Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 17. května 2022 Aneta

Ukázalo se, že jsou tady nedotknutelní, tvrdí končící ministr Staněk

Exkluzivně   20:17
„Nevyhrála pravda a spravedlnost. Sám od sebe bych neodešel, vyhověl jsem přání předsedy Jana Hamáčka,“ říká odcházející ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD v exkluzivním rozhovoru, který poskytl MF DNES krátce poté, co oznámil svůj odchod ke konci května. V rozhovoru však naznačuje, že ve funkci může vydržet i déle.

Ministr kultury Antonín Staněk | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Za necelé dva týdny, 28. května, se na Hradě totiž setká s prezidentem Milošem Zemanem a vyčká na jeho doporučení. Prezident Zeman přitom má důvod se Staňka zastat, ministr totiž nedávno odvolal muže, s nímž je Zeman ve sporu, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Právě Fajtovo odvolání však bylo také důvodem, proč se proti Staňkovi zvedly veřejné protesty a petici proti němu podepsalo kolem sedmi tisíc lidí.

Ještě o víkendu jste říkal, že jste připraven bojovat. Proč nakonec odcházíte?
Protože mě o to požádal předseda ČSSD Jan Hamáček. A já samozřejmě respektuji stanovisko předsedy.

Fotogalerie

Takže kdyby vás k tomu předseda nevyzval, zůstal byste?
Neměl jsem důvod, za svými kroky a činy si stojím.

Už víte, kdo vás nahradí?
To je otázka spíše na pana Hamáčka. Já mu nebudu radit, je to plně v jeho kompetenci.

Za co byste se ve funkci ministra pochválil?
Soubor pozitivních věcí ještě dám dohromady. Ale jsou to určitě platy zaměstnanců v kultuře, které se nám podařily navýšit. Je to otázka prohlášení Bertramky, kde se nám podařilo velmi rychle zrealizovat proces, který obvykle trvá několik let, aby Bertramka mohla být uznána kulturní památkou. Velmi úspěšní jsme byli i v procesu ochrany obchodního domu Kotva, kdy jsem na rozdíl od mého předchůdce pana Hermana zabojoval, aby byla Kotva prohlášena za kulturní památku. V tuto chvíli máme připravené také tři zákony, které může můj nástupce okamžitě dát do Poslanecké sněmovny.

Které zákony myslíte?
Zcela určitě je to zákon o památkové ochraně, připraven je zákon o veřejných kulturních institucích, máme připravené věci k digitalizaci, je toho spousta. Podařilo se nám také podpořit projekty v regionech… Takže myslím, že úspěchů, které dáme dohromady, bude hodně.

A co byste si naopak vyčetl?
Každý děláme chyby, jsme jenom lidé. Asi bych si vytkl to, co mi bylo nejvíc vytýkáno. Otázku komunikace.

Přemýšlím, jak jste mohl jít po několika měsících ve funkci na rozhovor a přitom ani neznat rozpočet ministerstva kultury?
To je chyba, která se nafukuje.

Rezignační dopis ministra kultury Staňka premiérovi Babišovi

Nicméně k ní došlo opakovaně, to číslo jste neznal v rozhovoru pro Blesk, Aktuálně…
Myslím, že jsem taky xkrát hovořil o správných číslech. Prostě jste někdy přepracovaný, stane se to.

Jediný, kdo vás zatím pochválil, je podle našeho dotazování předseda KSČM Vojtěch Filip za otáčivé hlediště v Krumlově. I váš vlastní předseda Hamáček vás vyzval, abyste skončil. To není moc dobrá vizitka, ne?
Pan předseda mě požádal, abych to zvážil a řekl, že by to bylo dobré. Ale pokud jste četl jeho prohlášení, tak mě pochválil. Pan předseda by určitě vyjmenoval i věci, které jsem udělal dobře, takže bych to takto nezjednodušoval. Pokud jde o pana předsedu Filipa, pochází z Českých Budějovic, takže je asi poměrně jasné, že ho to zajímalo. A jinak nevím, koho jste se dál ptali, ale určitě třeba pan Stanjura (Zbyněk Stanjura, předseda poslanců ODS, pozn. red.) se mnou komunikoval problematiku Blücherova paláce…

Takže myslíte, že by vás ODS pochválila?
To nevím, hovořil jsem o panu Stanjurovi, se kterým jsme řešili některé otázky v Opavě. Včera (v úterý, pozn. red.) jsme řešili s některými poslanci záležitosti v Týnu na Vltavě. Záleží, koho se ptáte a na co se ptáte.

Byla to moje povinnost

Nebylo neuvážené odvolávat v jeden den dva tak výrazné ředitele kulturních institucí, jako jsou Jiří Fajt a Michal Soukup?
Určitě to nebylo neuvážené, nevím, jakým způsobem bych to měl dávkovat. Výsledky auditů jasně říkaly, že je to moje povinnost. Za těmi kroky si stojím, byla to jediná možnost, kterou jsem mohl udělat.

Sociální demokraté, s kterými jsem se bavil, říkali, že jste si to měl lépe promyslet a počkat s tím, protože bylo jasné, že to způsobí velký poprask.
Nevím, proč by mělo velký poprask způsobit odvolání ředitele, který si přisvojí 1,2 milionu korun, jako se to stalo s autorskou smlouvou pana Fajta.

Zjevně způsobilo. Jiří Fajt se obhajuje, že se tyto peníze vyplatil za svoji práci mimo pracovní dobu.
Stanovisko kontrolních zpráv je celkem jasné. Dnes jsem také oznámil, že nechám zbavit mlčenlivosti všechny zaměstnance kontrolního auditního oddělení, nechám zveřejnit všechny auditní zprávy, myslím, že budu hrát s otevřeným hledím. A pokud jde o názory sociálních demokratů, jsme demokratická strana, takže každý má právo vyjádřit svůj názor.

Předáte svému nástupci do konce května připravené výběrové řízení na post nového ředitele Národní galerie?
Zcela určitě. K dnešnímu dni jsem nerezignoval, rezignace je k 31. květnu a v této souvislosti budu pracovat. Mám připravit podmínky pro výběrové řízení a v tuto chvíli už mám dokonce i tři jména lidí, kteří by chtěli pracovat v garanční radě pro přípravu tohoto řízení…

O koho se jedná?
Nezlobte se, ale to vám neřeknu. Každopádně nejsem nijak zhrzený, vnímám to jako běžnou lidskou zkušenost, pracuji a svému nástupci předám věci tak, aby mohl pokračovat.

Co byste vzkázal těm, kteří proti vám protestují?
Nemá smysl si přes média cokoli vzkazovat. Je to jejich plné právo, vždycky jsem ctil demokracii a respektoval jsem právo na jiný názor. Jenom se bojím, že bohužel nevyhrála pravda, spravedlnost a pravidlo, že veřejné prostředky a instituce nejsou jakýmsi tunelem a zdrojem obohacování se. Je to škoda, protože si myslím, že jsme měli nastavená pravidla, která mohla kultuře pomoci, aby nebyla černou dírou na peníze. Ale uvidíme, jak bude pokračovat můj nástupce.

Ministr Staněk podle Fajta šířil pomluvy, chce se bránit právní cestou

Když tvrdíte, že nevyhrála pravda a spravedlnost, jak tomu mám rozumět? Že vyhrála lež a nespravedlnost?
Nerozumím té otázce.

Jak byste to tedy řekl vy?
Jak to říkám, pravda a spravedlnost jsou jasně naformulované v tom, co jsme zveřejnili. Ukazuje se, že jsou tady nedotknutelní, kteří mohou hrát podle jiných pravidel, než obyčejní lidé, kteří chodí každý den do zaměstnání a nemají možnosti si sami sobě podepisovat žádné autorské smlouvy.

Je na panu prezidentovi, jak se k tomu postaví

Kdo jsou ti nedotknutelní?
To jsou ti, kteří jsou hájeni veřejností, i když jsou vážně podezřelí z trestných činů.
Třeba pan Fajt?
Třeba.

Hrad už oznámil, že se 28. května sejdete s prezidentem Milošem Zemanem. Dokážete si představit variantu, že vás neodvolá a ponechá v úřadu?
To je otázka na pana prezidenta, já se do žádných spekulací pouštět nebudu.

Nicméně kdyby to prezident udělal, pokračoval byste?
Pokud znáte ústavní systém České republiky, je skutečně věcí pana prezidenta, jak se k rezignaci postaví. Povinností člena vlády je vládnout. Takže si neumím představit, že bych měl sbalit kufry a nechat ministerstvo bez řízení. Budu respektovat ústavní zvyklosti této země a je na panu prezidentovi, jak se k tomu postaví.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Šéf dopravní skupiny BusLine a syn herce Vyskočila se zastřelil

Šéf dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil spáchal v noci sebevraždu. Podle zdrojů iDNES.cz se zastřelil a zanechal po...

Západ chystal invazi do Ruska, bráníme bezpečí vlasti, řekl Putin na přehlídce

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v Moskvě přednesl při příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sebrali nám moře, štkal Orbán. Chorvatsko si předvolalo maďarského ambasadora

Chorvatsko v úterý vzneslo diplomatický protest proti výroku maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten odmítavý postoj...

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

Putin je k smrti vyděšený, míní Kyjev o projevu. Zkresluje historii, řekl Fiala

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho generálové zrcadlí fašismus a tyranii z doby před sedmasedmdesáti lety. V pondělí...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Praha potřebuje několik nových tunelů a radiál, říká dopravní expert

Rozstřel Zahájení rekonstrukce Barrandovského mostu zatím Praha zvládá bez dopravního kolapsu, postávání a ploužení v kolonách...

Balkán se kvůli Ukrajině nesmí cítit odstrčený, řekl Fialovi rakouský kancléř

Český premiér Petr Fiala v úterý jednal s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem v pražské Kramářově vile. Politici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Platby pojišťovnám za děti či důchodce mají růst automaticky, jako důchody

Stejně tak jako důchody by se i platby státu zdravotním pojišťovnám za děti, důchodce, matky na mateřské, nezaměstnané...

Spousta pilířů a šikmé terasy. Budovu filharmonie v Praze postaví Dánové

Aktualizujeme Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...