Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Knížata zdegenerovala, opřel se v duelu do svého rivala Zeman

  21:45aktualizováno  22:38
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se setkali v druhé televizní debatě. Ačkoliv se nesla povětšinou v odlehčeném duchu, Zeman v ní razantně zaútočil na svého politického rivala. Karlu Schwarzenbergovi vzkázal, že jeho předci zdegenerovali, protože nemuseli znásilňovat.

"Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, vydávat na to energii. Zatímco my zemani jsme si právo, nejen v sexuální oblasti, museli vždycky těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali," řekl Zeman a sálem se rozeznělo bučení, ale i halasný smích a potlesk.

Těmito slovy Miloš Zeman vysvětloval v debatě televize Prima Family rozdíl mezi knížaty a zemany, tedy nižšími venkovskými šlechtici. To když se moderátor Jan Punčochář ptal, zda jsou rodina a prostředí, ve kterém člověk vyrůstá, důležité.

Průzkum favorizuje Zemana

Podle volebního modelu agentury ppm factum vede týden před rozhodujícím hlasováním Zeman nad Schwarzenbergem 54 ku 46 procentům.

"Mě to docela pobavilo," opáčil Schwarzenberg. "Připomenulo mi to léta 47, 48, kdy nám bylo pořád vykládáno, že samozřejmě pocházím ze zdegenerované rodiny. Pořád nám to vtloukali do hlavy. Teď to slyším zase. Jsem zpátky v roce 1947, 1948, úplně jsem omládl," reagoval politik.

Zeman říkal vtip, Schwarzenberg historku

Střetu předcházela chvíle, kdy se oba kandidáti snažili diváky pobavit. Řešili totiž, kde leží základy českého humoru a co jej charakterizuje.

"Doufám, že této anekdotě se budou smát mí příznivci i mí oponenti, protože je naprosto neutrální," svěřil se Zeman a začal vyprávět anekdotu o soutěži na kukačkové hodiny vypsané u příležitosti 100. výročí narození V. I. Lenina.

Kdo byl přesvědčivější v druhém televizním duelu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 8. února 2013. Anketa je uzavřena.

Karel Schwarzenberg 4383
Miloš Zeman 2374

"Sovětský svaz dodal hodiny z březového dřeva, mechanika nic moc, jedna hodina odpoledne, otevřou se dvířka, vyletí kukačka a zavolá Jénin. Východní Německo dodalo hodiny z dubového dřeva, firma Zeiss, velmi výkonná, dvě hodiny odpoledne, vyletí kukačka a zavolá Lényn. Československo dodalo hodiny z lipového dřeva, malované jako žudro slovácké chalúpky, tři hodiny odpoledne, otevřou se dvířka, vyletí Lenin a zavolá: Ku ku, ku ku," popsal Zeman a rozesmál Schwarzenberga.

Hodnocení debaty Schwarzenberg - Zeman

Hana Válková, redaktorka iDNES.cz
40:60
Tentokrát měl Miloš Zeman navrch. Dokázal více těžit z detailů politické historie i českých dějin. Na druhé straně oceňuji, s jakou grácií Schwarzenberg ustál útoky na jeho rodinu i otce.

Martin Komárek, hlavní komentátor MF DNES
50:50
Miloš Zeman nejspíše od svých poradců dostal za uši, aby nebyl tak agresivní. Debata byla milá, oba muži měli možnost využít šarm a vtip. Bylo to hodně vyrovnané. Zajiskřilo se jedině ve chvíli, kdy Zeman útočil na to, že Karel Schwarzenberg je cizák, podporuje sudeťáky, není to náš člověk. Ale on na to bude útočit pořád. A tento Zemanův postoj nepochybně bude působit na lidi s nízkým vzděláním a starší, kteří jsou jeho voliči. Ale nebude působit na lidi, kteří podporují Schwarzenberga.

Jan Ptáčník, politolog ZČU v Plzni
40:60
Navrch měl nakonec Miloš Zeman, přestože se debata odehrávala dlouho velmi vyrovnaně. Zlom přišel ve chvíli, kdy došlo na Benešovy dekrety. Tam se odehrál první otevřenější útok. Ten byl ze strany Zemana veden cíleně a myslím i dost úspěšně. A na útočnější vlně se Zeman držel. V části debaty, kde nešlo o emoce, se ukázalo, že Schwarzenberg má neznalost faktografie, české historie a to byl rozhodující prvek debaty.

"Pane Schwarzenbergu, chcete v rámci vyváženosti pronést také nějakou anekdotu, nebo půjdeme k vážnějšímu tématu?" ptal se moderátor duelu Punčochář.

"Řeknu vám historku ze života a ta opravdu ukazuje český humor," uvedl politik a líčil události ze 14. března roku 1939. "U mého otce zazvonil telefon a někdo mu sdělil, aby šel hned ráno na Hrad, neboť Němci pochodují na Prahu," uvedl Schwarzenberg a pokračoval: "Ve chvíli, kdy otec vstoupil na třetí nádvoří, na velkém žulovém obelisku, který tam postavili k osmdesátinám prezidenta Masaryka, viděl připevněný nějaký karton. Přistoupil k němu a tam stála v tom nejhorším okamžiku národa dvě slova: To čumíš."

Pochybná Mostecká uhelná

Kandidáti se v rámci debaty také přeli o svých politických úspěších a také neúspěších. Zeman soupeře po kritice vyzval, aby jmenoval byť jedinou neúspěšnou privatizaci jeho vlády. "Mostecká uhelná," řekl Schwarzenberg. "Pane ministře, měl byste vědět, že Mosteckou uhelnou privatizovala vláda Josefa Tošovského," opáčil Zeman. "Mátě pravdu, ukončilo se to za Tošovského, ale kořeny celé tragedie, která dnes vyplývá na povrch, byly v době vlády Miloše Zemana," nenechal si slova líbit současný ministr zahraničí. Zeman si ale trval na svém. "Moje vláda nebyla před Tošovským, ale po něm," doplnil expremiér.

Beneš před mezinárodním soudem

Řeč přišla i na čtvrteční Schwarzenbergovo vyjádření k Benešovým dekretům, kdy tvrdil, že už dávno neplatí (více o výroku čtěte zde). Nyní svá slova korigoval. "Vyjádřil jsem se nepřesně, chtěl jsem říci, že pozbyly účinnosti," řekl.

Zeman kontroval odznakem české vlajky na klopě. "Vzal jsem si ji, protože pan ministr ve čtvrtek označil Eduarda Beneše za válečného zločince, který patří před haagský tribunál," ukázal si na sako. A část diváků zase bučelo, takže je Punčochář napomenul. "Pana prezidenta jsem neoznačil za válečného zločince, jen jsem řekl, a to je pravda, že za obdobné činy se dneska bývalí politici či generálové dostávají před mezinárodní trestní soud," vysvětloval Schwarzenberg. "Ten, kdo označí jednoho z prezidentů Československa za válečného zločince, mluví jako sudeťák a ne jako prezident," hrotil situaci Zeman.

V diskusi také Zeman Schwarzenbergovi opět předhodil, že otec jeho manželky byl aktivní nacista (více o tomto tématu čtěte zde). "Někdo má problémy s tchyní, já je měl s tchánem," opáčil pohotově současný vicepremiér.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Obří přehlídka v KLDR. Bez raket, s vojáky ve skafandrech a pohublým vůdcem

Severní Korea uspořádala obří vojenskou přehlídku v Pchjongjangu u příležitosti 73. výročí založení země. Oslavy si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Michálek vyčetl vládě, že rozdává na dluh. Babiš: Jste ekonomický diletant

Ke střetu došlo ve Sněmovně mezi šéfem poslanců Pirátů Jakubem Michálkem a premiérem Andrejem Babišem při...

Propagujte vakcíny, chce Hamáček po Landovi. Opil se a zešílel, míní zpěvák

Sjednoťme se proti politické zdravotní diktatuře, vyzývá Daniel Landa skrze iniciativu Zlatý špendlík. Opírá se přitom...

STALO SE DNES: Zeman trpí dehydratací, čeští horolezci si zřejmě záchranu zaplatí

Prezident Miloš Zeman není ohrožen na životě, trpí dehydratací a mírným vyčerpáním. Pojišťovna UNIQA chce po českých...

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...