Současná legislativa neumožňuje zákaz chovu kočkovitých šelem. Předešlé události však dokazují, že by měly být podmínky pro chov právně ukotveny. Platit by měly podle ministra zemědělství Tomana na podzim.
„Chovatelé musí mít lepší kvalifikaci, zvířata daleko kvalitnější péči. Určíme jasné podmínky chovu, kdy se inspirujeme zahraničím,“ uvedl Toman. Každý kdo si bude chtít zřídit svůj zookoutek, bude muset v budoucnu prokázat své znalosti dokončením speciálního kurzu.
Podle ministra by mělo být součástí kurzu i praktické zvládání zvířete a správná péče o ně.
Dojde ke změnám i v evidenci chovatelů. „V současné době jsou požadavky na chovatele v této oblasti pro účinnou kontrolu nedostatečné,“ uvedl ministr. Na novele bude ministerstvo zemědělství spolupracovat i s ministerstvem životního prostředí společně se Státní veterinární správou a Ústřední komisí na ochranu zvířat.
Slovenská vyhláška například stanovuje výběh pro zvířata v rozloze 300 metrů. „Jakékoli venčení šelem na vodítku bude přísně zakázáno,“ zdůraznil ministr Toman. Zakázány by měly být do budoucna i kontaktní chovy a kontaktní zařízení.
Měly by také vzniknout přechodné stanice - „útulky pro šelmy“, do kterých budou případně umisťována zvířata, která budou soukromým chovatelům odebrána v případě porušování zákonů.
Právě to současná legislativa neřeší a Státní veterinární správa v případě porušení zákonů nemůže chovatelům zvířata odebrat a přiřadit k jinému chovateli.
Česko zavádí zákaz vývozu tygrů
Od dnešního dne nebude z České republiky možný vývoz tygrů do třetích zemí pro komerční účely, deklaroval to ministr životního prostředí Richard Brabec a zákaz je tak okamžitě platný. Symbolicky před Mezinárodním dnem tygrů, který letos připadne na tuto neděli. Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.
Zákaz vývozu reaguje nejen na aktuální vývoj v ČR, ale i na rezoluci konference států zapojených do mezinárodní úmluvy CITES, která volá po přísnějších opatřeních k ochraně tygrů a velkých kočkovitých šelem.
„Ve chvíli, kdy jsou z České republiky tygři vyvezeni, nemáme již nad nimi další možnost kontroly. S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi, proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech. Zákaz vývozu tygrů pro komerční účely do zemí mimo EU je okamžitě platný,“ oznámil ministr Brabec.
Obdobně přísné a rychlé opatření v podobě deklarace státu k zákazu komerčního využívání kvůli nelegálnímu obchodu bylo před dvěma lety přijato ze strany ministerstva i k vývozu slonoviny.
Babiš: Vlastní ZOO nemůže mít kdokoliv
Před měsícem lvice na procházce s majitelem na Vsetínsku vystartovala po cyklistovi, o pár dní později chovatelům ve Zvoli utekla puma, a následně policie odhalila v zooparku u Prahy zabíjení tygrů pro asijský byznys. Kauza se týká údajného zabíjení tygrů v Zooparku Bašť severně od Prahy a následného zpracovávání tygřích produktů ve vietnamské komunitě.
S návrhem na zpřísnění trestů za týrání zvířat přišli nedávno už zástupci KDU-ČSL. „Provozování zoologických zahrad by mělo být možné pouze na úrovni obcí, krajů, případně státu, protože to jsou jediné instituce, které jsou schopny zajistit dlouhodobou garanci finanční, tak odbornou,“ uvedl předseda poslaneckého klubu strany Jan Bartošek.
S myšlenkou, že vlastní ZOO nemůže mít kdokoliv a šelmy by měly být jen v zoologických zahradách se státní licencí, souhlasil i premiér a předseda ANO Andrej Babiš.