Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na řinčení zbraní reagují i pojišťovny. Některé zahraniční cesty už nepojistí

  12:49aktualizováno  13:50
Tuzemské pojišťovny v reakci na eskalující konflikty na Blízkém východě upozorňují, že cestovní pojištění do Izraele, Palestiny a dalších zemí neplatí, nebo je omezeno. Řídí se totiž aktuálními stanovisky Ministerstva zahraničních věcí (MZV), které cestování do takových oblastí nedoporučuje. Problémy mohou nastat i při cestě do Egypta, či Jordánska.
Cestující na letišti v Tel Avivu poté, co Írán zaútočil na Izrael. Ten...

Cestující na letišti v Tel Avivu poté, co Írán zaútočil na Izrael. Ten neprodleně uzavřel svůj vzdušný prostor pro všechny vnitrostátní i mezinárodní lety. (14. dubna 2024) | foto: Profimedia.cz

„Pojistné podmínky obsahují ustanovení, které říká, že pojištění lze poskytnout pouze v souladu s doporučeními MZV. To znamená, že pokud MZV cestu do určité oblasti zakáže nebo nedoporučí, tak cestovní pojištění nemůže být platné,“ uvedla na dotaz redakce iDNES.cz mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.

„I my se řídíme stanoviskem MZV. Pokud resort označí zemi za rizikovou, tak automaticky nastává výluka na cestovním pojištění,“ potvrdil za Kooperativu mluvčí Milan Káňa, který stejně jako Svobodová odkazuje na smluvní podmínky pojišťovny. Uvedla, že ministerstvo zahraničních věcí varuje i před cestami do Libanonu, části Jordánska a nabádá ke zvýšené opatrnosti i v Egyptě, kam stále pravidelně míří spousta českých turistů a radí, aby si lidé před každou cestou zjistili všechny potřebné informace.

Všeobecné pojistné podmínky

  • Pojištění nelze sjednat do oblastí, které ústřední orgán státní správy (např. Ministerstvo zahraničních věcí) označil jako válečnou zónu nebo do oblastí, kam ústřední orgán státní správy (např. Ministerstvo zahraničních věcí) uveřejní na svých webových stránkách nedoporučení či zákaz cestovat, není-li v pojistné smlouvě dohodnuto jinak. (Uniqua)
  • Pojištění se nevztahuje na jakékoliv události, které vznikly v důsledku válečných událostí, vzpoury, stávky, povstání, nebo jiných hromadných násilných nepokojů. (Kooperativa)
  • Pojištění se nevztahuje na případy, kdy škodní událost nastala v souvislosti s nastoupením na cestu v době, kdy je Ministerstvem zahraničních věcí České republiky nebo obdobnou institucí doporučeno necestovat do dané oblasti. (Generali)

Ke stejnému kroku přistoupila i česká pojišťovna Generali Česká pojišťovna. „Pokud jde o Izrael, cestovní pojištění vzhledem k nedoporučení MZV ČR cestovat do okolí pásma Gazy a k jeho severní hranici pro tyto lokality, není možné využít. V ostatních případech ano,“ řekl mluvčí Jan Marek. Zároveň ale upozorňuje, že pojistné události se vždy řeší s ohledem na individuální okolnosti.

Obdobným zvykem se řídí i pojišťovna Allianz. „Na našich webových stránkách upozorňujeme na skutečnost, že se cestovní pojištění nevztahuje na cesty do oblastí, které jsou označeny jako válečné a do nichž není doporučeno cestovat,“ sdělila mluvčí Marie Petrová. „Hlavním důvodem výluky je to, že ve válečných oblastech nemůžeme klientům garantovat standardní pomoc a pokud ano, mohou být náklady na ni výrazně vyšší,“ dodala mluvčí Allianz.

Zemi opustit co nejdříve

Jiná situace ovšem nastává, pokud taková omezení ze strany pojišťoven vejdou v platnost ve chvíli, kdy už jste do země odcestovali. V takovém případě zůstává pojištění platné. „Ve chvíli, když už je dotyčný na místě, tak pojištění platí v plném rozsahu. Je ale dobré myslet na to, že ve válečných oblastech není možné zajistit všechny služby,“ doplňuje Svobodová.

A na limity takto uzavřených pojištění upozorňuje i Marek. „Pokud už cestovatel v daném místě je, a teprve poté dojde k nedoporučení ze strany MZV ČR, jeho cestovní pojištění je po tuto dobu platné. V den jeho uzavření totiž žádná omezení neexistovala,“ říká mluvčí Generali Česká pojišťovna.

Svědectví z Izraele: Írán vyslal rakety a my v tichu čekali, co se bude dít

Jedním dechem ovšem dodává, že cestovatel by za takových okolností neměl otálet se svým odjezdem ze země. S tím souhlasí i Káňa. „V takových situacích pojištění samozřejmě platí, ale cestovatel by se měl řídit doporučením MZV a co nejdříve se vrátit. Pokud v zemi setrvává ještě dlouhou dobu poté, co vešlo doporučení v platnost, není možné garantovat pomoc,“ upřesnil mluvčí Kooperativy.

„Pokud klient odcestoval do oblasti dříve, než MZV vydalo varování (a nemohl se doposud vrátit i přes výzvy MZV k návratu), výluku neuplatníme a snažíme se pomoct, jak situace dovolí,“ doplnila za Allianz Petrová.

Turistům zapovězené oblasti

Všechny pojišťovny se ale jednohlasně shodují: Ať už se v zemi zasažené válečným konfliktem nacházíte, nebo se do ní teprve chystáte, vždy sledujte aktuální situaci na stránkách Ministerstva zahraničí. Doporučená je taktéž registrace do Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD).

„Z důvodu probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás Ministerstvo zahraničních věcí České republiky varuje při návštěvě Izraele před cestami do okolí pásma Gazy a k jeho severní hranici,“ stojí aktuálně na webu MZV.

„Toto doporučení reflektuje stávající situaci a jeho zpřísnění není momentálně plánováno,“ uvedla Mariana Wernerová z Odboru komunikace MZV. Také ona odkazuje na DROZD.

Opusťte Írán, vyzvalo Čechy MZV. Eviduje významný počet zadržených občanů EU

„Jde-li o víkendový útok Íránu, občanům registrovaným v systému DROZD byly během pátku a soboty rozeslány celkem tři zprávy. V případě podobného útoku je nutno zejména dbát pokynů místní civilní obrany, sledovat zpravodajství, dbát nejvyšší ostražitosti a v případě nouze se obrátit na linku konzulární pohotovosti daného českého zastupitelského úřadu,“ doplnila Wernerová.

Stejná situace jako v Izraeli panuje momentálně i na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a Jeruzalému. Do obou oblastí resort zahraničí nedoporučuje cestovat. „Možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená či přímo nemožná,“ uvádí MZV.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  9:03

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Lajky nestačí, věda potřebuje peníze, říká nový ministr Ženíšek

20. května 2024

Premium Přichází nový ministr Marek Ženíšek, který má za úkol, slovy Miroslava Kalouska, „tančit na...

Za Česko chtějí do Bruselu i Slováci a Němec, šanci má až osm stran

20. května 2024  8:48

Do eurovoleb voleb zbývají necelé tři týdny. V pátek a v sobotu 7. a 8. června se rozhodne, kdo...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...