Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Pozor na neznámé výrobce a český návod. Co je třeba hlídat u respirátorů

  21:03
Respirátory chrání účinně před prachovými částicemi, schopné jsou výrazně omezit i průchod částic bioaerosolů nesoucích bakterie či viry. Udávaná procentuální účinnost se ale na viry nevztahuje. Při koupi respirátorů by si lidé měli dávat pozor na neznámé výrobce a hledat, jestli mají návod v češtině. Nejčastěji se u nás prodávají respirátory s evropskou a čínskou normou.

Ústí nad Labem (25.únor 2021) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Respirátory s označením FFP značí kategorii, která říká, kolik by měl daný materiál či ochranná pomůcka zachytit prachových částic o střední velikosti 0,6 mikrometru. V tuto chvíli povinná třída ochrany FFP2 zachytí takových částic alespoň 94 procent, třída FFP3 pak alespoň 99 procent. Uvedená čísla vycházejí z laboratorních testů.

Jde tedy o ideální podmínky. V testech se zkouší, jak materiál respirátoru hodně, nebo naopak málo propouští aerosol s částicemi. Při ověřování účinnosti se nezjišťuje, jak účinný je na tvářích a proti virům. Norma povoluje maximální obtok způsobený netěsnostmi na tváři, takzvaný fit faktor, ve výši jedno a dvě procenta pro třídy FFP3 a FFP2.

Účinnost pomůcek

Jak je respirátor účinný, ovlivňuje několik faktorů. Účinnost respirátoru v reálných podmínkách se tak může lišit. Měl by těsnit na obličeji, neměl by padat, muži by ho neměli nosit přes vousy.

„Viry jsou mnohem menší než bakterie či prachové částice. Je to tedy jako zachytávat pingpongové míčky v tenisové síti. Účinnost ochrany pro nositele je ale při utěsnění respirátoru na tváři daleko větší, než je tomu při nošení roušky, šály nebo dokonce ničeho,“ vysvětlil vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů AV ČR Vladimír Ždímal.

Částice samotného virionu SARS-CoV-2 má průměr asi 0,1 mikrometru, je tedy pětsetkrát tenčí než lidský vlas a asi šestrát menší. I když virion bývá unášený aerosolovou částicí, která obsahuje například soli a další netěkavé složky původní kapénky, je stále o dost menší než částice aerosolu, na které jsou respirátory testovány.

Aerosolové částice s viriony se usazují ve vzduchu velice pomalu. Pokud by šlo o samotný virion, klesal by k zemi rychlostí mikrometr za sekundu. „Takže metr by urazil za 11 dní. Tím chci jen ukázat, že částice s viriony se tedy v podstatě neusazuje, ale poletuje vzduchem, dokud ji někdo nevdechne,“ dodal Ždímal z Akademie věd.

Certifikace a povinné nošení

Existují certifikované i necertifikované respirátory. Certifikované musely projít schvalovacím procesem EU a mají na sobě vyražené, že certifikované jsou. V prodeji jsou respirátory testované podle evropské normy EN 149 + A1, které platí pro třídy FFP2 nebo podle čínské normy GB 2626, které jsou pro respirátory třídy KN95.

Čínské ale například nedoporučuje Česká obchodní inspekce, protože kromě zadržení prachových částic nejsou testovány i na záchyt parafínového oleje. Proti koronaviru nechrání tolik, jako respirátory třídy FFP2. 

Důvodem nebývá ani tak kvalita samotného filtračního materiálu, ale spíše tvar, protože nesedí dobře na obličeji. Lidé by se měli vyhnout hlavně anonymním výrobkům, kde je nejasný výrobce nebo nemá návod v češtině. Podle lékárníků se lidé shání pro respirátorech jako takových.

„Zákazníci se poptávají po rouškách i respirátorech, dotazy na certifikaci produktů nedostáváme, i když je na skladě máme,“ řekla lékárnice z pražských Kobylis. 

„Už od podzimu je o respirátory zájem, velkou vlnu odstartovalo prohlášení premiéra v půlce ledna, kdy narostly prodeje o 400 procent. Vzhledem k síle poptávky jsme zaznamenali opravdu jen ojedinělé dotazy na certifikaci,“ potvrdil zájem zakladatel portálu Lékárna.cz Vladimír Finsterle.

Český návod a známý výrobce

Respirátory jsou od čtvrtka povinné pro starší 15 let na frekventovaných místech. Povinné jsou v obchodech, v hromadné dopravě nebo na letištích. Nosit se musí také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče či v autech, když nepojedou členové jedné domácnosti.

Respirátor či dvě roušky. Platí nová opatření pro ochranu dýchacích cest

Na začátku února vláda jako motivaci ke koupi respirátorů, které jsou pro ochranu účinnější než roušky nebo nic, zrušila na dva měsíce daň z přidané hodnoty 21 procent.

Obchody ceny snížily, i když v posledních dnech kolísají. Jestli prodejci osvobození od daně do cen promítnou, je čistě na nich. Kontrolovat to nemůže ani Česká obchodní inspekce.

„Inspekce není oprávněna kontrolovat, zda prodejci ceny skutečně snížili. Byť by to měl být logický krok, cenová tvorba je volná, prodejce si může stanovit cenu libovolnou, až na výjimky, kde je stanovena cena na základě cenové regulace, jako je tomu například u ceny cigaret, regulované ceny elektřiny, plynu, ale i léků,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspekce už dostala od spotřebitelů i některých organizací podněty, které se týkají prodeje respirátorů. Do pravomocného rozhodnutí ale není podle Fröhlicha možné identifikovat a zveřejňovat, které výrobky jsou součástí kontroly právě na základě takových podnětů.

10. září 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Počty srovnány. Česko vyhostí z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení ministra zahraničí Jakuba...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Porazil Napoleona a osvobodil Evropu. Poté byl český vojevůdce zapomenut

Premium Historik a člen klubu vojenské historie Karel Sáček připomíná, že do našich dějin patří i maršál Karel I. Filip...

Počty srovnány. Česko vyhostí z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení ministra zahraničí Jakuba...

Chybný krok, hodnotí vyhošťování Filip. Zbytek opozice vládu podporuje

Zastropovat počet ruských diplomatů v Praze je správný krok. Tak hodnotí většina opozice počínání vlády. Někteří se...

NATO stojí za Českem. Spojenci odsoudili agresivní ruské akce

Státy NATO vyjádřily Česku plnou podporu a odsuzují narušení české suverenity, uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek....

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...