Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

  20:01aktualizováno  20:01
Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do neděle chodit nechráněni v listnatých lesích. Rychlý nástup klíšťat zbrzdilo dubnové sucho, teď ovšem paraziti obživli v plné síle. Boreliózou se od začátku roku nakazilo přes čtyři sta lidí.

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Klíšťata špatně snášejí nedostatek vlhkosti. Velmi suchý duben je proto donutil se schovat a čekat na vhodnější podmínky, aby se mohla nakrmit. Vhodnější podmínky přišly právě s deštivým květnem. „Dá se očekávat masivní aktivita klíšťat,“ říká Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean. „Aktuální počasí klíšťatům absolutně vyhovuje,“ doplnila.

Fotogalerie

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sezóně pravidelně vydává předpověď aktivity klíšťat. Už od pondělí bylo nebezpečí útoku obtížného parazita poměrně vysoké. Situace bude eskalovat v pátek, v sobotu a v neděli.

Z desetistupňové škály platí pro všechny tři dny desítka, tedy nejvyšší stupeň rizika. To je fáze, ve které odborníci doporučují, nejen používat repelent, ale pokud možno vůbec volně nevstupovat do listnatých a smíšených lesů.

Z více než desetiletých dat laboratoře vyplývá, že chorobu přenáší každé čtvrté klíště. Každé desáté klíště dokáže člověka nakazit boreliózou, každé čtyřicáté velmi nebezpečnou klíšťovou encefalitidou. Situace se však každoročně mění a v posledním době byla nakaženost klíšťat relativně malá. „Z letošního roku je zatím málo údajů, zatím se ale nezdá, že by měla být promořenost klíšťat jiná než v předchozích letech,“ říká Burýšková.

Stovky nakažených od začátku roku

„Promořenost klíšťat bývá skutečně mezi jednotlivými roky různá,“ potvrzuje Dana Taclová z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Liší se nejenom počet nakažených klíšťat, ale i zastoupení jednotlivých bacilů. „Je to čistě přírodní jev a není pro to žádné racionální vysvětlení,“ doplňuje Taclová.

Klíšťová encefalitida postihla loni v Česku nejvíce lidí z celé EU

Přestože klíšťata u nás významněji přenášejí sedm různých nemocí, největší nebezpečí hrozí, že se člověk nakazí lymskou boreliózou. Zatímco u druhé nejznámější choroby, klíšťové encefalitidy, může dojít v krajních případech až k ochrnutí, borelióza je nebezpečná o něco méně, ale zase poti ní neexistuje očkování.

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se boreliózou minulý rok nakazilo 4 724 lidí. Vůbec nejvíce případů bylo na Vysočině. Letos se klíšťata sice teprve dostávají na vrchol své aktivity. Lékaři však hlásí desítky případů nakažení. Celkem diagnostikovali do konce dubna boreliózu 462 pacientům. Závažnější encefalitidou onemocnělo 15 lidí.

„Místa s výskytem klíšťat přenášejících klíšťovou encefalitidu se neustále rozšiřují. Máme je již ve všech krajích České republiky a jsou už i v blízkosti lidských obydlí ve velkých městech. Roznáší je volně se pohybující zvěř a ptáci, je to tedy proces nad kterým nemá člověk kontrolu,“ říká člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar. V Česku bylo minulý rok 712 nakažených, nejvíce v celé Evropské unii.

Nejvíce nakažených boreliózou bylo za první čtyři měsíce letošního roku v Olomouckém kraji, šlo o 68 případů. Následují jižní Čechy s 57 případy a Zlínský kraj s 53 případy. Nejméně případů bylo v Karlovarském kraji, kde bylo diagnostikováno 7 nemocných.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz