Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Kdybychom odmítli Mnichov... národ hrdinů, nebo „viníků“ války?

  18:06
Historici tu otázku nemívají rádi, těžko ale najít Čecha, který se nikdy v životě nezamýšlel nad otázkou "kdyby" z konce září 1938. K řadě více či méně zasvěcených diskusí o alternativních scénářích z doby mnichovského diktátu třetím dílem přispívá televizní cyklus Co by kdyby.

Nejen historici se vlastně ošívají, když slyší slova Mnichov a kdyby v jedné větě.

"Já tohleto nemám rád," vykládá v dokumentu ČT armádní generál Tomáš Sedláček, který mobilizaci a Mnichov zažil jako poručík dělostřelectva na Liberecku. "Můžu si vymyslet padesát eventualit, co by se mohlo stát. Stalo se, co se stalo, těžko si něco vymýšlet," říká přímočaře vitální muž, kterému několik měsíců po natočení dokumentu bylo 94 let.

Na jednu stranu to zní logicky, historii nezměníme. Fantazie je ale lidskou přirozeností a není troškařka. Kdybychom dosud známé alternativní scénáře srovnali do police, na jednom konci bude rychlá porážka armády hájící nedobudovaná opevnění proti přesile a na tom druhém kouřící trosky německých "panzerů", rozstřílených na cimprcampr v neprostupných pohraničních hvozdech.

Podzimní válka v roce 1938

Portál iDNES.cz sestavil čtyři scénáře války po případném odmítnutí mnichovského diktátu. Nejde o domněnky, "jak by to bylo", ale pouze o ilustraci, že variant bylo mnoho (výčet není úplný).

  • 1. Rychlý blitzkrieg: Němci ihned získají vzdušnou převahu a s pomocí sabotáží na klíčových místech prolomí pohraniční opevnění. Výsadek u Bruntálu selže, ale jinde se obrana hroutí. Získané zbrojovky a průmysl wehrmacht bohatě zúročí v dalších válkách.
  • 2. Boj do hořkého konce: Polsko se zapojí omezenými útoky na Těšínsku (v dalším postupu mu zabrání hrozby SSSR). Němci postupně získají převahu, Praha je obklíčena a čs. vláda kvůli omezení civilních obětí kapituluje. Wehrmacht během šesti až osmi týdnů bojů utrpí ztráty, ale získá cenné zkušenosti.
  • 3. Odtržené Sudety: Válka se protáhne, obě armády se vyčerpají, ale nacisté obsadí většinu území obydleného Němci. Francie a Anglie vynutí příměří výhodné pro Německo: za pár měsíců nebude muset zdolávat opevnění a zbrojí rychleji. Sudety už se Československu nevrátí.
  • 4. Zázrak na hranicích: Wehrmacht uvázne v pozičním boji a krvácí. Němcům docházejí zásoby a klesá morálka. Hitler umírá při převratu v Berlíně, moc uchopí generálové a nastane mír (tento scénář rozvíjí Jan Drnek ve vojensko-historické mystifikaci Žáby v mlíku, pozn. red.).

Spekulací by rovněž bylo, jak by se mohla vyvíjet následující světová válka, kdo by po jejím konci byl označen za agresora a kdo by ztratil část předválečného území.

Ale vraťme se od extrémních scénářů (na něž by nejspíš stejně nedošlo) k dokumentu Co by kdyby, který odvysílá ČT2 v úterý 28. února ve 20:50.

Generál Sedláček soudí, že československá armáda na konflikt byla dobře vyzbrojená i připravená.

"Je ale otázka, jak by se zachovali sudetští Němci, kterých bylo v mobilizované armádě asi dvacet procent. Tenkrát jsme považovali za chybu, že jsme se nebránili. Ale na základě dalších událostí, osudu Polska, jsem začal ten názor měnit. Naše obrana by byla heroická, ale dopadlo by to špatně," míní slavný veterán.

Ke stejnému závěru došel historik Pavel Šrámek. "Osamocená válka nemohla podle mě skončit jinak než porážkou či kapitulací Československa. Byť je to opět spekulace, výsledek by byl velice podobný tomu, co se nakonec stalo do března 1939."

Nabízí se námitka: z války s "Tschechei" by Hitler vyšel slabší, než když mohl nepoškozené československé tanky pomalovat hákovými kříži a poslat je dobývat Evropu. Zbrojovky, které by rozbombardovala luftwaffe, by nemohly sloužit nacistické válečné mašinerii.

Dokument ČT se drží linie, v níž Československo válku prohraje, ale v následném světovém konfliktu je Německo poraženo. "Události roku 1938 a osobnost Beneše by byly dodnes sporné: stály by zmařené životy za hrdinské gesto? Československo by na jaltské konferenci bylo označeno za spoluviníka války a tomu by odpovídaly i jeho poválečné hranice. Sporná sudetská území by byla připojena k Německu," tvrdí doprovodný komentář.

Příliš mnoho otázek

Toto jednoznačné tvrzení je jediným scénářem, který sedmnáctiminutový dokument nabízí. Je proto třeba k němu přistupovat jen jako k jedné z možných verzí (kterých lze vymyslet bezpočet), ale rozhodně ne jako k jasné variantě běhu dějin. Zejména se z dnešního úhlu pohledu jeví nepravděpodobné, že by Československo bylo označeno za viníka světové války.

Otázek (a hlavně odpovědí, jejichž konstelace by v případě odmítnutí Mnichova československou vládou určovala běh dějin) je nepřeberná řada. A roli by hrál každý detail.

Jako například, jak účinná by byla luftwaffe, silnější než československé letectvo, ale trpící nedostatkem munice, paliva, náhradních dílů, posádek i personálu.

Nebo zda by se přidalo Polsko (v zádech se SSSR) k Němcům a kolik sabotáží by se zdařilo sudetským Němcům v týlu československých divizí. Nebo zda by Němci dokázali vyřešit logistický problém zásobování jižního, rakouského křídla "kleští", v nichž chtěli protivníka sevřít (to druhé mělo udeřit na sever Moravy).

Nebo mnoho jiného. Proto nemůže být žádná odpověď jednoznačná.

Autor:

Loučím se. Nemohu jinak, napsal četař Hrad v pevnosti K-S 14 v roce 1938

Arnošt Hrad na snímku z roku 1936

VIDEO Před 81 lety spáchal četař Arnošt Hrad sebevraždu v pěchotním srubu K-S 14 na okraji Králík. Nemohl...

V Novém Jičíně vítaly wehrmacht slavobrány. Zábor zachytily barevné snímky

Vítáme vojáky práce a míru! Tak zní nápis na jedné ze tří slavobrán na cestě,...

Seriál Přesně osmdesát let uplynulo od okamžiku, kdy do většinově německého Nového Jičína přijel na...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

VIDEO Seriál Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou...

Mnichov s odstupem 80 let: kdo o co usiloval, kdo co získal, kdo tratil

Uspokojení diktátorů nad mapou Československa s odtrženým územím.

Jaká byla pozice Československa před mnichovskou dohodou a co si od ní slibovali hlavní aktéři? To...

Před 80 lety Němci v Jihlavě pomalovali sochu Husa a přišli o rádia

Do tehdy převážně německé Jihlavy jezdil i předák sudetských Němců Konrad...

Září před 80 lety bylo pro Jihlavu jedním z nejdramatičtějších období. Ve městě, kde vedle sebe...

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Vakcínu schválí v lednu, v Česku pak může být koncem měsíce, počítá Blatný

První dodávky vakcíny proti covidu-19 by mohly být podle ministra zdravotnictví Jana Blatného v Česku dostupné na...

Testování stojí tolik, co jeden den lockdownu, brání se končící koordinátor

Národní koordinátor pro testování na covid-19 Marián Hajdúch končí. Šéf laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví...

Gazdík vyzval k rezignaci ministra životního prostředí kvůli otravě Bečvy

Ministr životního prostředí Richard Brabec by měl podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka rezignovat kvůli kauze otravy...

Nejedlý v Moskvě připravoval setkání prezidentů Zemana a Putina, řekl ministr

Ministr zahraničí Tomáš Petříček poslancům vysvětloval cestu Martina Nejedlého, ekonomického poradce prezidenta do...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...