Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ČT čelí skandálu s vymáháním poplatků

  14:16aktualizováno  7. srpna 11:22
Česká televize čelí největšímu skandálu od doby, kdy začala po dlužnících vymáhat televizní poplatky. Podle MF DNES, která na případ upozornila jako první, právníci najatí televizí na konci minulého týdne rozeslali více než 25 tisíc výzev k zaplacení dluhu.
ČT čelí skandálu s vymáháním poplatků. Vinu svaluje na právníka.

ČT čelí skandálu s vymáháním poplatků. Vinu svaluje na právníka. | foto: iDNES.cz

Adresáty žádají o uhrazení desetitisícové pokuty za to, že poplatky řádně neodvedli. Pokud to neudělají dobrovolně, čeká je soud. Podle reakcí stovek rozzuřených lidí se však zdá, že "neplatiče" právníci vytipovávali metodou pokusu a omylu.

Zaměřili se na podnikatele a vycházeli jen z údajů v živnostenském a obchodním rejstříku. Ale už nezkoumali, zda tito podnikatelé mají v provozovně televizi.

. Čtěte také: ČT zahltily stížnosti na omyly vymahačů poplatků

Podle zdroje MF DNES existuje obava, že takových omylů může být až 14 tisíc.

Televize však odmítá číslo oficiálně potvrdit. Přestože od začátku týdne vyřizuje jednu stížnost za druhou, stále tvrdí, že jde o "jednotlivé případy". Už se veřejně distancovala od najatých právníků. Vytýká jim však jen to, že výzvu sepsali bez vědomí České televize.

Lidé jsou výhrůžkami dotčeni
Advokát Dalibor Kalcso, který se společností BSP Lawyer Partners dluhy pro ČT vymáhá, v dopisu podnikatele vyzval, aby zaplatili, protože "vyrábějí, prodávají nebo opravují televize". Mají ve firmě přijímač a měli by za něj platit. Řada těch, kteří výzvu od pondělka dostali, však tvrdí, že s televizemi nemají nic společného.

Poté, co na případ včera upozornila MF DNES, se jí celý den ozývali lidé, kteří se cítí výhrůžkami dotčeni – je mezi nimi důchodkyně, knihkupec či muž, který před deseti lety podnikal ve výrobě CD.

Výzvu dostal i Petr Taussik z Rokycan. "V roce 2004 jsem opravoval fotoaparáty, nikdy televize. Živnostenský list tenkrát nebyl tak konkrétní, aby to z toho bylo poznat," řekl. Že se právníci s hledáním podkladů nijak nepárali, MF DNES už v úterý nepřímo potvrdil sám advokát Dalibor Kalcso.

"Podle živnosťáku se předmět činnosti nedá vždy rozlišit, ti lidé mohou opravovat třeba fotopřístroje," řekl Kalcso. Včera už nebyl k zastižení.

Že právník shromažďoval podklady pouze z živnostenského a obchodního rejstříku, však oficiálně potvrdila Česká televize. Takový postup neodporuje zákonu. Předmět podnikání je však v rejstřících formulován jen velmi obecně.

Televize se včera od advokáta Kalcsa odvrátila. "Formulaci dopisů s námi nekonzultoval, což je hrubé porušení smlouvy," prohlásil mluvčí Ladislav Šticha. Podle něj Česká televize zvažuje, že advokátovi vypoví smlouvu.

Televize se sice hájí, že za chyby nemůže, právě ona však Kalcsa na vymáhání dluhů najala. Advokát tehdy nabízel, že televizi pomůže vymoci nejvíce peněz.

Postup jeho lidí připadá netradiční i odborníkům. V provozovnách podnikatelů totiž není problém zjistit, zda tam mají televizi. "Obvykle to chodí tak, že si inspektor vyfotí televizi a založí si důkaz. Ale dělat to od stolu, to je podivné," řekl MF DNES zdroj, který je s kontrolami neplatičů obeznámen.

Česká televize zatím nerada přiznává, že advokáti jejím jménem popotahují lidi, kteří zřejmě nic nedluží. "Musí se postupovat případ od případu. Nakonec se může ukázat, že někteří lidé, kterých se dopis dotkl, skutečně měli zaplatit, jen o tom nevěděli," uvedl mluvčí televize Ladislav Šticha.

Operátorky v oddělení poplatků dostaly včera odpoledne pokyn, aby rozčileným divákům vysvětlovaly, že za chyby může právník Kalcso. Podobný vzkaz se objevil i na internetových stránkách televize.

Jste na dovolené? Nevadí.
Česká televize zatím přiznává jen to, že nesouhlasí s formulací výzvy. Právníci totiž v dopise vyhrožují, že pokud "dlužníci" nezaplatí do 15. srpna, poženou je k soudu.

Adresáti výzvy mají zpravidla zaplatit dluh 135 korun, což odpovídá televiznímu poplatku za jeden měsíc, plus desetitisícovou pokutu. Dopis hrozí i dalšími výdaji v řádu tisíců v případě soudního sporu.

Právník Dalibor Kalcso už v úterý ujišťoval, že nebude žalovat lidi, kteří mu doloží, že platit nemají. "Žalujeme jen ty, kdo s námi nekomunikují, a poté, co ověříme všechny podklady," řekl.

Obě telefonní linky, které jsou v dopisu uvedeny pro případ nejasností, jsou však už od začátku týdne beznadějně obsazené. Nikdo z údajných dlužníků, kteří kontaktovali MF DNES, se na ně nedovolal. Kalcso jim radí, aby poslali doporučený dopis do jeho kanceláře.

Problém je, že výzvy rozeslal v době dovolených. Pokud někdo odjel o víkendu na dva týdny pryč, termín, dokdy má zaplatit, zřejmě "prošvihne".

Podle právníků přitom není nutné, aby si dlužník výzvu přečetl. "Obecně platí, že dlužník musí zaplatit dluh, i když k tomu není vyzván. Může to jít rovnou k soudu. Ale je zvykem výzvu posílat," říká advokát Dominik Brůha.

V krajním případě se může stát i to, že případného dlužníka bude po návratu z dovolené čekat soudní rozkaz k zaplacení. Soud ho může vydat "na požádání" i bez vědomí dlužníka. Dokonce ani nezkoumá, jaký je stav věcí – aby se řízení zrychlilo.

"Příkaz však nenabude právní moci, dokud si ho nepřevezmete. A po převzetí proti němu můžete podat do patnácti dnů odpor, který příkaz automaticky zruší. Pak následuje klasické soudní řízení," uklidňuje Brůha.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Jan Hamáček

27. listopadu 2013,  aktualizováno  13.6 14:55

Jan Hamáček stál v letech 2018 až 2021 v čele ČSSD, na funkci rezignoval po sečtení hlasů ve...

Na ozdravném pobytu se dětem rozjely zažívací potíže, záchranáři jich šest odvezli

13. června 2024  14:15

Šest dětí a dva dospělí v noci převezli záchranáři z hotelu Orlík na Příbramsku do nemocnice....

OBRAZEM: Tělo na těle. Do megavězení v Salvadoru přivezli další dva tisíce vězňů

13. června 2024  14:11

Do věznice v Salvadoru s kapacitou 40 tisíc osob, která je považována za největší na americkém...

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...