ČT vypověděla smlouvu firmě, která špatně vyhledala neplatiče

  16:22aktualizováno  17:20
Česká televize se rozhodla vypovědět smlouvu s firmou, která chybně vyhledala adresy údajných neplatičů koncesionářských poplatků. V kauze se objevily také další sporné momenty. Pro najaté právníky pracuje bývalý zaměstnanec ČT.
Česká televize

Česká televize | foto: iDNES.cz

Ve hře o nezaplacené koncesionářské poplatky se angažují tři firmy. Česká televize (ČT), která si od akce slibuje několikamilionový příjem. Dále právní kancelář Dalibora Kalcsa, najatá po výběrovém řízení na vymáhání, která dlužníky obeslala dopisy. Vyhledat adresy dostala od ČT za úkol společnost BSP Lawyer Partners.

Advokát Kalcso na základě podkladů BSP posílal vymahačské dopisy s výhrůžným zněním tisícům lidí, kteří ve skutečnosti ČT nic nedlužili. - čtěte více o poplatkovém skandálu

"Smlouva s BSP bude vypovězena k nejbližším hodinám," řekl iDNES.cz po dnešním jednání Rady ČT mluvčí televize Ladislav Šticha. "Hrubě porušili smlouvu, když s námi nekonzultovali databázi kontaktů, a svou zpackanou akcí poškodili dobré jméno České televize."

O další formě spolupráce s Kalcsem se podle Štichy rozhodne zítra. Buď mu televize smlouvu rovněž vypoví, nebo bude spolupráce "od základu změněna".

BSP způsobila problémy už v roce 2005, na Slovensku se soudí
Firma BSP aktuálně čelí také žalobě Slovenského rozhlasu (SRo), pro nějž měla zajistit podobnou akci - vymáhání dlužných poplatků.

Po rozpoutání honu na neplatiče ale posluchači zahrnuli vedení SRo stížnostmi, někteří se dokonce vydali protestovat proti praktikám vymahačů až do parlamentu. "Nyní probíhá soud o neplatnosti smlouvy," potvrdila iDNES.cz vedoucí právního oddělení SRo Katarína Bočkayová.

Jako vymahačská firma navíc BSP pracovala pro Českou televizi už v roce 2005. Byla vybrána bez konkurzu a rozeslala lidem výzvu, že když poplatky a penále nezaplatí do tří dnů, čeká je soud.

Dopis neobsahoval podrobné vyúčtování, které šlo zjistit až na telefonní lince s tarifem 38 korun za minutu. Na ČT se snesla kritika a dostala i stotisícovou pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů. - čtěte více o skandálu v roce 2005

Údajně nezávislé firmy, ale stejná kancelář a asistentka
Česká televize si přesto problematickou firmu vybrala ke spolupráci znovu. Mluvčí ČT Ladislav Šticha to zdůvodňuje tím, že BSP dnes dělá jinou činnost, než ve které pochybila v roce 2005. Už nemá na starost vymáhání, ale je pouze agenturou vyhledávající neplatiče.

Podle vymahače Kalcsa není mezi jeho kanceláří a BSP Lawyer Partners žádné spojení. Některá fakta ovšem naznačují pravý opak. Jak upozornil server Podnikatel.cz, advokátova pražská kancelář sídlí na stejné adrese jako BSP, v ulici K Červenému dvoru 3269/25a v Praze 3.

Získat od firmy BSP přímé vyjádření se redakci nepodařilo. Telefon, který má uvedený na webové stránce, zvedá na slovo skoupá slečna Maršíčková. Hlásí se navíc k advokátní kanceláři doktora Kalcsa.

"Mám instrukce, že nemám poskytovat žádné informace," řekla iDNES.cz. Odmítla také upřesnit, proč zvedá telefon firmy BSP Lawyer Partners.

Koncipient od Kalcsa napojený na BSP dříve pracoval v ČT
Podnikatel.cz také upozornil na personální propojení mezi Kalcsovou kanceláří a BSP. Pro advokáta pracuje jako koncipient Michal Jendrulek, který je zároveň v představenstvu jedné z dceřiných firem BSP. - čtěte ČT čelí skandálu s vymáháním poplatků

Mluvčí České televize Ladislav Šticha iDNES.cz navíc potvrdil, že Michal Jendrulek dříve pracoval v právním oddělení ČT, které má na starosti právě strategii ohledně vymáhání poplatků.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Letoun Boeing 737-800

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Zeman jmenuje Zaorálka v úterý, Staněk výběr ministra kultury chválí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Prezident Miloš Zeman jmenuje Lubomíra Zaorálka ministrem kultury příští týden v úterý odpoledne. Oznámil to mluvčí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz