Ukázalo se, že jsou tady nedotknutelní, tvrdí končící ministr Staněk

Exkluzivně   20:17aktualizováno  20:17
„Nevyhrála pravda a spravedlnost. Sám od sebe bych neodešel, vyhověl jsem přání předsedy Jana Hamáčka,“ říká odcházející ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD v exkluzivním rozhovoru, který poskytl MF DNES krátce poté, co oznámil svůj odchod ke konci května. V rozhovoru však naznačuje, že ve funkci může vydržet i déle.

Ministr kultury Antonín Staněk | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Za necelé dva týdny, 28. května, se na Hradě totiž setká s prezidentem Milošem Zemanem a vyčká na jeho doporučení. Prezident Zeman přitom má důvod se Staňka zastat, ministr totiž nedávno odvolal muže, s nímž je Zeman ve sporu, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Právě Fajtovo odvolání však bylo také důvodem, proč se proti Staňkovi zvedly veřejné protesty a petici proti němu podepsalo kolem sedmi tisíc lidí.

Ještě o víkendu jste říkal, že jste připraven bojovat. Proč nakonec odcházíte?
Protože mě o to požádal předseda ČSSD Jan Hamáček. A já samozřejmě respektuji stanovisko předsedy.

Fotogalerie

Takže kdyby vás k tomu předseda nevyzval, zůstal byste?
Neměl jsem důvod, za svými kroky a činy si stojím.

Už víte, kdo vás nahradí?
To je otázka spíše na pana Hamáčka. Já mu nebudu radit, je to plně v jeho kompetenci.

Za co byste se ve funkci ministra pochválil?
Soubor pozitivních věcí ještě dám dohromady. Ale jsou to určitě platy zaměstnanců v kultuře, které se nám podařily navýšit. Je to otázka prohlášení Bertramky, kde se nám podařilo velmi rychle zrealizovat proces, který obvykle trvá několik let, aby Bertramka mohla být uznána kulturní památkou. Velmi úspěšní jsme byli i v procesu ochrany obchodního domu Kotva, kdy jsem na rozdíl od mého předchůdce pana Hermana zabojoval, aby byla Kotva prohlášena za kulturní památku. V tuto chvíli máme připravené také tři zákony, které může můj nástupce okamžitě dát do Poslanecké sněmovny.

Které zákony myslíte?
Zcela určitě je to zákon o památkové ochraně, připraven je zákon o veřejných kulturních institucích, máme připravené věci k digitalizaci, je toho spousta. Podařilo se nám také podpořit projekty v regionech… Takže myslím, že úspěchů, které dáme dohromady, bude hodně.

A co byste si naopak vyčetl?
Každý děláme chyby, jsme jenom lidé. Asi bych si vytkl to, co mi bylo nejvíc vytýkáno. Otázku komunikace.

Přemýšlím, jak jste mohl jít po několika měsících ve funkci na rozhovor a přitom ani neznat rozpočet ministerstva kultury?
To je chyba, která se nafukuje.

Rezignační dopis ministra kultury Staňka premiérovi Babišovi

Nicméně k ní došlo opakovaně, to číslo jste neznal v rozhovoru pro Blesk, Aktuálně…
Myslím, že jsem taky xkrát hovořil o správných číslech. Prostě jste někdy přepracovaný, stane se to.

Jediný, kdo vás zatím pochválil, je podle našeho dotazování předseda KSČM Vojtěch Filip za otáčivé hlediště v Krumlově. I váš vlastní předseda Hamáček vás vyzval, abyste skončil. To není moc dobrá vizitka, ne?
Pan předseda mě požádal, abych to zvážil a řekl, že by to bylo dobré. Ale pokud jste četl jeho prohlášení, tak mě pochválil. Pan předseda by určitě vyjmenoval i věci, které jsem udělal dobře, takže bych to takto nezjednodušoval. Pokud jde o pana předsedu Filipa, pochází z Českých Budějovic, takže je asi poměrně jasné, že ho to zajímalo. A jinak nevím, koho jste se dál ptali, ale určitě třeba pan Stanjura (Zbyněk Stanjura, předseda poslanců ODS, pozn. red.) se mnou komunikoval problematiku Blücherova paláce…

Takže myslíte, že by vás ODS pochválila?
To nevím, hovořil jsem o panu Stanjurovi, se kterým jsme řešili některé otázky v Opavě. Včera (v úterý, pozn. red.) jsme řešili s některými poslanci záležitosti v Týnu na Vltavě. Záleží, koho se ptáte a na co se ptáte.

Byla to moje povinnost

Nebylo neuvážené odvolávat v jeden den dva tak výrazné ředitele kulturních institucí, jako jsou Jiří Fajt a Michal Soukup?
Určitě to nebylo neuvážené, nevím, jakým způsobem bych to měl dávkovat. Výsledky auditů jasně říkaly, že je to moje povinnost. Za těmi kroky si stojím, byla to jediná možnost, kterou jsem mohl udělat.

Sociální demokraté, s kterými jsem se bavil, říkali, že jste si to měl lépe promyslet a počkat s tím, protože bylo jasné, že to způsobí velký poprask.
Nevím, proč by mělo velký poprask způsobit odvolání ředitele, který si přisvojí 1,2 milionu korun, jako se to stalo s autorskou smlouvou pana Fajta.

Zjevně způsobilo. Jiří Fajt se obhajuje, že se tyto peníze vyplatil za svoji práci mimo pracovní dobu.
Stanovisko kontrolních zpráv je celkem jasné. Dnes jsem také oznámil, že nechám zbavit mlčenlivosti všechny zaměstnance kontrolního auditního oddělení, nechám zveřejnit všechny auditní zprávy, myslím, že budu hrát s otevřeným hledím. A pokud jde o názory sociálních demokratů, jsme demokratická strana, takže každý má právo vyjádřit svůj názor.

Předáte svému nástupci do konce května připravené výběrové řízení na post nového ředitele Národní galerie?
Zcela určitě. K dnešnímu dni jsem nerezignoval, rezignace je k 31. květnu a v této souvislosti budu pracovat. Mám připravit podmínky pro výběrové řízení a v tuto chvíli už mám dokonce i tři jména lidí, kteří by chtěli pracovat v garanční radě pro přípravu tohoto řízení…

O koho se jedná?
Nezlobte se, ale to vám neřeknu. Každopádně nejsem nijak zhrzený, vnímám to jako běžnou lidskou zkušenost, pracuji a svému nástupci předám věci tak, aby mohl pokračovat.

Co byste vzkázal těm, kteří proti vám protestují?
Nemá smysl si přes média cokoli vzkazovat. Je to jejich plné právo, vždycky jsem ctil demokracii a respektoval jsem právo na jiný názor. Jenom se bojím, že bohužel nevyhrála pravda, spravedlnost a pravidlo, že veřejné prostředky a instituce nejsou jakýmsi tunelem a zdrojem obohacování se. Je to škoda, protože si myslím, že jsme měli nastavená pravidla, která mohla kultuře pomoci, aby nebyla černou dírou na peníze. Ale uvidíme, jak bude pokračovat můj nástupce.

Ministr Staněk podle Fajta šířil pomluvy, chce se bránit právní cestou

Když tvrdíte, že nevyhrála pravda a spravedlnost, jak tomu mám rozumět? Že vyhrála lež a nespravedlnost?
Nerozumím té otázce.

Jak byste to tedy řekl vy?
Jak to říkám, pravda a spravedlnost jsou jasně naformulované v tom, co jsme zveřejnili. Ukazuje se, že jsou tady nedotknutelní, kteří mohou hrát podle jiných pravidel, než obyčejní lidé, kteří chodí každý den do zaměstnání a nemají možnosti si sami sobě podepisovat žádné autorské smlouvy.

Je na panu prezidentovi, jak se k tomu postaví

Kdo jsou ti nedotknutelní?
To jsou ti, kteří jsou hájeni veřejností, i když jsou vážně podezřelí z trestných činů.
Třeba pan Fajt?
Třeba.

Hrad už oznámil, že se 28. května sejdete s prezidentem Milošem Zemanem. Dokážete si představit variantu, že vás neodvolá a ponechá v úřadu?
To je otázka na pana prezidenta, já se do žádných spekulací pouštět nebudu.

Nicméně kdyby to prezident udělal, pokračoval byste?
Pokud znáte ústavní systém České republiky, je skutečně věcí pana prezidenta, jak se k rezignaci postaví. Povinností člena vlády je vládnout. Takže si neumím představit, že bych měl sbalit kufry a nechat ministerstvo bez řízení. Budu respektovat ústavní zvyklosti této země a je na panu prezidentovi, jak se k tomu postaví.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Najdete na iDNES.cz