„Manžel zemřel na covid“. Přibylo vdovských rodin, které potřebují pomoc

Manžel zemřel a já na vše zůstala sama. Takový příběh se na jaře opakoval často. Kvůli epidemii přibylo vdovských rodin, včetně těch mladých s dětmi. Stojí před řadou problémů: kromě smutku je trápí ty existenční, vyřizování dědického řízení nebo třeba hlídání dětí. „Člověk má pocit, že udělá jeden krok dopředu a pak ho zase něco posune o tři kroky nazpět,“ říká čerstvá vdova Nikol.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Trojnásobné matce Pavle zemřel letos na jaře manžel. Po osmnácti letech soužití. „Měli jsme sny a plány, stáli jsme vedle sebe jako dva parťáci. Kdybyste mi v únoru řekla, co budu řešit v červnu, asi bych se divila, co je to za blbou srandu,“ říká.

Z covidu-19 měli oba manželé respekt. Pavla byla dokonce již na jaře, když se část rodiny nakazila, jako učitelka očkovaná první dávkou. „Dodnes si myslím, že mi to zachránilo život. Onemocněli jsme nakonec tři: já, manžel a nejstarší dcera. Dvě mladší děti zůstaly negativní,“ popisuje.

Česko zažilo největší úbytek. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Muž s nemocí bojoval asi měsíc. Již několik dní po pozitivním testu jej sanitka převezla do nemocnice. Dostal se do umělého spánku a lékaři jej napojili na plicní ventilaci. Nakonec byl převezen na specializované pracoviště v Praze.

„Můj zdravý muž, který nebral žádné léky, najednou bojoval o život. Svůj boj ale nakonec nevyhrál. Najednou jsem musela dětem říct, že tatínek umírá,“ říká Pavla.

Jak epidemie prostupovala Českem, obdobných případů přibývalo. Přestože většina obětí nemoci byla v seniorském věku, nákaze podlehly i stovky mladších lidí - třeba jen ve věkové kategorii 35 až 64 let eviduje Ústav zdravotnických informací a statistiky přes 200 úmrtí na covid-19. Častěji mužů. A po nich zůstávají rodiny, kterým událost převrátila život vzhůru nohama.

Přišli jste kvůli covidu o partnera/partnerku nebo manžela/manželku?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 1. července 2021. Anketa je uzavřena.

„Dříve jsme měli jednu novou rodinu za týden, maximálně dvě. Během jara se to zvedlo na asi čtyři denně. Spočítali jsme si to, nárůst zájmu o naše služby byl od února do dubna asi 600 procent,“ říká Petra Glosr Cvrkalová, ředitelka Nadačního fondu Vrba, který pomáhá vdovským rodinám.

Jak zařídit pohřeb či sirotčí důchod

Úmrtí partnera či partnerky není jen náročné na psychiku. Kromě vlastního truchlení na čerstvé vdovy a vdovce spadne i spousta zařizování, se kterým si mnohdy neví rady. „V nemocnici jsem obdržela papír a pár slov, co mám zařídit na úřadech. Po pohřbu mi postupně docházelo, že vůbec nejsem připravená, že vůbec nic nevím, co, kdy a jak přehlásit, nahlásit, o co mohu žádat,“ popisuje Pavla.

Právě to je jeden z důvodů, proč se pozůstalí na pomáhající organizace obracejí. Ty jim totiž pomohou vyřídit řadu věcí od sirotčího důchodu, přes pohřeb až po dědické řízení. K tématu existují brožurky od ministerstva pro místní rozvoj, v těch je ale podle Glosr Cvrkalové řada chyb. Nereflektují navíc specifické situace jednotlivých rodin.

Covid zabíjel víc, než ukazují oficiální zprávy. Česko je na šestnáctém místě

„Pozůstalé rodiny potřebují v první řadě zabezpečit své další fungování, včetně všech praktických záležitostí, jako je zajištění příjmu, bydlení, zaopatření dětí, ale velmi důležitá je psychická podpora a pomoc,“ vysvětluje Renáta Klímová, předsedkyně společnosti Klára pomáhá, která se zaměřuje na pozůstalé a pečující.

Právě tu proto organizace poskytují také. Často je třeba ošetřit celou rodinu - každý člen rodiny truchlí jinak a ostatní nemusí mít pochopení. „Zrovna nedávno nás kontaktoval pán, jehož otec zemřel před třemi měsíci. Volal za svou matku, že není schopná se přes truchlení dostat. Může se o sebe postarat, nechodí ale ven a nevěnuje se svým koníčkům. Po třech měsících je přitom zcela normální stále truchlit. Často říkám, že na truchlení nemáme v dnešní době čas,“ řekla Monika Jelínková z poradny pro pozůstalé Plzeňská zastávka.

A častým problémem je, jak situaci vysvětlit dětem. „Je to najednou spousta starostí a vy jste bolavá, unavená, nedokážete spát, jíst. Řešíte, jak zvládají smrt děti, jestli jsou v pohodě, a nebo zda se trápí. Zjistíte, že zlobí jen proto, aby vás dostali z letargie. Také se umí zeptat: ‚Mami, za dva roky mi bude deset, budeš tady ještě?‘ A pro každý věk je setkání se smrtí jiné,“ popisuje Pavla. Nejmladší dcera se třeba rozplakala u reklamy - ty ledové kaštany měl přece moc rád tatínek. Další neví, jak o tom mluvit ve škole. Nejstarší raději nemluví vůbec.

Cytokinová bouře nebo sebevražda

V Nadačním fondu Vrba, který se specializuje na pomoc rodinám s dětmi, pak svým klientům pomáhají třeba i se zaplacením táborů, poskytnutím notebooku na online výuku nebo s dodáním chůvy „vrběnky“. V rodině totiž najednou chybí jeden z rodičů, který může o děti pečovat. A také jeden z příjmů.

Právě chůva pomáhá i v rodině zdravotní sestry Nikol, která má, stejně jako Pavla, tři dcery. Její manžel spáchal před Vánoci sebevraždu. „Asi měl nějaké problémy pracovního charakteru. Kvůli covidu se mu přestalo dařit, příležitostí bylo méně, co měl rozjeté, to nedopadlo. Do toho distanční výuka. On pracoval z domova, takže ho to dost ovlivnilo. Občas si postěžoval, ale jinak byl veselý. Nenechal na sobě nic znát. Do poslední chvíle to buď hrál, nebo to byl zkrat. Nevím. Už se ho nezeptám,“ říká Nikol. Samotná si podle svých slov říká, jestli by to vzal zpět, kdyby mohl.

V září jsme oslavili patnáct let výročí. Já jsem nepočítala s tím, že mu v prosinci budu strojit pohřeb. Ještě před Vánoci jsem mu koupila roční předplatné časopisu. Teď mi to každý měsíc chodí do schránky. Jak naschvál. Připomíná nám ho všechno kolem.

Nikol

Na dcery zůstala sama. K tomu měla práci, která v době epidemie byla náročnější než jindy. Je třeba platit nájem i některé dluhy, které zůstaly. „Holky neměly žádné kroužky, neměly kontakt s vrstevníky. A já musela hned zkraje chodit do práce, protože pracuji ve zdravotnictví a potřebuji každou korunu. Vedle toho, že člověk bojuje s depresemi, stavy, kdy se celý život obrátí vzhůru nohama. I majitel bytu nás chtěl vystěhovat. Byla to jedna rána za druhou,“ popisuje.

Problémů vzniklo víc: Nikol musela zvládnout první Vánoce, první narozeniny. Nejstarší dcera skládala přijímací zkoušky na střední školu. Do toho se dcerám zhoršil prospěch. Ani po půl roce stále nemá schválený sirotčí důchod. „Nabaluje se to, postupně vznikají nové a nové situace, které je třeba řešit. To se nedá úplně popsat - člověk má pocit, že udělá jeden krok dopředu a pak ho zase něco posune o tři kroky nazpět,“ říká.

Dálková výuka může škodit. Dětská psychiatrie hlásí razantní nárůst pacientů

S tématem sebevražd pracují i v poradně Vigvam. Jestli to ale přímo souvisí s covidem, nedokážou říct. „Přibylo nejen vdovských rodin, ale i mladých dospělých, kterým zemřeli stále poměrně mladí rodiče. Tato předčasná smrt je zasáhla a paralyzovala. To zasáhne i jejich malé děti, vypadnou jim prarodiče,“ popsala za poradnu Eva Pecha. U mladých úmrtí se pak objevuje třeba příčina takzvané cytokinové bouře, kdy imunitní systém přehnaně zareaguje na nákazu koronavirem.

A třeba v poradně Cesta domů řeší kromě samotných úmrtí i pocity neukončenosti kvůli covidem ovlivněných pohřbům. „Přibylo dlouhých hovorů, kdy lidé rekapitulují to, jak jejich blízký zemřel. Někdy je za tím jen potřeba sdílet, zavzpomínat. Jindy je to hledání alternativního rituálu, jak nahradit pohřeb, který se nekonal vůbec nebo jen pro omezený počet pozůstalých,“ uvedla tamní sociální pracovnice Marta Kolská. Častá je třeba lítost z toho, že poslední pohlazení bylo v gumové rukavici a slovům přes respirátor nejspíš nebylo rozumět.

Pavla stále řeší dědické řízení. I to jí neumožňuje posunout se dál. „Vůbec nemám tušení, jak dlouho bude všechno trvat. Pořád se mě dotýká, že tu moje láska není... a nebude... A někdo se vás ptá na ceny, kolik máte majetku a snaží se váš život převést do čísel. Na to se nedá připravit,“ říká.

S fetem skončila díky hudbě. Polák z O5 a Radeček vypráví, jak pomohl své žačce

  • Nejčtenější

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se tak stalo po neodborné nitrožilní aplikaci léku na navození krátkodobé anestézie....

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě. Vojenský vůz se převrátil. Dva lidé na místě zemřeli, uvedli policisté. Dalších osm lidí je...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj Patrušev předpověděl konec existence Ukrajiny jako státu už v tomto roce. Podle něj by o konci války...

Žák, který mířil na učitelku pistolí, je v ústavu. Podezírají ho z pokusu o vraždu

Jako podezření z pokusu o vraždu vyšetřují kriminalisté pondělní čin sedmáka, který na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic vytáhl pistoli na učitelku. Soud dnes vydal předběžné opatření o...

21. ledna 2025  11:43,  aktualizováno  12:20

Pružnější zákoník práce i vyšší televizní poplatky. Začíná schůze Sněmovny

Přímý přenos

Změny zákoníku práce s delší zkušební dobou i s úpravou podmínek pro výpovědi či novela zvyšující televizní a rozhlasové poplatky patří mezi hlavní body v úterý začínající schůze Sněmovny. Před jejím...

21. ledna 2025  5:10,  aktualizováno  12:20

Koncern Volkswagen varoval před škodlivým dopadem cel na dovoz z Mexika

Německý koncern Volkswagen varoval před škodlivým dopadem cel, která chce americký prezident Trump uvalit na dovoz z Mexika, kde má firma továrnu.

21. ledna 2025  12:16

A už jenom Elon. Úřad pro efektivní vládu má zelenou, Ramaswamy utekl

Americký prezident Donald Trump formálně spustil tým vedený miliardářem Elonem Muskem, který má za cíl výrazné škrty ve státní správě a regulacích. Původně měl projekt společně s Muskem vést někdejší...

21. ledna 2025  12:15

Chata Všemily
Chata Všemily

Jetřichovice - Všemily, okres Děčín
4 590 000 Kč

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...