Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvacet let s Klausem v čele české politiky. Prezident slaví 70 let

  4:30
Více než dvacet let je Václav Klaus na úplném vrcholu české politiky. To se žádnému jinému politikovi, ani bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, nepovedlo. Klaus, který slaví sedmdesáté narozeniny, je tak nejvýraznějším symbolem politických a ekonomických změn po listopadu 1989.

Václav Klaus se v politice dlouhodobě profiluje jako ochránce českých národních zájmů. Lisabonskou smlouvu nakonec podepsal, i když tím podle něj v Evropské unii ztratila Česká republika svou suverenitu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Početný zástup Klausových stoupenců v něm vidí špičkového ekonoma, neústupného ochránce českých národních zájmů a politika, který se nebojí jít proti většinovému proudu veřejného mínění. Příkladem jsou Klausovy skeptické názory na globální změnu klimatu.

Klausovi kritici vidí stejné věci, ale s opačným znaménkem. Podivují se nad jeho názory na Evropskou unii, na ekologii a jak je schopen i banální věci vidět ideologicky. Za atributy levičáctví třeba označil vodu v plastové láhvi, batůžek, snowboard či konzumaci zeleninového salátu.

Prezident Václav Klaus v datech

Narodil se
19. června 1941
V deseti letech…
Žil v Praze na Vinohradech s rodiči a sestrou Alenou.
Ve dvaceti letech…
Studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze, obor ekonomika zahraničního obchodu. Absolvoval v roce 1963. Ve škole se seznámil se svou budoucí ženou Livií.
Ve třiceti letech…
Po čistkách v Akademii věd, k nimž došlo po okupaci Československa vojsky zemí tehdejší Varšavské smlouvy, pracoval na různých pozicích ve Státní bance československé.
Ve čtyřiceti letech…
Stále pracuje ve státní bance. Až v roce 1987 se vrátil k akademické činnosti do Prognostického ústavu ČSAV.
V padesáti letech…
Je ministrem financí a místopředsedou československé vlády. Působí v Občanském fóru, zakládá ODS a je jejím prvním předsedou. Na Univerzitě Karlově získává titul docenta, o čtyři roky později i profesora.
V šedesáti letech…
Jeho ODS úzce spolupracuje s ČSSD, tehdy v čele s Milošem Zemanem, na základě opoziční smlouvy. Až v roce 2002 po prohraných volbách střídá Klause v čele ODS Mirek Topolánek.
V sedmdesáti letech…
Je na politickém vrcholu, již osm let ve funkci prezidenta, do níž byl zvolen dvakrát za sebou, poprvé v roce 2003, podruhé o pět let později. Mandát mu končí v roce 2013.

"Jestli někoho z české moderní mytologie totálně nepřijímám, je to Švejk, švejkovství a švejkovské pohledy na svět," prohlásil Klaus v rozhovoru s novinářkou Janou Klusákovou pro knihu Nadoraz.

Kupónová privatizace. Doba, kdy se ženy dělily na klausovky a havlovky

Začátkem 90. let po pádu komunistického režimu a vzniku Občanského fóra byli politici tak populární, že se ženy dokonce dělily na "klausovky, havlovky a dienstbierovky". Podle toho, zda více obdivovaly právě Klause, tehdejšího prezidenta Havla nebo ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera.

Miliony občanů měly také začátkem devadesátých let doma Klausův autogram - jeho podpis jakožto ministra financí na kuponové knížce, která posloužila při unikátní české cestě odstátnění majetku, kuponové privatizaci.

V její první vlně na každého teoreticky připadal majetek s účetní hodnotou 35 535 korun, přitom každý investoval jen 1035 korun za knížku a kupon. Výherců této "loterie" byla ale výrazná menšina.

Fenoménem kuponové privatizace se staly fondy. Jeden z nich nastartoval cestu Petra Kellnera k pozici nejbohatšího Čecha.

Ale propagovaná kuponovka vytáhla na výsluní také Viktora Koženého s jeho nabídkou desetinásobku, pokud lidé svěří kupony jeho fondům. Někteří se desetinásobku dočkali, další ale naletěli a Kožený se jim ještě teď může smát z Baham, kam později utekl.

Jeden z Klausových tehdejších politických soupeřů, předseda ČSSD Miloš Zeman mluvil v souvislosti s kuponovou privatizací o "loupeži století" a tady někde se začaly ostře štěpit i názory na Klause.

Klausovi kritici polistopadovému federálnímu ministrovi financí, pozdějšímu premiérovi a zakladateli ODS, které vzniklo z Občanského fóra, hodně vyčítali slova, že nerozděluje peníze na čisté a špinavé.

Vladimír Dlouhý, Marián Čalfa, Karel Dyba, Václav Klaus, Ivan Kočárník a Dušan Tříska

"Jeho kladná role byla na začátku devadesátých let. Liberalizace cen se mu povedla báječně. Bez něj by to asi nebylo, on byl ten tahoun. To bylo výborné. Pak ale začal dělat hrozné chyby," zhodnotil nedávno v časopise Týden Klause exministr Tomáš Ježek, který odpovídal za privatizaci a později vedl Fond národního majetku. Spolu s Klausem a Dušanem Třískou byli autory projektu kuponové privatizace.

Pokojné dělení Československa a přihláška do Evropské unie

Předseda LS-HZDS Vladimír Mečiar.

Klaus po volbách v roce 1992 vyjednal s předsedou Hnutí za demokratické Slovensko Vladimírem Mečiarem pokojné rozdělení Československa, kterého se domáhali slovenští politici inklinující více doleva. Mohl pak jako premiér kormidlovat Českou republiku směrem, jakým si přál.

I když vedl pravicovou koalici ODS s lidovci a ODA, musel kromě výtek levicové opozice poslouchat i výhrady zprava. Například proto, že se jeho vlády neodhodlaly k uvolnění regulovaného nájemného, či kvůli tomu, že při transformaci země od komunismu k tržní demokracii ekonomové "předběhli" právníky. Přednost měla v té době česká cesta privatizace. A bankovní socialismus uťala až pozdější vláda ČSSD, když dokončila privatizaci bank.

Byl to ovšem také Václav Klaus, který v roce 1996 za Českou republiku podal přihlášku do Evropské unie, což působí tak trochu jako paradox. Později se totiž právě on stal nejtvrdším kritikem tohoto uskupení.

Dvakrát přežil politickou smrt: po pádu vlády v roce 1997 a později i po prohře se Špidlou

O kočkách se říká, že mají devět životů. V tomto smyslu má Václav Klaus jako politik něco z kočičích vlastností. Dokázal dvakrát přežít "politickou smrt".

Poprvé když se kvůli skandálům při financování ODS zřítila na podzim 1997 jeho druhá vláda a od občanských demokratů se odštěpila Unie svobody. Ačkoli to vypadalo na Klausův konec, zachránila ho pro voliče překvapivá opoziční smlouva s ČSSD Miloše Zemana.

Zeman a Klaus po jednání - Úsměvy, zdvořilostní fráze, výsledek prakticky žádný. Miloš Zeman, Miroslav Macek a Václav Klaus po druhém jednání špiček ČSSD a ODS o případné změně vlády.

Slova o spálené zemi, která do té doby šířil Zeman, náhle jakoby nebyla a političtí soupeři uzavřeli mocenskou dohodu, která rozmazala hranici mezi vládou a smluvní opozicí. Zeman vládl ze Strakovky, Klaus vedl Sněmovnu. Zničit menší politické strany změnou volebních pravidel se jim ovšem nepovedlo. Proti se postavil tehdejší prezident Havel a zasáhl Ústavní soud.

Podruhé to vypadalo, že Klausova politická kariéra končí, když ho v dalších volbách v roce 2002 porazil sociální demokrat Vladimír Špidla a Klause v čele ODS k jeho velké nelibosti vystřídal Mirek Topolánek. Do hry ovšem Klause vrátily vnitřní spory v sociální demokracii a z pozice řadového poslance byl jako původní outsider volby prezidenta zvolen na Hrad, kde sedí až dosud.

Ostrý kritik evropské integrace přispěl ke změně názoru veřejnosti na euro

Během svého hradního působení se mohl Klaus výrazně a stále viditelněji věnovat svým oblíbeným politickým tématům. V prvé řadě kritice toho, že Evropská unie podle něj postupně směřuje k federálnímu superstátu.

Jako úplně poslední politik Evropské unie podepsal Lisabonskou smlouvu, což doprovodil hodně dramatickým prohlášením.  "Vstoupením Lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem. Tato změna – pro dnešek i pro budoucnost – legitimizuje snahy té části naší veřejnosti, které není věc naší národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat," uvedl Klaus v listopadu 2009.

Za svůj úspěch může považovat, že svými výhradami přispěl k postupné změně názoru české veřejnosti na přijetí eura. Pohled na vývoj v Řecku a v dalších evropských ekonomikách zjevně přispěl k tomu, že Klausovým argumentům začali více naslouchat i ti, kdo je zatím brali méně vážně.

Ačkoli ODS v čele s Mirkem Topolánkem dvakrát Klausovi výrazně pomohla, aby se stal hlavou státu, prezident se postupně se stranou, kterou zakládal, rozcházel. Až ji opustil úplně. Teprve pád Topolánka, jehož zvolení do čela ODS doprovodila legendární Klausova esemeska - "prázdný a falešný Topol", umožnil mírné oteplení vztahů mezi ODS a jejím otcem zakladatelem.

Na oslavu dvacátých narozenin ODS dorazil na Žofín i prezident Václav Klaus. (21. dubna 2011)

Při nedávných oslavách dvacátého výročí ODS v Praze na Žofíně Klaus mluvil o tom, že za Topolánka strana zamířila do imaginárního politického středu, což označil za ničivý směr. "V poslední době jsem přesto začal věřit, že toto zakolísání ODS bylo překonáno a že nové vedení strany v čele s Petrem Nečasem znamená změnu," pochválil dosud posledního předsedu ODS. Zatím k žádné vládě, kterou jmenoval, neměl Klaus názorově tak blízko jako k té současné.

I když se prezidentův mandát krátí, už teď je jasné, že bude chtít vrcholnou českou politiku ovlivňovat i po březnu 2013, kdy ve funkci skončí. "Nestáhnu se do soukromí," prohlásil Klaus, když bilancoval osmý rok na Hradě. Počkat si budeme muset jen na to, zda se pokusí založit vlastní politickou stranu, nebo se třeba vrátit do ODS a vést ji znovu "svým" směrem.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Pilulka na rozdíl od potratů přežila. Nejvyšší soud USA ji odmítl omezit

13. června 2024  17:51,  aktualizováno  18:56

Nejvyšší soud Spojených států jednomyslným rozhodnutím odmítl žádost odpůrců potratů, aby omezil...

Bek naznačil rezignaci, předtím pohrozil pádem vlády. Žádá o peníze do školství

13. června 2024  18:41

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) naznačil rezignaci na svou funkci v případě, pokud by státní...

POLITICKÝ DIÁŘ: Lídr Zdecháč, cirkus Piráti a Ivánkova cesta

13. června 2024

Premium O složitostech vládních stran, sjezdu Pirátů v cirkusovém stanu i skoku Mikuláše Ferjenčíka nikam,...

Poslanci se hádali o statusu umělce. Odfláknutý návrh, říká Pokorná Jermanová

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  17:45

Poslanci ve čtvrtek schválili navýšení peněz pro Státní fond podpory investic. V prvním čtení...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...