Fanatismus, vzepřela se úřednice Dobešovi. Na školství skončila

  16:52aktualizováno  16:52
Jen několik dní trval vzdor úřednice ministerstva školství Marty Teplé proti vládou schválené strategii vzdělávání dětí ze sociálně vyloučených lokalit. Teplá se vzbouřila kvůli části strategie připravené ministerstvem. Teď si musí sbalit, v úřadě skončila.

Ministr školství Josef Dobeš případ Marty Teplé nekomentoval. Úřednice po kritickém e-mailu v práci skončila. | foto:  Petr Topič, MAFRA

O tom, že Marta Teplá z úseku speciálního vzdělávání kritizuje strategii vzdělávání dětí ze sociálně vyloučených lokalit, informovala Česká televize. Teplá rozeslala hromadný e-mail, v němž vyzývá adresáty, aby "učinili přítrž nemravnostem a zastavili tento fanatismus". O pár dní později se ocitla na dlažbě.

Marta Teplá

Pracovnice Úseku speciálního vzdělávání měla na starosti předškolní výchovu a základní vzdělávání dětí s tělesným, mentálním, či vícečetným postižením a autismem, vzdělávání ve školách při zdravotnických zařízeních, školy a školská zařízení pro děti s výše uvedeným postižením ve zřizovatelské kompetenci mateřských škol.

Podle ČT se úřednici nelíbilo samotné jádro strategie, tedy podpora předškolních dětí a jejich rodičů a postupné rozpouštění praktických neboli zvláštních škol. Také protestovala proti tomu, aby děti ze sociálně vyloučených lokalit dostávaly přídavky na jídlo, jízdné či mimoškolní aktivity.

Konkrétní případ se nedávno objevil na Jablonecku. Obyvatelé lokality Zelené údolí, kde žijí hlavně Romové, mohou za 250 korun čtvrt roku jezdit z domova do centra (plné čtvrtletní jízdné je 1 130 Kč). Lístek platí jen na jedné lince a mezi přesně danými zastávkami. Dopravní podnik tím chce pomoci hlavně školákům, jízdenky nicméně jsou přenosné a ostatní cestující, kteří musejí platit plné jízdné, to pobouřilo (o jízdenkách v Jablonci čtěte zde).

Asociace speciálních pedagogů, která se přidala na stranu Teplé, uvedla, že vláda přijatou strategií zvýhodňuje romské děti před ostatními. Naopak Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání kontrovala, že vládou schválená strategie žádnou etnickou skupinu nezmiňuje.

Co psala úřednice v e-mailu

"Pokud najdete volnou chvilku, napište Vy a všichni další spolupracovníci premiérovi, na vědomí potom ministru školství. Nemravnostem se přece již musí učinit přítrž! Je třeba tento fanatismus zastavit."

Redakce iDNES.cz kontaktovala Martu Teplou se žádostí, aby vysvětlila, co konkrétně by ve strategii řešila jinak a proč se proti materiálu ozvala až nyní a ne v době, kdy byl - i na ministerstvu školství - připravován.

Úřednice slíbila odpověď, odpoledne ale dorazilo jen strohé oznámení od tiskového odboru resortu. "Názory paní Teplé nereprezentují stanovisko MŠMT, proto je tiskový odbor nebude médiím zprostředkovávat. Paní Teplá se sama na základě vlastního uvážení rozhodla své působení na ministerstvu ukončit," uvedla v něm šéfka odboru Renáta Bartková Sodomová.

Zcela dobrovolný nicméně odchod Marty Teplé z Dobešova ministerstva zřejmě nebyl. Už náměstek ministra Ladislav Němec před pár dny řekl, že Teplou čeká personální trest. Sám ministr Dobeš případ nekomentoval.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Najdete na iDNES.cz