Ministr Pecina chystá zákaz tajných akcií, vlastnil je i Gross

  5:14aktualizováno  5:14
Ministr vnitra Martin Pecina prosazuje změnu zákona, podle kterého by akcie všech firem musely mít konkrétního majitele. Chce tak bojovat proti korupci. Podle ODS a Zelených by stačilo firmy s tajnými cennými papíry odstavit od veřejných zakázek. Na tajných akciích zbohatl například i Stanislav Gross.

Ministr vnitra Martin Pecina připravuje změnu zákona, podle které by všechny cenné papíry musely být tzv. „na jméno“. | foto: iDNES.cz

Bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross dokázal na prodeji akcií společnosti Moravia Energo zázračně vydělat 80 milionů korun.

Akcie firmy totiž byly "na majitele", což znamená, že je vlastní ten, kdo je má zrovna v ruce. Dá se tak zamaskovat jejich skutečný vlastník, který může tvrdit, že akcie nejsou jeho, a prakticky mu nejde dokázat opak.

Trik využívá řada společností. I ty, u kterých panují pochybnosti, zda nejsou svázány s některým politikem. To je případ velké dopravní společnosti Viamont, kterou oficiálně vlastní Miloslav Plíhal a olomoucká firma IDS. Ve skutečnosti to ovšem může být jinak.

Proti korupci

Co navrhuje ministr Pecina

Agent-provokatér
Policie by mohla poslat agenta, aby otestoval, jestli třeba nějaký politik přijme nabízený úplatek.

Korunní svědek
Pachatel by si mohl za spolupráci s policií "vykoledovat" nižší trest.

Konec akcií na majitele
Firmy, které kdosi ovládá přes akcie, jejichž majitel není znám, by musely akcie převést na konkrétního vlastníka.

Také akcie Viamontu jsou takzvané "akcie na majitele", které lze mimo jiné úplně tajně prodat nebo třeba darovat. I proto se stále spekuluje, že mezi vlastníky Viamontu může být třeba i jeho někdejší spoluzakladatel a pozdější ministr dopravy Aleš Řebíček z ODS. Ten to v minulosti opakovaně popřel. - čtěte Řebíček odmítá vysvětlit, jak přišel ke čtvrtmiliardě za akcie firmy Viamont

Dohadům však nahrával fakt, že když byl Řebíček na ministerstvu, dostávala firma miliardové stavební zakázky od státu. A především to, že není jasné, kdo vlastní její akcie. V Česku je taková situace zcela legální.

Možná už příští rok však bude muset být na akciích Viamontu přímo napsáno, čí jsou. Ministr vnitra Martin Pecina připravuje změnu zákona, podle které by všechny cenné papíry musely být tzv. "na jméno".

"Je to jeden z protikorupčních kroků, které chystáme. Řada firem se za anonymní akcie schovává a policie nemá šanci skutečného vlastníka zjistit," tvrdí Pecina.

O tom, že akcie na jméno mohou sloužit i k praní špinavých peněz, se mluví mezi ekonomy, právníky i politiky dlouho. Naposledy dokonce kvůli tomu před pár dny interpelovali poslanci ČSSD premiéra Fischera.

"Jsou to obrovská vrata, kudy mohou odtékat miliardy korun. V řadě zemí jsou proto tyto akcie zakázané," říká i bývalý ministr privatizace Tomáš Ježek.

ODS: Lepší je zákaz zakázek

Skeptičtí právníci naopak poukazují třeba na Slovensko, kde netransparentní akcie zrušili nedávno. "A žádnou výraznou změnu to nepřineslo," řekl Daniel Weinhold z právní kanceláře Weinhold Legal. Slovenské firmy údajně rychle našly způsob, jak své vlastníky zamaskovat jinak.

Pecina chce svůj návrh předložit vládě v lednu. Teď je však těžké odhadovat, zda má vůbec šanci na úspěch – i ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo financí jsou k návrhu skeptické. "My se tomu a priori nebráníme, ale musela by nejprve vzniknout analýza, co by to vůbec přineslo," řekl opatrně mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Rezervovaně přijímá Pecinův návrh i většina stran. S výslovným zákazem anonymních akcí počítají kromě ČSSD už jen lidovci.

Komu vlastně patří

Firmy s anonymními akciemi

Viamont
Stavební firma, kterou zakládal exministr Aleš Řebíček. Od státu získala miliardové zakázky.

New Deal Communications
Společnost, kterou vede přítel expremiéra Topolánka Marek Dalík. Klientem byl např. i ČEZ.

Jihomoravská provozní
O této společnosti se začalo nedávno mluvit kvůli machinacím s udělování víz na Ukrajině.

Zelení a občanští demokraté by spíš byli pro to, aby se společnosti s nejasným vlastníkem nemohly ucházet o veřejné zakázky. "Pokud někdo chce něco skrýt, cestu si stejně najde," vysvětlil exministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer.

Pecina plánuje i další protikorupční novinky. Policie by podle něj měla mít možnost využívat agenta-provokatéra, pokud má podezření na zkorumpovaného politika či úředníka. "Byl by to preventivní krok. Nikdo by si nemohl být jistý," tvrdí Pecina.

Klíčoví svědci korupčních kauz by také mohli počítat s nižším trestem, pokud by pomohli policii při vyšetřování. A nevadilo by ani, že předtím sami upláceli.

"Zákon už nyní umožňuje, aby soud přihlédl k tomu, jak se obviněný k vyšetřování staví," argumentuje naopak exministr Langer. "A agent-provokatér? Nemyslím, že je správné, aby zrovna tohle policie dělala," dodal.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Najdete na iDNES.cz