Záchranné týmy už nechceme, žádá Nepál. Do země míří čeští zdravotníci

  9:27aktualizováno  29. dubna 0:14
Čeští záchranáři ve středu půl hodiny po půlnoci zamířili do zemětřesením poničeného Nepálu. Letadlo bylo naloženo už v noci na úterý a čekalo se na povolení přetíženého letiště v Káthmándú. Nepálci už večer podle zástupce Rozvojového programu OSN žádaly země, aby nevysílaly další pátrací týmy. Černínský palác následně uvedl, že poptávka po zdravotní pomoci trvá.

Přípravy na odjezd českého záchranářského týmu do Nepálu na pomoc obětem zemětřesení | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Díky velkým snahám společnosti Travel Service se podařilo dojednat, že letadlo zhruba půl hodiny po půlnoci odletělo směrem na Káthmándú,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Celý let i s mezipřistáním v Turkmenistánu podle ní potrvá deset hodin.

Zemětřesení v Nepálu

„Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu,“ řekla Vlaďka Dufková, mluvčí společnosti Travel Service, která let zajišťuje.

Původně byl odlet naplánován na zhruba čtvrtou hodinu odpoledne, poté byl několikrát odložen a čekalo se na povolení letiště v Káthmándú. Černínský palác dokonce uvedl, že se česká zdravotní pomoc zdrží nejméně o 24 hodin, nakonec se podažilo dojednat bližší termín.

Důvodem dlouhého čekání na povolení byla malá kapacita letiště v hlavním městě, velké množství letadel mířících do daném oblasti a složitý proces organizace humanitární pomoci.

Kolem půl osmé večer Zaoralová uvedla, že se hledá náhradní trasa, kudy by se český tým mohl do Nepálu dostat. Jednou z možností byl odlet do indického Dillí. Agentura Reuters ovšem v úterý večer informovala, že nepálské úřady už nepotřebují další zahraniční záchranáře. Situaci podle nich zvládne místní armáda a další bezpečnostní složky.

Jestliže jsou záchranné týmy „už ve vzduchu nebo právě přistály, mohou dorazit a pomoci“, nicméně v případě, že ještě „čekají na ranveji ve svých zemích, tak jim sdělujeme, aby nepřijížděli,“ uvedl zástupce Rozvojového programu OSN Jamie McGoldrick, který mluvil s nepálskými institucemi.

Agentuře Reuters se však nepodařilo získat vyjádření přímo od nepálské vlády. „Pokračujeme v přípravách odletu,“ reagoval tak na informaci z Nepálu David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí. „Podle našich informací má Nepál stále zájem o zdravotnickou pomoc, oznámení se týkalo pouze záchranářských týmů,“ sdělil ČTK.

Do Nepálu míří lékaři, zdravotní sestry i hasiči

Skupina českých záchranářů připravených na odlet má podle Zaoralové 34 členů, z toho 9 lékařů, 10 zdravotních sester a 14 hasičů. V Nepálu budou pracovat ve stanech, kde jsou dvě ambulance pro ošetření menších a lehkých poranění a dvě jednotky péče pro ošetření a sledování pacientů se závažnějšími poraněními. K dispozici bude i sklad a místo pro přípravu poraněných k transportu.

„Členové týmu plní úkoly při prvotním třídění pacientů a postižených na místě mimořádné události, na pracovištích zajišťují jejich primární urgentní ošetření, stabilizaci celkového stavu a přípravu k přesunu do místního zdravotnického zařízení k definitivnímu ošetření a dalšímu léčení,“ popsala mluvčí hasičů.

Noc na úterý hasiči a zdravotníci strávili na hasičské základně v pražských Strašnicích, odkud odjedou na ruzyňské letiště. Do 12 hodin měli volný režim, management týmu monitoroval situaci. „Dále se bude rozhodovat až podle vydání či nevydání povolení,“ uvedla v průběhu dopoledne Zaoralová, podle které míří do oblasti mnoho letadel s pomocí. Většina z nich čeká na domovských letištích, nebo na letištích, kde měla mezipřistání nebo kam byla během letu odkloněna.

Češi by měli v Nepálu pomáhat až měsíc, vezou i hračky

Lékaře a sestry z FN Brno a pražské hasiče přepraví podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Nepálu letadlo Boeing 737 společnosti Travel Service a na místě by tým mohl působit v první fázi čtrnáct dnů, možná i měsíc (více čtěte zde).

„Budeme ošetřovat prvotní poranění a malé úrazy, ale i závažnější poranění jako například zlomeniny. Naším úkolem je pacienty zajistit tak, aby byli schopní převozu do nemocnice,“ doplnil pro ČTK vedoucí lékař týmu a primář brněnské úrazové chirurgie Petr Nestrojil (více o odletu brněnského traumatýmu čtěte zde).

Fotogalerie

Češi vezou do Nepálu přes deset tun vybavení - stany, elektrocentrály, osvětlení, spojovací techniku, kuchyň, potraviny, zdravotnický materiál či čističku vody. Přibalili i hračky pro místní děti.

Vyslání českého záchranářského týmu v pondělí schválila vláda a na akci uvolnila 20 milionů korun. Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu.

Počet obětí sobotního zemětřesení k pondělní půlnoci stoupl na 4 310 mrtvých a téměř 8 000 zraněných. Dalších téměř 100 lidí zahynulo v sousedních zemích. Ti, kteří přežili si stěžují, že pomoc se k nim dostává pomalu a nahodile. Letiště jsou přeplněná lidmi a nedostává se personálu. Lékaři také varují před šířením infekčních chorob v zemi (více čtěte zde).

Podívejte se na reportáž, jak český traumatým balí (27. dubna 2015):

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni, diví se Babiš

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pražském Černínském paláci na konferenci...

Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to, podivil se premiér a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí nedělnímu...

Čekání na obrněnce Titus končí. Obrana podepsala smlouvu na 62 vozidel

Obrněné vozidlo TITUS na veletrhu IDET v Brně

Po dvou letech jednání se ministerstvu obrany podařilo dotáhnout k podpisu smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných...

Najdete na iDNES.cz