Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Podepište, nebo bude občanská válka, hrozil Gottwald Benešovi

  19:40
Jen deset minut stačilo Klementu Gottwaldovi, aby odpoledne 25. února 1948 definitivně zlomil prezidenta Edvarda Beneše a přiměl jej k obměně vlády podle komunistických not. Vyhrožoval mu zatýkání, občanskou válkou a zřejmě i intervencí sovětské armády. O úspěchu komunistického převratu se ovšem rozhodlo už dříve, Benešova kapitulace byla jen smutnou tečkou osudového procesu.

Ta scéna byla v určitých ohledech podobná té, která se odehrála v Berlíně v březnu 1939. Tehdy byli hlavními aktéry Adolf Hitler a chvílemi zdravotně indisponovaný prezident Emil Hácha, který po brutálním nátlaku svěřil „osud českého národa a země do rukou vůdce německé Říše“. 

Fotogalerie

O takřka devět let později byl sychravý 25. únor roku 1948 krátce po 16. hodině a komunistický vůdce a předseda vlády Klement Gottwald nevybíravě tlačí na zesláblého prezidenta Edvarda Beneše, aby přijal jeho návrhy řešení vládní krize a v podstatě tak posvětil definitivní převzetí absolutní moci v zemi komunisty.

Gottwald tak jako poněkolikáté v posledních dnech hrozil občanskou válkou, hromadným zatýkáním, a to i v kruzích Benešových spolupracovníků a padla i výhrůžka, že na hranicích jsou k intervenci připraveny po zuby ozbrojené sovětské divize.

Benešovi se udělalo nevolno, lékař mu musel dát povzbuzující léky. Předseda vlády Gottwald Benešovi s naléhavostí v hlase líčil, jak jsou v průmyslových závodech připraveni k akci desítky tisíc vyzbrojených milicionářů. „Gottwald také naznačoval, že by bylo možné znovu otevřít Benešovu odpovědnost za mnichovské události roku 1938, což by takový kostlivec v prezidentově skříni,“ popisuje historik Oldřich Tůma.

Převrat dokonán za deset minut na Hradě

Toho dne byl Gottwald na Pražském hradě již podruhé, ovšem zatímco dopoledne jednání trvalo víc než půl hodiny, odpoledne bylo hotovo za deset minut. Hotovo ve prospěch komunistů.

Již pět dní trvající nátlak funkcionářů KSČ na hlavu státu nakonec slavil úspěch. Beneš i přes v mnohém pasivní a alibistický přístup nekomunistických politiků původně nehodlal jít komunistům z cesty, chtěl vládní krizi řešit v mantinelech principů demokracie a dohody napříč stranami.

Před 100 lety přednesl Edvard Beneš svůj první velký parlamentní projev

Obával se však zásadního, možná osudového rozpolcení celého národa. „Ne všechen československý lid si přeje zánik demokracie, ale vy, pánové, a vámi vedená strana si přejete, abych svým podpisem zabil demokracii v Československu (…) Jestli tak činím, tak jenom proto, abych zabránil bratrovražedným bojům, jimiž mně vyhrožujete,“ pronesl Beneš při dopolední schůzce, na které byl kromě Gottwalda i ministr vnitra Václav Nosek a předseda odborů Antonín Zápotocký.

Okolo půl páté unavený prezident Gottwaldem navrhovanou obměnu vlády posvětil. Svým podpisem stvrdil pět dní starou demisi 12 ministrů (zástupců stran národně socialistické, lidové a slovenské demokratické strany), ke kterým přibyly další dvě – sociálních demokratů. Beneš rovnou podepsal i jmenování náhradníků z Gottwaldova seznamu.

Události z odpoledne 25. února 1948 sice byly osudové, ovšem především byly tečkou procesu převratu, který začal dávno předtím. „Pětadvacátého února odpoledne už byla velká část komunistického převratu provedena, a to tím, že komunisté už několik dní před tím zřizovali takzvané akční výbory Národní fronty. Tyto samozvané komitéty přebíraly kontrolu na všech úrovních života v Československu,“ vysvětluje Oldřich Tůma. Akční výbory Národní fronty vznikaly na úrovni obcí, úřadů, závodů, zájmových organizací, škol i v politické sféře.

Snad se dá ještě něco zachránit, doufal Beneš

Beneš tak podruhé ve své politické kariéře, v roce s osudovou osmičkou na konci, kapituloval před dravě nastupující totalitní mocí. „Možná pořád doufal, že se dá ještě něco zachránit a že ten jeho postoj – tedy vyhovění Gottwaldovým požadavkům – zabrání perzekucím. Jenže ani tomu svým rozhodnutím nezabránil,“ říká Oldřich Tůma. Vždyť jen od 20. do 26. února byly komunisty ovládanými silovými resorty aspoň krátkodobě zadrženy stovky Gottwaldově politice nepohodlných lidí.

Po Benešově podpisu Gottwald odjel z Hradu na komunistickou demonstraci v centru Prahy a pronesl svůj známý proslov, ve kterém zazněly i ony notoricky známé věty: „Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. (…) Pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak, jak byly podány, přijal.“ 

Dlouhé roky se tradovalo, že tato slova zazněla z balkonu paláce Kinských Na Staroměstském náměstí. „Ve skutečnosti ale řečnil z korby nákladního vozu na Václavském náměstí. Na tom Staroměstském se 25. února žádná manifestace nekonala,“ uvádí spisovatel literatury faktu František Emmert. Údaje o počtu účastníků manifestace se liší, uvádí se od 40 do zhruba 100 tisíc. V dobové zprávě zemského velitelství SNB se píše: „(…) účast stoupala na 35 až 40 tisíc lidí, až posléze do úplného zaplnění prostoru Václavského náměstí.“ Toho podvečera se v Praze konaly ještě další komunisty organizované akce, především slavnostní pochod příslušníků Lidových milic.

Pokropte ty studenty samopaly“

Ještě téhož dne, 25. února 1948, v podvečer se několik tisíc studentů vydalo na Pražský Hrad. Prezidentovi chtěli demonstrovat svou věrnost, tedy hlavně věrnost demokracii. Beneš už byl ale po mimořádně náročném dni velmi unavený. V průběhu vyhroceného odpoledního jednání s Gottwaldem se mu dokonce udělalo nevolno a byl přivolán lékař.

„Beneš měl již od posledních dvou let druhé světové války velké zdravotní problémy, zasáhly ho několikrát mozkové příhody. V době únorového převratu roku 1948 už nedokázal pracovat tak, jak byl po celý život zvyklý,“ přibližuje historik Oldřich Tůma. Zástupce studentstva tak nakonec na Hradě přijal jen Benešův kancléř Jaromír Smutný.

Nechybělo ovšem mnoho a z této pokojné akce se nakonec mohl zrodit hrozivý masakr. Jeden z předních funkcionářů ÚV KSČ Karel Šváb navrhoval, aby příslušníci Sboru národní bezpečnosti studenty „pokropili samopaly“. Vedoucí bezpečnostního oddělení „ústředního výboru“ Josef Pavel však s takovým postupem nesouhlasil, a tak studenty v Nerudově ulici rozháněli esenbáci bez použití zbraní. „SNB (příslušníci, pozn. red.) vydali výzvu, aby se rozešli. Neuposlechli, načež byl vypálen jeden výstřel na výstrahu, jímž byl zraněn jeden vysokoškolák do nohy,“ stojí mimo jiné v hlášení ministerstva vnitra o dění 25. února. Tím zraněným studentem byl Josef Řehounek.

Protestem několika málo tisíc studentů organizovaný odpor proti komunistickému uchvácení moci toho dne skončil, drtivá většina ostatního obyvatelstva zůstala pasivní.

Autor:
  • Nejčtenější

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerův boeing dosedl na pražském letišti. Horváth podal svědectví o nehodě

V pátek krátce před půl třetí ráno přistál na pražském letišti soukromý Boeing 737NG společnosti PPF Group Petra...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Komunisté bojují o moc. Část strany zkouší sesadit Filipa, odmítá rezignovat

Komunisté na zasedání širšího vedení v Nymburku bojují o moc ve straně. Rozhodují, zda v čele KSČM skončí Vojtěch...

Zdravotnické školy zažívají letos boom. Nedostanou se všichni

Premium Střední zdravotnické školy letos zaznamenávají nevídaný nárůst počtu zájemců. V průměru minimálně o třetinu, někde ale...

Nutně musím být na vládě, tvrdí Hamáček, proč neletí do Moskvy

Ministr vnitra Jan Hamáček v sobotu potvrdil, že na plánované jednání o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V do Moskvy...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...