ČT čelí skandálu s vymáháním poplatků

  14:16aktualizováno  7. srpna 11:22
Česká televize čelí největšímu skandálu od doby, kdy začala po dlužnících vymáhat televizní poplatky. Podle MF DNES, která na případ upozornila jako první, právníci najatí televizí na konci minulého týdne rozeslali více než 25 tisíc výzev k zaplacení dluhu.
ČT čelí skandálu s vymáháním poplatků. Vinu svaluje na právníka.

ČT čelí skandálu s vymáháním poplatků. Vinu svaluje na právníka. | foto: iDNES.cz

Adresáty žádají o uhrazení desetitisícové pokuty za to, že poplatky řádně neodvedli. Pokud to neudělají dobrovolně, čeká je soud. Podle reakcí stovek rozzuřených lidí se však zdá, že "neplatiče" právníci vytipovávali metodou pokusu a omylu.

Zaměřili se na podnikatele a vycházeli jen z údajů v živnostenském a obchodním rejstříku. Ale už nezkoumali, zda tito podnikatelé mají v provozovně televizi.

. Čtěte také: ČT zahltily stížnosti na omyly vymahačů poplatků

Podle zdroje MF DNES existuje obava, že takových omylů může být až 14 tisíc.

Televize však odmítá číslo oficiálně potvrdit. Přestože od začátku týdne vyřizuje jednu stížnost za druhou, stále tvrdí, že jde o "jednotlivé případy". Už se veřejně distancovala od najatých právníků. Vytýká jim však jen to, že výzvu sepsali bez vědomí České televize.

Lidé jsou výhrůžkami dotčeni
Advokát Dalibor Kalcso, který se společností BSP Lawyer Partners dluhy pro ČT vymáhá, v dopisu podnikatele vyzval, aby zaplatili, protože "vyrábějí, prodávají nebo opravují televize". Mají ve firmě přijímač a měli by za něj platit. Řada těch, kteří výzvu od pondělka dostali, však tvrdí, že s televizemi nemají nic společného.

Poté, co na případ včera upozornila MF DNES, se jí celý den ozývali lidé, kteří se cítí výhrůžkami dotčeni – je mezi nimi důchodkyně, knihkupec či muž, který před deseti lety podnikal ve výrobě CD.

Výzvu dostal i Petr Taussik z Rokycan. "V roce 2004 jsem opravoval fotoaparáty, nikdy televize. Živnostenský list tenkrát nebyl tak konkrétní, aby to z toho bylo poznat," řekl. Že se právníci s hledáním podkladů nijak nepárali, MF DNES už v úterý nepřímo potvrdil sám advokát Dalibor Kalcso.

"Podle živnosťáku se předmět činnosti nedá vždy rozlišit, ti lidé mohou opravovat třeba fotopřístroje," řekl Kalcso. Včera už nebyl k zastižení.

Že právník shromažďoval podklady pouze z živnostenského a obchodního rejstříku, však oficiálně potvrdila Česká televize. Takový postup neodporuje zákonu. Předmět podnikání je však v rejstřících formulován jen velmi obecně.

Televize se včera od advokáta Kalcsa odvrátila. "Formulaci dopisů s námi nekonzultoval, což je hrubé porušení smlouvy," prohlásil mluvčí Ladislav Šticha. Podle něj Česká televize zvažuje, že advokátovi vypoví smlouvu.

Televize se sice hájí, že za chyby nemůže, právě ona však Kalcsa na vymáhání dluhů najala. Advokát tehdy nabízel, že televizi pomůže vymoci nejvíce peněz.

Postup jeho lidí připadá netradiční i odborníkům. V provozovnách podnikatelů totiž není problém zjistit, zda tam mají televizi. "Obvykle to chodí tak, že si inspektor vyfotí televizi a založí si důkaz. Ale dělat to od stolu, to je podivné," řekl MF DNES zdroj, který je s kontrolami neplatičů obeznámen.

Česká televize zatím nerada přiznává, že advokáti jejím jménem popotahují lidi, kteří zřejmě nic nedluží. "Musí se postupovat případ od případu. Nakonec se může ukázat, že někteří lidé, kterých se dopis dotkl, skutečně měli zaplatit, jen o tom nevěděli," uvedl mluvčí televize Ladislav Šticha.

Operátorky v oddělení poplatků dostaly včera odpoledne pokyn, aby rozčileným divákům vysvětlovaly, že za chyby může právník Kalcso. Podobný vzkaz se objevil i na internetových stránkách televize.

Jste na dovolené? Nevadí.
Česká televize zatím přiznává jen to, že nesouhlasí s formulací výzvy. Právníci totiž v dopise vyhrožují, že pokud "dlužníci" nezaplatí do 15. srpna, poženou je k soudu.

Adresáti výzvy mají zpravidla zaplatit dluh 135 korun, což odpovídá televiznímu poplatku za jeden měsíc, plus desetitisícovou pokutu. Dopis hrozí i dalšími výdaji v řádu tisíců v případě soudního sporu.

Právník Dalibor Kalcso už v úterý ujišťoval, že nebude žalovat lidi, kteří mu doloží, že platit nemají. "Žalujeme jen ty, kdo s námi nekomunikují, a poté, co ověříme všechny podklady," řekl.

Obě telefonní linky, které jsou v dopisu uvedeny pro případ nejasností, jsou však už od začátku týdne beznadějně obsazené. Nikdo z údajných dlužníků, kteří kontaktovali MF DNES, se na ně nedovolal. Kalcso jim radí, aby poslali doporučený dopis do jeho kanceláře.

Problém je, že výzvy rozeslal v době dovolených. Pokud někdo odjel o víkendu na dva týdny pryč, termín, dokdy má zaplatit, zřejmě "prošvihne".

Podle právníků přitom není nutné, aby si dlužník výzvu přečetl. "Obecně platí, že dlužník musí zaplatit dluh, i když k tomu není vyzván. Může to jít rovnou k soudu. Ale je zvykem výzvu posílat," říká advokát Dominik Brůha.

V krajním případě se může stát i to, že případného dlužníka bude po návratu z dovolené čekat soudní rozkaz k zaplacení. Soud ho může vydat "na požádání" i bez vědomí dlužníka. Dokonce ani nezkoumá, jaký je stav věcí – aby se řízení zrychlilo.

"Příkaz však nenabude právní moci, dokud si ho nepřevezmete. A po převzetí proti němu můžete podat do patnácti dnů odpor, který příkaz automaticky zruší. Pak následuje klasické soudní řízení," uklidňuje Brůha.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Najdete na iDNES.cz