Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Jak si gayové a lesby pořizují děti? Je to běžné, funguje to, říká advokát

Rozstřel
„Duhové rodiny s dětmi v Česku existují, není jich málo a potřebovaly by právní oporu,“ řekl v Rozstřelu advokát Petr Kalla, který hájí práva gayů a leseb na rodičovství. Nejjednodušším řešením by podle něj bylo uznání stejnopohlavních sňatků. Pak by prý nedocházelo ke sporným rozhodnutím Ústavního soudu jako na začátku ledna letošního roku.

Podle lednového verdiktu Ústavního soudu nemůže česká justice nadále uznat zahraniční rozhodnutí o osvojení dítěte stejnopohlavním registrovaným párem. Rozhodnutí se týkalo dvou partnerů, jednoho Čecha a jednoho cizince, kteří si v USA osvojili děti s americkým občanstvím. Partneři pak požádali v ČR o uznání rodičovství, ale české soudy, včetně Ústavního, to zamítly.

„Ústavní soud alibisticky říká, že se tato rodina dosud s žádnými problémy nesetkala. Ale ta rodina žije v právním vakuu, nejistotě. Ani jeden z nich není uznáván jako rodič. Teoreticky když vstupují na území ČR, přijíždí dítě bez souhlasu svého právního zástupce. Ptám se, jestli by to české úřady nevyhodnotily jako mezinárodní únos dítěte?” ptá se Kalla.

„Kdyby se dítěti na našem území cokoliv stalo, bylo by potřeba vyhledat lékařskou pomoc, bude záležet čistě na dobré vůli lékařů, zda jim budou poskytovat informace. Podle našich zákonů na ně nemají právo,” což je podle advokáta absurdní. Proto se pár s případem obrátí na Evropský soud pro lidská práva. 

„Nebyla zohledněná ani práva dítěte, ani práva rodičů,” a to považuje Kalla ze strany Ústavního soudu za alibistické.

Jak si gayové a lesby pořizují rodinu?

V další části Rozstřelu mluvil Petr Kalla o tom, jak si v ČR gayové a lesby pořizují děti. Podle něj je to dnes zcela běžné a politici před tím pouze zavírají oči. V Česku takto podle dostupných informací existují tisíce dětí, které vychovávají stejnopohlavní páry.

„Nejjednodušší je to u lesbických párů. Tam jde o to sehnat dárce nebo otce, pokud chtějí, aby se tento muž podílel na výchově. Většinou se tak děje prostřednictvím umělého oplodnění na klinikách. Některé páry provádějí umělé oplodnění doma,” říká Kalla.

Podle něj tak často vznikají poměrně početné duhové rodiny. „Já se svým partnerem jsme šli cestou sdíleného rodičovství. Dva páry jsme se dohodly a přes umělé oplodnění jsme s partnerem a dvěma lesbickými ženami počali děti. Už máme druhé dítě a vychováváme je spolu,” říká jeden z rodičů.

Ústavní soud odmítl návrhy z Plzně, osvojením u partnerů se ještě zabývá

Jiné páry odcházejí podle Kally kvůli početí do zahraničí, další se pokusí o osvojení v zemi, kde je to možné. Gay páry využívají například v USA institut náhradního mateřství a následně se vracejí do ČR, kde jim náš právní řád, i když s celou řadou komplikací, umožňuje přiznat rodičovství obou partnerů. 

Podle něj všechny průzkumy v zahraničí potvrzují, že děti z duhových rodin mají plnohodnotný život. Jsou prý navíc mnohem tolerantnější a rozhodně nemají problémy se svou sexuální identitou.

Od roku 2016 je adopce v ČR možná

V Rozstřelu Kalla také zmínil historii osvojení stejnopohlavních párů ze strany státu. Přelomovým verdiktem podle něj bylo rozhodnutí z července roku 2016, kdy ústavní soud povolil lidem žijícím v registrovaném partnerství žádat o adopci. Osvojit si dítě od té doby homosexuálové sice mohou, ale pouze v případě jednoho partnera z páru. Od té doby podle advokáta došlo v ČR k dalšímu vývoji.

„Posun vnímám, rozhodnutí Ústavního soudu se podařilo prosadit do praxe. Skutečně už došlo k osvojení dětí několika homosexuálními páry. A došlo i k drobného posunu v uznávání zahraničního rodičovství gayů a leseb v některých specifických případech,“ říká Kalla.

Ústavní soud musí zvážit možnost osvojení dítěte registrovaného partnera

Ústavní soud už podle advokáta uznal například rodičovství založené na náhradním mateřství v zahraničí. Rodičovská role dvou osob stejného pohlaví tak byla už několikrát uznána dvěma mužům. „V prvním případě šlo o jednoho cizince a jednoho Čecha, ale další případy už se týkaly partnerů, kteří byli oba Češi.”

Podle advokáta mají už všechny tyto děti řádné české občanství a český rodný list. „Vadou na kráse je, jak ten rodný list vypadá. Dítě má někdy v rodném listě zapsaného jako otce jen jednoho z páru. Druhý z nich je uveden v poznámce pod čarou jako druhý rodič. Jindy jsou kolonky „otec” a „matka” proškrtány úplně a rodiče jsou uvedeni v poznámce pod čarou.“

Sjednocení postupu se podle Kally zatím nepodařilo prosadit, ale údajně se na tom pracuje. Klíčovou roli prý mají matriky. Ministerstvo vnitra sice ve své metodice doporučuje, jak mají postupovat, ale matriky v této záležitosti mají poměrně rozsáhlou autonomii.

„Náš zákon o mezinárodním právu soukromém, podle něhož se v tomto případě postupuje, byť je nový, z roku 2012, na gay a lesbické rodičovství nepamatoval. Jsou tam tak velké nedostatky, že není úplně jasné, kdo by o tom všem měl rozhodovat,” míní Kalla.

Dvě matky?

Petr Kalla uvedl i další příklad, kdy dochází k nerovnému přístupu v uznání rodičovství. Například v Británii totiž mohou dvě lesbické ženy žijící v partnerství požádat o umělé oplodnění. Podle britských zákonů se partnerka ženy, která dá souhlas k umělému oplodnění, stává automaticky rodičem.

V konkrétním případě, který Kalla zastupoval, byla jednou z žen Britka a druhou česká občanka. Ve chvíli, kdy je ženou, která dítě porodila, česká občanka, je v ČR rodičovství i ze strany Britky uznáváno. „Pokud by ale dítě porodila Britka, její česká partnerka se rodičem nestane,” říká Kalla.

„V tomto případě připravujeme další kroky k tomu, abychom se to pokusili změnit,” říká Kalla, podle něhož by se vztahy v tomto případě měly zrovnoprávnit.

Manželství pro všechny by vše vyřešilo

Petr Kalla hovořil v Rozstřelu i o tom, v čem by duhovým rodinám pomohlo přijetí zákona o stejnopohlavních sňatcích. „Manželství pro všechny by to všechno vyřešilo. Bylo by to jedno rozhodnutí zákonodárného sboru. To, že příslušný zákon leží ve Sněmovně už tak dlouho, aniž by se projednal, je ostudou českého zákonodárného sboru,” dodává advokát.

To, že nejsou v Česku zrovnoprávněny homosexuální vztahy s těmi heterosexuálními, vnímá advokát jako urážku celé komunity. „Po staletích, kdy gayové a lesby stály mimo zákon, se domnívám, že není jiné cesty než zrovnoprávnění institutu manželství. Vzpomeňme si, jak brutálně bylo nastavené právo vůči homosexuálně orientovaným osobám,“ říká Kalla.

Ústavní soud: Česko nemůže uznat zahraniční osvojení dítěte homosexuály

Také se domnívá, že si to zaslouží příslušné páry i jejich děti, jichž je stále více, a zavírat před realitou oči je více než zbabělé. „Na západ od nás už manželství pro všechny existuje téměř všude. Švýcarsko jej zavede velmi brzy. A je jedno, zda je to protestantský sever nebo katolické Španělsko. Ze zemí EU tak zbývají už jen na jihu Itálie a Řecko, které stejnopohlavní manželství nemají.”

V Rozstřelu hovořil Petr Kalla i o názorech oponentů, kteří tvrdí, že děti mají mít otce a matku. Mluvil i o tom, které politické strany v ČR stejnopohlavní manželství podporují a které jsou proti, a zmínil se i o tom, jak mezi českými lidmi roste tolerance vůči homosexuálním sňatkům.

„Argumentuje se třeba tím, že v lesbických rodinách nemají děti mužské vzory. Ale s tím nesouhlasím. Tyto rodiny nežijí přece ve vzduchoprázdnu. Mají dědečky, strýčky, mají i mnoho dalších mužských vzorů. 

Navíc to nejdůležitější je skutečnost, že tyto děti jsou chtěné, takže se stejnopohlavní rodiče se důkladně na rodičovství připravují a přemýšlejí o tom, aby zajistili pro děti to nejlepší podmínky pro vývoj,“ uzavírá Petr Kalla.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Mizející příjmení. Řiťku či Voserku už nenajdete, končí i rod Uchcanejch

Premium Příjmení si nevybíráme a tak z něj někdy může být těžký úděl. Obzvlášť, když je původně člověku přisuzovalo okolí na...

Malostranský zápisník: Selka Alenka a proti gustu žádný lidovec!

Premium Proč se vláda dobrovolně přiznala k selhání, zoufalství fetišismu a bolševismu? Už i u lidovců existuje něco mezi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda zaspala, krize chce víc komunikace než Deštník proti drahotě, radí experti

Vysoká inflace, zdražování, k tomu válka na Ukrajině a příliv uprchlíků. Vláda čelí dvěma krizím současně. Zatímco...

Situace na nádraží se lepší, část uprchlíků odjela do Maďarska, řekl Hřib

Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V pořadu Partie Terezie...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...