„Nechceme být objektem iracionálních debat, které neprospívají žádnému z obou partnerů a kritizují spolupráci obou partnerů ještě předtím, než vůbec začala. Rozhodli jsme se proto odstoupit od smlouvy a přejeme Univerzitě všechno dobré,“ řekl iDNES.cz informaci Milan Tománek, vedoucí oddělení pro styk s veřejností Home Credit.
Podle rektora Tomáše Zimy rozhodnutí Home Credit pouze urychlilo řešení, ke kterému univerzita sama směřovala.
„Jsem přesvědčen, že kritická diskuze ohledně spolupráce se společností HCi otevřela dlouho opomíjené a důležité téma, jakým je financování vysokých škol v ČR, spolupráci univerzit se sponzory a soukromým sektorem,“ uvedl ve svém prohlášení.
Proti smlouvě ve středu vystoupila například Filozofická fakulta UK a její spolek Sinopsis, či sociolog a právník Jiří Přibáň. Smlouvou se měl zabývat příští týden taktéž akademický senát.
Zima ovšem uvedl, že se na něm nyní bude řešit právě financování a sponzoring Univerzity. „Na jednání navrhnu zřízení komise Univerzity Karlovy, která připraví parametry a kritéria pro spolupráci univerzity s komerčními partnery.,“ uvedl. Členy komise by podle něj měl navrhnout Akademický senát UK. Zima uvedl, že v ní zasedne i Přibáň, který patřil mezi kritiky partnerství s Home Credit.
Kvůli smlouvě studenti vybírali peníze
Ve středu kvůli smlouvě založil předseda zastupitelského klubu Piráti na Praze 5 a student Univerzity Karlovy Adam Rut otevřený účet u FIO banky. Na něm chtěl vybrat do 17. listopad částku 1,5 milionů korun, která odpovídala hodnotě smlouvy.
„Smlouva na tuto relativně nízkou částku se společností, která vede v mnoha ohledech problematický byznys, snižuje důstojnost Karlovy Univerzity, její kredit i důvěru v její skutečnou akademickou nezávislost,“ uvedl na Facebooku.
Rut je přesvědčen, že univerzita je kvalitní a prestižní škola mající v tuzemsku i ve světě velmi dobrou pověst.
„Může si vybírat od koho si bude brát peníze a koho poctí tím, že se stane jejím hlavním partnerem. Za těchto okolností mi přijde nepřípustné, že se tímto partnerem stala společnost poskytující krátkodobé půjčky a to ještě navíc za takto směšnou částku. Chtěl jsem ukázat, že tím hlavním partnerem by pro univerzitu měli být její studenti,“ okomentoval Rut svůj krok pro iDNES.cz.
Nyní by peníze, které se doposud na účtu objevily, měly jít Univerzitě. Zatím se jedná o sto tisíc korun. Pokud škola odmítne, chce Rut všechny peníze vrátit lidem zpět.
Lidé přispívají od několika stovek až po tisíce. „UJEP (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, pozn. red.) zachraňuje pověst UK,“ stojí v jedné ze zpráv od příjemce. „Pozdrav z MUNI (Masarykova univerzita, pozn. red.). Jsme s Vámi,“ stojí v jiném.
Otevřené dopisy rektorovi
Ozvali se i pedagogové z UK. Rektorovi zaslali otevřený dopis, pod který se podepsalo bezmála 300 akademiků.
„Považujeme za naprosto nepřípustné, aby Univerzita, na které působil Jan Hus, Alice Masaryková či Jan Patočka, byla nyní spojována se společností s takto eticky pochybnou praxí. Takový svazek závažně poškozuje dobré jméno Univerzity. Žádáme Vás tedy, abyste od smlouvy okamžitě odstoupil,“ stojí v otevřeném dopise.
Signatáři dále požadují, aby se rozšířil Etický kodex Univerzity Karlovy o pasáže věnované spolupráci se soukromým sektorem, tak jak je to obvyklé na prestižních zahraničních univerzitách.
Proti smlouvě se postavil také absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jiří Bulan. Ten naopak založil petici, kterou do současné doby podepsalo přes 200 lidí. V otevřeném dopise rektorovi Tomášovi Zimovi uvedl, že smlouvu s Home Credit považuje za jeho morální selhání. Petici založila i další pětice pedagogů z UK. I pod tu se podepsalo přes 200 lidí.
Nejstarší univerzita v republice uzavřela na konci září smlouvu o spolupráci s firmou Home Credit. Společnost ze skupiny PPF Petra Kellnera za tři roky zaplatí rektorátu UK 1,5 milionu korun. Na základě smlouvy se stává jeden z hlavních partnerů, nikoliv ale exkluzivním, jak se dříve objevilo v médiích.
Snaha o další spolupráci
Peníze byly určeny zejména pro rektorát UK. Peníze škola mohla využít například na zajištění výročního Plesu Univerzity, podpory vzdělávání pracovníků rektorátu nebo zajištění expertů na marketing a další strategie.
V závěrečných ustanoveních stálo , že „strany se zavazují zdržet se všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran nebo co by mohlo negativně ovlivnit jejich spolupráci”. I toto ustanovení vzbudilo kritiku.
Tománek už dříve uvedl, že se společnost snaží o uzavření podobné spolupráce i s dalšími univerzitami v Česku.
Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Působí v Číně, Rusku, Kazachstánu, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách.
Někteří lidé kritizují Home Credit kvůli exekucím. V České republice je podle některých odhadů vedeno až 200 tisíc neplatných exekucí. Je to hlavně kvůli neplatným rozhodčím doložkám, které v minulosti používala právě i společnost Home Credit. Právě takovými případy se nyní zabývají soudy, které ministerstvo spravedlnosti vyzvalo, aby je prověřily.