem uvedl, teoreticky ano, ale brzo by se na to přišlo. Ta data musí odtéct a třeba u fotografií, pokud by po nich někdo v masovém měřítku toužil, by to byly obrovské objemy. Toho by si snadno všiml i pozorný uživatel telefonu, operátor pak při sledování provozu jistě také. 

Deník N zveřejnil čísla o tom, kolik zařízení značky Huawei vlastní Správa Pražského Hradu. Uvedl také, že Hrad s firmou uzavřel kontrakt v roce 2014 bez výběrového řízení. Může to být problém? 
Za určitých okolností ano. Otázkou je, kdo telefony dodal. Jestli nějaký český obchod nebo přímo Huawei. Pokud přímo Huawei, tak by věděl konkrétně komu co dodává a mohl by i telefony upravit. Technicky to možné je. Stejně tak by ale mohl telefony značky XYZ upravit i obchodník, který by zakázku vyhrál. Ale na pravidla takových zakázek by měl odpovědět někdo, kdo se o jejich bezpečnost stará.

Jak je to s telefony od Huawei? 
Z mého pohledu je to stejné jako s telefony jiných značek. Nevím o tom, že by se chovaly nějak nestandardně. V principu smartphony posílají různá data, třeba o poloze, což ale musí uživatel povolit. Třeba Google to využívá ve svých mapách, kdy sleduje provoz na silnicích, nebo dokáže upozornit dopředu na zácpu při vaší obvyklé cestě do práce.

Takže obyčejným lidem hrozí nebezpečí a narušení soukromí od Huawei asi tak jako od Googlu? 
Teoreticky ano, pokud to takto nazveme. Může sledovat chování samotného telefonu, může pak nabídnout aktualizaci a podobně. Může sbírat i nějaká další anonymizovaná data. Obvykle to řeší smlouva s uživatelem, kterou je potřeba potvrdit při prvním spuštění přístroje. Ale přiznám se, že podrobně jsem to zatím nestudoval. Což asi dělá málokterý uživatel. Já osobně s odesíláním dat o poloze problém nemám, výstupy aktivně využívám.

Mám telefon značky Huawei, který má operační systém Android. Ten má ale například i mobil značky Samsung. Tak jak je možné, že Huawei představuje hrozbu a Samsung ne? 
Na trhu jsou sice telefony s čistým Androidem, ale těch není mnoho. Obvykle je v telefonu nějaká nadstavba, kterou si dodává každá značka svojí. U telefonů Huawei je to EMUI. Tam si výrobce může upravit grafiku a nějaké další prvky. 

Podstatnější ale je, že moderní smartphony mají otevřený operační systém a dají se do nich nahrávat aplikace. A „nakazit“ aplikaci není tak složité. Takových se objevuje plno. Takže dostat do telefonu škodlivý software je velmi snadné. A není složité takovou aplikaci zamaskovat, aby o ní uživatel nevěděl. 

A jak by se k mým datům mohl kdokoliv přes operační systém dostat?
K datům z telefonu se přes škodlivou aplikaci, řekněme viru, může dostat kdokoliv, kdo ji ovládá. To nemusí být výrobce, ale kdokoliv a takových případů se ročně objeví hodně a většinou se na ně přijde. Nedávno to byl třeba falešný nahrávač hovorů jako aplikace pro Android smartphony, který útočil na bankovní účty uživatelů

Může se proti tomu koncový zákazník nějakým způsobem bránit? Pokud mě osobně varování NÚKIB vyděsí, co můžu udělat?
Pokud má člověk telefon Huawei a obává se, že ho sledují čínské úřady, tak jeho jedinou možností je ten telefon vypnout, vzít si SIM kartu a koupit si jiný.

Takže značka Huawei žádný problém nepředstavuje?
Osobně se domnívám, že celý ten problém je hodně velký, ale otázkou je, v čem je velký. Možná jsou zde opravdu bezpečnostní rizika, možná je to součást obchodní války. Těžko přesně říci, co tam vlastně kdo našel, protože to samozřejmě nikdo neřekl. To, že by Huawei přes svoji infrastrukturu mohl posílat nějaká data do Číny, o tom se teoreticky spekuluje dlouhou dobu, ale nikdo nikdy nezveřejnil jakýkoliv důkaz. 

Teď jste zmínil, že velký problém vnímáte v tom, co se může stát. A co se čistě teoreticky může stát?
To dokážu jen těžko odhadnout. Zatím zde nepadlo nic konkrétního, já bych to zatím bral tak, že je zde zmíněna nějaká hrozba a že je možná, ale nikterak konkretizovaná.

Spíše si myslím, že s ohledem na telefony je to víření vody než něco reálného. V celém světě zatím nikdo firmě Huawei nedokázal, že by jejich telefon posílal nějaké informace do Číny. Já bych telefon nevyhazoval. 

Autor:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....