Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Někdo raději zaleze do nory, šití roušek není pro každého, míní terapeutka

  19:03
Kvůli koronaviru zažíváme něco jako válečný stav, tvrdí lékařka a psychoterapeutka Olga Kunertová. Se stresem se podle ní každý vyrovnává jinak. Někomu může pomáhat třeba šití roušek. „Někdo ale naopak potřebuje zalézt do nory a počkat, až to přejde. To je také v pořádku,“ řekla Kunertová v rozhovoru pro iDNES.cz

Lékařka a psychoterapeutka Olga Kunertová | foto: Olga Kunertová

Podle výzkumníků naroste počet úzkostných diagnóz v souvislosti se stresem vlivem koronavirové nákazy. Proč úzkost vzniká? Kde se bere?
Úzkost je v podstatě civilizační choroba. Můžeme si to vysvětlit třeba tím, že život v civilizaci je sice pohodlný, ale také stresující, že jsme nuceni bojovat na jiných frontách, než tomu bylo dříve a nejsme na to dostatečně vybaveni. Nepřítel je jakoby skrytý, důvod znepokojení a obav není na první pohled patrný. Většinou tomu nevěnujeme příliš pozornosti a tak se vlastně nechráníme. Pak nám není dobře a nevíme z čeho. 

Koronavirus v Česku

Nevím, kteří výzkumníci tvrdí, že v souvislosti s koronavirovou nákazou vzroste počet úzkostných diagnóz. Nic takového jsem nikde nečetla a přijde mi to málo pravděpodobné. Kvůli koronaviru zažíváme něco jako válečný stav. Ve válce je nepřítel známý, což dává příležitost k vytváření strategií, spojenectví, k aktivizaci sil. Můžete mít strach z toho, jak to všechno dopadne, z toho jak nás to ovlivní, kdy to skončí a co bude potom, to ano, ale to není úzkost. Ve válce není pro úzkost prostor. Tam jde o přežití.

To, že počet úzkostí přibude, tvrdí Národní ústav duševního zdraví. Vy jste tedy nezaznamenala to, že by lidé byli v posledních týdnech více úzkostní? 
Lidé jsou nešťastní, protože na ně dopadají důsledky vládních opatření, přicházejí o obživu, o sociální kontakty a další věci, které pro ně byly důležité. Jiní jsou naštvaní, píší sprostě na internet nebo žalují stát. Jsou i takoví, kteří si to užívají. A jsou samozřejmě i lidé, kteří na situaci reagují úzkostně, ale to jsou většinou takoví, kteří úzkostně reagují téměř na jakýkoli podnět. Tím nechci říct, že by psychická podpora pro lidi v této situaci nebyla důležitá. Naopak. Ale spíš proto, že mnozí jsou reálně v krizi. Krize je normální reakce na nenormální stav. Nedefinovala bych tedy problém nárůstem psychopatologie. To by bylo nefér.

Jak lidé přistupují k pandemii koronaviru?
Někdo to bere jako hrozbu, jiný jako příležitost, zjednodušeně řečeno. Tím nemám na mysli vychytrálky, kteří se na situaci snaží snadno vydělat. Ale lidé, kteří jsou schopni vidět v nezvyklé situaci příležitosti, jsou rozhodně ve výhodě. Každopádně jsou podstatně více imunní vůči rozvinutí úzkostných stavů a depresí. Není to tím, že by měl někdo výhodnější pozici a jiný ne. Je to prostě přístup k životu.

Všichni nemůžeme být aktivní

Vraťme se ještě k úzkostem, které mohou lidi trápit. Jaké může mít úzkost podoby?
Různě, u někoho je to tísnivý pocit bez zjevného důvodu, někdo má tlak na hrudi, jinému se špatně dýchá. Obvyklé je, že úzkost respektive panická ataka, se pojí s dalšími nepříjemnými tělesnými stavy, jako je pocit nevolnosti, jakoby na omdlení, polévání studeným potem, horkost nebo zimnice. 

Olga Kunertová

  • lékařka a psychoterapeutka
  • vystudovala lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci
  • založila Psychoterapeutické centrum Gaudia, kde působí jako předsedkyně správní rady a odborná garantka
  • je spoluzakladatelkou a odbornou garantkou projektu Terap.io, který nabízí online terapie. 

Mají takové tělesné stavy nějaké vysvětlení?
Souvisí to s vyplavováním adrenalinu v těle. Ten připravuje naše tělo do akce, ale úzkost se dostavuje právě ve chvíli, když žádná akce není možná nebo k ní vlastně není důvod, typicky třeba v dopravních prostředcích. Pak nás tělo takto zrazuje, místo aby sloužilo.

Dá se stavům nějak předejít?
Většina našich pocitů a prožívání souvisí s přemýšlením. Tak, jak věcem rozumíme, tak na ně reagujeme. Takže pokud chceme úzkostným stavům předejít, stačí v podstatě jinak myslet, jinak se na situaci dívat. To se ale lehce řekne a hůř udělá. 

Přesvědčování moc nefunguje. Zkuste fobíkovi v metru říct, že je to hloupost, aby se něčeho bál, že metro dojede do cíle více než v 90 procentech případů. Myslím, že moc úspěšný nebudete. A ani, když se vaše tvrzení potvrdí, neznamená to, že třeba příště to nebude jinak. Stojí za tím hlubší myšlenkové vzorce, naše skálopevná přesvědčení, způsoby, podle kterých jsme zvyklí vyhodnocovat svět kolem nás. A to není tak jednoduché odhalit, chce to chvíli bádání v psychoterapeutickém procesu. Bádání pak může pokračovat v jejich postupné zpochybňování. A to funguje.

Pokud na sobě člověk zpozoruje přicházející úzkostnou ataku, může tomu sám nějak zabránit?
Pomáhá relaxační trénink, ale ten nezajistíte, když už to na vás takzvaně jde. Bezprostředně v dané situaci pomáhá ideálně to, co jste se naučili předtím. Každý máme stav klidu a pohody spojený s nějakou asociací. Když to chvíli trénujeme, můžeme si skrz tuto asociaci stav klidu přivodit. Ale jak říkám, chce to trochu trénink. 

Je to čas udělat životní inventuru, říká o koronavirové epidemii psychiatr

Co když trénink nemáme?
Pak si zkuste si vzpomenout, jak většinou řešíte stresové situace. Někde se vrhne do práce, někdo naopak do pasivity. Někomu pomáhá něco dělat, prakticky cokoli, ideálně když to nějak souvisí s tím, co úzkost vyvolalo. To je důvod, proč tak mnoho lidí dneska šije roušky, nebo rozvíjí různé pomáhající aktivity.

Takže při šití roušek můžeme pomáhat také sami sobě?
Pomáháme i ostatním, ale také sami sobě. A tím to nesnižuji. To je přece skvělé. Není to ale pro každého. Někdo potřebuje zalézt někam do nory a počkat až to přejde, věřit, že se to nějak vyřeší. To taky není od věci. Všichni nemůžeme být aktivní. To bychom rouškami zasypali republiku a zase by pak byl problém s odpadem. To víte, něco za něco.

Práce se svaly a s dechem

Jak důležitá je práce s dechem? Jak by měl úzkostný člověk dýchat?
Ano, to radí většina krizových interventů. A mají pravdu. Když jde na vás úzkost, máte se začít soustředit na dech. Dýchat zhluboka, ale ne rychle. Tím byste si přivodili hyperventilační kolaps, nepříjemný stav, kdy máte křeče a změněný stav vědomí. Není to nebezpečné, ale nevypadá to hezky.

Osm hlavních kroků, jak si ulevit od úzkosti a nemít pocit, že umřete

Proti úzkosti pomáhá i práce se svaly, jejich uvolňování a zatínání. Jak by to měl člověk udělat?
To je takzvaná Jacobsonova relaxace. Pro člověka, který není trénovaný, je těžké se jen tak na povel uvolnit, i když se v tu chvíli nic zásadního neděje. Když sval zatnete, třeba uděláte pěst, napětí stupňujete a pak povolíte, přijde uvolnění, ruka se vám prokrví a o to jde. Takto můžete postupně pracovat se všemi částmi vašeho těla.
Je vhodné se v tu chvíli snažit odvádět pozornost jiným směrem?
Zkuste říct úzkostnému člověku, aby myslel na něco jiného. Myslím, že nemusím zdůrazňovat, co vám pravděpodobně odpoví. Samozřejmě, že by mu to pomohlo, kdyby to dokázal. Jenže to prostě nejde. Čím víc se o to bude snažit, tím méně to půjde.

Jak to myslíte?
Když se ale budete snažit soustředit na projevy úzkosti, také vám to nepůjde. Toho využívá takzvaná paradoxní intervence. Zkuste dát člověku, který se bojí vejít do supermarketu úkol, aby pozorně sledoval, co dělá jeho tělo, jak reaguje, kdy to začne být nepříjemné, kdy se začne potit nebo se mu přestane dobře dýchat. A ono nic. Zázrak.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:01

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Putin s delegací dorazil do KLDR, po dvou dnech odletí do Vietnamu

18. června 2024  20:11,  aktualizováno  20:56

Letadlo s ruským diktátorem Vladimirem Putinem v úterý večer přistálo v Pchjongjangu. Šéf Kremlu...

Macron nad propastí. Sjednocená levice mu chce ukrást volby, jeho spojenci úpí

18. června 2024  19:53

Emmanuel Macron má před volbami další problém. Levicové strany půjdou do klíčového hlasování v nové...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...