Lebky, kůže, špína. Uvnitř dílny, kde se odehrávala tygří jatka

  0:01aktualizováno  0:01
Na parapetu okna se v prachu povalují oči připravené pro příští preparované zvíře. Seschlá kůže staženého zvířete s vyceněnými zuby a vytřeštěným pohledem, možná psíka mývalovitého, leží na špinavém zkrvaveném stole. MF DNES nahlédla do preparátorské dílny, kde stahovali, porcovali a vařili tygry.

Celní správa a policisté našli při razii našli mrtvého tygra a další zvířata. Části tygra se prodávaly dalším zájemcům, například i v pražské tržnici SAPA (18.7.2018) | foto: PČR a CSČR

Kam se podíváte, všude jsou parohy, lebky zvířat, doširoka natažená kůže divokého prasete. A neskutečně harampádí. Na zdi visí vycpaná antilopa, kterou Miloš Hrozínek zastřelil v Africe, vedle ní se povaluje vycpaný krocan na podstavci, v rohu pak preparovaná prasečí hlava. Všude po zemi je spousta špíny, spousta odpadu, sotva se tudy dá projít. 

Jsme v dřevěné kůlně ve Zbynech u Doks na Českolipsku, postavené nadivoko kolem vzrostlé břízy, která jí trčí ze střechy. Podle policie sloužila jako tygří jatka. 

Hrozínek, obviněný preparátor v kauze zabíjení tygrů, tady podle policie stahoval šelmy dodané majitelem zooparku v Bašti u Prahy Ludvíkem Berouskem, porcoval je a ve třech kotlích vařil na lektvary pro Asijce. 

Policisté při razii před dvěma týdny právě tady nalezli hlavní důkaz. Ještě „teplého“ zastřeleného tygra s rozepřenými prackami v malé místnosti za plechovými vraty. V kotelně, odkud se vytápí dílna i dům. 

Fotogalerie

„Kde se tady vzal, nevím. Berousek se hájí tím, že synovi přivezl mrtvého tygra, který z nějakého důvodu zemřel. Přivezl ho někomu, kdo je zdatný ve svém oboru, ale rozhodně ne proto, aby z něj vařil lektvary, ale aby jej odborně stáhl a vyčinil kůži. Jestliže chovateli zemře zvíře a ví o někom, kdo je schopen mu poskytnout péči, je to logické, že jej osloví, ne?“ vysvětluje otec preparátora Zdeněk Hrozínek. 

Nepořádek a chaos

Právě jemu dům patří. Ale bydlel v něm a podnikal jeho syn, který je po razii ve vazbě. Dům poslední roky Hrozínek mladší opravoval. Vše je provizorní, nedodělané. Dílna rozdělená na několik místností, jako je preparátorská část, kožešnická dílna nebo sklad paroží a lebek, působí jak po výbuchu, který vše rozmetal po zemi, a najít v ní cokoliv, je nemožné. „To udělali při domovní prohlídce,“ tvrdí Hrozínek o nepořádku. 

Venkovní plot chátrá, jezírko s koi kapry je zelené jako brčál a mufloni za barákem mají výběh obehnaný jen křivými kůly a levným lesnickým pletivem. Pod venkovním „altánkem“ si můžete sednout na jednu vyšisovanou prasklou umělohmotnou židli nebo na štokrle, které evidentně posloužilo místo štaflí při bílení. 

„Vypadá to snad, že by syn měl miliony? Jestli sem dohromady nainvestoval sedmdesát tisíc korun, tak je to moc,“ popisuje Hrozínek starší. Naráží tak na fakt, že zabíjení tygrů byl podle policie obrovský byznys. Zpracování jednoho zvířete mohlo vynést až 30 milionů korun.

Hrozínek starší začal celou kauzu zpochybňovat ihned po razii. Tvrdil, že jeho syn se ničeho dopustit nemohl, protože tygr podle jeho výkladu je chráněný jen jako živý. To však policie odmítá. „Stejně jako zvláště chráněný živočich je chráněn i mrtvý jedinec tohoto druhu nebo jeho část,“ vysvětluje mluvčí policie Libereckého kraje Ivana Baláková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Vítr zvedl auto několik metrů nad zem, popisují známí smrt páru v Řecku

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Soused tragicky zesnulých důchodců Antonína a Jany Š. z Jihlavy popsal, jak vypadaly poslední okamžiky jejich života....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz