Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Nedávejte dětem za života dary, vzkázal od soudu zklamaný Ďuričko

  12:20
Městský soud v Praze v úterý pravomocně potvrdil, že někdejší hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu nedostane zpět nemovitosti, které před lety ve vazbě přepsal na dceru Nicole. Ta otce později zavrhla a přestala s ním komunikovat. Ďuričko žádal vrácení darovaného majetku za zhruba deset milionů korun.

Bohumír Ďuričko, který nyní používá jméno Benedikt Reinhold Diera, od počátku tvrdil, že žalobu podal i proto, aby se s dcerou u soudu potkal a mohli si spolu promluvit. Měl smůlu. Nicole ani k jednomu jednání nepřišla.

Loni v září neuspěl Ďuričko u Obvodního soudu pro Prahu 6, podal proto odvolání, kterým se v úterý zabýval Městský soud v Praze. Jenže i z budovy ve Spálené ulici odcházel zklamaný. Odvolací soud se rovněž postavil na stranu jeho dcery. Darovaný majetek otci vracet nemusí.

Ďuričkovy dcery

Adriana - je nejmladší, narodila se v prosinci 2008, v době, kdy byl ve vazbě. "Uhájila si tátu ve škole, před kamarádkami. Pravidelně se vídáme, chodíme třeba do aquacentra. Jsem pyšný, že ji mám, že mi říká táto,“ popisuje Ďuričko. Souhlasil se změnou jejího příjmení, aby neměla v životě problémy.

Anna - ročník 2004. S touto dcerou se Ďuričko také vídá. I na její přejmenování kývl.

Nicole - narozená v roce 1990. Studovala Literární akademii v Praze. Věnuje se psaní, fotografování, zajímá se o filosofii.

Portrét Ďuričkovy dcery Nicole

Ďuričko jí před dvanácti lety daroval svůj majetek a nyní se s ní soudí. V kontaktu nejsou.

Martina - ročník 1974. „Martina má opravdu chronický strach z vendety (pomsty klanu Kočkových). Bojí se o svoji dceru. Žije v utajení, ale internetový kontakt s ní mám. Když se máme setkat, tak jenom v zahraničí,“ říká o ní Ďuričko.

Yveta - narozená v roce 1971. Ďuričkova nejstarší dcera je veřejně činná. Kandidovala v Praze 13 za ANO 2011. Ve volbách uspěla, je zastupitelkou, na radnici je například předsedkyní majetkového výboru. S otcem je v kontaktu.

„V chování žalované nelze spatřovat hrubé porušení dobrých mravů nebo hrubé chování, jímž by porušovala dobré mravy, které mají ve vztazích mezi lidmi obecně panovat. Předpoklady pro odvolání daru (pro nevděk) nebyly naplněny,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Jana Knotková.

„Vzkazuji všem rodičům: nedávejte žádné dary svým dětem, dokud žijete. Jakou větší morální újmu jsem měl utrpět? Když se mě zřeklo vlastní dítě. Jsem smutný a zklamaný. Člověk se v lidech mýlí, měl by lidem míň věřit,“ řekl Ďuričko štábu iDNES.tv při odchodu z jednací síně.

Avizoval také, že bude ve sporu pokračovat a podá dovolání. Pokud neuspěje, obrátí se na Ústavní soud.

„Mám pět dcer, nemám jen jednu. Denně teď přemýšlím o tom, proč jsem dal majetky, které jsem měl, jen té jedné. Uvědomil jsem si, že jsem k tomu byl přinucen. A to neustálými prosbami a hrozbami svojí bývalé ženy Zuzany a dcery Nicole,“ řekl Ďuričko u prvního stání v prosinci 2018.

Tvrdí, že ho exmanželka a dcera přiměly k přepsání majetku ze tří důvodů. Měly prý strach, že zemře a bude následovat dlouhé dědické řízení. Obávaly se také toho, jaké odškodnění bude platit pozůstalým zavražděného Václava Kočky mladšího. A do třetice mu měly slibovat morální podporu.

„Daroval jsem dceři Nicole nejen pozemky a své podíly ve dvou domech, ale i vybavení těchto nemovitostí,“ uvedl Ďuričko.

To, že jim vyhověl, hodnotí zpětně jako unáhlený krok. Dcera mu sice zpočátku psala do vazební věznice láskyplné dopisy, po převodu majetku jich však podle Ďurička přicházelo čím dál méně, až se dívka úplně odmlčela.

„Byly měsíce, kdy jsem neměl peníze ani na zubní pastu. Žebral jsem u spoluvězňů, abych si mohl vyčistit zuby. Daroval jsem jí takové majetky a neposlala mi ani balíček,“ stěžoval si.

Když později zjistil, že si dcera bez jeho vědomí změnila příjmení a už není Ďuričková, zasáhlo ho to. „Byla to potupa, zrada, šok. Dodneška se s tím nemohu smířit,“ zlobí se.

S Nicole se mu nepodařilo spojit ani poté, co ho soud v roce 2017 podmíněně propustil z výkonu trestu. Na jeho žádost o finanční výpomoc dcera nereagovala.

Soudy se však shodly na tom, že ze strany dívky nešlo o hrubé porušení dobrých mravů. Hrubost zásahu je pro soud zásadní. Myslí se tím takové porušení dobrých mravů, které je soustavné nebo značně intenzivní. Jde například o situaci, kdy obdarovaný člověk svého dárce fyzicky napadne, vulgárně mu nadává nebo mu odepře potřebnou pomoc.

Ďuričko nepřesvědčil soud, že v době, kdy žádal dceru o 300 tisíc korun, byl ve finanční nouzi.

„Nepopíráme, že vztahy (mezi dcerou a otcem) nejsou hluboké. Nikdy ho ale nepomlouvala, nikdy se k němu nevyjadřovala do médií, nezasahovala do jeho života, nechala ho žít jeho život a očekávala, že on udělá ve vztahu k ní to samé,“ uvedl advokát Ďuričkovy dcery Pavel Chrástka. Nicole přestala otci věřit v době, kdy stál jako obžalovaný před soudem. Pochopila prý, že z jeho strany nešlo o neúmyslné zabití, ale o vraždu.

Spor Ďurička s dcerou. Soudkyně vysvětluje svůj rozsudek (září 2019):

Bohumír Ďuričko se 9. října 2008 účastnil v pražské vinárně Monarch křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Na párty, která následovala, se dostal do potyčky s Václavem Kočkou mladším. Ďuričko vytáhl pistoli a protivníka zastřelil – tvrdil, že bránil sebe i těhotnou přítelkyni. Soud ho za vraždu potrestal 12,5 lety vězení.

V roce 2015 žádal neúspěšně o obnovu procesu. 30. října 2017 byl z výkonu trestu podmíněně propuštěn. Z původně uloženého trestu si odpykal devět let.

Podmínky, za kterých byl z věznice předčasně propuštěn, Ďuričko plní. Pracuje v zahraničí. U soudu se po čase objevil právě kvůli sporu s údajně nevděčnou dcerou.

Odvolání daru pro nevděk

§ 2072

(1) Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce, neprominul-li to obdarovanému, od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny.

(2) Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

§ 2073

Nevděk činí obdarovaného co do jeho osoby nepoctivým držitelem.

§ 2074

Právo odvolat dar přechází na dárcova dědice, zabránil-li obdarovaný dárci v odvolání daru nebo zabránila-li v tom dárci vyšší moc.

§ 2075

(1) Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru. Dědic dárce může dar odvolat nejpozději do jednoho roku od smrti dárce.

(2) Je-li dar odvolán později a namítne-li obdarovaný opožděné odvolání daru, soud k odvolání nepřihlédne.

zdroj: Občanský zákoník

Autor:
  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Policejní náměstek řekne, jak 26 tisíc policistů pohlídá hranice okresů

Přímý přenos Policejní náměstek Martin Vondrášek na tiskovém brífinku prozradí, jak od zítřka bude probíhat kontroly vládních...

Kraj dostane vakcíny AstraZeneca od Saska, využije je na očkování učitelů

Karlovarský kraj dostane od Saska 15 tisíc dávek vakcíny firmy AstraZeneca, v pondělí by měly být rozvezeny. Uvedl to...

Ať se lidé na home office podělí s potřebnějšími, vyzval Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V nedělním diskusním pořadu Partie na CNN Prima...

Sputnik V by měla nejprve schválit Evropská léková agentura, říká Petříček

Vláda podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka nejednala o tom, že se prezident Miloš Zeman obrátí na ruského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...