Brázdilovy výroky pohoršily jeho spolustraníky i kolegy z výboru

  19:52aktualizováno  19:52
Od poslance Milana Brázdila (ANO) se distancují jeho spolustraníci i kolegové za zdravotního výboru. Výrok, že homosexuálové jsou postižení považují za homofobní a nesprávný. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš Brázdila vyzval, aby se omluvil.

Poslanec Milan Brázdil (ANO). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Svobodová žádala Brázdila stejně jako další podporovatele novely, která prosazuje ústavní ochranu manželství jakožto exkluzivního svazku muže a ženy. Svobodová na Brázdila apelovala, že nechce být druhořadou bytostí, proto by jí měl umožnit právo uzavřít sňatek. Poslanec jí odpověděl, že se mohou setkat, ale že stejně postižení lidé podle něj nemůžou být manželé a mít děti (podrobnosti v článku Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené).

Na dotaz iDNES.cz Brázdil reagoval tvrzením, že došlo k dezinterpretaci jeho slov. „Nemyslel jsem postižení nemocí. Jsou nešťastní, že nikdy nebudou mít spolu svého vlastního potomka a tímto faktem jsou postižení. Nepodporuji umožnit jim manželství. Nevadí mi, že se mají rádi a že se registrují,“ vysvětlil Brázdil.

Poslanec ANO se odmítl, protože je to jeho názor. Pro Lidovky.cz pak řekl, že svá stanoviska probíral s kolegy i s lékaři a zjistil, že jeho názor je většinový. Dotázaní členové sněmovního zdravotního výboru s ním ale nesouhlasí. 

„Jestli řekl, že homosexuálové jsou postižení, tak je to špatně. Oni nejsou postižení a nemají ani žádnou nemoc. Homosexualita není nemoc. Je to normální stav, je to varianta sexuální orientace, ale je to normální. Zabývali se tím odborníci v šedesátých letech minulého století na celé světě a jednoznačně řekli, že to není nemoc,“ uvedl lékař a poslanec Rostislav Vyzula (za ANO). Zopakoval, že s tvrzeními stranického kolegy proto nemůže souhlasit. Celou věc hodlá řešit na příštím zasedání zdravotnického výboru. 

Babiš vyzval Brázdila k omluvě

Podobného názoru je i lékař a poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Uvedl, že se stanoviskem Brázdila nesouhlasí ani se s ním na toto téma nebavil. „Jsme tradiční strana rozhodně ale nejsme homofobní strana. Znamená to, že si nedovedu představit, že by někdo od nás něco podobného řekl,“ podotkl Kaňkovský.

Od Brázdilových výroků se také distancoval poslanec Marek Výborný  (KDU-ČSL), který je předkladatelem novely ústavy. 

Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené. Šlechtová chce omluvu

Poslankyně Radka Maxová (ANO) iDNES.cz sdělila, že s kolegou Brázdilem nesouhlasí. „S poslancem Brázdilem tuto tématiku probírám asi tři roky, ale mohu říci, že bezúspěšně,“ uvedla.  

Proti výroku se také ostře vymezil lídr hnutí ANO Babiš a svého poslance vyzval k omluvě. „Pro mě je to dost šokující prohlášení, do dnešní doby a společnosti vůbec nepatří. Sami s mojí paní máme hodně přátel, kteří žijí ve stejnopohlavních párech, dokonce jsme spolu byli na takové svatbě a přijde nám to úplně normální. Pan Brázdil by se měl za svá slova omluvit,“ napsal Babiš Aktuálně.cz.

Brázdilova slova pohoršila také tenistu Jana Hájka, jehož sestra je přítelkyní lékařky Venduly Svobodové, která na celou věc upozornil. „Pan Brázdil nazval homosexualní páry za postižené občany, to je drzost a omezenost první kategorie,“ reagoval na Brázdilův výrok tenista.

Upřesnil, že se jako Olomoučan stydí za svého spoluobčana. Vadí mu také, že Brázdil urážel Svobodovou, která pracuje jako lékařka a je přítelkyní jeho sestry. Ta pomáhá dětem s autismem, proto by se z ní měl prý Brázdil vzít příklad.

„Neměl by je urážet, neměl by urážet ani všechny homosexuální páry. Není to nemoc, je to příroda. Vůbec nechápu, jak může člověk na jeho místě takto primitivně reagovat. Ostudou je, že na je stále na postu poslance,“ uvedl Hájek. Doufá, že se proti výrokům Brázdila vymezí více lidí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Šmarda dvě hodiny jednal s prezidentem. Mlčí o tom, zda bude ministrem

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě na Vysočině setkal s kandidátem na ministra kultury, místopředsedou ČSSD Michalem...

Ministryně Benešová: Novela o státních zástupcích může začít platit dřív

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová hovoří s novináři po schůzce se...

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) se nebrání tomu, aby novela zákona o státním zastupitelství vstoupila v...

Hraboši likvidují pole, v některých regionech poškodili 80 procent porostů

Hraboš polní

Tak velký výskyt polních hlodavců a tolik zničené úrody zemědělci nepamatují. Nejhůř na tom jsou jižní Morava a Haná....

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz