Klíšťata jsou na vrcholu. Do neděle platí v ČR nejvyšší stupeň nebezpečí

  14:05aktualizováno  14:05
Suchý duben klíšťatům nepřál. Vlhký květen to ale změnil a parazit nastoupil v plné síle. Už desítky lidí se letos nakazily klíšťovou encefalitidou a bude hůř. Experti varují, že sezona přenašeče zákeřných nemocí vrcholí. Do neděle platí na území České republiky nejvyšší desátý stupeň nebezpečí aktivity klíšťat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Je to orientační stupeň pro celou republiku s tím, že se nedá říct, že by někde bylo bezpečněji. Je to různě bezpečné z hlediska lokality, zda tam klíště vůbec žije,“ říká Tomáš Vráblík z oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorologického ústavu. 

Jenže roli u rizika napadení parazitem už kvůli klimatickým změnám a meteorologickým podmínkám nehraje ani nadmořská výška. „S vyšší výškou klesá početnost. Ale setkat se s klíštětem nad tisíc metrů můžete, pokud tam je vhodný vegetační biotop,“ dodává Vráblík. Odborníci doporučují použít repelent a nevstupovat do listnatých a smíšených lesů.

Klíšťata jsou přenašečem sedmi onemocnění. Nejčastěji lymské boreliózy, která se léčí antibiotiky, a encefalitidy, proti níž je možná ochrana jen očkováním. S tím je možné začít i nyní. Vakcinaci provede buď praktický lékař, nebo očkovací centra. Momentálně jedna z vakcín chybí, ale podle lékařů jsou prakticky zaměnitelné. V Česku je proočkovanost jen asi 20 procent.

Klíšťata jsou teď nejagresivnější. Nákazami, které šíří, letos onemocněly již...

Letos je dle dat Státního zdravotního ústavu zatím 42 nemocných, nejvíc v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Říci však, jaké je procento nakaženosti klíšťat, dle Vráblíka zatím nejde. K dispozici jsou však data z desetiletého testování laboratoře Protean na více než dvanácti tisících klíšťatech. Z nich vyplývá, že každé desáté může nakazit boreliózou, každé čtyřicáté encefalitidou. Data se však mění a v posledních letech byla promořenost nižší.

Loni se v ČR nakazilo nejvíc lidí z celé EU

Klíšťovou encefalitidou se u nás loni nakazilo 712 lidí, nejvíc v EU, druzí byli Němci. Následovalo Švédsko a Litva.

Jak správně odstranit klíště

● Klíště potřít dezinfekčním roztokem s obsahem alkoholu a nechat působit tři až pět minut. Rukavice nejsou bezpodmínečně nutné.

● Nejlépe se odstraňuje tenkou pinzetou. Uchopí se co nejtěsněji u kůže. Pomalu, ale vytrvale se jím táhne (případně mírně viklá).

● Nedoporučuje se klíště dráždit olejem, agresivními látkami, pálit je, ani vytáčení po směru či proti směru hodinových ručiček nemá opodstatnění.

● Riziko kontaminace a infekce hrozí i při odstraňování klíšťat ze zvířat.

Klimatické změny, přemnožená zvěř či jiný životní styl lidí, kteří tráví víc času venku a při sportu. Tři základní důvody, proč od 90. let minulého století přibývalo nemocných klíšťovou encefalitidou. Nemocí, která asi u čtvrtiny lidí vede k trvalým následkům, jako je obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy či poruchy koncentrace.

Loni touto infekcí podle Státního zdravotního ústavu onemocnělo 712 lidí. Jenže údaj zdaleka nezahrnuje všechny nemocné, protože laboratoře dokážou diagnostikovat jen druhou fázi nemoci, která je závažnější a projevuje se silnými bolestmi hlavy, horečkami, zvracením či ztuhnutím šíje. 

První fáze zase připomíná spíš stav podobný chřipce. „Diagnostika se dělá, když se projeví zánět centrálního nervového systému. Když mluvíme o tom, že loni bylo přes 700 případů, je to druhá fáze,“ vysvětluje epidemiolog z Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

Jedinou možností, jak se vážnému zánětu mozku bránit, je očkování. Ideální je s ním začít v chladných měsících, kdy klíšťata nejsou aktivní. Vakcinace zahrnuje tři základní dávky v průběhu jednoho roku a první přeočkování po třech letech, následně po pěti letech. „Po druhé dávce už má člověk 95procentní imunitu. Velmi pravděpodobně, pokud by se nakazil po druhé dávce a úplně by to nezabránilo nemoci, měl by tak mírné příznaky, že by se nemoc vůbec nediagnostikovala,“ vysvětluje Maďar.

Otálení s očkováním

Jenže hodně lidí se začne o očkování zajímat až v době vysoké aktivity klíšťat. Pak je možné aplikovat „zrychlené“ očkování – počáteční intervaly mezi dávkami jsou kratší. Druhá dávka se aplikuje už čtrnáct dní po první. Tělo si během měsíce protilátky vytvoří, je však nutné se v této době před klíšťaty velice dobře chránit. Skoro jako kdyby člověk vůbec očkovaný nebyl.

„I tady platí, že velmi pravděpodobně po druhé dávce, kdyby se někdo nakazil, už by neonemocněl těžkou formou,“ dodává Maďar.

Jedna dávka vakcíny vyjde na 900 až 1 100 korun, ale některé zdravotní pojišťovny na ně přispívají.

Chybí jedna z vakcín

V Česku nyní kvůli výpadku ve výrobě chybí už od dubna jedna ze dvou vakcín proti klíšťové encefalitidě. Znovu dostupná bude v týdnu od 17. června. Podle lékařů však výpadek jedné šarže – v tomto případě v objemu 65 tisíc – v terénu potíže nepůsobí. Vakcína má totiž téměř totožnou alternativu, a té je dostatek.

„Jsou v podstatě volně zaměnitelné, ale faktem je, že alespoň první dvě dávky se snažíme dávat stejné, a když není možnost, může se to vyměnit,“ říká Maďar. Nelze je ovšem zaměňovat u zrychleného očkování.

Nejvíce nemocných je podle dlouhodobých statistik v kategorii lidí starších šedesáti let.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Meteorologové varují před poškozením úrody, na Šumavě bylo minus 8 stupňů

Ilustrační foto

Teplotu minus 8,7 stupňů naměřili meteorologové ráno na šumavské Jezerní slati. Na Rokytské slati bylo minus 7,9...

Policisté museli krotit figuranty při tréninku na chuligány, dav zapůsobil

Těžkooděnci ve stísněných podmínkách stadionu cvičili zásah proti rozdováděným...

Strhl je dav a do své role se chvílemi moc vžili. Figuranty jsme museli krotit, aby náš zásah nemusel být tvrdší. Tak...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Stávkující za klima zaplnili Staroměstské náměstí, poté vyrazili na pochod

Dívky s modrou planetou namalovanou na obličeji při stávce za ochranu klimatu....

Na Staroměstském náměstí v Praze se dopoledne sešly asi dva tisíce mladých lidí, kteří se připojili k celosvětovému...

Najdete na iDNES.cz