Brázdilovy výroky pohoršily jeho spolustraníky i kolegy z výboru

  19:52aktualizováno  19:52
Od poslance Milana Brázdila (ANO) se distancují jeho spolustraníci i kolegové za zdravotního výboru. Výrok, že homosexuálové jsou postižení považují za homofobní a nesprávný. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš Brázdila vyzval, aby se omluvil.

Poslanec Milan Brázdil (ANO). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Svobodová žádala Brázdila stejně jako další podporovatele novely, která prosazuje ústavní ochranu manželství jakožto exkluzivního svazku muže a ženy. Svobodová na Brázdila apelovala, že nechce být druhořadou bytostí, proto by jí měl umožnit právo uzavřít sňatek. Poslanec jí odpověděl, že se mohou setkat, ale že stejně postižení lidé podle něj nemůžou být manželé a mít děti (podrobnosti v článku Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené).

Na dotaz iDNES.cz Brázdil reagoval tvrzením, že došlo k dezinterpretaci jeho slov. „Nemyslel jsem postižení nemocí. Jsou nešťastní, že nikdy nebudou mít spolu svého vlastního potomka a tímto faktem jsou postižení. Nepodporuji umožnit jim manželství. Nevadí mi, že se mají rádi a že se registrují,“ vysvětlil Brázdil.

Poslanec ANO se odmítl, protože je to jeho názor. Pro Lidovky.cz pak řekl, že svá stanoviska probíral s kolegy i s lékaři a zjistil, že jeho názor je většinový. Dotázaní členové sněmovního zdravotního výboru s ním ale nesouhlasí. 

„Jestli řekl, že homosexuálové jsou postižení, tak je to špatně. Oni nejsou postižení a nemají ani žádnou nemoc. Homosexualita není nemoc. Je to normální stav, je to varianta sexuální orientace, ale je to normální. Zabývali se tím odborníci v šedesátých letech minulého století na celé světě a jednoznačně řekli, že to není nemoc,“ uvedl lékař a poslanec Rostislav Vyzula (za ANO). Zopakoval, že s tvrzeními stranického kolegy proto nemůže souhlasit. Celou věc hodlá řešit na příštím zasedání zdravotnického výboru. 

Babiš vyzval Brázdila k omluvě

Podobného názoru je i lékař a poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Uvedl, že se stanoviskem Brázdila nesouhlasí ani se s ním na toto téma nebavil. „Jsme tradiční strana rozhodně ale nejsme homofobní strana. Znamená to, že si nedovedu představit, že by někdo od nás něco podobného řekl,“ podotkl Kaňkovský.

Od Brázdilových výroků se také distancoval poslanec Marek Výborný  (KDU-ČSL), který je předkladatelem novely ústavy. 

Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené. Šlechtová chce omluvu

Poslankyně Radka Maxová (ANO) iDNES.cz sdělila, že s kolegou Brázdilem nesouhlasí. „S poslancem Brázdilem tuto tématiku probírám asi tři roky, ale mohu říci, že bezúspěšně,“ uvedla.  

Proti výroku se také ostře vymezil lídr hnutí ANO Babiš a svého poslance vyzval k omluvě. „Pro mě je to dost šokující prohlášení, do dnešní doby a společnosti vůbec nepatří. Sami s mojí paní máme hodně přátel, kteří žijí ve stejnopohlavních párech, dokonce jsme spolu byli na takové svatbě a přijde nám to úplně normální. Pan Brázdil by se měl za svá slova omluvit,“ napsal Babiš Aktuálně.cz.

Brázdilova slova pohoršila také tenistu Jana Hájka, jehož sestra je přítelkyní lékařky Venduly Svobodové, která na celou věc upozornil. „Pan Brázdil nazval homosexualní páry za postižené občany, to je drzost a omezenost první kategorie,“ reagoval na Brázdilův výrok tenista.

Upřesnil, že se jako Olomoučan stydí za svého spoluobčana. Vadí mu také, že Brázdil urážel Svobodovou, která pracuje jako lékařka a je přítelkyní jeho sestry. Ta pomáhá dětem s autismem, proto by se z ní měl prý Brázdil vzít příklad.

„Neměl by je urážet, neměl by urážet ani všechny homosexuální páry. Není to nemoc, je to příroda. Vůbec nechápu, jak může člověk na jeho místě takto primitivně reagovat. Ostudou je, že na je stále na postu poslance,“ uvedl Hájek. Doufá, že se proti výrokům Brázdila vymezí více lidí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Klaus byl a je ruský agent, napsal Kalousek. Hulákání hňupa, vzkazuje mluvčí

Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES (16. ledna 2019)

Exprezident Václav Klaus byl a je ruský agent, aktivovaný po roce 2010. S takovým vyjádřením přišel na Facebooku...

Vznikne Národní sportovní agentura, poslanci těsně přehlasovali Senát

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Poslanci v úterý prosadili vznik Národní sportovní agentury, když přehlasovali veto Senátu. Pro vznik agentury, která...

Rumun si za vraždu Ukrajinky odpyká 19 let, součást trestu je i vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Rumun Marius Vasilica Ailiesei si odpyká 19 let vězení za vraždu mladé Ukrajinky, kterou ubodal v Liberci. Byla to...

Najdete na iDNES.cz