Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Podepište, nebo bude občanská válka, hrozil Gottwald Benešovi

  19:40
Jen deset minut stačilo Klementu Gottwaldovi, aby odpoledne 25. února 1948 definitivně zlomil prezidenta Edvarda Beneše a přiměl jej k obměně vlády podle komunistických not. Vyhrožoval mu zatýkání, občanskou válkou a zřejmě i intervencí sovětské armády. O úspěchu komunistického převratu se ovšem rozhodlo už dříve, Benešova kapitulace byla jen smutnou tečkou osudového procesu.

Ta scéna byla v určitých ohledech podobná té, která se odehrála v Berlíně v březnu 1939. Tehdy byli hlavními aktéry Adolf Hitler a chvílemi zdravotně indisponovaný prezident Emil Hácha, který po brutálním nátlaku svěřil „osud českého národa a země do rukou vůdce německé Říše“. 

O takřka devět let později byl sychravý 25. únor roku 1948 krátce po 16. hodině a komunistický vůdce a předseda vlády Klement Gottwald nevybíravě tlačí na zesláblého prezidenta Edvarda Beneše, aby přijal jeho návrhy řešení vládní krize a v podstatě tak posvětil definitivní převzetí absolutní moci v zemi komunisty.

Gottwald tak jako poněkolikáté v posledních dnech hrozil občanskou válkou, hromadným zatýkáním, a to i v kruzích Benešových spolupracovníků a padla i výhrůžka, že na hranicích jsou k intervenci připraveny po zuby ozbrojené sovětské divize.

Benešovi se udělalo nevolno, lékař mu musel dát povzbuzující léky. Předseda vlády Gottwald Benešovi s naléhavostí v hlase líčil, jak jsou v průmyslových závodech připraveni k akci desítky tisíc vyzbrojených milicionářů. „Gottwald také naznačoval, že by bylo možné znovu otevřít Benešovu odpovědnost za mnichovské události roku 1938, což by takový kostlivec v prezidentově skříni,“ popisuje historik Oldřich Tůma.

Převrat dokonán za deset minut na Hradě

Toho dne byl Gottwald na Pražském hradě již podruhé, ovšem zatímco dopoledne jednání trvalo víc než půl hodiny, odpoledne bylo hotovo za deset minut. Hotovo ve prospěch komunistů.

Již pět dní trvající nátlak funkcionářů KSČ na hlavu státu nakonec slavil úspěch. Beneš i přes v mnohém pasivní a alibistický přístup nekomunistických politiků původně nehodlal jít komunistům z cesty, chtěl vládní krizi řešit v mantinelech principů demokracie a dohody napříč stranami.

Před 100 lety přednesl Edvard Beneš svůj první velký parlamentní projev

Obával se však zásadního, možná osudového rozpolcení celého národa. „Ne všechen československý lid si přeje zánik demokracie, ale vy, pánové, a vámi vedená strana si přejete, abych svým podpisem zabil demokracii v Československu (…) Jestli tak činím, tak jenom proto, abych zabránil bratrovražedným bojům, jimiž mně vyhrožujete,“ pronesl Beneš při dopolední schůzce, na které byl kromě Gottwalda i ministr vnitra Václav Nosek a předseda odborů Antonín Zápotocký.

Okolo půl páté unavený prezident Gottwaldem navrhovanou obměnu vlády posvětil. Svým podpisem stvrdil pět dní starou demisi 12 ministrů (zástupců stran národně socialistické, lidové a slovenské demokratické strany), ke kterým přibyly další dvě – sociálních demokratů. Beneš rovnou podepsal i jmenování náhradníků z Gottwaldova seznamu.

Události z odpoledne 25. února 1948 sice byly osudové, ovšem především byly tečkou procesu převratu, který začal dávno předtím. „Pětadvacátého února odpoledne už byla velká část komunistického převratu provedena, a to tím, že komunisté už několik dní před tím zřizovali takzvané akční výbory Národní fronty. Tyto samozvané komitéty přebíraly kontrolu na všech úrovních života v Československu,“ vysvětluje Oldřich Tůma. Akční výbory Národní fronty vznikaly na úrovni obcí, úřadů, závodů, zájmových organizací, škol i v politické sféře.

Snad se dá ještě něco zachránit, doufal Beneš

Beneš tak podruhé ve své politické kariéře, v roce s osudovou osmičkou na konci, kapituloval před dravě nastupující totalitní mocí. „Možná pořád doufal, že se dá ještě něco zachránit a že ten jeho postoj – tedy vyhovění Gottwaldovým požadavkům – zabrání perzekucím. Jenže ani tomu svým rozhodnutím nezabránil,“ říká Oldřich Tůma. Vždyť jen od 20. do 26. února byly komunisty ovládanými silovými resorty aspoň krátkodobě zadrženy stovky Gottwaldově politice nepohodlných lidí.

Po Benešově podpisu Gottwald odjel z Hradu na komunistickou demonstraci v centru Prahy a pronesl svůj známý proslov, ve kterém zazněly i ony notoricky známé věty: „Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. (…) Pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak, jak byly podány, přijal.“ 

Dlouhé roky se tradovalo, že tato slova zazněla z balkonu paláce Kinských Na Staroměstském náměstí. „Ve skutečnosti ale řečnil z korby nákladního vozu na Václavském náměstí. Na tom Staroměstském se 25. února žádná manifestace nekonala,“ uvádí spisovatel literatury faktu František Emmert. Údaje o počtu účastníků manifestace se liší, uvádí se od 40 do zhruba 100 tisíc. V dobové zprávě zemského velitelství SNB se píše: „(…) účast stoupala na 35 až 40 tisíc lidí, až posléze do úplného zaplnění prostoru Václavského náměstí.“ Toho podvečera se v Praze konaly ještě další komunisty organizované akce, především slavnostní pochod příslušníků Lidových milic.

Pokropte ty studenty samopaly“

Ještě téhož dne, 25. února 1948, v podvečer se několik tisíc studentů vydalo na Pražský Hrad. Prezidentovi chtěli demonstrovat svou věrnost, tedy hlavně věrnost demokracii. Beneš už byl ale po mimořádně náročném dni velmi unavený. V průběhu vyhroceného odpoledního jednání s Gottwaldem se mu dokonce udělalo nevolno a byl přivolán lékař.

„Beneš měl již od posledních dvou let druhé světové války velké zdravotní problémy, zasáhly ho několikrát mozkové příhody. V době únorového převratu roku 1948 už nedokázal pracovat tak, jak byl po celý život zvyklý,“ přibližuje historik Oldřich Tůma. Zástupce studentstva tak nakonec na Hradě přijal jen Benešův kancléř Jaromír Smutný.

Nechybělo ovšem mnoho a z této pokojné akce se nakonec mohl zrodit hrozivý masakr. Jeden z předních funkcionářů ÚV KSČ Karel Šváb navrhoval, aby příslušníci Sboru národní bezpečnosti studenty „pokropili samopaly“. Vedoucí bezpečnostního oddělení „ústředního výboru“ Josef Pavel však s takovým postupem nesouhlasil, a tak studenty v Nerudově ulici rozháněli esenbáci bez použití zbraní. „SNB (příslušníci, pozn. red.) vydali výzvu, aby se rozešli. Neuposlechli, načež byl vypálen jeden výstřel na výstrahu, jímž byl zraněn jeden vysokoškolák do nohy,“ stojí mimo jiné v hlášení ministerstva vnitra o dění 25. února. Tím zraněným studentem byl Josef Řehounek.

Protestem několika málo tisíc studentů organizovaný odpor proti komunistickému uchvácení moci toho dne skončil, drtivá většina ostatního obyvatelstva zůstala pasivní.

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledaný muž proniká do domů se spícími lidmi, poseděl u dítěte v posteli

Kriminalisté pátrají po pachateli, který podle nich vyhledává hlavně na území Prahy domy, kde spí lidé. Muž do nich...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Vyživovací sondu mi lékaři vyndají letos na podzim, doufá Zeman

Prezident Miloš Zeman se cítí v podstatě zdravý, řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima...

Zvažoval jsem, že Balaše nejmenuji, řekl Zeman. Smiloval se kvůli Fialovi

Podle prezidenta České republiky má nově jmenovaný ministr školství Vladimír Balaš na svém kontě několik škraloupů,...

Houby nerostou. Nesvědčí jim nárazový déšť ani horko, tvrdí mykolog

Letošní houbařská sezona je zatím velmi slabá. Sice prší, houbám ale podle mykologa vyhovuje mírný a dlouhodobý déšť....

Karel Janeček zamíří za voliči na Sněžku i Milešovku, s neúspěchem nepočítá

Prezidentský kandidát Karel Janeček v Karlových Varech oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Počítá s tím, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...