Po otřesech dojde na peníze. Nepál čeká podle ekonomů boj o přežití

  19:29aktualizováno  19:29
Po sobotním zemětřesení čeká Nepál nejen truchlení za mrtvé, ale i řešení celé řady složitých ekonomických problémů. Ty mohou už tak chudou zemi přivést až ke krachu. A to navzdory štědrému přílivu humanitární pomoci ze zahraničí.

Záchranné práce v Nepálu pokračují. Zemětřesení podle OSN postihlo až osm milionů lidí (28. dubna 2015) | foto: AP

Nepálem zmítaly otřesy o síle 7,8 stupně. Bilance mrtvých překročila pět tisíc. Zemětřesení bezprostředně ovlivnilo životy osmi milionů Nepálců. Je to nejhorší katastrofa v této himálajské zemi od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8 500 lidí (vše o zemětřesení zde). Ekonomové však varují, že je to jen zlomek strastí, které Nepál v následujících letech čekají.

Zemětřesení v Nepálu

Nepál byl už před sobotní tragédií jednou z nejchudších a nejméně rozvinutých zemí světa. Podle statistik zde bezmála polovina obyvatel žije pod hranicí chudoby. Nezaměstnanost dosahuje až padesáti procent u obyvatelstva v produktivním věku. Ani před pár měsíci zemi nečekaly příliš dobré vyhlídky. Asijská rozvojová banka před týdnem snížila odhad růstu HDP Nepálu pro letošní rok na 4,6 procenta, uvádí server The Wall Street Journal.

Nepálcům nyní nezůstala jen vidina budoucnosti v chudobě, ale i tisíce zničených domů a infrastruktura v troskách. „Je to opravdu katastrofický scénář pro velmi chudý národ. Náklady na rekonstrukci v následujících letech budou vskutku masivní,“ uvedl ekonom Radžív Bišwas pro agenturu Bloomberg. Náklady na zahlazení následků katastrofy by podle něj mohly vystoupat až do výše pěti miliard dolarů, tedy víc než dvaceti procent nepálského hrubého domácího produktu.

Peníze bez schopné vlády jsou k ničemu

Na Nepál se v uplynulých dnech sesypala finanční i humanitární pomoc z celého světa. Asijská rozvojová banka poskytne 200 milionů dolarů, Spojené státy dají deset milionů na přímou pomoc lidem postiženým zemětřesením. Je to však jen zlomek z toho, co by Nepál dokázalo postavit na nohy. Ekonomové se navíc shodují, že samotné peníze mohou chudému asijském státu přinést více škody než užitku.

„Pro rekonstrukci země nepotřebujete jen peníze, ale také znalosti a funkční vládu,“ připomíná Ilan Noy, expert na ekonomické otázky při zahlazování přírodních katastrof z Victoria University na Novém Zélandu. Nepál podle něj spadá do skupiny zemí, u kterých je velkým otazníkem, zda vůbec mají schopnosti zkoordinovat rozsáhlé projekty obnovy poničených měst a infrastruktury. Peníze tak mohou v krajním případě z velké části skončit i v soukolí korupce.

Mezi ekonomy se objevují teorie, že pro chudé státy mohou být velké přírodní katastrofy výhodou. Přinesou finanční pomoc a s trochou přehánění „nový start“. Stačí se však podívat na situaci na Haiti, které před pár lety zdevastovalo podobné zemětřesení jako nyní Nepál. Do země sice přiteklo 3,5 miliardy dolarů, Haiti je však stále zmítané korupcí, politickými neshodami a bojem s nemocemi (více o situaci na Haiti zde).

Zemětřesení v Nepálu (25. 4. 2015)

Od Nepálu se navíc mohou začít odvracet až dosud ochotní investoři. Dobrým příkladem je Čína. Ta v loňském roce předstihla Indii a stala se vůbec největším investorem v Nepálu. Zasponzorovala výstavbu továren na nudle či provozů na zpracování masa. 

Velký projekt v ohrožení

Největší chystaný projekt je však podle expertů kvůli následkům zemětřesení v ohrožení. Čína totiž v Nepálu plánovala výstavbu obří vodní elektrárny. Realizace projektu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů je kvůli současné situaci v zemi nereálná. Alespoň v horizontu nadcházejících měsíců až let.

Fotogalerie

Každá zrušená investice je přitom další ranou pro skomírající ekonomiku. Nezanedbatelnou roli bude zcela jistě hrát i odliv turistů, píše server The Independent. Turistický byznys zaměstnává zhruba milion Nepálců a tvoří asi osm procent veškerých státních příjmů. Země, která řeší následky přírodní katastrofy, pro turisty ani alpinisty velkým lákadlem není. Jak v otázkách bezpečnosti, tak solidarity s utrpením místních.

Pro nepálský cestovní ruch to navíc není první přírodní rána v poslední době. Loni v dubnu lavina na Mount Everestu smetla skupinu Šerpů, 16 z nich zemřelo (více zde). Tragédie vyústila ve stávku Šerpů. V říjnu pak v oblasti Annapurny zemřelo ve sněhové bouři 40 horolezců.

Nepál tak podle všeho čeká cesta po vzoru Haiti. Velké peníze ze zahraničí přijdou a největší škody s trochou štěstí zahladí. Skutečnou vzpruhou však pro ráj horolezců zřejmě nebudou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Europoslanci odpoledne grilovali von der Leyenovou, od šesti přešli k hlasování

Německá ministryně obrany a kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula...

Europoslanci se v úterní tajné volbě rozhodují, zda chtějí v křesle předsedy Evropské komise kandidátku a dosavadní...

Ruce z bronzu do sběru. Vandal na Slovensku odřezal část sousoší

Dvoutunové bronzové sousoší matek u slovenské Stráňavy se snažili zloději...

Vandal poškodil bronzové sousoší u památníku 1. československého armádního sboru na hoře Javorina nedaleko Žiliny na...

Demokraté dávají Trumpovi na frak, porazili by ho Biden, Sanders i Warrenová

Někdejší americký viceprezident Joe Biden ve Filadelfii na shromáždění před...

Nový průzkum veřejného mínění naznačuje, že v amerických prezidentských volbách v roce 2020 by demokratičtí kandidáti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz