Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pozor na neznámé výrobce a český návod. Co je třeba hlídat u respirátorů

  21:03
Respirátory chrání účinně před prachovými částicemi, schopné jsou výrazně omezit i průchod částic bioaerosolů nesoucích bakterie či viry. Udávaná procentuální účinnost se ale na viry nevztahuje. Při koupi respirátorů by si lidé měli dávat pozor na neznámé výrobce a hledat, jestli mají návod v češtině. Nejčastěji se u nás prodávají respirátory s evropskou a čínskou normou.

Ústí nad Labem (25.únor 2021) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Respirátory s označením FFP značí kategorii, která říká, kolik by měl daný materiál či ochranná pomůcka zachytit prachových částic o střední velikosti 0,6 mikrometru. V tuto chvíli povinná třída ochrany FFP2 zachytí takových částic alespoň 94 procent, třída FFP3 pak alespoň 99 procent. Uvedená čísla vycházejí z laboratorních testů.

Jde tedy o ideální podmínky. V testech se zkouší, jak materiál respirátoru hodně, nebo naopak málo propouští aerosol s částicemi. Při ověřování účinnosti se nezjišťuje, jak účinný je na tvářích a proti virům. Norma povoluje maximální obtok způsobený netěsnostmi na tváři, takzvaný fit faktor, ve výši jedno a dvě procenta pro třídy FFP3 a FFP2.

Účinnost pomůcek

Jak je respirátor účinný, ovlivňuje několik faktorů. Účinnost respirátoru v reálných podmínkách se tak může lišit. Měl by těsnit na obličeji, neměl by padat, muži by ho neměli nosit přes vousy.

„Viry jsou mnohem menší než bakterie či prachové částice. Je to tedy jako zachytávat pingpongové míčky v tenisové síti. Účinnost ochrany pro nositele je ale při utěsnění respirátoru na tváři daleko větší, než je tomu při nošení roušky, šály nebo dokonce ničeho,“ vysvětlil vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů AV ČR Vladimír Ždímal.

Částice samotného virionu SARS-CoV-2 má průměr asi 0,1 mikrometru, je tedy pětsetkrát tenčí než lidský vlas a asi šestrát menší. I když virion bývá unášený aerosolovou částicí, která obsahuje například soli a další netěkavé složky původní kapénky, je stále o dost menší než částice aerosolu, na které jsou respirátory testovány.

Aerosolové částice s viriony se usazují ve vzduchu velice pomalu. Pokud by šlo o samotný virion, klesal by k zemi rychlostí mikrometr za sekundu. „Takže metr by urazil za 11 dní. Tím chci jen ukázat, že částice s viriony se tedy v podstatě neusazuje, ale poletuje vzduchem, dokud ji někdo nevdechne,“ dodal Ždímal z Akademie věd.

Certifikace a povinné nošení

Existují certifikované i necertifikované respirátory. Certifikované musely projít schvalovacím procesem EU a mají na sobě vyražené, že certifikované jsou. V prodeji jsou respirátory testované podle evropské normy EN 149 + A1, které platí pro třídy FFP2 nebo podle čínské normy GB 2626, které jsou pro respirátory třídy KN95.

Čínské ale například nedoporučuje Česká obchodní inspekce, protože kromě zadržení prachových částic nejsou testovány i na záchyt parafínového oleje. Proti koronaviru nechrání tolik, jako respirátory třídy FFP2. 

Důvodem nebývá ani tak kvalita samotného filtračního materiálu, ale spíše tvar, protože nesedí dobře na obličeji. Lidé by se měli vyhnout hlavně anonymním výrobkům, kde je nejasný výrobce nebo nemá návod v češtině. Podle lékárníků se lidé shání pro respirátorech jako takových.

„Zákazníci se poptávají po rouškách i respirátorech, dotazy na certifikaci produktů nedostáváme, i když je na skladě máme,“ řekla lékárnice z pražských Kobylis. 

„Už od podzimu je o respirátory zájem, velkou vlnu odstartovalo prohlášení premiéra v půlce ledna, kdy narostly prodeje o 400 procent. Vzhledem k síle poptávky jsme zaznamenali opravdu jen ojedinělé dotazy na certifikaci,“ potvrdil zájem zakladatel portálu Lékárna.cz Vladimír Finsterle.

Český návod a známý výrobce

Respirátory jsou od čtvrtka povinné pro starší 15 let na frekventovaných místech. Povinné jsou v obchodech, v hromadné dopravě nebo na letištích. Nosit se musí také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče či v autech, když nepojedou členové jedné domácnosti.

Respirátor či dvě roušky. Platí nová opatření pro ochranu dýchacích cest

Na začátku února vláda jako motivaci ke koupi respirátorů, které jsou pro ochranu účinnější než roušky nebo nic, zrušila na dva měsíce daň z přidané hodnoty 21 procent.

Obchody ceny snížily, i když v posledních dnech kolísají. Jestli prodejci osvobození od daně do cen promítnou, je čistě na nich. Kontrolovat to nemůže ani Česká obchodní inspekce.

„Inspekce není oprávněna kontrolovat, zda prodejci ceny skutečně snížili. Byť by to měl být logický krok, cenová tvorba je volná, prodejce si může stanovit cenu libovolnou, až na výjimky, kde je stanovena cena na základě cenové regulace, jako je tomu například u ceny cigaret, regulované ceny elektřiny, plynu, ale i léků,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspekce už dostala od spotřebitelů i některých organizací podněty, které se týkají prodeje respirátorů. Do pravomocného rozhodnutí ale není podle Fröhlicha možné identifikovat a zveřejňovat, které výrobky jsou součástí kontroly právě na základě takových podnětů.

10. září 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Jak to Němcům vtlouct do hlavy. Macron rok trénoval, aby jim to řekl po jejich

27. května 2024  21:33

Když v pondělí Emmanuel Macron střídal francouzštinu a němčinu při projevu k evropské mládeži v...

Pavel dorazil do Jordánska, přivezl humanitární pomoc pro civilisty v Gaze

27. května 2024  21:15

Český prezident Petr Pavel v pondělí večer přistál v jordánském Ammánu, kde bude v dalších dnech...

VIDEO: Jak v akčním filmu. Po zuby ozbrojení Poláci chytili českého dealera

27. května 2024  20:48

Polská policie zadržela muže z Česka, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač kvůli podezření z...

Uznání Palestiny je i políček za Gazu. Tři státy moc nezmohou, říká Kalhousová

27. května 2024  20:36

Podcast Zatímco se může brzy dostat před soudy případ války v Gaze a tři evropské státy uznají v úterý stát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...