Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Podepište, nebo bude občanská válka, hrozil Gottwald Benešovi

  19:40
Jen deset minut stačilo Klementu Gottwaldovi, aby odpoledne 25. února 1948 definitivně zlomil prezidenta Edvarda Beneše a přiměl jej k obměně vlády podle komunistických not. Vyhrožoval mu zatýkání, občanskou válkou a zřejmě i intervencí sovětské armády. O úspěchu komunistického převratu se ovšem rozhodlo už dříve, Benešova kapitulace byla jen smutnou tečkou osudového procesu.

Ta scéna byla v určitých ohledech podobná té, která se odehrála v Berlíně v březnu 1939. Tehdy byli hlavními aktéry Adolf Hitler a chvílemi zdravotně indisponovaný prezident Emil Hácha, který po brutálním nátlaku svěřil „osud českého národa a země do rukou vůdce německé Říše“. 

O takřka devět let později byl sychravý 25. únor roku 1948 krátce po 16. hodině a komunistický vůdce a předseda vlády Klement Gottwald nevybíravě tlačí na zesláblého prezidenta Edvarda Beneše, aby přijal jeho návrhy řešení vládní krize a v podstatě tak posvětil definitivní převzetí absolutní moci v zemi komunisty.

Gottwald tak jako poněkolikáté v posledních dnech hrozil občanskou válkou, hromadným zatýkáním, a to i v kruzích Benešových spolupracovníků a padla i výhrůžka, že na hranicích jsou k intervenci připraveny po zuby ozbrojené sovětské divize.

Benešovi se udělalo nevolno, lékař mu musel dát povzbuzující léky. Předseda vlády Gottwald Benešovi s naléhavostí v hlase líčil, jak jsou v průmyslových závodech připraveni k akci desítky tisíc vyzbrojených milicionářů. „Gottwald také naznačoval, že by bylo možné znovu otevřít Benešovu odpovědnost za mnichovské události roku 1938, což by takový kostlivec v prezidentově skříni,“ popisuje historik Oldřich Tůma.

Převrat dokonán za deset minut na Hradě

Toho dne byl Gottwald na Pražském hradě již podruhé, ovšem zatímco dopoledne jednání trvalo víc než půl hodiny, odpoledne bylo hotovo za deset minut. Hotovo ve prospěch komunistů.

Již pět dní trvající nátlak funkcionářů KSČ na hlavu státu nakonec slavil úspěch. Beneš i přes v mnohém pasivní a alibistický přístup nekomunistických politiků původně nehodlal jít komunistům z cesty, chtěl vládní krizi řešit v mantinelech principů demokracie a dohody napříč stranami.

Před 100 lety přednesl Edvard Beneš svůj první velký parlamentní projev

Obával se však zásadního, možná osudového rozpolcení celého národa. „Ne všechen československý lid si přeje zánik demokracie, ale vy, pánové, a vámi vedená strana si přejete, abych svým podpisem zabil demokracii v Československu (…) Jestli tak činím, tak jenom proto, abych zabránil bratrovražedným bojům, jimiž mně vyhrožujete,“ pronesl Beneš při dopolední schůzce, na které byl kromě Gottwalda i ministr vnitra Václav Nosek a předseda odborů Antonín Zápotocký.

Okolo půl páté unavený prezident Gottwaldem navrhovanou obměnu vlády posvětil. Svým podpisem stvrdil pět dní starou demisi 12 ministrů (zástupců stran národně socialistické, lidové a slovenské demokratické strany), ke kterým přibyly další dvě – sociálních demokratů. Beneš rovnou podepsal i jmenování náhradníků z Gottwaldova seznamu.

Události z odpoledne 25. února 1948 sice byly osudové, ovšem především byly tečkou procesu převratu, který začal dávno předtím. „Pětadvacátého února odpoledne už byla velká část komunistického převratu provedena, a to tím, že komunisté už několik dní před tím zřizovali takzvané akční výbory Národní fronty. Tyto samozvané komitéty přebíraly kontrolu na všech úrovních života v Československu,“ vysvětluje Oldřich Tůma. Akční výbory Národní fronty vznikaly na úrovni obcí, úřadů, závodů, zájmových organizací, škol i v politické sféře.

Snad se dá ještě něco zachránit, doufal Beneš

Beneš tak podruhé ve své politické kariéře, v roce s osudovou osmičkou na konci, kapituloval před dravě nastupující totalitní mocí. „Možná pořád doufal, že se dá ještě něco zachránit a že ten jeho postoj – tedy vyhovění Gottwaldovým požadavkům – zabrání perzekucím. Jenže ani tomu svým rozhodnutím nezabránil,“ říká Oldřich Tůma. Vždyť jen od 20. do 26. února byly komunisty ovládanými silovými resorty aspoň krátkodobě zadrženy stovky Gottwaldově politice nepohodlných lidí.

Po Benešově podpisu Gottwald odjel z Hradu na komunistickou demonstraci v centru Prahy a pronesl svůj známý proslov, ve kterém zazněly i ony notoricky známé věty: „Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. (…) Pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak, jak byly podány, přijal.“ 

Dlouhé roky se tradovalo, že tato slova zazněla z balkonu paláce Kinských Na Staroměstském náměstí. „Ve skutečnosti ale řečnil z korby nákladního vozu na Václavském náměstí. Na tom Staroměstském se 25. února žádná manifestace nekonala,“ uvádí spisovatel literatury faktu František Emmert. Údaje o počtu účastníků manifestace se liší, uvádí se od 40 do zhruba 100 tisíc. V dobové zprávě zemského velitelství SNB se píše: „(…) účast stoupala na 35 až 40 tisíc lidí, až posléze do úplného zaplnění prostoru Václavského náměstí.“ Toho podvečera se v Praze konaly ještě další komunisty organizované akce, především slavnostní pochod příslušníků Lidových milic.

Pokropte ty studenty samopaly“

Ještě téhož dne, 25. února 1948, v podvečer se několik tisíc studentů vydalo na Pražský Hrad. Prezidentovi chtěli demonstrovat svou věrnost, tedy hlavně věrnost demokracii. Beneš už byl ale po mimořádně náročném dni velmi unavený. V průběhu vyhroceného odpoledního jednání s Gottwaldem se mu dokonce udělalo nevolno a byl přivolán lékař.

„Beneš měl již od posledních dvou let druhé světové války velké zdravotní problémy, zasáhly ho několikrát mozkové příhody. V době únorového převratu roku 1948 už nedokázal pracovat tak, jak byl po celý život zvyklý,“ přibližuje historik Oldřich Tůma. Zástupce studentstva tak nakonec na Hradě přijal jen Benešův kancléř Jaromír Smutný.

Nechybělo ovšem mnoho a z této pokojné akce se nakonec mohl zrodit hrozivý masakr. Jeden z předních funkcionářů ÚV KSČ Karel Šváb navrhoval, aby příslušníci Sboru národní bezpečnosti studenty „pokropili samopaly“. Vedoucí bezpečnostního oddělení „ústředního výboru“ Josef Pavel však s takovým postupem nesouhlasil, a tak studenty v Nerudově ulici rozháněli esenbáci bez použití zbraní. „SNB (příslušníci, pozn. red.) vydali výzvu, aby se rozešli. Neuposlechli, načež byl vypálen jeden výstřel na výstrahu, jímž byl zraněn jeden vysokoškolák do nohy,“ stojí mimo jiné v hlášení ministerstva vnitra o dění 25. února. Tím zraněným studentem byl Josef Řehounek.

Protestem několika málo tisíc studentů organizovaný odpor proti komunistickému uchvácení moci toho dne skončil, drtivá většina ostatního obyvatelstva zůstala pasivní.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05,  aktualizováno  20:58

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

Ukrajinci u Charkova čelí Specnazu i žoldákům z Afriky. Rusy šlo přitom zničit

22. května 2024  20:31

Ukrajinské síly u Charkova čelí rozmanitým silám. Dopadají na ně klouzavé bomby, jejich pozice...

Novotný se musí omluvit Zemanovi. Za svými výroky si však nadále stojí

22. května 2024

Premium Na starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného se to v posledních dnech valí. Výkonná rada ODS bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....