Porušil pravidla, řekl Dienstbier o odvolaném Šimáčkovi. Ten to odmítá

  15:33aktualizováno  17:54
Porušení pravidel při zadávání zakázek či odmítnutí debaty o reorganizaci byly důvody k odvolání šéfa vládní Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka. Na úterní tiskové konferenci to řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle Šimáčka jsou důvody zástupné a v některých částech lživé.

Prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier v prvním kole neuspěl. (12. ledna 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Šimáček byl odvolán minulý čtvrtek (více čtěte zde). „Důvody k odvolání jsou zjevné a závažné. Zcela vylučuji změnu tohoto rozhodnutí,“ uvedl Dienstbier. Podotkl, že Šimáčka na jeho doporučení odvolal šéf Úřadu vlády. Zdůraznil, že agentura není samostatná instituce a tvoří jen jeden z odborů v sekci lidských práv Úřadu vlády.

Podle Dienstbiera odvolaný šéf podepsal zakázku za pět milionů korun bez toho, aby ji projednala vláda. Zakázka se týká získání vysílacího času v televizi pro spoty kampaně proti nenávisti. Bez souhlasu kabinetu nebylo možné ji zadat, uvedl Dienstbier. Dodal, že Šimáček prodloužil i smlouvy v rozporu se zákonem. Podle ministra pak také kontrola odhalila „porušení rozpočtové kázně“ za stovky tisíc korun. Případem se bude zabývat škodní komise.

Dalším důvodem bylo to, že Šimáček údajně odmítl diskutovat s Dienstbierovou náměstkyní Martinou Štěpánkovou o plánovaných změnách v podobě agentury. Podle Dienstbiera to byl nevhodný postoj k přímé nadřízené. Ministr uvedl, že reorganizace má agenturu posílit.

Lživé a urážlivé, komentuje Šimáček důvody odvolání

Podle Šimáčka uvedené důvody poškozují dobré jméno agentury a oslabují ji v očích veřejnosti. „Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, uráží mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci,“ uvedl v prohlášení odvolaný ředitel agentury.

Uvedl také, že pravidla porušil neúmyslně. O povinnosti informovat o zakázce vládu prý nevěděl a nikdo z nadřízených mu nesprávnost postupu půl roku nevytkl. O schválení nákupu vysílacích časů několik měsíců žádal, kvůli časové tísni smlouvu nakonec uzavřel sám, uvedl. Dodatky ke smlouvám prý uzavřel proto, aby zajistil fungování agentury v pěti městech.

„Agentura se nyní nachází ve velice náročné situaci, a to jak z hlediska zabezpečení vlastní činnosti, tak rozjezdu nových programů a aktivit, včetně samotného Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám. Odvolat za této situace ředitele Agentury považuji za mimořádný hazard. Tuto změnu se mnou ministr nikdy neprojednal a náměstkyně Štěpánková mi ji prostě oznámila bez možnosti korekcí v úterý minulý týden, dva dny před mým odvoláním,“ píše ve vyjádření Šimáček a na svém blogu komentuje jednotlivé Dienstbierovy výhrady.

Ministr o rozhodnutí odvolat Šimáčka v úterý se zaměstnanci agentury jednal. Další jednání by se mělo konat ještě tento týden. Pracovníci už minulý týden ministra vyzvali otevřeným dopisem, aby své stanovisko přehodnotil. V úterý se k nim přidaly organizace jako Člověk v tísni a Liga lidských práv. 

Dienstbier je přesvědčen o tom, že odchod šéfa činnost agentury ale neohrozí. „Prakticky vylučuji, že by mohlo dojít k revokaci tohoto rozhodnutí,“ řekl na to v úterý Dienstbier. Šimáček sám nepředpokládá, že by se mohl do své pozice vrátit. Návratu by se ale nebránil, uvedl.

Agenturu ohrozí služební zákon

Vládní agentura pro sociální začleňování začala fungovat v březnu 2008. Šimáček ji pak vedl od února 2009. Do funkce ho jako vítěze výběrového řízení jmenoval tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Předtím Šimáček působil osm let v organizaci Člověk v tísni a spolupracoval také s dalšími prospěšnými společnostmi, byl i na ministerstvu školství.

Funkcí agentury je spolupráce s městy a obcemi, v nichž jsou problematická místa. Její poradci mají přispět k navázání kontaktů mezi místní radnicí, policií, školami či neziskovými organizacemi, které by se měly společně snažit situaci zlepšit. Nyní agentura působí ve 36 místech. Šimáček už dřív řekl, že by do konce roku 2019 měla nabídnout podporu celkem více než 70 městům a obcím.

Agenturu však nyní čekají kvůli chystanému služebnímu zákonu změny. Podle Dientsbiera a jeho náměstkyně by měly z agentury jako jednoho odboru vzniknout asi odbory dva. Jeden by se věnoval práci ve městech a obcích, kde jsou ghetta. Druhý by se soustředil na návrhy opatření či čerpání peněz z EU. Každý z odborů by měl nejspíš svého šéfa. Oba odbory by mohl mít případně na starosti ředitel, podléhal by náměstkyni. V budoucnu by agentura měla posílit na stovku zaměstnanců, nyní pro ni dělá sedm desítek lidí.

Šimáček sdělil, že s ním v posledních měsících či týdnech o chystaných změnách kvůli služebnímu zákonu nikdo nejednal. Náměstkyně mu rozdělení oznámila v úterý. Odmítl se podílet na „zániku agentury“. Požádal textovou zprávou o schůzku ministra. Ve čtvrtek ráno byl odvolán.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Vydavatelé projevů Hitlera neporušili zákon, rozhodl definitivně soud

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud odmítl...

Babišova vláda podle prezidenta Zemana vydrží do konce volebního období

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček

Vláda podle prezidenta Miloše Zemana „s vysokou mírou pravděpodobnosti" vydrží do konce volebního období. „Lidé, kteří...

Ovčáček po mohutném protestu na Letné zvažuje vstup do politiky

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v březnu 2016

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, dává najevo, že ho osobně láká vstup do politiky. Naplno to řekl v...

Najdete na iDNES.cz