Home Credit po kritice zruší smlouvu s Univerzitou Karlovou

  12:19aktualizováno  15:22
Home Credit odstoupí od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou. Firma nechce být nadále vtahována do „iracionálních debat“. Partnerství univerzity se společností vzbudilo ohlas nejen mezi jednotlivými fakultami a příznivci školy, ale také mezi studenty a akademiky. Proti smlouvě vznikly petice, otevřené dopisy i otevřený účet na výběr částky 1,5 milionů korun.

Univerzita Karlova v Praze uzavřela partnerskou smlouvu s úvěrovou společností Home Credit. | foto: koláž iDNES.cz

„Nechceme být objektem iracionálních debat, které neprospívají žádnému z obou partnerů a kritizují spolupráci obou partnerů ještě předtím, než vůbec začala. Rozhodli jsme se proto odstoupit od smlouvy a přejeme Univerzitě všechno dobré,“ řekl iDNES.cz informaci Milan Tománek, vedoucí oddělení pro styk s veřejností Home Credit. 

Podle rektora Tomáše Zimy rozhodnutí Home Credit pouze urychlilo řešení, ke kterému univerzita sama směřovala.

„Jsem přesvědčen, že kritická diskuze ohledně spolupráce se společností HCi otevřela dlouho opomíjené a důležité téma, jakým je financování vysokých škol v ČR, spolupráci univerzit se sponzory a soukromým sektorem,“ uvedl ve svém prohlášení.

Proti smlouvě ve středu vystoupila například Filozofická fakulta UK a její spolek Sinopsis, či sociolog a právník Jiří Přibáň. Smlouvou se měl zabývat příští týden taktéž akademický senát.

Zima ovšem uvedl, že se na něm nyní bude řešit právě financování a sponzoring Univerzity. „Na jednání navrhnu zřízení komise Univerzity Karlovy, která připraví parametry a kritéria pro spolupráci univerzity s komerčními partnery.,“ uvedl. Členy komise by podle něj měl navrhnout Akademický senát UK. Zima uvedl, že v ní zasedne i Přibáň, který patřil mezi kritiky partnerství s Home Credit. 

Kvůli smlouvě studenti vybírali peníze

Ve středu kvůli smlouvě založil předseda zastupitelského klubu Piráti na Praze 5 a student Univerzity Karlovy Adam Rut otevřený účet u FIO banky. Na něm chtěl vybrat do 17. listopad částku 1,5 milionů korun, která odpovídala hodnotě smlouvy. 

„Smlouva na tuto relativně nízkou částku se společností, která vede v mnoha ohledech problematický byznys, snižuje důstojnost Karlovy Univerzity, její kredit i důvěru v její skutečnou akademickou nezávislost,“ uvedl na Facebooku.

Rut je přesvědčen, že univerzita je kvalitní a prestižní škola mající v tuzemsku i ve světě velmi dobrou pověst.

„Může si vybírat od koho si bude brát peníze a koho poctí tím, že se stane jejím hlavním partnerem. Za těchto okolností mi přijde nepřípustné, že se tímto partnerem stala společnost poskytující krátkodobé půjčky a to ještě navíc za takto směšnou částku. Chtěl jsem ukázat, že tím hlavním partnerem by pro univerzitu měli být její studenti,“ okomentoval Rut svůj krok pro iDNES.cz.

Nyní by peníze, které se doposud na účtu objevily, měly jít Univerzitě. Zatím se jedná o sto tisíc korun. Pokud škola odmítne, chce Rut všechny peníze vrátit lidem zpět.

02.října 2019 v 10:53, příspěvek archivován: 10.října 2019 v 11:34

Home Credit podepsal tříletou partnerskou smlouvu s @UniKarlova: bude podporovat zejména @matfyz a Institut ekonomických studií @fsv_uk. Znamená to nejen fin. podporu, ale i pomoc s vědeckými a výzkumnými programy, hostování zah. profesorů a granty pro studentské a vědecké práce. https://t.co/Xbgv1r1APY

Lidé přispívají od několika stovek až po tisíce. „UJEP (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, pozn. red.) zachraňuje pověst UK,“ stojí v jedné ze zpráv od příjemce. „Pozdrav z MUNI (Masarykova univerzita, pozn. red.). Jsme s Vámi,“ stojí v jiném.

Otevřené dopisy rektorovi

Ozvali se i pedagogové z UK. Rektorovi zaslali otevřený dopis, pod který se podepsalo bezmála 300 akademiků. 

„Považujeme za naprosto nepřípustné, aby Univerzita, na které působil Jan Hus, Alice Masaryková či Jan Patočka, byla nyní spojována se společností s takto eticky pochybnou praxí. Takový svazek závažně poškozuje dobré jméno Univerzity. Žádáme Vás tedy, abyste od smlouvy okamžitě odstoupil,“ stojí v otevřeném dopise

Signatáři dále požadují, aby se rozšířil Etický kodex Univerzity Karlovy o pasáže věnované spolupráci se soukromým sektorem, tak jak je to obvyklé na prestižních zahraničních univerzitách.

Proti smlouvě se postavil také absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jiří Bulan. Ten naopak založil petici, kterou do současné doby podepsalo přes 200 lidí. V otevřeném dopise rektorovi Tomášovi Zimovi uvedl, že smlouvu s Home Credit považuje za jeho morální selhání. Petici založila i další pětice pedagogů z UK. I pod tu se podepsalo přes 200 lidí. 

Nejstarší univerzita v republice uzavřela na konci září smlouvu o spolupráci s firmou Home Credit. Společnost ze skupiny PPF Petra Kellnera za tři roky zaplatí rektorátu UK 1,5 milionu korun. Na základě smlouvy se stává jeden z hlavních partnerů, nikoliv ale exkluzivním, jak se dříve objevilo v médiích. 

Snaha o další spolupráci

Peníze byly určeny zejména pro rektorát UK. Peníze škola mohla využít například na zajištění výročního Plesu Univerzity, podpory vzdělávání pracovníků rektorátu nebo zajištění expertů na marketing a další strategie.

V závěrečných ustanoveních stálo , že „strany se zavazují zdržet se všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran nebo co by mohlo negativně ovlivnit jejich spolupráci”. I toto ustanovení vzbudilo kritiku. 

Tománek už dříve uvedl, že se společnost snaží o uzavření podobné spolupráce i s dalšími univerzitami v Česku. 

Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Působí v Číně, Rusku, Kazachstánu, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách.

09.října 2019 v 08:40, příspěvek archivován: 10.října 2019 v 11:30

Jsem si jistý, že za ztrátu takovéto ikony, kterou je @JiriPriban, nestojí žádné peníze a už vůbec ne od @homectedit, který vede desetitisíce nezákonných exekucí, protože se kdysi rozhodl využívat soukromé soudce. https://t.co/EbYTGqHesl

Někteří lidé kritizují Home Credit kvůli exekucím. V České republice je podle některých odhadů vedeno až 200 tisíc neplatných exekucí. Je to hlavně kvůli neplatným rozhodčím doložkám, které v minulosti používala právě i společnost Home Credit. Právě takovými případy se nyní zabývají soudy, které ministerstvo spravedlnosti vyzvalo, aby je prověřily.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Mám nárok na pár dní odpočinku, řekl o svém pobytu v nemocnici Zeman

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov promluvil o svém zdravotním stavu a čtyřdenním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz