Lebky, kůže, špína. Uvnitř dílny, kde se odehrávala tygří jatka

  0:01aktualizováno  0:01
Na parapetu okna se v prachu povalují oči připravené pro příští preparované zvíře. Seschlá kůže staženého zvířete s vyceněnými zuby a vytřeštěným pohledem, možná psíka mývalovitého, leží na špinavém zkrvaveném stole. MF DNES nahlédla do preparátorské dílny, kde stahovali, porcovali a vařili tygry.

Celní správa a policisté našli při razii našli mrtvého tygra a další zvířata. Části tygra se prodávaly dalším zájemcům, například i v pražské tržnici SAPA (18.7.2018) | foto: PČR a CSČR

Kam se podíváte, všude jsou parohy, lebky zvířat, doširoka natažená kůže divokého prasete. A neskutečně harampádí. Na zdi visí vycpaná antilopa, kterou Miloš Hrozínek zastřelil v Africe, vedle ní se povaluje vycpaný krocan na podstavci, v rohu pak preparovaná prasečí hlava. Všude po zemi je spousta špíny, spousta odpadu, sotva se tudy dá projít. 

Jsme v dřevěné kůlně ve Zbynech u Doks na Českolipsku, postavené nadivoko kolem vzrostlé břízy, která jí trčí ze střechy. Podle policie sloužila jako tygří jatka. 

Hrozínek, obviněný preparátor v kauze zabíjení tygrů, tady podle policie stahoval šelmy dodané majitelem zooparku v Bašti u Prahy Ludvíkem Berouskem, porcoval je a ve třech kotlích vařil na lektvary pro Asijce. 

Policisté při razii před dvěma týdny právě tady nalezli hlavní důkaz. Ještě „teplého“ zastřeleného tygra s rozepřenými prackami v malé místnosti za plechovými vraty. V kotelně, odkud se vytápí dílna i dům. 

Fotogalerie

„Kde se tady vzal, nevím. Berousek se hájí tím, že synovi přivezl mrtvého tygra, který z nějakého důvodu zemřel. Přivezl ho někomu, kdo je zdatný ve svém oboru, ale rozhodně ne proto, aby z něj vařil lektvary, ale aby jej odborně stáhl a vyčinil kůži. Jestliže chovateli zemře zvíře a ví o někom, kdo je schopen mu poskytnout péči, je to logické, že jej osloví, ne?“ vysvětluje otec preparátora Zdeněk Hrozínek. 

Nepořádek a chaos

Právě jemu dům patří. Ale bydlel v něm a podnikal jeho syn, který je po razii ve vazbě. Dům poslední roky Hrozínek mladší opravoval. Vše je provizorní, nedodělané. Dílna rozdělená na několik místností, jako je preparátorská část, kožešnická dílna nebo sklad paroží a lebek, působí jak po výbuchu, který vše rozmetal po zemi, a najít v ní cokoliv, je nemožné. „To udělali při domovní prohlídce,“ tvrdí Hrozínek o nepořádku. 

Venkovní plot chátrá, jezírko s koi kapry je zelené jako brčál a mufloni za barákem mají výběh obehnaný jen křivými kůly a levným lesnickým pletivem. Pod venkovním „altánkem“ si můžete sednout na jednu vyšisovanou prasklou umělohmotnou židli nebo na štokrle, které evidentně posloužilo místo štaflí při bílení. 

„Vypadá to snad, že by syn měl miliony? Jestli sem dohromady nainvestoval sedmdesát tisíc korun, tak je to moc,“ popisuje Hrozínek starší. Naráží tak na fakt, že zabíjení tygrů byl podle policie obrovský byznys. Zpracování jednoho zvířete mohlo vynést až 30 milionů korun.

Hrozínek starší začal celou kauzu zpochybňovat ihned po razii. Tvrdil, že jeho syn se ničeho dopustit nemohl, protože tygr podle jeho výkladu je chráněný jen jako živý. To však policie odmítá. „Stejně jako zvláště chráněný živočich je chráněn i mrtvý jedinec tohoto druhu nebo jeho část,“ vysvětluje mluvčí policie Libereckého kraje Ivana Baláková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

KOMENTÁŘ: Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit lidi?

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové budou v neděli pokračovat na Letné. Názory na současného premiéra...

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Najdete na iDNES.cz