Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Knížata zdegenerovala, opřel se v duelu do svého rivala Zeman

  21:45aktualizováno  22:38
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se setkali v druhé televizní debatě. Ačkoliv se nesla povětšinou v odlehčeném duchu, Zeman v ní razantně zaútočil na svého politického rivala. Karlu Schwarzenbergovi vzkázal, že jeho předci zdegenerovali, protože nemuseli znásilňovat.

"Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, vydávat na to energii. Zatímco my zemani jsme si právo, nejen v sexuální oblasti, museli vždycky těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali," řekl Zeman a sálem se rozeznělo bučení, ale i halasný smích a potlesk.

Těmito slovy Miloš Zeman vysvětloval v debatě televize Prima Family rozdíl mezi knížaty a zemany, tedy nižšími venkovskými šlechtici. To když se moderátor Jan Punčochář ptal, zda jsou rodina a prostředí, ve kterém člověk vyrůstá, důležité.

Průzkum favorizuje Zemana

Podle volebního modelu agentury ppm factum vede týden před rozhodujícím hlasováním Zeman nad Schwarzenbergem 54 ku 46 procentům.

"Mě to docela pobavilo," opáčil Schwarzenberg. "Připomenulo mi to léta 47, 48, kdy nám bylo pořád vykládáno, že samozřejmě pocházím ze zdegenerované rodiny. Pořád nám to vtloukali do hlavy. Teď to slyším zase. Jsem zpátky v roce 1947, 1948, úplně jsem omládl," reagoval politik.

Zeman říkal vtip, Schwarzenberg historku

Střetu předcházela chvíle, kdy se oba kandidáti snažili diváky pobavit. Řešili totiž, kde leží základy českého humoru a co jej charakterizuje.

"Doufám, že této anekdotě se budou smát mí příznivci i mí oponenti, protože je naprosto neutrální," svěřil se Zeman a začal vyprávět anekdotu o soutěži na kukačkové hodiny vypsané u příležitosti 100. výročí narození V. I. Lenina.

Kdo byl přesvědčivější v druhém televizním duelu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 8. února 2013. Anketa je uzavřena.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg 4383
Miloš Zeman
Miloš Zeman 2374

"Sovětský svaz dodal hodiny z březového dřeva, mechanika nic moc, jedna hodina odpoledne, otevřou se dvířka, vyletí kukačka a zavolá Jénin. Východní Německo dodalo hodiny z dubového dřeva, firma Zeiss, velmi výkonná, dvě hodiny odpoledne, vyletí kukačka a zavolá Lényn. Československo dodalo hodiny z lipového dřeva, malované jako žudro slovácké chalúpky, tři hodiny odpoledne, otevřou se dvířka, vyletí Lenin a zavolá: Ku ku, ku ku," popsal Zeman a rozesmál Schwarzenberga.

Hodnocení debaty Schwarzenberg - Zeman

Hana Válková, redaktorka iDNES.cz
40:60
Tentokrát měl Miloš Zeman navrch. Dokázal více těžit z detailů politické historie i českých dějin. Na druhé straně oceňuji, s jakou grácií Schwarzenberg ustál útoky na jeho rodinu i otce.

Martin Komárek, hlavní komentátor MF DNES
50:50
Miloš Zeman nejspíše od svých poradců dostal za uši, aby nebyl tak agresivní. Debata byla milá, oba muži měli možnost využít šarm a vtip. Bylo to hodně vyrovnané. Zajiskřilo se jedině ve chvíli, kdy Zeman útočil na to, že Karel Schwarzenberg je cizák, podporuje sudeťáky, není to náš člověk. Ale on na to bude útočit pořád. A tento Zemanův postoj nepochybně bude působit na lidi s nízkým vzděláním a starší, kteří jsou jeho voliči. Ale nebude působit na lidi, kteří podporují Schwarzenberga.

Jan Ptáčník, politolog ZČU v Plzni
40:60
Navrch měl nakonec Miloš Zeman, přestože se debata odehrávala dlouho velmi vyrovnaně. Zlom přišel ve chvíli, kdy došlo na Benešovy dekrety. Tam se odehrál první otevřenější útok. Ten byl ze strany Zemana veden cíleně a myslím i dost úspěšně. A na útočnější vlně se Zeman držel. V části debaty, kde nešlo o emoce, se ukázalo, že Schwarzenberg má neznalost faktografie, české historie a to byl rozhodující prvek debaty.

"Pane Schwarzenbergu, chcete v rámci vyváženosti pronést také nějakou anekdotu, nebo půjdeme k vážnějšímu tématu?" ptal se moderátor duelu Punčochář.

"Řeknu vám historku ze života a ta opravdu ukazuje český humor," uvedl politik a líčil události ze 14. března roku 1939. "U mého otce zazvonil telefon a někdo mu sdělil, aby šel hned ráno na Hrad, neboť Němci pochodují na Prahu," uvedl Schwarzenberg a pokračoval: "Ve chvíli, kdy otec vstoupil na třetí nádvoří, na velkém žulovém obelisku, který tam postavili k osmdesátinám prezidenta Masaryka, viděl připevněný nějaký karton. Přistoupil k němu a tam stála v tom nejhorším okamžiku národa dvě slova: To čumíš."

Pochybná Mostecká uhelná

Kandidáti se v rámci debaty také přeli o svých politických úspěších a také neúspěších. Zeman soupeře po kritice vyzval, aby jmenoval byť jedinou neúspěšnou privatizaci jeho vlády. "Mostecká uhelná," řekl Schwarzenberg. "Pane ministře, měl byste vědět, že Mosteckou uhelnou privatizovala vláda Josefa Tošovského," opáčil Zeman. "Mátě pravdu, ukončilo se to za Tošovského, ale kořeny celé tragedie, která dnes vyplývá na povrch, byly v době vlády Miloše Zemana," nenechal si slova líbit současný ministr zahraničí. Zeman si ale trval na svém. "Moje vláda nebyla před Tošovským, ale po něm," doplnil expremiér.

Beneš před mezinárodním soudem

Řeč přišla i na čtvrteční Schwarzenbergovo vyjádření k Benešovým dekretům, kdy tvrdil, že už dávno neplatí (více o výroku čtěte zde). Nyní svá slova korigoval. "Vyjádřil jsem se nepřesně, chtěl jsem říci, že pozbyly účinnosti," řekl.

Zeman kontroval odznakem české vlajky na klopě. "Vzal jsem si ji, protože pan ministr ve čtvrtek označil Eduarda Beneše za válečného zločince, který patří před haagský tribunál," ukázal si na sako. A část diváků zase bučelo, takže je Punčochář napomenul. "Pana prezidenta jsem neoznačil za válečného zločince, jen jsem řekl, a to je pravda, že za obdobné činy se dneska bývalí politici či generálové dostávají před mezinárodní trestní soud," vysvětloval Schwarzenberg. "Ten, kdo označí jednoho z prezidentů Československa za válečného zločince, mluví jako sudeťák a ne jako prezident," hrotil situaci Zeman.

V diskusi také Zeman Schwarzenbergovi opět předhodil, že otec jeho manželky byl aktivní nacista (více o tomto tématu čtěte zde). "Někdo má problémy s tchyní, já je měl s tchánem," opáčil pohotově současný vicepremiér.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...