Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští spojaři se uplatňují i v NATO. Umí programovat, střílet a řídit Pandur

  16:24
Spojovací vojsko již dávno není jen o vojácích s vysílačkou v ruce a anténou zavěšenou přes stromy. Jejich role je čím dál důležitější s příchodem nových technologií a zbraňových systémů. Redakce iDNES.cz nahlédla pod pokličku života těchto specialistů, ale i na techniku, která zajišťuje komunikaci napříč NATO v jakémkoliv prostředí.

„Moderní armáda se bez spojovacího vojska neobejde. Naši spojaři fungují v odbornostech od klasických radistů, přes síťaře, systémové inženýry, vývojáře softwaru, specialisty na bezpečnost až po architekty informačních systémů. Význam a nezastupitelnost jejich schopností stoupá s faktem, kdy moderní technika a nové zbraňové systémy jsou nerozlučně spojeny s novými technologiemi,“ říká ředitel sekce komunikačních a informačních systémů brigádní generál Petr Šnajdárek.

Armádě se hlásí stovky spojařů, projde ale jen třetina. Zesílí proto kampaň

Spojaři sídlící v Lipníku nad Bečvou jsou vybaveni moderní technikou, která zahrnuje prakticky vše od satelitních prostředků, po těžkou, obrněnou techniku, která umožňuje zabezpečit spojení téměř kdekoliv u nás, ale i v zahraničí.

Dominantní je pak například speciální verze vozidla Pandur, které dokáže chránit posádku proti všemožným nástrahám, včetně biologického útoku, ale i zajistit datové spojení s velením a to prakticky za jakéhokoliv počasí.

Spojovací Pandur je uvnitř vybaven nejmodernější technologií, ale posádce poskytuje i rozsáhlou ochranu proti útokům nepřítele.

„Jsem spojařem, ale také velitelem a střelcem. Komunikační systémy, které zde máme, nám umožňují sdílet všechna potřebná data napříč aliancí, či jen při lokálním výcviku,“ řekl jeden z vojáků, který si tuto službu v armádě vybral záměrně díky své odbornosti a vzdělání technického charakteru.

„Používáme nejnovější techniku a zároveň jezdíme s touto obrněnou osmikolkou, která budí respekt,“ dodal dále. Tito odborníci působí po celé České republice, včetně Prahy, Olomouce a dalších měst.

Celoživotní vzdělávání

Jedním z předpokladů pro službu u spojařů je velmi dobrá angličtina, protože komunikují napříč NATO, nicméně i mezery ve vzdělání nejsou problém.

„Naši vojáci se vzdělávají celoživotně. Nejen jazykově, ale i s ohledem na používání čím dál modernějších technologií, které musí umět bezvadně ovládat. To ostatně oceňují i naši alianční partneři a služba zde je atraktivní i pro nováčky po škole díky řadě benefitů, včetně vyšších hodností než ve zbytku armády, tedy i výbornému ohodnocení,“ říká kapitán Martin Krupička.

Spojaři AČR pracují i ve strukturách NATO. Musí umět obsluhovat i techniku našich spojenců. Ta je přítomna i v Lipníku.

Když v Lipníku procházíme jednotlivá stanoviště ukázek, vidíme značný technologický posun. Od starých tatrovek, po nové vozy, od vysílaček, které mají dodnes své uplatnění, po nejmodernější satelitní prostředky, které je možné složit do kompaktních boxů a přepravit nebo přenést je kamkoliv je potřeba.

To vše je poplatné budoucnosti armády. Zejména pak modernizacím a budoucím vojenským akvizicím. Technologie jsou všude, někde jich je méně, jindy více. „Pokud by armáda například kupovala víceúčelové letouny F-35, tak dvě třetiny personálu okolo jsou spojaři,“ vysvětluje Krupička.

Bez spojení není velení

Pokud se tedy podíváme na budoucnost armády, ale i současnost, bez spojení se neobejde nikdo. Datové zabezpečení využijí budoucí bojová vozidla pěchoty, které chce armáda koupit ze Švédska, tanky, jejichž význam se ukazuje i na novodobém bojišti a samozřejmě i vrtulníky, které vojáci již nyní vyhlíží.

„Pořizujeme nové prostředky, jako jsou pásová bojová vozidla pěchoty, vrtulníky, systémy elektronického boje včetně bezpilotních. Osádky umí řídit, střílet, ovládat je, ale kromě toho musí být na moderním bojišti schopni komunikovat, přijímat a odesílat informace, a to dokážou jen díky informačním a komunikačním systémům uvnitř. A ty musí někdo nastavit, a ten někdo je spojař,“ vysvětluje Šnajdárek význam spojařů na dnešním bojišti.

USA schválily prodej vojenské techniky Česku. Armáda modernizuje vrtulníky

Čeští vojáci působí i ve strukturách NATO. Spojenecká zařízení jsou přítomna i v Lipníku. Při pohledu na obrovské satelity je zřejmé, že tato technologie dokáže mnohé. Když se ptám vojáků na funkce i dosah těchto zařízení, jen se usmívají. „Máme zde to nejlepší, ale bližší informace vám sdělit nemůžu,“ říká kapitán Krupička. Jeho šibalský výraz hovoří za vše.

A není se čemu divit. Čeští spojaři patří ke špičce. Uplatňují se v misích, aktuálně například na Slovensku, ale také na zahraničních velitelstvích NATO. To zahrnuje službu na moři, ve vzduchu, ale i na základnách po celém světě.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Pomalý návrat žen do práce po dětech? Je čas více zapojit otce, říkají experti

16. června 2024  20:20

Česko patří mezi země s nejpomalejším návratem rodičů po rodičovské do práce v celé Evropské unii....

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...