Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Pozor na neznámé výrobce a český návod. Co je třeba hlídat u respirátorů

  21:03
Respirátory chrání účinně před prachovými částicemi, schopné jsou výrazně omezit i průchod částic bioaerosolů nesoucích bakterie či viry. Udávaná procentuální účinnost se ale na viry nevztahuje. Při koupi respirátorů by si lidé měli dávat pozor na neznámé výrobce a hledat, jestli mají návod v češtině. Nejčastěji se u nás prodávají respirátory s evropskou a čínskou normou.

Ústí nad Labem (25.únor 2021) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Respirátory s označením FFP značí kategorii, která říká, kolik by měl daný materiál či ochranná pomůcka zachytit prachových částic o střední velikosti 0,6 mikrometru. V tuto chvíli povinná třída ochrany FFP2 zachytí takových částic alespoň 94 procent, třída FFP3 pak alespoň 99 procent. Uvedená čísla vycházejí z laboratorních testů.

Jde tedy o ideální podmínky. V testech se zkouší, jak materiál respirátoru hodně, nebo naopak málo propouští aerosol s částicemi. Při ověřování účinnosti se nezjišťuje, jak účinný je na tvářích a proti virům. Norma povoluje maximální obtok způsobený netěsnostmi na tváři, takzvaný fit faktor, ve výši jedno a dvě procenta pro třídy FFP3 a FFP2.

Účinnost pomůcek

Jak je respirátor účinný, ovlivňuje několik faktorů. Účinnost respirátoru v reálných podmínkách se tak může lišit. Měl by těsnit na obličeji, neměl by padat, muži by ho neměli nosit přes vousy.

„Viry jsou mnohem menší než bakterie či prachové částice. Je to tedy jako zachytávat pingpongové míčky v tenisové síti. Účinnost ochrany pro nositele je ale při utěsnění respirátoru na tváři daleko větší, než je tomu při nošení roušky, šály nebo dokonce ničeho,“ vysvětlil vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů AV ČR Vladimír Ždímal.

Částice samotného virionu SARS-CoV-2 má průměr asi 0,1 mikrometru, je tedy pětsetkrát tenčí než lidský vlas a asi šestrát menší. I když virion bývá unášený aerosolovou částicí, která obsahuje například soli a další netěkavé složky původní kapénky, je stále o dost menší než částice aerosolu, na které jsou respirátory testovány.

Aerosolové částice s viriony se usazují ve vzduchu velice pomalu. Pokud by šlo o samotný virion, klesal by k zemi rychlostí mikrometr za sekundu. „Takže metr by urazil za 11 dní. Tím chci jen ukázat, že částice s viriony se tedy v podstatě neusazuje, ale poletuje vzduchem, dokud ji někdo nevdechne,“ dodal Ždímal z Akademie věd.

Certifikace a povinné nošení

Existují certifikované i necertifikované respirátory. Certifikované musely projít schvalovacím procesem EU a mají na sobě vyražené, že certifikované jsou. V prodeji jsou respirátory testované podle evropské normy EN 149 + A1, které platí pro třídy FFP2 nebo podle čínské normy GB 2626, které jsou pro respirátory třídy KN95.

Čínské ale například nedoporučuje Česká obchodní inspekce, protože kromě zadržení prachových částic nejsou testovány i na záchyt parafínového oleje. Proti koronaviru nechrání tolik, jako respirátory třídy FFP2. 

Důvodem nebývá ani tak kvalita samotného filtračního materiálu, ale spíše tvar, protože nesedí dobře na obličeji. Lidé by se měli vyhnout hlavně anonymním výrobkům, kde je nejasný výrobce nebo nemá návod v češtině. Podle lékárníků se lidé shání pro respirátorech jako takových.

„Zákazníci se poptávají po rouškách i respirátorech, dotazy na certifikaci produktů nedostáváme, i když je na skladě máme,“ řekla lékárnice z pražských Kobylis. 

„Už od podzimu je o respirátory zájem, velkou vlnu odstartovalo prohlášení premiéra v půlce ledna, kdy narostly prodeje o 400 procent. Vzhledem k síle poptávky jsme zaznamenali opravdu jen ojedinělé dotazy na certifikaci,“ potvrdil zájem zakladatel portálu Lékárna.cz Vladimír Finsterle.

Český návod a známý výrobce

Respirátory jsou od čtvrtka povinné pro starší 15 let na frekventovaných místech. Povinné jsou v obchodech, v hromadné dopravě nebo na letištích. Nosit se musí také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče či v autech, když nepojedou členové jedné domácnosti.

Respirátor či dvě roušky. Platí nová opatření pro ochranu dýchacích cest

Na začátku února vláda jako motivaci ke koupi respirátorů, které jsou pro ochranu účinnější než roušky nebo nic, zrušila na dva měsíce daň z přidané hodnoty 21 procent.

Obchody ceny snížily, i když v posledních dnech kolísají. Jestli prodejci osvobození od daně do cen promítnou, je čistě na nich. Kontrolovat to nemůže ani Česká obchodní inspekce.

„Inspekce není oprávněna kontrolovat, zda prodejci ceny skutečně snížili. Byť by to měl být logický krok, cenová tvorba je volná, prodejce si může stanovit cenu libovolnou, až na výjimky, kde je stanovena cena na základě cenové regulace, jako je tomu například u ceny cigaret, regulované ceny elektřiny, plynu, ale i léků,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspekce už dostala od spotřebitelů i některých organizací podněty, které se týkají prodeje respirátorů. Do pravomocného rozhodnutí ale není podle Fröhlicha možné identifikovat a zveřejňovat, které výrobky jsou součástí kontroly právě na základě takových podnětů.

10. září 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:
  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Zásilku na ukrajinském konzulátu v Brně šetří policie jako obecné ohrožení

Páteční incident s podezřelou zásilkou na ukrajinském konzulátu v Brně policie zatím vyšetřuje pro podezření z obecného...

Nečasovi znovu před soudem. Žádná konspirativní jednání nebyla, tvrdí

V kauze takzvaných trafik pro poslance ODS v pondělí u Obvodního soudu pro Prahu 1 znovu stanul bývalý premiér Petr...

Debaty prozatím nahradí Babišova talk show s moderátorem Juchelkou a hosty

Prezidentských debat se Babiš účastnit během prosince nehodlá. Místo toho plánuje bývalý premiér sérii vlastních talk...

Letadlo nouzově přistálo v Praze kvůli podezření na výbušné zařízení

Letadlo společnosti easyJet bylo v noci na pondělí odkloněno na pražské letiště kvůli možnému výbušnému zařízení na...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...