Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

  • 88
Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do neděle chodit nechráněni v listnatých lesích. Rychlý nástup klíšťat zbrzdilo dubnové sucho, teď ovšem paraziti obživli v plné síle. Boreliózou se od začátku roku nakazilo přes čtyři sta lidí.

Klíšťata špatně snášejí nedostatek vlhkosti. Velmi suchý duben je proto donutil se schovat a čekat na vhodnější podmínky, aby se mohla nakrmit. Vhodnější podmínky přišly právě s deštivým květnem. „Dá se očekávat masivní aktivita klíšťat,“ říká Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean. „Aktuální počasí klíšťatům absolutně vyhovuje,“ doplnila.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sezóně pravidelně vydává předpověď aktivity klíšťat. Už od pondělí bylo nebezpečí útoku obtížného parazita poměrně vysoké. Situace bude eskalovat v pátek, v sobotu a v neděli.

Z desetistupňové škály platí pro všechny tři dny desítka, tedy nejvyšší stupeň rizika. To je fáze, ve které odborníci doporučují, nejen používat repelent, ale pokud možno vůbec volně nevstupovat do listnatých a smíšených lesů.

Z více než desetiletých dat laboratoře vyplývá, že chorobu přenáší každé čtvrté klíště. Každé desáté klíště dokáže člověka nakazit boreliózou, každé čtyřicáté velmi nebezpečnou klíšťovou encefalitidou. Situace se však každoročně mění a v posledním době byla nakaženost klíšťat relativně malá. „Z letošního roku je zatím málo údajů, zatím se ale nezdá, že by měla být promořenost klíšťat jiná než v předchozích letech,“ říká Burýšková.

Stovky nakažených od začátku roku

„Promořenost klíšťat bývá skutečně mezi jednotlivými roky různá,“ potvrzuje Dana Taclová z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Liší se nejenom počet nakažených klíšťat, ale i zastoupení jednotlivých bacilů. „Je to čistě přírodní jev a není pro to žádné racionální vysvětlení,“ doplňuje Taclová.

Klíšťová encefalitida postihla loni v Česku nejvíce lidí z celé EU

Přestože klíšťata u nás významněji přenášejí sedm různých nemocí, největší nebezpečí hrozí, že se člověk nakazí lymskou boreliózou. Zatímco u druhé nejznámější choroby, klíšťové encefalitidy, může dojít v krajních případech až k ochrnutí, borelióza je nebezpečná o něco méně, ale zase poti ní neexistuje očkování.

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se boreliózou minulý rok nakazilo 4 724 lidí. Vůbec nejvíce případů bylo na Vysočině. Letos se klíšťata sice teprve dostávají na vrchol své aktivity. Lékaři však hlásí desítky případů nakažení. Celkem diagnostikovali do konce dubna boreliózu 462 pacientům. Závažnější encefalitidou onemocnělo 15 lidí.

„Místa s výskytem klíšťat přenášejících klíšťovou encefalitidu se neustále rozšiřují. Máme je již ve všech krajích České republiky a jsou už i v blízkosti lidských obydlí ve velkých městech. Roznáší je volně se pohybující zvěř a ptáci, je to tedy proces nad kterým nemá člověk kontrolu,“ říká člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar. V Česku bylo minulý rok 712 nakažených, nejvíce v celé Evropské unii.

Nejvíce nakažených boreliózou bylo za první čtyři měsíce letošního roku v Olomouckém kraji, šlo o 68 případů. Následují jižní Čechy s 57 případy a Zlínský kraj s 53 případy. Nejméně případů bylo v Karlovarském kraji, kde bylo diagnostikováno 7 nemocných.

17. dubna 2018

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video