Před pěti lety unesli v Pákistánu dvě české dívky. Vězněny byly dva roky

Autor: ,
  17:58
Antonie Chrástecká a Hana Humpálová zmizely v Pákistánu v březnu 2013. Zpátky do Česka se dostaly po více než dvou letech. Za jejich záchranou stála údajně turecká charitativní organizace, později se ovšem ukázalo, že na propuštění se podílela i Česká republika, které zaplatila výkupné. Okolnosti jejich propuštění jsou dodnes nejasné.
Hana Humpálová Antonie Chrástecká

Hana Humpálová Antonie Chrástecká | foto: MAFRA

Češky se v roce 2013 vydaly na cestu do Indie, kde chtěly pobýt necelé dva měsíce. Do země však nedocestovaly. V jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán je 13. března unesli neznámí ozbrojenci (více v článku V Pákistánu unesli dvě české turistky, které doprovázel policista). 

„Bylo to velmi těžké. Poprvé v životě jsme viděly zbraně a ozbrojence. Stále nevíme, proč nás unesli. Střílelo se tam a vybuchovaly tam bomby. Ale časem jsme si na to zvykly,“ popsala později zajetí Hana Humpálová.

Tamní policie ihned zahájila pátrání po dívkách, české ministerstvo zahraničí krátce nato oznámilo, že zřídilo k únosu krizový štáb a že též Pákistán má k incidentu krizovou skupinu na ministerstvu vnitra (více v článku Únosci českých turistek v Pákistánu zatím mlčí, rodina doufá ve výkupné). 

K únosu dívek se nikdo nepřihlásil a únosci sami nikoho nekontaktovali. Policii se tehdy nepodařilo také nic zjistit. O případu jednal hned v březnu také prezident Miloš Zeman s tehdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Zeman napsal pákistánskému prezidentovi Ásifu Alímu Zardárímu osobní dopis, dopisy napsal také rodinám obou unesených dívek.

Kdo je Afíja Siddíkí

Pákistánská neuroložka Áfija Siddikí (Aafia Siddiqui) studovala v USA. Poté ale odjela zpět do Pákistánu a začala podle Američanů pracovat pro al-Kaídu. Ve Spojených státech byla zatčena v roce 2010 a odsouzena na 86 let vězení. 

K prvnímu zlomu v případu došlo až v červnu 2013, kdy se na Facebooku objevilo video s unesenými dívkami, údajně pořízené v polovině dubna.

 Ženy se na něm přimlouvaly za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové, odsouzené v USA za útok na americké agenty a vojáky. Češky na videu tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou v nebezpečí (více v článku Na webu je video s unesenými Češkami. Náš život je v ohrožení, říkají). 

V říjnu prezident Zeman uvedl na besedě v Kolíně, že unesené Češky se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a že Česká republika vyjednává o jejich propuštění. Ministerstvo zahraničí a Vojenská zpravodajská služba ovšem Zemanova slova nepotvrdila.

Druhé video s unesenými ženami se objevilo na Facebooku na konci října. Dívky v něm mluvily odděleně, vlasy měly zakryté šátkem a prosily českou vládu o pomoc a stěžovaly si na špatný zdravotní stav. Hovořily o špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny (více v článku Únosci zveřejnili nové video. Hana a Antonie prosí Česko o pomoc).

„Vyviňte, prosím, co největší tlak na pákistánskou vládu, aby spolupracovala s mými únosci. Dejte jim, co chtějí. Pomozte mi, prosím, dostat se brzo domů,“ uvedla v angličtině na videu Chrástecká. Poté přešla do češtiny: „Prosím, až umřu, myslete na mě jenom v superlativech, modlete se ke mně, já vás uvidím. A nebuďte dlouho smutní, protože budu na hezčím místě. Mám vás strašně moc ráda všechny.“

Další posun v případu ovšem nenastal. Na začátku roku 2014 nový velvyslanec Pákistánu v Česku Tadžammul Altáf sdělil, že Pákistán případ nadále řeší na všech úrovních včetně prezidentů a že si vyměňuje s českými úřady informace.

Návrat domů až po dvou letech

Rok po únosu zveřejnily video rodiny unesených Češek. Ve společném prohlášení uvedly, že děkují všem, kteří se v případu angažují a že věří v brzké nalezení obou. „Děkujeme lidem, kteří drží naše dcery, za vzkaz prostřednictvím videa. Byly jsme velmi šťastné, že naše děti jsou v pořádku… Do vaší země jely s plným respektem k vaší kultuře a tradicím. Doufáme, že se o ně dobře staráte a jsme za to vděčné,“ sdělily tehdy matky zahalené v šátcích na videu. 

V březnu 2015 se objevila informace, že se do celého případu zapojila turecká charitativní organizace IHH – Nadace pro lidská práva, svobody a humanitární pomoc. Nadace se měla podílet na vyjednávání o propuštění Češek a to na žádost jejich rodin (více v článku Se státem jsme nespolupracovali, říká šéf vyjednavačů k propuštění Češek). 

Podle turecké agentury Anadolu překročily dívky hranice Turecka 27. března 2015. O den později oznámil premiér Bohuslav Sobotka, že obě unesené dívky jsou zpátky v České republice (více v článku Češky unesené v Pákistánu jsou doma, propuštěny byly po dvou letech).

„Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady. Dokonce i teď se bojím, že je to jen sen,“ řekla krátce po svém propuštění Antonie Chrástecká. 

Dva roky vyjednávání a šťastný konec. Chronologie únosu Hanky a Antonie

Tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec v České televizi naznačil, že stát za propuštění unesených žen nezaplatil. „Český stát nevyjednává s teroristy a neplatí výkupné,“ řekl. K samotnému vyjednávání o propuštění zatím české úřady žádné podrobnosti sdělit nechtěly.

„Pan prezident byl o propuštění dívek informován. Je to pro něj velmi radostná zpráva. V této souvislosti děkuje charitativní organizaci IHH,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru. S dívkami se ovšem po jejich návratu odmítl setkat. „To není Zikmund a Hanzelka, tedy slavní cestovatelé, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně. Neprospěly České republice, protože způsobily starosti sobě, své rodině, svým známým a přátelům a koneckonců i českému státu,“ řekl Zeman v rozhovoru na Frekvenci 1 (více v článku S unesenými Češkami se nesejdu. Udělaly hloupost, řekl Zeman). 

O tom, kdo měl nakonec podíl na osvobození dívek, se dlouho spekulovalo.  Lidové noviny s poukazem na své zdroje tvrdily, že se tak stalo ve skutečnosti ve spolupráci s Katarem díky kontaktům jeho tajných služeb (více v článku Se záchranou unesených Češek údajně pomohl Katar. Mělo se jednat o výkupném). MF DNES informovala, že na záchraně unesených žen spolupracovaly české úřady také s americkými tajnými službami, a chystaly dokonce společnou operaci na jejich osvobození. Akci tehdy zmařila písečná bouře, kvůli níž nemohly vzlétnout helikoptéry.

Šest milionů dolarů za dva životy. Zaplatila je ČR?

V roce 2016 přišel týdeník Respekt se zjištěním, že za návrat dvou českých dívek zaplatila česká vláda výkupné v přepočtu 145 milionů korun. O výkupném spekulovala média už dříve. O zaplacení určité finanční částky se podle týdeníku začalo jednat již za vlády Jiřího Rusnoka. Teprve až za vlády Bohuslava Sobotky sdělili únosci své požadavky. Nejdříve chtěli 20 milionů dolarů, vyjednáváním byla částka snížena na šest milionů za obě dívky (více v článku Za unesené Češky zaplatila vláda šest milionů dolarů, píše Respekt).

Premiér informace o zaplacení výkupného odmítl komentovat. Prezident Zeman ho ale později potvrdil během besedy s občany v kornatickém kulturním domě (více v článku Zeman potvrdil zaplacení 150 milionů za Češky unesené v Pákistánu). Později ale na tiskové konferenci řekl, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje. Opoziční i vládní politici označili vyjádření prezidenta Zemana za neomluvitelné, nešťastné nebo nebezpečné.

Policie odložila případ výkupného za „Hanču a Tonču“, zpronevěru vyloučila

„Není možné, aby odpovědní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v normálních zemích tajné,“ řekl tehdy předseda občanských demokratů Petr Fiala. Stát zaplacení výkupného nikdy oficiálně nepotvrdil. 

Antonie Chrástecká se podle posledních informací po návratu stala koordinátorkou programu Pět P pomáhajícího znevýhodněným dětem. Hana Humpálová dál žije podle víry, kterou přijala ve svém zajetí. Naposledy na sebe upozornila v roce 2016, kdy se nedostala přes turecké hranice. Spekulovalo se o tom, že se chtěla vrátit zpět k únoscům do Pákistánu, bezpečnosti expert Adam Dolník v rozhovoru pro Lidovky.cz ovšem uvedl, že pouze mířila do Turecka s rodinou na dovolenou (více v článku Expert: Humpálová neutíkala zpět za únosci, do Turecka jela s rodinou). 

Ani jedna z žen nevystupuje na veřejnosti a obě odmítají mluvit s novináři. 

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel Prouza. Redakci iDNES.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich se zastřelil v autě...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá komtesa Maria Gloria Czernin z Chudenic na Klatovsku ze známého šlechtického rodu a Laszlo markýz de...

Izrael zasáhl těžkovodní reaktor v Aráku a výrobny zbraní, Írán nemocnici

Sledujeme online

Izraelská armáda ve čtvrtek ráno oznámila, že zasáhla těžkovodní reaktor v íránském Aráku a desítky cílů spojených s výrobou zbraní. Útočilo celkem 40 stíhaček. Írán naopak na Izrael vyslal salvu...

19. června 2025  8:32,  aktualizováno  11:50

Mrzena se pustil do Fridricha. Falešné hry, neúcta a podraz, kritizuje po volbě šéfa ČT

Šéf zpravodajství České televize Petr Mrzena připustil, že před středeční volbou nového ředitele ČT psal radním. Pro iDNES.cz Mrzena řekl, že jeden z finalistů Milan Fridrich hraje falešné hry a...

19. června 2025  11:11,  aktualizováno  11:42

Česká pošta rozšíří službu Czech POINT. Bude na většině poboček v zemi

Česká pošta chce rozšířit Czech POINT z 750 na 2 400 poboček. Služba tak má být dostupná na všech poštách a partnerských pobočkách provozovaných obcemi. „Cílem je zpřístupnit občanům úřední služby co...

19. června 2025  11:20

Šéf Pentagonu nezná Kaliningrad ani sílu čínské flotily, ukázalo slyšení v Kongresu

Americký ministr obrany Pete Hegseth během nedávného slyšení v Kongresu nezvládl zodpovědět základní otázky týkající se bezpečnosti NATO a USA. Ukázalo se, že nezná Suvalský koridor ani ruskou...

19. června 2025  11:10

Aféru s bitcoiny bude řešit bývalý ústavní soudce. Chce prošetřit celou státní správu

Bývalý soudce Ústavního soudu a advokát David Uhlíř se stal koordinátorem na objasňování bitcoinové aféry. Ve funkci chce z hlediska práva zkoumat postupy celé státní správy, nejen ty uvnitř...

19. června 2025  10:20,  aktualizováno  11:02

Cena litru nafty vzroste kvůli emisním povolenkám o 11 korun, varuje Havlíček

Před razantním navýšením cen pohonných hmot kvůli novým emisním povolenkám varuje místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček. „Cena litru nafty vzroste kvůli emisním povolenkám o 11 korun,“ řekl...

19. června 2025,  aktualizováno  10:40

„Všechna data upravím“. Decroix odstraňuje titul, na který nemá nárok

Z webových stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix. Podle ministerstva školství na něj totiž nemá nárok, a to i navzdory tomu, že jí...

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  10:32

Pobodání šedesátiletého muže v Sušici, zadržený je podezřelý z pokusu o vraždu

Kriminalisté od středečního podvečera vyšetřují v Sušici na Klatovsku násilný trestný čin. Poškozeným je šedesátiletý muž, kterého útočník pobodal. Zraněného ve velmi vážném stavu záchranáři letecky...

18. června 2025  22:01,  aktualizováno  19.6 10:29

Muž bezdůvodně napadl ženu, když se míjeli v lese. Skončila v nemocnici

Kriminalisté v krátké době dopadli muže, který podle dostupných informací bezdůvodně napadl ženu v lese na okraji Českého Krumlova. Útočníka obvinili z těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a...

19. června 2025  10:18

Íránská raketa zabila ukrajinskou holčičku, která se v Izraeli léčila s leukemií

Jednou z obětí nedělního íránského raketového útoku na izraelské město Bat Jam byla ukrajinská holčička, která v Izraeli přebývala se svými příbuznými a léčila se tam s leukemií. Otec sedmileté...

19. června 2025  10:15

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Největší letošní požár ve Zlínském kraji. Pilu v Karlovicích převzali vyšetřovatelé

Požár pily na zpracování dřeva ve Velkých Karlovicích je uhašený. Jeho likvidace ale bude formálně vyhlášená za několik dní po vyšetřování na místě, které je teprve na začátku. Už teď je ale zřejmé,...

18. června 2025  9:34,  aktualizováno  19.6 10:12

Zlato jako symbol chudoby. Obyvatelé venezuelského města bankovkám nevěří

Ve venezuelském hornickém městě El Dorado lidé při každodenních nákupech neplatí penězi ani kartou, ale zrnky zlata. Ta v obchodech váží a používají jako běžné platidlo. Město nese jméno po bájném...

19. června 2025  10:11
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.