Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Majetek od vraha jí nevadí, zlobí se Ďuričko na dceru. Spor s ní prohrál

Někdejší hoteliér Bohumír Ďuričko, nyní Benedikt Reinhold Diera, odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, prohrál u Obvodního soudu pro Prahu 6 spor se svou dcerou. Ďuričko na ni před lety, když byl ve vazbě, převedl majetek. Dcera s ním pak přerušila kontakt. Proto chtěl otec darované nemovitosti zpátky. Soud však jeho žalobu zamítl.

Soudkyně Zuzana Barochová upozornila, že pro rozhodnutí ve sporu bylo klíčové, zda obdarovaná Ďuričkova dcera Nicole porušila ve vztahu k otci (dárci) hrubým způsobem dobré mravy.

Fotogalerie

„Nejde o jakékoliv nevhodné chování nebo pouhý nevděk, ale o porušení dobrých mravů, které je soustavné nebo má značnou intenzitu,“ vysvětlila soudkyně. Jedná se například o fyzické násilí, hrubé urážky či neposkytnutí potřebné pomoci.

Ničeho takového se podle názoru soudu v tomto případě dcera vůči otci nedopustila. „Žaloba není důvodná. Podmínky pro vrácení daru nebyly naplněny,“ rozhodla soudkyně. Rozsudek není pravomocný. Ďuričko, který se z účasti u středečního vyhlášení rozsudku omluvil kvůli práci v zahraničí, zřejmě podá odvolání.

Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího 9. října 2008 v pražské restauraci Monarch. Po činu skončil ve vazbě. O dva týdny později ve vazební věznici daroval dceři Nicole nemovitosti za zhruba 10 milionů korun. Mladá žena s ním ale postupem času zcela přerušila kontakt, což se Ďuričkovi nelíbí.

„Mám pět dcer, nemám jen jednu. Denně teď přemýšlím o tom, proč jsem dal majetky, které jsem měl, jen té jedné. Uvědomil jsem si, že jsem k tomu byl přinucen. A to neustálými prosbami a hrozbami mé bývalé ženy Zuzany a dcery Nicole,“ tvrdí bývalý podnikatel.

Ďuričkovy dcery

Adriana - je nejmladší, narodila se v prosinci 2008, v době, kdy byl ve vazbě. "Uhájila si tátu ve škole, před kamarádkami. Pravidelně se vídáme, chodíme třeba do aquacentra. Jsem pyšný, že ji mám, že mi říká táto,“ popisuje Ďuričko. Souhlasil se změnou jejího příjmení, aby neměla v životě problémy.

Anna - ročník 2004. S touto čtrnáctiletou dcerou se Ďuričko také vídá. I na její přejmenování kývl.

Nicole - narozená v roce 1990. Studovala Literární akademii v Praze. Věnuje se psaní, fotografování, zajímá se o filosofii.

Portrét Ďuričkovy dcery Nicole

Ďuričko jí před jedenácti lety daroval svůj majetek a nyní se s ní soudí. V kontaktu nejsou.

Martina - ročník 1974. „Martina má opravdu chronický strach z vendety (pomsty klanu Kočkových). Bojí se o svoji dceru. Žije v utajení, ale internetový kontakt s ní mám. Když se máme setkat, tak jenom v zahraničí,“ říká o ní Ďuričko.

Yveta - narozená v roce 1971. Ďuričkova nejstarší dcera je veřejně činná. Kandidovala v Praze 13 za ANO 2011. Ve volbách uspěla, je zastupitelkou. S otcem je v kontaktu.

„Daroval jsem dceři Nicole nejen pozemky a své podíly ve dvou domech, ale i vybavení těchto nemovitostí. Věřil jsem, že mi bude oporou v době, kdy jsem byl ve vězení, ale hlavně až se vrátím,“ pokračuje.

V dubnu 2017, půl roku před tím, než byl na podmínku propuštěn z věznice, požádal dopisem dceru o finanční dar, aby měl nějaké peníze do začátku. Dcera peníze neposlala. Nereagovala, ani když vyšel z vězení. Nezajímalo ji prý ani úmrtí jeho rodičů, tedy její babičky s dědečkem.

„Opravdu to cítím jako morální újmu. Co víc mi může ublížit? Bral jsem ji jako vyvolenou. Věřil jsem, že mě dochová jako tátu. Nevím, co se stalo. Doufám, že soud to objasní,“ prohlásil loni v prosinci v jednací síni Ďuričko.

Právní zástupce jeho dcery u soudu argumentoval tím, že Nicole získala majetek, který byl společným jměním jejích rodičů. „Po rozvodu v roce 2003 se dohodli, že ho převedou na dceru, až jí bude 18 let. Shodou okolnosti, se žalovaná (Nicole) dožila plnoletosti v době, kdy žalobce vraždil. Vražda zásadním způsobem ovlivňuje rodinné vztahy. Postupně byla žalovaná přesvědčena, že její otec skutečně vraždil (a nikoliv že se dopustil zabití v sebeobraně, pozn. red.). To musí zanechat stopy v psychice mladého člověka, nehledě na to, že problematický vztah s otcem měla už dřív,“ uvedl její advokát.

Už v průběhu výkonu trestu podle něj začal Ďuričko útočit na majetek dcery. „Pokud komunikoval se žalovanou, tak hlavně proto, aby získal nějaké finance. To samozřejmě nemůže podpořit hloubku vztahu,“ doplnil právník.

Jeden ze dvou domů, v němž Ďuričkův podíl získala jeho dcera Nicole
Jeden ze dvou domů, v němž Ďuričkův podíl získala jeho dcera Nicole

Svůj podíl v těchto dvou domech na pražském Břevnově daroval Ďuričko dceři Nicole

Dcera se prý k otci chovala vždy korektně. „Nepopíráme, že vztahy nejsou hluboké. Nikdy ho ale nepomlouvala, nikdy se k němu nevyjadřovala do médií, nezasahovala do jeho života, nechala ho žít jeho život a očekávala, že on udělá ve vztahu k ní to samé.“

Advokát také zpochybňuje, že Ďuričko má existenční problémy. „V roce 2017 tvrdil do znaleckého posudku, že všem ostatním dcerám, každé z nich, rozdal majetek za sedm milionů. Pokud je to pravda, jistě se mohou o svého otce postarat. Také tvrdil, že ve vězení rozdal dva miliony svým spoluvězňům. Takto nejedná nemajetný člověk,“ dodal právní zástupce Ďuričkovy dcery.

Obdarovaná přestala otci věřit

Soud se ve sporu postavil na stranu žalované Nicole. „Chování žalované k žalobci bylo jednoznačně ovlivněno vývojem jeho trestního stíhání, kdy žalovaná přestala věřit jeho verzi neúmyslného zabití. Soud vzal v úvahu i velmi křehký věk žalované v době, kdy se toto všechno dělo,“ uvedla soudkyně Zuzana Barochová. „Přijetí daru ji (dceru) nezavazuje k plnění jakýchkoliv žádostí žalobce, když nejsou věrohodně podloženy,“ doplnila s tím, že se otec mohl obrátit na další dcery.

Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího na oslavě po křtu knihy tehdejšího lídra ČSSD Jiřího Paroubka. Za vraždu si měl odsedět 12,5 roku vězení, ale na podzim 2017 byl po devíti letech propuštěn. Soud mu uložil sedmiletou zkušební dobu.

Ďuričko podal žalobu v červnu 2018, soud začal spor řešit v prosinci:

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Praha, srdce Evropy. Průvod zahájil oslavy předsednictví Radě EU

Praha ve čtvrtek ožila multižánrovými oslavami k příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU. Oslavy nesly...

Neslyšící děti Čechům rozumí. Ukrajinská znaková řeč je podobná, říká učitelka

Premium Při vstupu do školy člověka překvapí až nezvyklé ticho. Žádný povyk na chodbách. V pražské Holečkově ulici to ale není...

STALO SE DNES: Rusové prchli z Hadího ostrova, slídil sleduje spící Pražany

Ruské jednotky opustily proslulý Hadí ostrov v Černém moři. Vladimir Putin slibuje zrcadlovou reakci na rozmístění...

EU mění obchod s emisemi. Je od začátku špatně, říká Alexandr Vondra

Premium Evropský parlament prohlasoval po historicky nejvyhrocenější debatě posledních let zpřísnění části klimatického balíčku...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...