Nedávejte dětem za života dary, vzkázal od soudu zklamaný Ďuričko

  12:20
Městský soud v Praze v úterý pravomocně potvrdil, že někdejší hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu nedostane zpět nemovitosti, které před lety ve vazbě přepsal na dceru Nicole. Ta otce později zavrhla a přestala s ním komunikovat. Ďuričko žádal vrácení darovaného majetku za zhruba deset milionů korun.

Bohumír Ďuričko, který nyní používá jméno Benedikt Reinhold Diera, od počátku tvrdil, že žalobu podal i proto, aby se s dcerou u soudu potkal a mohli si spolu promluvit. Měl smůlu. Nicole ani k jednomu jednání nepřišla.

Loni v září neuspěl Ďuričko u Obvodního soudu pro Prahu 6, podal proto odvolání, kterým se v úterý zabýval Městský soud v Praze. Jenže i z budovy ve Spálené ulici odcházel zklamaný. Odvolací soud se rovněž postavil na stranu jeho dcery. Darovaný majetek otci vracet nemusí.

Ďuričkovy dcery

Adriana - je nejmladší, narodila se v prosinci 2008, v době, kdy byl ve vazbě. "Uhájila si tátu ve škole, před kamarádkami. Pravidelně se vídáme, chodíme třeba do aquacentra. Jsem pyšný, že ji mám, že mi říká táto,“ popisuje Ďuričko. Souhlasil se změnou jejího příjmení, aby neměla v životě problémy.

Anna - ročník 2004. S touto dcerou se Ďuričko také vídá. I na její přejmenování kývl.

Nicole - narozená v roce 1990. Studovala Literární akademii v Praze. Věnuje se psaní, fotografování, zajímá se o filosofii.

Portrét Ďuričkovy dcery Nicole

Ďuričko jí před dvanácti lety daroval svůj majetek a nyní se s ní soudí. V kontaktu nejsou.

Martina - ročník 1974. „Martina má opravdu chronický strach z vendety (pomsty klanu Kočkových). Bojí se o svoji dceru. Žije v utajení, ale internetový kontakt s ní mám. Když se máme setkat, tak jenom v zahraničí,“ říká o ní Ďuričko.

Yveta - narozená v roce 1971. Ďuričkova nejstarší dcera je veřejně činná. Kandidovala v Praze 13 za ANO 2011. Ve volbách uspěla, je zastupitelkou, na radnici je například předsedkyní majetkového výboru. S otcem je v kontaktu.

„V chování žalované nelze spatřovat hrubé porušení dobrých mravů nebo hrubé chování, jímž by porušovala dobré mravy, které mají ve vztazích mezi lidmi obecně panovat. Předpoklady pro odvolání daru (pro nevděk) nebyly naplněny,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Jana Knotková.

„Vzkazuji všem rodičům: nedávejte žádné dary svým dětem, dokud žijete. Jakou větší morální újmu jsem měl utrpět? Když se mě zřeklo vlastní dítě. Jsem smutný a zklamaný. Člověk se v lidech mýlí, měl by lidem míň věřit,“ řekl Ďuričko štábu iDNES.tv při odchodu z jednací síně.

Avizoval také, že bude ve sporu pokračovat a podá dovolání. Pokud neuspěje, obrátí se na Ústavní soud.

„Mám pět dcer, nemám jen jednu. Denně teď přemýšlím o tom, proč jsem dal majetky, které jsem měl, jen té jedné. Uvědomil jsem si, že jsem k tomu byl přinucen. A to neustálými prosbami a hrozbami svojí bývalé ženy Zuzany a dcery Nicole,“ řekl Ďuričko u prvního stání v prosinci 2018.

Tvrdí, že ho exmanželka a dcera přiměly k přepsání majetku ze tří důvodů. Měly prý strach, že zemře a bude následovat dlouhé dědické řízení. Obávaly se také toho, jaké odškodnění bude platit pozůstalým zavražděného Václava Kočky mladšího. A do třetice mu měly slibovat morální podporu.

„Daroval jsem dceři Nicole nejen pozemky a své podíly ve dvou domech, ale i vybavení těchto nemovitostí,“ uvedl Ďuričko.

To, že jim vyhověl, hodnotí zpětně jako unáhlený krok. Dcera mu sice zpočátku psala do vazební věznice láskyplné dopisy, po převodu majetku jich však podle Ďurička přicházelo čím dál méně, až se dívka úplně odmlčela.

„Byly měsíce, kdy jsem neměl peníze ani na zubní pastu. Žebral jsem u spoluvězňů, abych si mohl vyčistit zuby. Daroval jsem jí takové majetky a neposlala mi ani balíček,“ stěžoval si.

Když později zjistil, že si dcera bez jeho vědomí změnila příjmení a už není Ďuričková, zasáhlo ho to. „Byla to potupa, zrada, šok. Dodneška se s tím nemohu smířit,“ zlobí se.

S Nicole se mu nepodařilo spojit ani poté, co ho soud v roce 2017 podmíněně propustil z výkonu trestu. Na jeho žádost o finanční výpomoc dcera nereagovala.

Soudy se však shodly na tom, že ze strany dívky nešlo o hrubé porušení dobrých mravů. Hrubost zásahu je pro soud zásadní. Myslí se tím takové porušení dobrých mravů, které je soustavné nebo značně intenzivní. Jde například o situaci, kdy obdarovaný člověk svého dárce fyzicky napadne, vulgárně mu nadává nebo mu odepře potřebnou pomoc.

Ďuričko nepřesvědčil soud, že v době, kdy žádal dceru o 300 tisíc korun, byl ve finanční nouzi.

„Nepopíráme, že vztahy (mezi dcerou a otcem) nejsou hluboké. Nikdy ho ale nepomlouvala, nikdy se k němu nevyjadřovala do médií, nezasahovala do jeho života, nechala ho žít jeho život a očekávala, že on udělá ve vztahu k ní to samé,“ uvedl advokát Ďuričkovy dcery Pavel Chrástka. Nicole přestala otci věřit v době, kdy stál jako obžalovaný před soudem. Pochopila prý, že z jeho strany nešlo o neúmyslné zabití, ale o vraždu.

Spor Ďurička s dcerou. Soudkyně vysvětluje svůj rozsudek (září 2019):

Bohumír Ďuričko se 9. října 2008 účastnil v pražské vinárně Monarch křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Na párty, která následovala, se dostal do potyčky s Václavem Kočkou mladším. Ďuričko vytáhl pistoli a protivníka zastřelil – tvrdil, že bránil sebe i těhotnou přítelkyni. Soud ho za vraždu potrestal 12,5 lety vězení.

V roce 2015 žádal neúspěšně o obnovu procesu. 30. října 2017 byl z výkonu trestu podmíněně propuštěn. Z původně uloženého trestu si odpykal devět let.

Podmínky, za kterých byl z věznice předčasně propuštěn, Ďuričko plní. Pracuje v zahraničí. U soudu se po čase objevil právě kvůli sporu s údajně nevděčnou dcerou.

Odvolání daru pro nevděk

§ 2072

(1) Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce, neprominul-li to obdarovanému, od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny.

(2) Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

§ 2073

Nevděk činí obdarovaného co do jeho osoby nepoctivým držitelem.

§ 2074

Právo odvolat dar přechází na dárcova dědice, zabránil-li obdarovaný dárci v odvolání daru nebo zabránila-li v tom dárci vyšší moc.

§ 2075

(1) Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru. Dědic dárce může dar odvolat nejpozději do jednoho roku od smrti dárce.

(2) Je-li dar odvolán později a namítne-li obdarovaný opožděné odvolání daru, soud k odvolání nepřihlédne.

zdroj: Občanský zákoník

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otec mu chtěl zlomit ruku, nedokázal to. Karel Kučera padl při obraně Bachmutu

27. února 2024

Premium Každý den končí stejně. Z práce domů a pak na hřbitov v Tuchlovicích na Kladensku. Zapálit svíčku a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Jak policie rozbila „krunýř“ bosse Kaderky. Žádal maximální konspiraci

1. března 2024

Premium Šestadvacet let je Český tenisový svaz (ČTS) pod vládou jednoho muže, prezidenta Iva Kaderky....

Ruská armáda kvapí na západ. Ukrajinci zapomněli na zákopy, sázejí na přehrady

1. března 2024

Premium Poměrně rychlý postup ruských vojsk dál na západ od Avdijivky má kromě chronického ukrajinského...

Nejméně 43 obětí má požár v Dháce, hořet začalo v restauraci v prvním patře

29. února 2024  22:33

Při požáru komerční budovy v Dháce zahynulo nejméně 43 lidí. Oheň, který se podle listu Dhaka...

Sklenka vína na zdraví? I malé množství alkoholu škodí, vyvrací mýtus lékaři

29. února 2024  22:31

Pozitivní vliv malého množství alkoholu na zdraví je podle lékařů mýtus, který vyvrací nové studie....

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...