Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. května 2022 Přemysl

Nedávejte dětem za života dary, vzkázal od soudu zklamaný Ďuričko

  12:20
Městský soud v Praze v úterý pravomocně potvrdil, že někdejší hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu nedostane zpět nemovitosti, které před lety ve vazbě přepsal na dceru Nicole. Ta otce později zavrhla a přestala s ním komunikovat. Ďuričko žádal vrácení darovaného majetku za zhruba deset milionů korun.

Bohumír Ďuričko, který nyní používá jméno Benedikt Reinhold Diera, od počátku tvrdil, že žalobu podal i proto, aby se s dcerou u soudu potkal a mohli si spolu promluvit. Měl smůlu. Nicole ani k jednomu jednání nepřišla.

Loni v září neuspěl Ďuričko u Obvodního soudu pro Prahu 6, podal proto odvolání, kterým se v úterý zabýval Městský soud v Praze. Jenže i z budovy ve Spálené ulici odcházel zklamaný. Odvolací soud se rovněž postavil na stranu jeho dcery. Darovaný majetek otci vracet nemusí.

Ďuričkovy dcery

Adriana - je nejmladší, narodila se v prosinci 2008, v době, kdy byl ve vazbě. "Uhájila si tátu ve škole, před kamarádkami. Pravidelně se vídáme, chodíme třeba do aquacentra. Jsem pyšný, že ji mám, že mi říká táto,“ popisuje Ďuričko. Souhlasil se změnou jejího příjmení, aby neměla v životě problémy.

Anna - ročník 2004. S touto dcerou se Ďuričko také vídá. I na její přejmenování kývl.

Nicole - narozená v roce 1990. Studovala Literární akademii v Praze. Věnuje se psaní, fotografování, zajímá se o filosofii.

Portrét Ďuričkovy dcery Nicole

Ďuričko jí před dvanácti lety daroval svůj majetek a nyní se s ní soudí. V kontaktu nejsou.

Martina - ročník 1974. „Martina má opravdu chronický strach z vendety (pomsty klanu Kočkových). Bojí se o svoji dceru. Žije v utajení, ale internetový kontakt s ní mám. Když se máme setkat, tak jenom v zahraničí,“ říká o ní Ďuričko.

Yveta - narozená v roce 1971. Ďuričkova nejstarší dcera je veřejně činná. Kandidovala v Praze 13 za ANO 2011. Ve volbách uspěla, je zastupitelkou, na radnici je například předsedkyní majetkového výboru. S otcem je v kontaktu.

„V chování žalované nelze spatřovat hrubé porušení dobrých mravů nebo hrubé chování, jímž by porušovala dobré mravy, které mají ve vztazích mezi lidmi obecně panovat. Předpoklady pro odvolání daru (pro nevděk) nebyly naplněny,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Jana Knotková.

„Vzkazuji všem rodičům: nedávejte žádné dary svým dětem, dokud žijete. Jakou větší morální újmu jsem měl utrpět? Když se mě zřeklo vlastní dítě. Jsem smutný a zklamaný. Člověk se v lidech mýlí, měl by lidem míň věřit,“ řekl Ďuričko štábu iDNES.tv při odchodu z jednací síně.

Avizoval také, že bude ve sporu pokračovat a podá dovolání. Pokud neuspěje, obrátí se na Ústavní soud.

„Mám pět dcer, nemám jen jednu. Denně teď přemýšlím o tom, proč jsem dal majetky, které jsem měl, jen té jedné. Uvědomil jsem si, že jsem k tomu byl přinucen. A to neustálými prosbami a hrozbami svojí bývalé ženy Zuzany a dcery Nicole,“ řekl Ďuričko u prvního stání v prosinci 2018.

Tvrdí, že ho exmanželka a dcera přiměly k přepsání majetku ze tří důvodů. Měly prý strach, že zemře a bude následovat dlouhé dědické řízení. Obávaly se také toho, jaké odškodnění bude platit pozůstalým zavražděného Václava Kočky mladšího. A do třetice mu měly slibovat morální podporu.

„Daroval jsem dceři Nicole nejen pozemky a své podíly ve dvou domech, ale i vybavení těchto nemovitostí,“ uvedl Ďuričko.

To, že jim vyhověl, hodnotí zpětně jako unáhlený krok. Dcera mu sice zpočátku psala do vazební věznice láskyplné dopisy, po převodu majetku jich však podle Ďurička přicházelo čím dál méně, až se dívka úplně odmlčela.

„Byly měsíce, kdy jsem neměl peníze ani na zubní pastu. Žebral jsem u spoluvězňů, abych si mohl vyčistit zuby. Daroval jsem jí takové majetky a neposlala mi ani balíček,“ stěžoval si.

Když později zjistil, že si dcera bez jeho vědomí změnila příjmení a už není Ďuričková, zasáhlo ho to. „Byla to potupa, zrada, šok. Dodneška se s tím nemohu smířit,“ zlobí se.

S Nicole se mu nepodařilo spojit ani poté, co ho soud v roce 2017 podmíněně propustil z výkonu trestu. Na jeho žádost o finanční výpomoc dcera nereagovala.

Soudy se však shodly na tom, že ze strany dívky nešlo o hrubé porušení dobrých mravů. Hrubost zásahu je pro soud zásadní. Myslí se tím takové porušení dobrých mravů, které je soustavné nebo značně intenzivní. Jde například o situaci, kdy obdarovaný člověk svého dárce fyzicky napadne, vulgárně mu nadává nebo mu odepře potřebnou pomoc.

Ďuričko nepřesvědčil soud, že v době, kdy žádal dceru o 300 tisíc korun, byl ve finanční nouzi.

„Nepopíráme, že vztahy (mezi dcerou a otcem) nejsou hluboké. Nikdy ho ale nepomlouvala, nikdy se k němu nevyjadřovala do médií, nezasahovala do jeho života, nechala ho žít jeho život a očekávala, že on udělá ve vztahu k ní to samé,“ uvedl advokát Ďuričkovy dcery Pavel Chrástka. Nicole přestala otci věřit v době, kdy stál jako obžalovaný před soudem. Pochopila prý, že z jeho strany nešlo o neúmyslné zabití, ale o vraždu.

Spor Ďurička s dcerou. Soudkyně vysvětluje svůj rozsudek (září 2019):

Bohumír Ďuričko se 9. října 2008 účastnil v pražské vinárně Monarch křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Na párty, která následovala, se dostal do potyčky s Václavem Kočkou mladším. Ďuričko vytáhl pistoli a protivníka zastřelil – tvrdil, že bránil sebe i těhotnou přítelkyni. Soud ho za vraždu potrestal 12,5 lety vězení.

V roce 2015 žádal neúspěšně o obnovu procesu. 30. října 2017 byl z výkonu trestu podmíněně propuštěn. Z původně uloženého trestu si odpykal devět let.

Podmínky, za kterých byl z věznice předčasně propuštěn, Ďuričko plní. Pracuje v zahraničí. U soudu se po čase objevil právě kvůli sporu s údajně nevděčnou dcerou.

Odvolání daru pro nevděk

§ 2072

(1) Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce, neprominul-li to obdarovanému, od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny.

(2) Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

§ 2073

Nevděk činí obdarovaného co do jeho osoby nepoctivým držitelem.

§ 2074

Právo odvolat dar přechází na dárcova dědice, zabránil-li obdarovaný dárci v odvolání daru nebo zabránila-li v tom dárci vyšší moc.

§ 2075

(1) Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru. Dědic dárce může dar odvolat nejpozději do jednoho roku od smrti dárce.

(2) Je-li dar odvolán později a namítne-li obdarovaný opožděné odvolání daru, soud k odvolání nepřihlédne.

zdroj: Občanský zákoník

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Šéf dopravní skupiny BusLine a syn herce Vyskočila se zastřelil

Šéf dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil spáchal v noci sebevraždu. Podle zdrojů iDNES.cz se zastřelil a zanechal po...

Západ chystal invazi do Ruska, bráníme bezpečí vlasti, řekl Putin na přehlídce

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v Moskvě přednesl při příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malostranský zápisník: Den, kdy podle Baby Vangy zemře Vladimir Putin

Premium Bude to v pondělí 9. května, přesný čas paní Džamila ještě upřesní. Jak se rodila blamáž s čistým a hrubým milionem?...

Sebrali nám moře, štkal Orbán. Chorvatsko si předvolalo maďarského ambasadora

Chorvatsko v úterý vzneslo diplomatický protest proti výroku maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten odmítavý postoj...

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Fiala jednal se Zemanem v Lánech. Řešili i jmenování nového guvernéra ČNB

Premiér Petr Fiala v pondělí jednal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Na pravidelní měsíční schůzce řešili...

Dezinfoweby odblokujeme, hrozí správce domén i operátoři. Chybí jim opora zákona

Osm dezinformačních webů, které provozovatel českých internetových domén po domluvě s bezpečnostními složkami státu na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na náplavkách v Praze se po půlnoci nebude pít, navrhuje změna vyhlášky

Na náplavkách v Praze by mohl od půlnoci do 9:00 platit zákaz pití alkoholu. Konzumace alkoholických nápojů by neměla...

Lídři STAN se zastali Pavla kvůli KSČ. Na Hradě si ale radši přejí Drábovou

Strany vládní koalice zatím nenašly vhodného kandidáta na Hrad a neshodují se, jak velkou překážkou pro kandidaturu je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Pralinky a Aljaška rozhodly. Soutěž Peče celá země vyhrála máma na mateřské

Přestože finále soutěže amatérských pekařů a cukrářů proběhlo loni v létě, diváci České televize si ho užili až dnes...