Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Nedávejte dětem za života dary, vzkázal od soudu zklamaný Ďuričko

  12:20aktualizováno  12:20
Městský soud v Praze v úterý pravomocně potvrdil, že někdejší hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu nedostane zpět nemovitosti, které před lety ve vazbě přepsal na dceru Nicole. Ta otce později zavrhla a přestala s ním komunikovat. Ďuričko žádal vrácení darovaného majetku za zhruba deset milionů korun.

Bohumír Ďuričko, který nyní používá jméno Benedikt Reinhold Diera, od počátku tvrdil, že žalobu podal i proto, aby se s dcerou u soudu potkal a mohli si spolu promluvit. Měl smůlu. Nicole ani k jednomu jednání nepřišla.

Loni v září neuspěl Ďuričko u Obvodního soudu pro Prahu 6, podal proto odvolání, kterým se v úterý zabýval Městský soud v Praze. Jenže i z budovy ve Spálené ulici odcházel zklamaný. Odvolací soud se rovněž postavil na stranu jeho dcery. Darovaný majetek otci vracet nemusí.

Ďuričkovy dcery

Adriana - je nejmladší, narodila se v prosinci 2008, v době, kdy byl ve vazbě. "Uhájila si tátu ve škole, před kamarádkami. Pravidelně se vídáme, chodíme třeba do aquacentra. Jsem pyšný, že ji mám, že mi říká táto,“ popisuje Ďuričko. Souhlasil se změnou jejího příjmení, aby neměla v životě problémy.

Anna - ročník 2004. S touto dcerou se Ďuričko také vídá. I na její přejmenování kývl.

Nicole - narozená v roce 1990. Studovala Literární akademii v Praze. Věnuje se psaní, fotografování, zajímá se o filosofii.

Portrét Ďuričkovy dcery Nicole

Ďuričko jí před dvanácti lety daroval svůj majetek a nyní se s ní soudí. V kontaktu nejsou.

Martina - ročník 1974. „Martina má opravdu chronický strach z vendety (pomsty klanu Kočkových). Bojí se o svoji dceru. Žije v utajení, ale internetový kontakt s ní mám. Když se máme setkat, tak jenom v zahraničí,“ říká o ní Ďuričko.

Yveta - narozená v roce 1971. Ďuričkova nejstarší dcera je veřejně činná. Kandidovala v Praze 13 za ANO 2011. Ve volbách uspěla, je zastupitelkou, na radnici je například předsedkyní majetkového výboru. S otcem je v kontaktu.

„V chování žalované nelze spatřovat hrubé porušení dobrých mravů nebo hrubé chování, jímž by porušovala dobré mravy, které mají ve vztazích mezi lidmi obecně panovat. Předpoklady pro odvolání daru (pro nevděk) nebyly naplněny,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Jana Knotková.

„Vzkazuji všem rodičům: nedávejte žádné dary svým dětem, dokud žijete. Jakou větší morální újmu jsem měl utrpět? Když se mě zřeklo vlastní dítě. Jsem smutný a zklamaný. Člověk se v lidech mýlí, měl by lidem míň věřit,“ řekl Ďuričko štábu iDNES.tv při odchodu z jednací síně.

Avizoval také, že bude ve sporu pokračovat a podá dovolání. Pokud neuspěje, obrátí se na Ústavní soud.

„Mám pět dcer, nemám jen jednu. Denně teď přemýšlím o tom, proč jsem dal majetky, které jsem měl, jen té jedné. Uvědomil jsem si, že jsem k tomu byl přinucen. A to neustálými prosbami a hrozbami svojí bývalé ženy Zuzany a dcery Nicole,“ řekl Ďuričko u prvního stání v prosinci 2018.

Tvrdí, že ho exmanželka a dcera přiměly k přepsání majetku ze tří důvodů. Měly prý strach, že zemře a bude následovat dlouhé dědické řízení. Obávaly se také toho, jaké odškodnění bude platit pozůstalým zavražděného Václava Kočky mladšího. A do třetice mu měly slibovat morální podporu.

„Daroval jsem dceři Nicole nejen pozemky a své podíly ve dvou domech, ale i vybavení těchto nemovitostí,“ uvedl Ďuričko.

To, že jim vyhověl, hodnotí zpětně jako unáhlený krok. Dcera mu sice zpočátku psala do vazební věznice láskyplné dopisy, po převodu majetku jich však podle Ďurička přicházelo čím dál méně, až se dívka úplně odmlčela.

„Byly měsíce, kdy jsem neměl peníze ani na zubní pastu. Žebral jsem u spoluvězňů, abych si mohl vyčistit zuby. Daroval jsem jí takové majetky a neposlala mi ani balíček,“ stěžoval si.

Když později zjistil, že si dcera bez jeho vědomí změnila příjmení a už není Ďuričková, zasáhlo ho to. „Byla to potupa, zrada, šok. Dodneška se s tím nemohu smířit,“ zlobí se.

S Nicole se mu nepodařilo spojit ani poté, co ho soud v roce 2017 podmíněně propustil z výkonu trestu. Na jeho žádost o finanční výpomoc dcera nereagovala.

Soudy se však shodly na tom, že ze strany dívky nešlo o hrubé porušení dobrých mravů. Hrubost zásahu je pro soud zásadní. Myslí se tím takové porušení dobrých mravů, které je soustavné nebo značně intenzivní. Jde například o situaci, kdy obdarovaný člověk svého dárce fyzicky napadne, vulgárně mu nadává nebo mu odepře potřebnou pomoc.

Ďuričko nepřesvědčil soud, že v době, kdy žádal dceru o 300 tisíc korun, byl ve finanční nouzi.

„Nepopíráme, že vztahy (mezi dcerou a otcem) nejsou hluboké. Nikdy ho ale nepomlouvala, nikdy se k němu nevyjadřovala do médií, nezasahovala do jeho života, nechala ho žít jeho život a očekávala, že on udělá ve vztahu k ní to samé,“ uvedl advokát Ďuričkovy dcery Pavel Chrástka. Nicole přestala otci věřit v době, kdy stál jako obžalovaný před soudem. Pochopila prý, že z jeho strany nešlo o neúmyslné zabití, ale o vraždu.

Spor Ďurička s dcerou. Soudkyně vysvětluje svůj rozsudek (září 2019):

Bohumír Ďuričko se 9. října 2008 účastnil v pražské vinárně Monarch křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Na párty, která následovala, se dostal do potyčky s Václavem Kočkou mladším. Ďuričko vytáhl pistoli a protivníka zastřelil – tvrdil, že bránil sebe i těhotnou přítelkyni. Soud ho za vraždu potrestal 12,5 lety vězení.

V roce 2015 žádal neúspěšně o obnovu procesu. 30. října 2017 byl z výkonu trestu podmíněně propuštěn. Z původně uloženého trestu si odpykal devět let.

Podmínky, za kterých byl z věznice předčasně propuštěn, Ďuričko plní. Pracuje v zahraničí. U soudu se po čase objevil právě kvůli sporu s údajně nevděčnou dcerou.

Odvolání daru pro nevděk

§ 2072

(1) Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce, neprominul-li to obdarovanému, od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny.

(2) Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

§ 2073

Nevděk činí obdarovaného co do jeho osoby nepoctivým držitelem.

§ 2074

Právo odvolat dar přechází na dárcova dědice, zabránil-li obdarovaný dárci v odvolání daru nebo zabránila-li v tom dárci vyšší moc.

§ 2075

(1) Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru. Dědic dárce může dar odvolat nejpozději do jednoho roku od smrti dárce.

(2) Je-li dar odvolán později a namítne-li obdarovaný opožděné odvolání daru, soud k odvolání nepřihlédne.

zdroj: Občanský zákoník

Autor:

  • Nejčtenější

U jezera Mondsee zahynul na túře šestiletý chlapec z Česka

Při sestupu z rakouské hory Drachenwand u jezera Mondsee nedaleko Salcburku zahynul v sobotu šestiletý chlapec z Česka....

Itálie hlásí třetí oběť koronaviru, jedenáct obcí je v karanténě

Itálie hlásí třetí oběť nákazy koronavirem. V zemi stoupá i počet nakažených, kterých už úřady evidují 132. Pro...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

Česko chystá kvůli koronaviru nemocnici, varuje před cestami do Itálie

Epidemie nového koronaviru se z epicentra nákazy v čínské provincii Chu-pej přibližuje k České republice. Itálie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Romové jsou neaktivní menšina, míní Křeček. V úřadu zváží noc krátkých nožů

Nový ombudsman Stanislav Křeček po nástupu do úřadu řekl, že nechce problematiku diskriminace preferovat na úkor jiných...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

„Nedáš-li přednost vlaku, zemřeš.“ Cedule u přejezdů nařídil úřad sundat

Provozovatel takzvané Švestkové dráhy spojující Litoměřice s Mostem umístil na dva železniční přejezdy dodatkové...

Lidé si v Praze připomněli památku Jana Zajíce, odhalili mu pamětní desku

Památku Jana Zajíce si v pondělí lidé připomněli na pražském Václavském náměstí. Dočasnou pamětní desku odhalili na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...