Home Credit po kritice zruší smlouvu s Univerzitou Karlovou

  12:19aktualizováno  15:22
Home Credit odstoupí od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou. Firma nechce být nadále vtahována do „iracionálních debat“. Partnerství univerzity se společností vzbudilo ohlas nejen mezi jednotlivými fakultami a příznivci školy, ale také mezi studenty a akademiky. Proti smlouvě vznikly petice, otevřené dopisy i otevřený účet na výběr částky 1,5 milionů korun.

Univerzita Karlova v Praze uzavřela partnerskou smlouvu s úvěrovou společností Home Credit. | foto: koláž iDNES.cz

„Nechceme být objektem iracionálních debat, které neprospívají žádnému z obou partnerů a kritizují spolupráci obou partnerů ještě předtím, než vůbec začala. Rozhodli jsme se proto odstoupit od smlouvy a přejeme Univerzitě všechno dobré,“ řekl iDNES.cz informaci Milan Tománek, vedoucí oddělení pro styk s veřejností Home Credit. 

Podle rektora Tomáše Zimy rozhodnutí Home Credit pouze urychlilo řešení, ke kterému univerzita sama směřovala.

„Jsem přesvědčen, že kritická diskuze ohledně spolupráce se společností HCi otevřela dlouho opomíjené a důležité téma, jakým je financování vysokých škol v ČR, spolupráci univerzit se sponzory a soukromým sektorem,“ uvedl ve svém prohlášení.

Proti smlouvě ve středu vystoupila například Filozofická fakulta UK a její spolek Sinopsis, či sociolog a právník Jiří Přibáň. Smlouvou se měl zabývat příští týden taktéž akademický senát.

Zima ovšem uvedl, že se na něm nyní bude řešit právě financování a sponzoring Univerzity. „Na jednání navrhnu zřízení komise Univerzity Karlovy, která připraví parametry a kritéria pro spolupráci univerzity s komerčními partnery.,“ uvedl. Členy komise by podle něj měl navrhnout Akademický senát UK. Zima uvedl, že v ní zasedne i Přibáň, který patřil mezi kritiky partnerství s Home Credit. 

Kvůli smlouvě studenti vybírali peníze

Ve středu kvůli smlouvě založil předseda zastupitelského klubu Piráti na Praze 5 a student Univerzity Karlovy Adam Rut otevřený účet u FIO banky. Na něm chtěl vybrat do 17. listopad částku 1,5 milionů korun, která odpovídala hodnotě smlouvy. 

„Smlouva na tuto relativně nízkou částku se společností, která vede v mnoha ohledech problematický byznys, snižuje důstojnost Karlovy Univerzity, její kredit i důvěru v její skutečnou akademickou nezávislost,“ uvedl na Facebooku.

Rut je přesvědčen, že univerzita je kvalitní a prestižní škola mající v tuzemsku i ve světě velmi dobrou pověst.

„Může si vybírat od koho si bude brát peníze a koho poctí tím, že se stane jejím hlavním partnerem. Za těchto okolností mi přijde nepřípustné, že se tímto partnerem stala společnost poskytující krátkodobé půjčky a to ještě navíc za takto směšnou částku. Chtěl jsem ukázat, že tím hlavním partnerem by pro univerzitu měli být její studenti,“ okomentoval Rut svůj krok pro iDNES.cz.

Nyní by peníze, které se doposud na účtu objevily, měly jít Univerzitě. Zatím se jedná o sto tisíc korun. Pokud škola odmítne, chce Rut všechny peníze vrátit lidem zpět.

02.října 2019 v 10:53, příspěvek archivován: 10.října 2019 v 11:34

Home Credit podepsal tříletou partnerskou smlouvu s @UniKarlova: bude podporovat zejména @matfyz a Institut ekonomických studií @fsv_uk. Znamená to nejen fin. podporu, ale i pomoc s vědeckými a výzkumnými programy, hostování zah. profesorů a granty pro studentské a vědecké práce. https://t.co/Xbgv1r1APY

Lidé přispívají od několika stovek až po tisíce. „UJEP (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, pozn. red.) zachraňuje pověst UK,“ stojí v jedné ze zpráv od příjemce. „Pozdrav z MUNI (Masarykova univerzita, pozn. red.). Jsme s Vámi,“ stojí v jiném.

Otevřené dopisy rektorovi

Ozvali se i pedagogové z UK. Rektorovi zaslali otevřený dopis, pod který se podepsalo bezmála 300 akademiků. 

„Považujeme za naprosto nepřípustné, aby Univerzita, na které působil Jan Hus, Alice Masaryková či Jan Patočka, byla nyní spojována se společností s takto eticky pochybnou praxí. Takový svazek závažně poškozuje dobré jméno Univerzity. Žádáme Vás tedy, abyste od smlouvy okamžitě odstoupil,“ stojí v otevřeném dopise

Signatáři dále požadují, aby se rozšířil Etický kodex Univerzity Karlovy o pasáže věnované spolupráci se soukromým sektorem, tak jak je to obvyklé na prestižních zahraničních univerzitách.

Proti smlouvě se postavil také absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jiří Bulan. Ten naopak založil petici, kterou do současné doby podepsalo přes 200 lidí. V otevřeném dopise rektorovi Tomášovi Zimovi uvedl, že smlouvu s Home Credit považuje za jeho morální selhání. Petici založila i další pětice pedagogů z UK. I pod tu se podepsalo přes 200 lidí. 

Nejstarší univerzita v republice uzavřela na konci září smlouvu o spolupráci s firmou Home Credit. Společnost ze skupiny PPF Petra Kellnera za tři roky zaplatí rektorátu UK 1,5 milionu korun. Na základě smlouvy se stává jeden z hlavních partnerů, nikoliv ale exkluzivním, jak se dříve objevilo v médiích. 

Snaha o další spolupráci

Peníze byly určeny zejména pro rektorát UK. Peníze škola mohla využít například na zajištění výročního Plesu Univerzity, podpory vzdělávání pracovníků rektorátu nebo zajištění expertů na marketing a další strategie.

V závěrečných ustanoveních stálo , že „strany se zavazují zdržet se všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran nebo co by mohlo negativně ovlivnit jejich spolupráci”. I toto ustanovení vzbudilo kritiku. 

Tománek už dříve uvedl, že se společnost snaží o uzavření podobné spolupráce i s dalšími univerzitami v Česku. 

Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Působí v Číně, Rusku, Kazachstánu, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách.

09.října 2019 v 08:40, příspěvek archivován: 10.října 2019 v 11:30

Jsem si jistý, že za ztrátu takovéto ikony, kterou je @JiriPriban, nestojí žádné peníze a už vůbec ne od @homectedit, který vede desetitisíce nezákonných exekucí, protože se kdysi rozhodl využívat soukromé soudce. https://t.co/EbYTGqHesl

Někteří lidé kritizují Home Credit kvůli exekucím. V České republice je podle některých odhadů vedeno až 200 tisíc neplatných exekucí. Je to hlavně kvůli neplatným rozhodčím doložkám, které v minulosti používala právě i společnost Home Credit. Právě takovými případy se nyní zabývají soudy, které ministerstvo spravedlnosti vyzvalo, aby je prověřily.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Babiš chválil Václava Havla za odvahu. Není pyšný na to, že byl v KSČ

Všem, kteří měli 17. listopadu 1989 odvahu vyjít do ulic a podílet se na událostech, které vedly k pádu komunistického...

Zemřel Král Šumavy. Legendárnímu převaděči Josefu Hasilovi bylo 95 let

V pátek večer zemřel Josef Hasil, známý spíš jako Král Šumavy. Na svém Facebooku o tom informovala Česká misie z...

Premium

Malostranský zápisník: Když se ještě nestávkovalo za marxismus, ale proti

Jak se liší Filozofická fakulta ročník 1989 od ročníku 2019? Malostranský zápisník tentokrát o váhavých filozofech,...

Najdete na iDNES.cz