Klíšťata začala útočit o dva měsíce dříve, zvyšuje se riziko onemocnění

  7:51aktualizováno  7:51
Téměř o dva měsíce dříve než v předchozích letech začala v Ústeckém kraji sezona klíšťat. Zvyšuje se tak riziko onemocnění nebezpečnou lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou, jejímiž nositeli jsou právě klíšťata a jejichž inkubační doba je zhruba dva až tři týdny.

Krajští hygienici už dokonce zaznamenali první případ boreliózy.

„Nakažený pacient si neuvědomuje, že by měl klíště nebo jej poštípal nějaký hmyz, a jak k tomu přišel, ale musel se nakazit zhruba v půlce března. Měl kožní příznaky a krevní testy potvrdily, že jde o boreliózu,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

„To znamená, že klíšťata už jsou aktivní. To je dříve než v předchozích letech. Nemoc nepřenášejí jenom samičky, ale i larvičky. Ta může být malá jako piha a je přisátá velmi lehce, takže ji člověk může strhnout jenom poškrábáním a vůbec tak netuší, že klíště měl, a to ho mohlo nakazit nejen boreliózou, ale i klíšťovou encefalitidou,“ dodala Šimůnková.

Klíšťata se drží na vlhkých, teplých místech, žijí v lesích a porostech u vody. Chladné měsíce jim až tolik nevadí, protože se zazimují a díky tomu ho v klidu přečkají.

„Zahrabou se do hlíny či do listí. Ve chvíli, kdy rozmrzne půda a vyleze slunce, vylezou i klíšťata a začnou aktivně žít,“ vysvětlila Šimůnková.

Fotogalerie

V Ústeckém kraji se nejvíce vyskytují podél vodních toků. Často je na sobě ale přenáší vysoká zvěř, která migruje, a nakažená klíšťata se tak roznášejí všude, i do obydlených míst.

Do krajského města se dostávají například v srsti divokých prasat, která se pohybují na sídlištích.

„Ohniska klíšťat, která přenášejí encefalitidu, jsou hlavně na Děčínsku, Litoměřicku a Ústecku. Naopak borelióza nemá žádná ohniska a je všude po celém kraji,“ upřesnila Šimůnková.

Loni se lymeskou boreliózou nakazilo na severu Čech celkem 234 pacientů, encefalitidou dalších 44, nejvíce jich bylo na Děčínsku, a to 17. Předloni bylo 56 případů encefalitidy a 102 boreliózy.

Účinná léčba proti encefalitidě neexistuje

Proti encefalitidě doposud neexistuje účinná léčba, dá se však proti ní očkovat. Přispívají na to všechny zdravotní pojišťovny, a dokonce i někteří zaměstnavatelé.

„Lidé se zase začínají očkovat. Minulý týden přicházeli jak na první očkování, tak ti, kteří ho obnovují. Chodí hlavně lidé, kteří mají zájem si zdraví chránit, což je případ starších lidí, u kterých bývá průběh horší, tak lidé, kterým to hradí firma, protože pracují v terénu, nebo osoby, které počítají s tím, že budou hodně venku,“ řekl ústecký lékař Josef Trmal.

Samotné onemocnění může mít dvě fáze. Ta první se projevuje obdobně jako chřipka. Při druhé se může přidat vysoká horečka, ztuhlost šíje, bolesti hlavy, zvracení a světloplachost. Následky mohou být trvalé v podobě obrny končetin a svalů v obličeji, poruchy rovnováhy, spánku či chronické bolesti hlavy.

Borelióza má oproti encefalitidě výhodu, že je léčitelná antibiotiky. Záludná je ale v tom, že má různá stadia, kdy se ne vždy projeví všechna. Zhruba třicet dnů od nakažení se může na kůži objevit zarudlá skvrna, na kterou zabírají antibiotika.

Horší je, když se skvrna neudělá a onemocnění se projeví až později jako kloubní a neurologické obtíže. V posledním stadiu pacient pociťuje velkou únavu a může dojít k trvalým poškozením některých orgánů.

Miniaturní zabiják. Klíště se zavrtává do kůže

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Hala, kde při taneční soutěži kolabovaly děti, dostane novou klimatizaci

V hale hrají své zápasy také děčínští basketbalisté. I zástupci klubu...

Do haly Armex Sportcentrum v Děčíně, ve které minulý týden kolabovaly děti při taneční soutěži, chystá město pořídit...

Aquapark v Teplicích je dokončen, pro veřejnost se otevře ve čtvrtek

Tepličtí mají nový aquapark

Rozsáhlá rekonstrukce teplického Aquacentra, která probíhala od podzimu 2017, je u konce. Město představilo definitivní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz